Merhaba geleneksel tıraş!
Öncelikle herkese merhabalar.Günlük düzenli tıraş olma zorunluluğu olan bir bankacıyım.Yıllardır üç bıçaklı, beş bıçaklı derken artık cildim tıraştan mahvoldu! Çok sert ve çok sık bir sakal yapısına sahibim.Yıllarca tersten tıraş oldum, ve artık tıraştan sonra ne kadar ürün kullansam da sivilce ve tahrişten suratım mayın tarlasına döndü ve artık pes ettim.Boyundaki kılların kalması, iki perde tıraş olmama rağmen yüzümde sakalların belirginliği vs. illallah ettirdi.Uzun zamandır forumu takip ediyorum fakat bugün itibariyle üye oldum ve artık geleneksel tıraşın keyfini bende sürmek istiyorum ve siz tecrübeli üstadlarımıza danışmak istediklerim var, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Elim pek yatkın olmadığı için hep geleneksel tıraştan korkmuşumdur suratımı parçalayacağım diye, ve hala aynı korku devam etmekte, bunu nasıl kırabilirim? Geleneksel tıraş konusunda kararım kesin, hangi malzemelerle başlamalıyım? Bu konuda bir çok başlık var, eskiden beri forumu takip ediyorum fakat çok sert ve sık sakallarım olduğu için sizlerden yardım rica ediyorum.

Özetle, tıraşın bana eziyet değil, artık keyif haline gelmesini istiyorum, bu konuda beni yönlendirecek üstadlara şimdiden çok teşekkürler!
Öncelikle hoşgeldiniz başlığı buraya değilde 'Forum Tanışma' başlığına açsaydınız daha isabetli olurdu. Gerçi konunuz taşınır muhtemelen oraya. Smile Neyse efendim ben kesmediysem kimse kesmez ona eminim. Üstadlarımıza sormuşsunuz ben daha çaylak seviyesindeyim ancak DE aletlere yeni başlamış biri olarak yorum yapayım. Yaklaşık iki yıldır ıslak tıraş oluyorum. Sabundur. kasedir, fırçadır ancak jilet olarak M3 Sensitive kullanıyordum. Birkaç DE alet denemem olmuştu ancak pek iyi geçmemişti. Bu yüzdende De makina kullanmaya hep mesafeli kaldım. Ama tahrişler de artınca forumdan destek istedim. Aldığım destekle Wilkinson Sword almaya karar verdim. Hem bulunabilirliği beni cezbetti hemde maddiyatı. 15TL civarıydı en fazla memnun kalmaz isem çöpe atarım demiştim. Bu alet ile ilgili tecrübemi de şöyle aktarayım Mach3 ile kendini kesersin bununla kesemezsin. "Ya kardeşim bunun hiç mi bir kötü yanı yok?" dersende cevap vereyim var. Bu alet o kadar rahat ve nazik tıraş sunuyor ki üç perde veya daha fazla geçmen gerekiyor. Ama elinin alete alışması ve korku yenme adına mükemmel bir alet.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(22/03/2019, Saat: 00:23)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle hoşgeldiniz başlığı buraya değilde 'Forum Tanışma' başlığına açsaydınız daha isabetli olurdu. Gerçi konunuz taşınır muhtemelen oraya. Smile Neyse efendim ben kesmediysem kimse kesmez ona eminim. Üstadlarımıza sormuşsunuz ben daha çaylak seviyesindeyim ancak DE aletlere yeni başlamış biri olarak yorum yapayım. Yaklaşık iki yıldır ıslak tıraş oluyorum. Sabundur. kasedir, fırçadır ancak jilet olarak M3 Sensitive kullanıyordum. Birkaç DE alet denemem olmuştu ancak pek iyi geçmemişti. Bu yüzdende De makina kullanmaya hep mesafeli kaldım. Ama tahrişler de artınca forumdan destek istedim. Aldığım destekle Wilkinson Sword almaya karar verdim. Hem bulunabilirliği beni cezbetti hemde maddiyatı. 15TL civarıydı en fazla memnun kalmaz isem çöpe atarım demiştim. Bu alet ile ilgili tecrübemi de şöyle aktarayım Mach3 ile kendini kesersin bununla kesemezsin. "Ya kardeşim bunun hiç mi bir kötü yanı yok?" dersende cevap vereyim var. Bu alet o kadar rahat ve nazik tıraş sunuyor ki üç perde veya daha fazla geçmen gerekiyor. Ama elinin alete alışması ve korku yenme adına mükemmel bir alet.

Öncelikle yeni başlama aşaması için vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkürler, peki alet-fırça-sabun-jilet-tas gibi şeyleri nerden temin edebiliriz? Bu konuda oldukça tecrübesizim.İstanbul’da ikamet ediyorum fakat başlangıç için alışana kadar kendime ucuz bir set oluşturmak, tam anlamıyla oturduktan sonra güzel bir setle denemeler yapmak istiyorum.İlk etapta hangi markaları kullanmalı ve takımı nasıl oluşturabilirim? İnternetten sipariş ederek mi, berberlerle görüşerek mi yoksa seyyarlardan mı? Bu konu hakkında özellikle çok büyük yardıma ihtiyacım var sanırım.
Hoşgeldiniz, keyifli tıraşlarınız olsun, ben size Rimei alet ile başlamanızı öneririm, wilkinson klasik alete göre daha iyi sonuçlar verdiği kanısındayım. İstanbul da impa tic. Extrashaving.com Tahtakalede yeri, bir diğeri razorus.com Eskişehir bu iki firma geleneksel tıraşın duayeni diyebiliriz.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Merhaba komşum hoşgeldiniz öncelikle. Tamda tarif ettiğiniz gibi bir sakal yapısına sahibim aşırı sert ve sık. Önceden mach3 blue 3 gibi jiletlerle tıraş oluyordum. Ancak sert sakal yapısı yüzünden köpük sakalımı yeterince yumuşatmıyordu bunun sonucunda da sakallarımı çekiştiren, devamlı tıkanan jilet sorunlarıyla tıraş olmak zorunda kalıyordum. Tam bir işkenceydi.

Bir kaç aydır geleneksel yönteme döndüm oh be dedim. Bana en faydası olan kısmı boyun bölgesinde batık olma sivilce gibi durumlardan kurtardı beni şuan sıfır sivilce var. Gelelim ne kullanacağınıza bir çok seçenek var. Çok pahalı aletlerden çok ucuza doğru geniş bir ürün yelpazesi mevcutmuş bende foruma üye olduğumda öğrendim.

Foruma üye olmadan önce bir adet ming shi makina almıştım şuan onu kullanıyorum çok memnunum orta mild bir alet. Ancak son zamanlarda fark ettiğim bir şey var keskin jiletler sert sakala pek gitmiyor sanki. Perma sharp ve yeşil astra jiletleri kullandım noktasal da olsa kanama oluyordu ve bir sonraki gün tıraş olursanız çok konforsuz bir tıraş oluyordu. Daha sonra Rapira jilet aldım orta keskinlikte olduğu yazıyordu forumda. Aynen öyle çıktı ancak sıfır tahriş maksimum konforu verdi benim sakalımda. Dezavantajı sakalın kısa sürede çıkması oldu ancak her gün tıraş olacağınızı düşünürsek bu sizin için dezavantaj olmaktan çıkıyor.

Orta keskinlikte jiletin sert sakala gitmesini şuna bağladım çok keskin jiletlerin kesici kısmı daha ince olduğu için sert sakalda mukavemete uğrayınca aşağı cilde doğru eğim alması sonucu cilde fazla temas. Orta keskinlikte olan jiletler de kesici kısım daha kalın olduğundan dolayı dirence daha çok dayanıp formunu koruyor bunun sonucunda da daha konforlu bir tıraş sunuyor. Bu Tabi sadece benim gözlemim. Bu sert ve sık sakal adama tıraş mühendisliği yaptırıyor. Big Grin Buna göre bir tercih yaparsanız kesinlikle kullan atlara göre çok daha konforlu tıraşlarınız olur.
Hoşgeldiniz keyifli geneneksel tıraslar dilerim. Aslında korkulacak çok bir şey yok babalarımız, dedelerimiz yıllarca bu şekilde tıraş oldu. En başta tıraş aletini kartuşlularda olduğu gibi bastırarak değil nazikçe kullanın. Bu şekilde belki ilk etapta istediğiniz gibi yakın bir tıraş elde edemeyebilirsiniz fakat el melekeleri geliştikçe bu konuda oldukça tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Bende bir kaç ay önce çekinerek geleneksele başladım şu anda jiletli ustara ile korkmadan rahatça tıraş olabiliyorum. Başladıktan sonra gerisi geliyor. Ve tabiki geltir formunuz sayesinde bu iş daha da keyifli bir ritüele hatta hobiye dönüyor.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
Aramıza ve geleneksel tıraş dünyasına hoş geldiniz. Yukarıda arkadaşlar çok iyi özetlemişler. Ben de geçen sene haziran ayında bu yolculuğa başladım bir dostumun tavsiyeleri sayesinde. İyi ki de başlamışım diyorum. Bu yolculukta daha öğreneceklerimiz var, her şeyden önce şu algıyı yok etmek lazım: "yahu alt tarafı tıraş olacaksın, bu kadar tantana niye?" Oysa bu "alt tarafı tıraş" denen eylem, insanın hem cilt sağlığına hem de bu işten keyif alma derecesine bağlı olarak mutluluğuna etki ediyor.

Neyse fazla uzatmayayım. Alışveriş olarak ise İstanbul'da ikamet etmenizin avantajını taşıyorsunuz. Bu haftasonu Tahtakale'ye gidip İmpa Ticaret'e uğrayın, ilk mesajda anlattığınız cilt ve tıraş olma bilgilerinizi paylaşın, onların da yönlendirmesiyle ürünleri kanlı canlı da görerek bir başlangıç seti oluşturursunuz.
So far so good..
Herkese ayrı ayrı tavsiyelerive geri bildirimleri için teşekkürler.Bu haftasonu setleri tamamlamayı düşünüyorum hepinizin tavsiyelerini pür dikkat okuyorum, gelebilecek her konuda tavsiyelere sonuna kadar açığım.İlk defa tıraş olurken nelere dikkat etmeli ve en verimli tıraş nasıl olabilirim şeklinde her yönlendirmeye açığım, elimin yatkın olmamasından dolayı zorlanacağımı düşünme kaygısını da nasıl atlatabilirim bu konuda da tüm tavsiyeleri siz tecrübeli arkadaşlardan duymak isterim, herkese teşekkürler tekrar.
Komşum şu başlıklara göz atabilirsiniz kafanızdaki soru işaretleri için:

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=2711
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=8557
http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=38
So far so good..
Foruma hoş geldiniz, keyifli tıraşlarınız olsun. Geleneksel tıraştan korkmayın jilet açıklığı düşük bir tıraş aletiyle kartuşlu aletler kadar güvenle tıraş olabilirsiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 888 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,656 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 721 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,961 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 767 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı