İlk (Son) Jiletli Ustura Tıraş Maceram
Değerli büyüklerim ve Geltir Ailesi

Forumumuzda ustura konusu çokça işleniyor Lord Sparhawk ve Marv' ın yazıları ve paylaşımlarıyla gözümü karartıp Sedef ustura ile tıraş olmaya karar verdim. Tabi ki yıllar önce yaşadığım kesik kazası nedeniyle çok temkinliyim. Sedef ustura işportadan bu arada 1 haftada 5 lira zam gelmiş. De jileti kırıp taktım kontrollerden sonra uç taşması da yok dedim yavaş yavaş başlayayım. Hafif hafif çekmelerle çok yavaş ve dikkatli ama tedirginlik de var ilk yanakta kesik hayda. Ustura inatla dalmak istiyor o kadar yavaş tıraş oluyorum ki sanki elimde tüy var parmaklarım hassastır hayda diğer yanakta da iki kesik. Hemen usturayı bırakıp DE alete döndüm dedim dünya varmış. Dostlarım ustura işinde gözümüzü karartmalıyız ama çok dikkatli olmalısınız. Kesikler iyileşir mi bilemiyorum ama ilk ve son jiletli ustura tıraş maceramı noktaladım. İlerde yüzümdeki kesik izleri geçerse çelik ustura ile denemek isterim. Çelik usturanın benim için ve Sizler için daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü kesim alanı çok daha büyük. Aynada görme alanına hakim oluyorsunuz. Sürçü lisan ettiysem af ola.
Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim üstadım. Jiletli usturayı görme alanının düşüklüğünden dolayı ben de kullanmayı pek sevmiyorum, tabii geçmişteki hatalarım da bunda etkili. Göz karartıp kesik mesik dinlemeden 5-6 kere tıraş olunsa aslında elin bu işe oturacağını düşünüyorum fakat ne hacet Smile DE aletlerim ile şimdilik mutluyum ben de.

Velhasıl kelam, eğer kesikleriniz birkaç gün içinde geçmez ise ya da derin ise Contractubex jel kullanabilirsiniz, eczanelerde bulunur. Haftalarca iyileşmeyecek kesikleri bile birkaç günde görünmez hale getiriyor, mucizevi.
(02/09/2022, Saat: 23:00)ArdaSeremet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim üstadım. Jiletli usturayı görme alanının düşüklüğünden dolayı ben de kullanmayı pek sevmiyorum, tabii geçmişteki hatalarım da bunda etkili. Göz karartıp kesik mesik dinlemeden 5-6 kere tıraş olunsa aslında elin bu işe oturacağını düşünüyorum fakat ne hacet Smile DE aletlerim ile şimdilik mutluyum ben de.

Velhasıl kelam, eğer kesikleriniz birkaç gün içinde geçmez ise ya da derin ise Contractubex jel kullanabilirsiniz, eczanelerde bulunur. Haftalarca iyileşmeyecek kesikleri bile birkaç günde görünmez hale getiriyor, mucizevi.

Komşum ArdaSeremet mesajın için teşekkür ederim. Yıllardır DE aletle tıraş olurum forumdaki büyüklerimin yazıları neticesinde jiletli ustura ile başlayalım dedim ama görme alanı gerçekten çok kısıtlı. Yüz derimiz çok ince ve kesikler çok üzdü beni. Nacizane ben tabiki de birkaç denemeden sonra alışabileceğini düşünüyorum ama ilk defa jiletli ustura kullanmak isteyen komşularıma da bir uyarı yazısı olsun. Ustura aceleye gelmez tekniğiniz oturuncaya kadar çok ama çok dikkatli olun. Krem tavsiyesi için de teşekkürler. Çelik usturadaki alan yok.
Ben zamanında inat edip öğreneceğim dedim. Onlarca kesik attım yüzüme ama hiç iz kalmadı. Yaralar için de özel bir şey kullanmadım, sadece tıraştan sonra şap ve balsam sürdüm. 1-2 hafta sonra kesikler oldukça azaldı 2 aydan itibaren kesiksiz tıraşlar olmaya başladım. Zaten bir jilet cildime daldığı anda bir de tıraştan sonra şap sürünce can yanması oluyordu. Çelik usturayla ise daha hiç kendimi kestiğimi hatırlamıyorum.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@"Johny White" Geçmiş olsun,

Ustura kullanmak beyin ameliyatı yapmak kadar hassas motor beceriler istemese de adaptasyon süreci herkesin el becerileri dahilinde değişkenlik gösterecektir. Bunu ilk tıraşınızda da sorunsuz olarak halledip, devam edebileceğiniz gibi müteakip tıraşlarda da benzer sorunları yaşayabilirsiniz. Tecrübeli, tecrübesiz fark etmeksizin usturayı doğru tutmak ve sürekli olarak dikkatli olmak gerekir. Dikkatsizlikten kaynaklı anlık yapacağınız hataları affetmeyeceğini bilin ve dikkati de elden bırakmayın.

Başlangıç için verebileceğim yegane tavsiyeler önce usturayı düzgün tutmanız, tutmayı öğrenmeniz. Sonra doğru açıyla cildinize temas ettirmeniz. Yani ne temas etmeyip sakalınızı kesmeyecek kadar yatık, ne de surata saplayacak kadar dik açı. Cildi doğru gerdirmenizde yine önemli.

Haricinde kesikler kalıcı da olabilir, olmayadabilir. Genellikle bir süre sonra kayboluyor ancak kabuk oluşumu esnasında kabukla oynamamanız, sökmemenizi öneririm. Sarı Kantaron yağı vs varsa deneyebilirsiniz. Çok derin kesikler haricinde genellikle iyileşirler. Derin kesiklerde belli belirsiz izler kalabilir.

Jiletli usturanın namlu boyu çelik usturalardan uzundur bu arada. Sadece kesici ağzı kısadır. Eğer çift el kullanıyorsanız Sedefle rahat bir şekilde kestiğiniz yeri görebilirsiniz, tek el kullanıyorsanız çelik usturada da lokal noktaları görememe durumunuz olabilir. Tekniğinizi uyarlamanız gerekiyor.

Son olarak şunu söyleyeyim ustura kullanmak çağın standartlarında bir zorunluluk olmayıp, tamamen fantezi bir araç. Yani çok da şart değil açıkcası. Aceleci, tezcanlı kişilere zaten pek önermem. Bilhassa çelik ustura gibi kendine has meşakkatli araçları. Eğer kendinize uygun bulmuyorsanız ki bu tamamen kişisel tercihinizdir devam edip etmeme kararıda yine sizin seçiminiz olacak. Vermiş olduğu tıraş, tıraş keyfiyse bambaşka bir lezzettir. Ayna karşısında güne iyi başlangıç için bir mini meditasyondur, deşarj olma biçimidir. Sonuca gelirsek çift taraflı tıraş aleti de kullansanız, çelik ustura da kullansanız doğru tıraş oluyorsanız ufak tefek farkları bir kenara koyacak olursak sonucu iyi tıraş olmuş bir yüz. Fark eden birşey yok bu anlamda Smile

Kolaylıklar diliyorum.
'' Jiletli usturanın namlu boyu çelik usturalardan uzundur bu arada. Sadece kesici ağzı kısadır. ''

Bu kısmı yanlış hatırlıyormuşum, mesajı yazarken kontrol etmemişim ancak kontrol ettiğimde çelik usturanın biraz daha uzun olduğunu gördüm. Bu vesileyle hem kendi bilgimi tazeleyim, hem de mesajı düzelteyim.

Yine de jiletli usturaları kendi içinde değerlendirecek olursak Ali Bıyıklı/Sedeften uzun namlu boyuna sahip ustura sayısı yok denecek kadar az. Sadece Focus biraz daha uzundu. Parker'lar ve diğer Pakistan usturaları vs daha kısalar.
(03/09/2022, Saat: 11:21)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Johny White"  Geçmiş olsun,

Ustura kullanmak beyin ameliyatı yapmak kadar hassas motor beceriler istemese de adaptasyon süreci herkesin el becerileri dahilinde değişkenlik gösterecektir. Bunu ilk tıraşınızda da sorunsuz olarak halledip, devam edebileceğiniz gibi müteakip tıraşlarda da benzer sorunları yaşayabilirsiniz. Tecrübeli, tecrübesiz fark etmeksizin usturayı doğru tutmak ve sürekli olarak dikkatli olmak gerekir. Dikkatsizlikten kaynaklı anlık yapacağınız hataları affetmeyeceğini bilin ve dikkati de elden bırakmayın.

Başlangıç için verebileceğim yegane tavsiyeler önce usturayı düzgün tutmanız, tutmayı öğrenmeniz. Sonra doğru açıyla cildinize temas ettirmeniz. Yani ne temas etmeyip sakalınızı kesmeyecek kadar yatık, ne de surata saplayacak kadar dik açı. Cildi  doğru gerdirmenizde yine önemli.

Haricinde kesikler kalıcı da olabilir, olmayadabilir. Genellikle bir süre sonra kayboluyor ancak kabuk oluşumu esnasında kabukla oynamamanız, sökmemenizi öneririm. Sarı Kantaron yağı vs varsa deneyebilirsiniz. Çok derin kesikler haricinde genellikle iyileşirler. Derin kesiklerde belli belirsiz izler kalabilir.

