Geleneksel Tıraşın Tarihinde Ustura Kullanımı
Usturalar yerlerini daha kolay kullanımlı ve risksiz aletlere birakmaya başladı zaman içinde bunun sebebi aslında usturanın zahmetli bir uğraş olması. Eski dönemlerde tek geçerli tıraş aracı usturayken elbette bir çok insan daha erken yaşlarda öğrenmiştir. Lord un yazdıklarına paralel olarak eski dönemlerde devlet işleri ve büyük hacimli ticaret yapan soylular dışında gündelik işlerde çalışan insanların çoğu sakal tıraşı olma zorunluluğu hissetmemislerdir doğal olarak. Yani bizde olduğu gibi ise giderken her sabah tıraş olma alışkanlığı yoktur halkın. Dolayısıyla öğrenmek isteyen erken yaşlarda öğrenip kullanmaya devam etmiş, istemeyen berberlerin yolunu tutmuş.

Bununla birlikte kureselleşen dünyada ozellikle sanayinin hiz kazanmasiyla ciftcilik ve hayvancılık azalarak işçilik kavramı zaman içinde yerleşmiştir bu da beraberinde daha temiz ve bakımlı görünme ihtiyacı dogurmustur doğal olarak. Bakımlı derken metroseksuel dedikleri şekilde değil, daha temiz kıyafet ve saç sakal tıraşı yaygınlaşmasından bahsediyorum. Bu artışın sonunda usturadan daha hızlı ve güvenli olması açısından yeni ürünler bulundu ve yaygınlaştı haliyle.

Bu normal bir süreç ve şimdi de başka yenilikler deneniyor gördüğümüz kadarıyla. Halkın geneline ustura kullanmak ne kadar ilginç ve gereksiz geliyorsa da bu eski dönemlerin keyfini yaşatıyor insana. Yabanci forumlarda bazı insanlar anlatır mesela hiç kartuş kullanmamis ve ya DE kullanmamış adamlar var. Babadan dededen kalma usturayla devam etmişler. Hızlı ve ya güvenli olmuş adamın umrunda değil çünkü alıştığı şekilde devam etmeyi seçmiş. Ben de ustura tıraşının kolay olmadığını bilerek başladım, kestim, bictim ama yilmadim elim alıştı. Eğer modern zamana uyup kartuslara alismasaydik hiç, o zaman belki daha hızlı kavrardık ustura tıraşını.

Bu zamandan sonra jiletler biter mi derseniz evet bitebilir. Hatta belki tek dokunuşla sinek kaydı veren aletler üretirler herkes çok memnun kalır. Jiletler tarihe karışır ama çelik usturanın ömrü iki insan ömrünü geçer o yüzden çelik ustura keyfimizi alamazlar.
Saygılar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Geleneksel Tıraşın Tarihinde Ustura Kullanımı - Yazar: Chinaski - 17/03/2015, Saat: 14:06

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,640 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,461 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,674 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,660 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  İlk (Son) Jiletli Ustura Tıraş Maceram Johny White 19 4,810 05/09/2022, Saat: 16:40
Son Yorum: Johny White
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,274 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Ustura Traşı Tahriş Hakkında yigit 11 3,529 07/09/2021, Saat: 15:23
Son Yorum: yigit
  Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var? manuple 34 14,893 11/05/2021, Saat: 18:20
Son Yorum: Laylaylom
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,997 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Gelin el ele verelim, geleneksel tıraş ekipmanlarını yaygınlaştıralım. mvorun 19 7,117 01/05/2021, Saat: 19:26
Son Yorum: Ömer t. Katı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: