Adam gibi tıraş olmanın keyfi
ZMk6Mk.jpg

Bu ilk tıraşta attığım kesik, izi kalır mı sizce? Forumda önerilen ürünler var ama görerek daha isabetli yorumlar yapabilirsiniz.

o03507.jpg

Bu da markette görüp aldığım Derby Sabun, 2 TL'ye görünce aldım hemen. Denemek için köpürtüp sürdüm, nemlendiriciliği fena değildi. Break-in için kullandım birkaç defa. Buradaki yorumlarda klasik beyaz sabunlarla aynı kokuda olduğu yazılmış, ilk açtığımda kokusunu alınca "bozulmuş mu bu ?" diye söylendim. Biraz yağlı ve rahatsız edici bir kokusu vardı, ama köpürtünce hoşuma gitti. Yorumumu teyit etmek için tekrar kokladım, alıştım galiba, kokusu ilk halinden iyi geldi.
Merak etmeyin @Infinitum komşum iz kalmaz benim shavette denememde daha derini vardı.
Bir komşumuzun önerisi ile bu gibi durumlarda Contractubex kullanıyorum. İşe yarıyormu henüz bilemedim!

Hoşgeldiniz. Çok güzel bir yazı sunmuşsunuz bize teşekkürler. Kendinize zaman verin.Zamanla eliniz ve cildiniz alışacak.Bastırmamaya çok dikkat edin. Keyifli tıraşlar dilerim.
Hoşgeldiniz keyifli tıraşlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
Tekrar selamlar,

Yazınızın tamamını okuma şansım oldu, çok güzel yazmışsınız, keyifle okudum.

Henüz tekniğiniz oturmadığı için Wilkinson ile devam etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Diğer arkadaşların da belirttiği üzere Wilkinson yumuşak bir alet olduğundan bastırma eğilimi olabilir. Normal şartlarda Wilkinson ile kesik atmak çok zordur, çok bastırdığınız anlaşılıyor. Kesinlikle ilk tıraşlarınızda sinek kaydı yakalamaya çalışmayın. Yani bastırmamayı öğrenmeniz gerekiyor. Bahsettiğiniz kesiklerin sebebi bu olsa gerek.

Bastırmamayı iyice öğrendiğinizde elinizi ve cildinizi alıştırmak için ilerleyen zamanlarda ihtiyacınız olmasa da (hatta keyif içinSmile) iki-üç gün sıklıkla tıraş olmaya devam edebilirsiniz. Daha da ileride yani tekniğiniz iyice oturduğunda bıçağı bir adım yükselterek (forumda nasıl yapılacağı anlatılıyor), yani Wilkinson aleti biraz daha saldırgan hale getirerek daha etkili tıraş çıkartabilirsiniz.

İlk önceliğiniz bastırmamayı öğrenmek olsun. Varsın sakal uçları ele gelsin, sizin durumunuzda hiç önemi yok. Zaten hiçbirimiz özel günler dışında sürekli sinek kaydı tıraş olmuyoruz.

Bol keyifli tıraşlar.
Haydi hayırlı tıraşlar...
(14/12/2016, Saat: 04:52)Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merak etmeyin @Infinitum komşum iz kalmaz benim shavette denememde daha derini vardı.
Bir komşumuzun önerisi ile bu gibi durumlarda Contractubex kullanıyorum. İşe yarıyormu henüz bilemedim!

Uzun vadede ürün kullanmadan geçecekse sorun değil. Bir şey kullanmadan geçer mi sizce?

(14/12/2016, Saat: 11:20)Monarch Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz. Çok güzel bir yazı sunmuşsunuz bize teşekkürler. Kendinize zaman verin.Zamanla eliniz ve cildiniz alışacak.Bastırmamaya çok dikkat edin. Keyifli tıraşlar dilerim.

Teşekkürler.

(14/12/2016, Saat: 14:45)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tekrar selamlar,

Yazınızın tamamını okuma şansım oldu, çok güzel yazmışsınız, keyifle okudum.

Henüz tekniğiniz oturmadığı için Wilkinson ile devam etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Diğer arkadaşların da belirttiği üzere Wilkinson yumuşak bir alet olduğundan bastırma eğilimi olabilir. Normal şartlarda Wilkinson ile kesik atmak çok zordur, çok bastırdığınız anlaşılıyor. Kesinlikle ilk tıraşlarınızda sinek kaydı yakalamaya çalışmayın. Yani bastırmamayı öğrenmeniz gerekiyor. Bahsettiğiniz kesiklerin sebebi bu olsa gerek.

Bastırmamayı iyice öğrendiğinizde elinizi ve cildinizi alıştırmak için ilerleyen zamanlarda ihtiyacınız olmasa da (hatta keyif içinSmile) iki-üç gün sıklıkla tıraş olmaya devam edebilirsiniz. Daha da ileride yani tekniğiniz iyice oturduğunda bıçağı bir adım yükselterek (forumda nasıl yapılacağı anlatılıyor), yani Wilkinson aleti biraz daha saldırgan hale getirerek daha etkili tıraş çıkartabilirsiniz.

İlk önceliğiniz bastırmamayı öğrenmek olsun. Varsın sakal uçları ele gelsin, sizin durumunuzda hiç önemi yok. Zaten hiçbirimiz özel günler dışında sürekli sinek kaydı tıraş olmuyoruz.

Bol keyifli tıraşlar.

İşte beklediğim yorum  Big Grin Çok mu amatör davrandım diye düşünmüştüm ama tanımlamanıza göre doğru yoldayım. Sinekkaydı olmaya odaklanmayı 2. tıraştan itibaren bırakmıştım.Bundan böyle dediğiniz gibi sinekkaydına odaklanmadan devam.

2-3 günde bir tıraş olmayı çok istiyorum, hatta birçok forumdaş gibi sakallar uzasın diye sabırsızlıkla bekliyorum. Bıyık bölgesini yaktıktan sonra, nadasa aldım yüzü. Bu haftanın sonuna doğru bir daha deneyeceğim.

Wilkinson'u agresifleştirme tekniğini okudum ama çok tehlikeli geldi. Kısa vadede zaten deneyemem ama uzun vadede bilemiyorum.

O kestiğim yer biraz sinir, biraz hızlı alayım isteğiyle oldu. Kesinlikle bastırdım.

Çok teşekkür ederim.
Bundan önce makina kullandığımı yazmıştım, jiletli aletlere geçildiğinde ilk tıraşı berberde olmanın önemli olduğunu duydum sakal yönleri açısından. Doğruluk payı var mıdır?

Derby ve Shark'tan uzak durun diyor çoğu üye, bu sanırım mild alete mild jilet gitmez mantığıyla söyleniyor. Mustafa abiden ( @impaticaret ) özellikle dikey yazılı versiyonu varsa yollamasını istemiştim, sağolsun o da yollamış.  Dikey yazılı olan yurtdışına pazarlanan versiyon ve daha iyi olduğunun okudum, yine de denemeye değmez mi?

3. tıraş için kararsızım, ilk kullandığım Voskhod'u tekrar deneyeceğim galiba. Gilette Yeşil ve Rapira Sweedish'te en çok merak ettiklerimden.
Berberin bilgi ve tecrübesini aktarması dışında ne gibi bir yararı olabilir? Sakalların çıkış yönünü eliniz veya pamuk vs. ürünlerle kendinizde tespit edebilir ve ona göre tıraş olabilirsiniz.
(14/12/2016, Saat: 18:23)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Berberin bilgi ve tecrübesini aktarması dışında ne gibi bir yararı olabilir? Sakalların çıkış yönünü eliniz veya pamuk vs. ürünlerle kendinizde tespit edebilir ve ona göre tıraş olabilirsiniz.

Evet, biliyorum ama hani şu "jilet sakalı kalınlaştırır" efsanesi vardır ya, berber ustura tıraşıyla düzgün yönde keseceği için daha sonra da sakallar düzgün yönde çıkar mantığı var galiba.

Ama tıraş şekli sakal çıkış yönünü etkiler mi, veya ne kadar etkiler? Bunu bilmediğimden sormuştum.
(14/12/2016, Saat: 18:34)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ama tıraş şekli sakal çıkış yönünü etkiler mi, veya ne kadar etkiler? Bunu bilmediğimden sormuştum.

Malesef, sakallarınızın yönü, diğer tüm saç ve tüyleriniz gibi doğuştan belirleniyor. Ne çıkarsa bahtınıza diyebiliriz Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba Tıraş Severler! yucelyilmaz 9 2,649 30/04/2022, Saat: 20:16
Son Yorum: muhendisbey
Photo ONDÜLA Tıraş Makinesi Mutlu68 4 2,187 04/01/2022, Saat: 13:38
Son Yorum: habaz
  Merhaba Tıraş Dostları(Tiyatrocu) Tiyatrocu 5 2,418 19/04/2021, Saat: 14:05
Son Yorum: Tiyatrocu
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,435 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,337 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,526 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  bende geleneksel tıraş severim mrden 29 8,174 08/10/2019, Saat: 17:57
Son Yorum: FearOfATG
  Geleneksel Tıraş Tavsiye Silentsv 43 17,963 25/06/2019, Saat: 10:24
Son Yorum: ugur10
  ADAM GİBİ TIRAŞ OLANLARA SELAM OLSUN Karslı 28 7,340 25/04/2019, Saat: 10:22
Son Yorum: trustalt
  Merhaba geleneksel tıraş! tundralower 10 4,465 22/03/2019, Saat: 13:02