Geleneksel Tıraş Tavsiye
Arkadaşlar merhaba;
Size öncelikle geleneksel tıraşı ile tanışma maceramı anlatmak istiyorum umarım sıkılmazsınız Smile
Yaklaşık 20 yıldır kartuşlu tıraş makineleri ile tıraş oluyorum, hep jel vb kullandım. Arada kullanmak için bir adet fırça ve arko kase tıraş sabunu almıştım (ne olduğunu bilmeden). Ara ara kullanmıştım, artık bu şekilde tıraş olmaktan sıkıldığım için tıraş makinesi arayışına girdim ve Panasonic ES LV65 bir makine aldım 1 ay önce. Bu arada makine ıslak tıraş ettiği için arada ıslak tıraşta olurum düşüncesindeydim. Makine incelemelerine bakarken ıslak tıraşta proraso markası ve fırça ile incelemesini görmüştüm. Prorasonun ne olduğunu araştırırken oradan fırça araştırması vb. yaparken geleneksel tıraş kavramı ile tanıştım. Porsuk kılı tıraş fırçaları, DE tıraş aletleri vb. bir dünya varmış. Neredeyse elimde 5-6 yıldır olan fırça için şu an anlıyorum ki kullandığım fırça domuz kılı fırçaymış, sabun köpürtmenin nasıl yapıldığından bile haberim yokmuş. Basit bir çorba kasesi yardımı ve fırçanın ılık suda bekletilmesi vb. yöntemlerle çok güzel bir köpük yapılabiliyormuş. Tabi vakitsiz zamanlarda makine ile tıraşa devam edeceğim ancak hafta sonları yada daha geniş vakit bulduğum zamanlarda geleneksel tıraş yapacağım. Geleneksel tıraşı denemek için ise bir adet WS Classic, proraso sandal ağacı sabun aldım. İçinden çıkan wilkinson jilet ve permasharp ile denedim. Ancak hala birşeyleri beceremiyorum sanırım, kartuşlu aletler ile alışmışlığım var sinek kaydı olsun diye tersten almak gibi ancak tersten alınca sürekli kanıyor. Wilkinson bıçak ile daha çok kanıyor, perma sharp ile biraz daha az kanadı. İncelemelerde bakıyorum tersten alan kişilerde bir sorun yok. Tıraş tekniği vb. alakalı olabilir bilemiyorum, tıraş tekniği vs oturtana kadar WS classic ile farklı jiletler deneyerek devam mı etmeliyim, WS çok korumalı bir alet deniyor, feather gibi daha keskin jiletlerle mi denemeliyim yoksa daha iyi bir tıraş aleti mi almalıyım? Müle R89, R41, EJ vb. yada merkur progress gibi aletler alıp en düşük kademede kullanmaya başlamak? Bu konuda değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Aramıza hoş geldin komşum.bol bol tıraş videosu izlemeni tavsiye ederim. Zamanla yüzünü tanıyıp çok keyifli tıraşlar olacaksın. Wilkinsonla tıraş olurken nasıl olsa mild deyip bastırarak tıraş olma. Bende ilk tıraşımı wilkinsonla olmuştum yüzüm cayır cayır yanmıştı Smile
Aramiza hos geldiniz keyifli tiraslar. Umarim yazilan tek yorumu forumun genel dusuncesi olarak gorup forumdan veya geleneksel tirastan uzaklaşmazsiniz.
(03/05/2019, Saat: 14:12)Mtopay Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aramiza hos geldiniz keyifli tiraslar. Umarim yazilan tek yorumu forumun genel dusuncesi olarak gorup forumdan veya geleneksel tirastan uzaklaşmazsiniz.
Ben de öyle umuyorum hocam.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Hoşgeldiniz, keyifli sohbetleriniz ve tıraşlarınız olsun. Kartuşludan kalma alışkanlıklarınız sizi bastırmaya sevk ediyor, ilk kuralı unutmayın, bastırmayacaksınız. Tersten almaya çalışmayın (şimdilik) temiz tıraş çıkarın yeter. Wilkinson yerine size Rimei alet edinmenizi tavsiye ederim, fiyatının çok üstünde bir verim sergileyen bir alettir, jilet olarak bunu deneme ile yüzünüze uyan jileti siz bulacaksınız. Derby usta, perma sharp, yeşil astra size tavsiye edebileceğim orta keskinlikte jiletler. Günlük tıraş olan biri değilseniz ayarlı aletlerde progres kullanıcılarından övgüyle bahsedilen bir alet sizide memnun edecektir. Canınız sıkıldıkça bol bol forumda takılın konulara göz gezdirin. Tıraş zevkiniz katlanarak artacaktır buna emin olun.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
aramıza hoş geldiniz.. bence progress alın makine ihtiyacınızı tümden kapatın (3.kademe gayet yeterli). daha sonraları r41 alır bir de onu denersiniz. jilet olarak polsilver veya gillette platinum tavsiye ederim. yaqi 2 band veya semouge domuz fırça sizi memnun eder. tobs kremler, tabac, haslinger, loccitane sabunlardan birini tercih edebilirsiniz. tıraş sonrası için loccitane cade, tabac ve loreal balsamlar tahrişi yatıştırmakta gayet başarılılar. ancak ne alırsanız alın ilk 2-3 ay pürüzsüz tıraş olmak için çabalamayın, el hareketleriniz oturana kadar bekleyin yoksa illa ki tahriş yaşarsınız.
yaşam bir zevktir
Foruma hoşgeldiniz @Silentsv komşum, keyifli tıraşlarınız olsun.
Foruma hoş geldiniz komşum. Geleneksel tıraş dünyası dipsiz bir kuyu gibidir. Alet sabun jilet çeşitliliği çok fazladır. Benim tavsiyem başlangıçta uygun fiyatlı olan qshave marka futur klonu almanızdır. Bütçe el verirse progres çok şahane olur. WS benimde geleneksel tıraşa başladığım alettir.Çok yumuşaktır ama bastırmadan kullanırsanız 2-3 perdede çok güzel tıraşlar elde edebilirsiniz. Jilet ise tamamen subjektif konudur. Kullanıldığı alete göre, sakal sertliği yumuşaklığına göre, cilt yapısına göre değişir. Şimdilik sinekkaydı hedeflemeden bastırmadan bir sakal çıkış yönüne bir de çaprazına iki perde tıraş olunuz. Tersten almak için henüz erken. Zamanla cildinizi sakal yapınızı tanıdıkça tersten de alabilirsiniz.

Tıraş keyfiniz daim olsun Smile
Aramıza ve geleneksel tıraş dünyasına hoş geldiniz
So far so good..
Hoşgeldiniz

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba Tıraş Severler! yucelyilmaz 9 2,690 30/04/2022, Saat: 20:16
Son Yorum: muhendisbey
Photo ONDÜLA Tıraş Makinesi Mutlu68 4 2,248 04/01/2022, Saat: 13:38
Son Yorum: habaz
  Dört aylık geleneksel tıraşçı levtrotsky 11 2,994 29/09/2021, Saat: 16:28
Son Yorum: Schumi
  Merhaba Tıraş Dostları(Tiyatrocu) Tiyatrocu 5 2,464 19/04/2021, Saat: 14:05
Son Yorum: Tiyatrocu
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,550 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  8 yıllık mach 3 den sonra Geleneksel Tıraşa başlama Perseus 56 19,307 21/09/2020, Saat: 23:36
Son Yorum: element
  Tanışma tavsiye !! Ramo26 22 8,016 20/08/2020, Saat: 01:17
Son Yorum: korgunv
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,566 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,617 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  Merhaba memleketimin geleneksel traş severleri... dante 22 6,919 23/02/2020, Saat: 14:18
Son Yorum: Jaguar Paw

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: