Yakın tıraş : Bir erkeğin mücadelesi
şöyle bir gerçek var ben bunu yaşadım ve çözemedim bir çok kişide forumda takip ettiğim kadarıyla sanırım aynı sorunu yaşıyor. herkesin yüz haritası farklı olmakla beraber butür aletlerin dinamik ve esnek olmayan kafa yapısı yüzdeki bazı noktalara uyumda zorluk yaşatıyor. özelikle yanaklarda çok iyi iş çıkaran alet boyun-çene altı birleşim noktalarında kısmen çene altında çene çukurlarında vs memnuniyet vermiyor.
Aslında ne DE, ne berber tıraşı, ne de kartuş, tersten almazsanız sinek kaydı tıraş vermiyor. Özellikle boyun bölgesinde. Ben çözümü @ihtilaf üstadın tabiriyle hibrit tıraşta buldum. Yani ıslak tıraşın üstüne cilt kuruduktan sonra kaliteli bir elektrikli makine ile son dokunuş. Sonuç tahrişsiz sıfır tıraş.

Aslında ne DE,  ne berber tıraşı,  ne de  kartuş,  tersten almazsanız sinek kaydı tıraş vermiyor.  Özellikle boyun bölgesinde. Ben çözümü @ihtilaf üstadın tabiriyle hibrit tıraşta buldum. Yani ıslak tıraşın üstüne cilt kuruduktan sonra kaliteli bir elektrikli makine ile son dokunuş. Sonuç tahrişsiz sıfır tıraş.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Sn jazzmo sn aleksey yorumlarınız için teşekkürler.
Fatip cazip görünüyor dediğiniz gibi. Bir mild bir agresif alet, bolca jilet denemesi ve tekniği oturtmaya çalışmak bir süre sonra en doğru tıraşı bulmamızı kolaylaştıracaktır.
Mancho komşum kesinlikle katılıyorum. Tersten almadıkça sinek kaydı tıraş pek mümkün değil. Ama mild aletle bile atg'siz çok yaklaşan insanlar var. Sanırım sakal yapısı, jilet ve teknik gerçekten ciddi fark yaratıyor.
Islak tıraş üstüne makine ile son dokunuş da gayet pratik bir çözüm ama işin içine makine giriyor ya orda büyüsü azalıyor sankiSmile yüzü durulayıp kurulayıp, losyonu sürüp elinizle pürüsüz hissiyatı yaşamak ve tıraşı bitirmek iyi hissettiriyor insanaSmile Bu çok şekilci bir yaklaşım oldu evet. Aslında tıraş araç değil amaç olmalı ama keyfine ve ritueline insan kendini kaptırıyor sanırım.
Ben de geleneksel traşta yeni sayılırım. Son traşlarımda artık ustalaşmaya başladığımı düşünüyorum.

Fakat şöyle bir şey fark ettim. XTG tahrişe ve kesiğe sebep olabiliyor. Benim şu anki tercihim EJ89 da orta keskin bir jiletle 1 WTG (Sakal Yönü Kesim), 1 ATG (Sakal Tersi Kesim) yapmak. ATG dikkatli uygulanırsa hemen hemen tahrişssiz sonuç veriyor. XTG (Sakalın uzama Yönüne Dik Kesim) yüz eğimli olduğu için teknik olarak bence zorlayıcı ve boyunda kesmeye sebep olabilir. Dikkatli bir şekilde çeneden kulağa olan dar bölgede uygulanabilir belki.

Not: Burada Kesim tekniklerini adlandırırken sakalların her noktada yer çekimi yönünde uzadığını varsayarak adlandırma yaptım. Yoksa WTG yaparken de kimi farklı sakal bölgelerinde farkında olmadan ATG ya da XTG yapılıyor olabilir.
(28/06/2015, Saat: 03:44)danjamem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de geleneksel traşta yeni sayılırım. Son traşlarımda artık ustalaşmaya başladığımı düşünüyorum.

Fakat şöyle bir şey fark ettim. XTG tahrişe ve kesiğe sebep olabiliyor. Benim şu anki tercihim EJ89 da orta keskin bir jiletle 1 WTG (Sakal Yönü Kesim), 1 ATG (Sakal Tersi Kesim) yapmak. ATG dikkatli uygulanırsa hemen hemen tahrişssiz sonuç veriyor. XTG (Sakalın uzama Yönüne Dik Kesim) yüz eğimli olduğu için teknik olarak bence zorlayıcı ve boyunda kesmeye sebep olabilir. Dikkatli bir şekilde çeneden kulağa olan dar bölgede uygulanabilir belki.

Not: Burada Kesim tekniklerini adlandırırken sakalların her noktada yer çekimi yönünde uzadığını varsayarak adlandırma yaptım. Yoksa WTG yaparken de kimi farklı sakal bölgelerinde farkında olmadan ATG ya da XTG yapılıyor olabilir.

danjamem komşum, ben hibrit tıraş oluyorum. İlk perde WTG, ikinci perdede kulaktan çeneye XTG, çenede WTG, boyunda ATG yapıyorum. En iyi sonucu bu şekilde aldım.

Çünkü 2.perdede yanakta ATG tahriş ediyor, çenede ATG neredeyse imkansız gibi benim için. Ama boyunda da 2. perdeyi WTG yaparsam bayağı sakal kalıyor, sizin de vurguladığınız gibi boyunda XTG'ye cesaret etmiyorum ben de.
(28/06/2015, Saat: 04:08)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: danjamem komşum, ben hibrit tıraş oluyorum. İlk perde WTG, ikinci perdede kulaktan çeneye XTG, çenede WTG, boyunda ATG yapıyorum. En iyi sonucu bu şekilde aldım.

Çünkü 2.perdede yanakta ATG tahriş ediyor, çenede ATG neredeyse imkansız gibi benim için. Ama boyunda da 2. perdeyi WTG yaparsam bayağı sakal kalıyor, sizin de vurguladığınız gibi boyunda XTG'ye cesaret etmiyorum ben de.

Ustad cok dogru bir yontem. İlk perde wtg, ikinci perde kulaktan ceneye xtg, biyik ve cenede wtg, boyunda atg.

Hatta att set ile. İlk perde h1 sonra xtg ler icin r1 atg icin m1 denedim harika oldu, ya da ilk perde agresif ikinci perde mkld makine. Ama ayni trasta iki uc makine veya kafa kullanmak yorucu oluyor Smile ondan r1 ile devam

Syg

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
İçimi seninle ısıtıyorum.
(28/06/2015, Saat: 11:59)Aedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustad cok dogru bir yontem. İlk perde wtg, ikinci perde kulaktan ceneye xtg, biyik ve cenede wtg, boyunda atg.

Hatta att set ile. İlk perde h1 sonra xtg ler icin r1 atg icin m1 denedim harika oldu, ya da ilk perde agresif ikinci perde mkld makine. Ama ayni trasta iki uc makine veya kafa kullanmak yorucu oluyor Smile ondan r1 ile devam

Syg

Üstadım bu ATT kafalarını bir türlü aklımda tutamıyorum ama demek istediğinizi anladım Rolleyes. Aynısını Progress ile uyguluyorum, ilk perde 2.5'da ikinci perde 2 veya 1.5'da oluyor bende. Yada Edwin Jagger DE89 ile çok fark olmadan iki perdeyi hallediyorum.
M kafa r89 dan biraz agresif, r kafa r89 ile r41 arasi gunluk tras icin tam, h ise r41 ayari

ATT üst sınıf bir makine gerçekten Aedan üstad. Tek makine ve benim elimdeki tüm makineler (EJ DE89, Progress, R41) tadında tıraş...
Evet ustad tek bir makine sec desen herhalde att 5 parca seti secerim

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba Tıraş Severler! yucelyilmaz 9 2,689 30/04/2022, Saat: 20:16
Son Yorum: muhendisbey
Photo ONDÜLA Tıraş Makinesi Mutlu68 4 2,248 04/01/2022, Saat: 13:38
Son Yorum: habaz
  Merhaba Tıraş Dostları(Tiyatrocu) Tiyatrocu 5 2,464 19/04/2021, Saat: 14:05
Son Yorum: Tiyatrocu
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,545 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,565 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,609 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  bende geleneksel tıraş severim mrden 29 8,361 08/10/2019, Saat: 17:57
Son Yorum: FearOfATG
  Geleneksel Tıraş Tavsiye Silentsv 43 18,259 25/06/2019, Saat: 10:24
Son Yorum: ugur10
  ADAM GİBİ TIRAŞ OLANLARA SELAM OLSUN Karslı 28 7,598 25/04/2019, Saat: 10:22
Son Yorum: trustalt
  Merhaba geleneksel tıraş! tundralower 10 4,558 22/03/2019, Saat: 13:02