Jiletli usturanın namlu boyu çelik usturalardan uzundur bu arada. Sadece kesici ağzı kısadır. Eğer çift el kullanıyorsanız Sedefle rahat bir şekilde kestiğiniz yeri görebilirsiniz, tek el kullanıyorsanız çelik usturada da lokal noktaları görememe durumunuz olabilir. Tekniğinizi uyarlamanız gerekiyor.

Son olarak şunu söyleyeyim ustura kullanmak çağın standartlarında bir zorunluluk olmayıp, tamamen fantezi bir araç. Yani çok da şart değil açıkcası. Aceleci, tezcanlı kişilere zaten pek önermem. Bilhassa çelik ustura gibi kendine has meşakkatli araçları. Eğer kendinize uygun bulmuyorsanız ki bu tamamen kişisel tercihinizdir devam edip etmeme kararıda yine sizin seçiminiz olacak. Vermiş olduğu tıraş, tıraş keyfiyse bambaşka bir lezzettir. Ayna karşısında güne iyi başlangıç için bir mini meditasyondur, deşarj olma biçimidir. Sonuca gelirsek çift taraflı tıraş aleti de kullansanız, çelik ustura da kullansanız doğru tıraş oluyorsanız ufak tefek farkları bir kenara koyacak olursak sonucu iyi tıraş olmuş bir yüz. Fark eden birşey yok bu anlamda Smile

Kolaylıklar diliyorum.

Marv komşum iyi dileklerin için teşekkür ederim. Jiletli ustura tıraşı olmadan önce inan 3 gün dinlendim. Çünkü aceleye gelmeyen bir alet. Tutuş içinde defalarca çalıştım. Açı içinse defalarca deneme yaptım. Dediğiniz gibi DE aletle devam ediyordum Sizin yazılarınız ve SOTD paylaşımlarınız sonucu bu denemeyi yaptım. 3 kesiğim var maalesef. Benim değinmek istediğim konu şu jiletli ustura çelik ustura kadar kontrol imkanı vermiyor. Çelik ustura da alan büyük ve görebiliyorsunuz namlu uzun ve kontrol sizde , jiletli de uçta olduğu için kontrol yok. Bir de bu işe yeni başlayacak ilk denemelerini yapacak Geltir ailesi üyelerinin zarar görmesini engellemek için yazdım. Ustura kullanmak özellikle çelik ustura kullanmak bir fantezi değil bence çok büyük bir keyif. Dediğiniz gibi bambaşkadır lezzeti. Jiletli ustura denedim ama bir daha asla. Sizden ricam ustura konusunda denemek isteyenlere yol gösterin lütfen Smile
(03/09/2022, Saat: 09:33)mertyılmazer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben zamanında inat edip öğreneceğim dedim. Onlarca kesik attım yüzüme ama hiç iz kalmadı. Yaralar için de özel bir şey kullanmadım, sadece tıraştan sonra şap ve balsam sürdüm. 1-2 hafta sonra kesikler oldukça azaldı 2 aydan itibaren kesiksiz tıraşlar olmaya başladım. Zaten bir jilet cildime daldığı anda bir de tıraştan sonra şap sürünce can yanması oluyordu. Çelik usturayla ise daha hiç kendimi kestiğimi hatırlamıyorum.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mertyılmazer İyi dileklerin için teşekkür ederim. Bu işe başlayacak arkadaşlar bence çelik ustura ile başlamalılar.
@"Johny White"

Rica ederim, elimden geldiğince merak eden herkese destek olmaya gayret ediyorum.

İlk denemenizde başarılı netice alamamanız, alma ihtimalinizden fazlaydı zaten. Bu yüzden canınızı sıkmayın ancak dediğim gibi neyi, nasıl yapmanız gerektiğini saatlerce anlatsam da , saatlerce video izlesenizde aynanın karşısına geçip tıraş olup hatalarınızı tespit etmeden ve sonraki tıraşlarda bu hatalarınızı gidermek için efor sarfetmeden kısa sürede geliştiremezsiniz kendinizi. Yani üç kesiğim var diyorsunuz mesela. Ben size bunu usturanızın yapmadığı konusunda %100 garanti verebilirim. O yüzünüzdeki üç kesiği siz attınız. Sizin hatalarınız sonucu oluştular. Ve jiletli usturayı yıllardır kullanan biri olarak manevra kabiliyeti olarak da oldukça başarılı olduğunu ekleyeyim. Sizin yerinizde olsaydım o üç kesiği niye attığımı tespit etmeye çalışır, önce bunu anlar ve bu tespitleri bir sonraki tıraşımda yapmamaya gayret ederdim. Bu işe başladığımda tam olarak da yaptığım şey buydu aslında.

Jiletli ustura da kullansanız, çelik usturada kullansanız kendinizi kesebilirsiniz. Tecrübelide olsanız hata yapmayacağınız anlamına gelmez. Çok sık olmasada benim de hata yaptığım durumlar olabiliyor. Kesik vs atabiliyorum. Çelik usturada bariz bir hatada hata affetmez. Affedicilik hususu geri bildiriminin daha anlaşılır olmasından kaynaklı ancak başlangıçta yine kendinizi kesebilirsiniz. Çelik usturayla başlama imkanı varsa elbette çelik usturayla başlayabilirsiniz ancak çevrenizde bu işlerden anlayan birileri lazım. Sizin de temel konularda kendinizi geliştirmeniz lazım. Çevrenizde bileme yapabilecek birileri yoksa, doğru kayışlama yapamıyorsanız, tıraş sonrası doğru kurulama muhafaza etme gibi detaylara dikkat etmiyorsanız çelik usturadan da çabuk soğursunuz. Teknik anlamda daha teferrüatlı ve özel zaman ayrılması gereken bir uğraş.

Bu aralar iş yoğunluğum ve hayatımdaki bir takım değişiklikler nedeniyle çok fazla vaktim olmuyor forumda yazmaya ancak ustura denemek isteyen, başlamak isteyen herkese gerek buradan, gerekse de özelden çok yardımcı oldum. Başlattığım çok arkadaş oldu, saatlerce görüşüp zaman ayırdığım çok insan oldu. Edebiyle, adabıyla yazıp soru soran herkese elimden geldiğince, dilim döndüğünce yardımcı oluyorum. Olmayada devam edeceğim imkanlarım ölçüsünde.
(03/09/2022, Saat: 15:35)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Johny White"

Rica ederim, elimden geldiğince merak eden herkese destek olmaya gayret ediyorum.

İlk denemenizde başarılı netice alamamanız, alma ihtimalinizden fazlaydı zaten. Bu yüzden canınızı sıkmayın ancak dediğim gibi neyi, nasıl yapmanız gerektiğini saatlerce anlatsam da , saatlerce video izlesenizde aynanın karşısına geçip tıraş olup hatalarınızı tespit etmeden ve sonraki tıraşlarda bu hatalarınızı gidermek için efor sarfetmeden kısa sürede geliştiremezsiniz kendinizi. Yani üç kesiğim var diyorsunuz mesela. Ben size bunu usturanızın yapmadığı konusunda %100 garanti verebilirim. O yüzünüzdeki üç kesiği siz attınız. Sizin hatalarınız sonucu oluştular. Ve jiletli usturayı yıllardır kullanan biri olarak manevra kabiliyeti olarak da oldukça başarılı olduğunu ekleyeyim. Sizin yerinizde olsaydım o üç kesiği niye attığımı tespit etmeye çalışır, önce bunu anlar ve bu tespitleri bir sonraki tıraşımda yapmamaya gayret ederdim. Bu işe başladığımda tam olarak da yaptığım şey buydu aslında.

Jiletli ustura da kullansanız, çelik usturada kullansanız kendinizi kesebilirsiniz. Tecrübelide olsanız hata yapmayacağınız anlamına gelmez. Çok sık olmasada benim de hata yaptığım durumlar olabiliyor. Kesik vs atabiliyorum. Çelik usturada bariz bir hatada hata affetmez. Affedicilik hususu geri bildiriminin daha anlaşılır olmasından kaynaklı ancak başlangıçta yine kendinizi kesebilirsiniz. Çelik usturayla başlama imkanı varsa elbette çelik usturayla başlayabilirsiniz ancak çevrenizde bu işlerden anlayan birileri lazım. Sizin de temel konularda kendinizi geliştirmeniz lazım. Çevrenizde bileme yapabilecek birileri yoksa, doğru kayışlama yapamıyorsanız, tıraş sonrası doğru kurulama muhafaza etme gibi detaylara dikkat etmiyorsanız çelik usturadan da çabuk soğursunuz. Teknik anlamda daha teferrüatlı ve özel zaman ayrılması gereken bir uğraş.

Bu aralar iş yoğunluğum ve hayatımdaki bir takım değişiklikler nedeniyle çok fazla vaktim olmuyor forumda yazmaya ancak ustura denemek isteyen, başlamak isteyen herkese gerek buradan, gerekse de özelden çok yardımcı oldum. Başlattığım çok arkadaş oldu, saatlerce görüşüp zaman ayırdığım çok insan oldu. Edebiyle, adabıyla yazıp soru soran herkese elimden geldiğince, dilim döndüğünce yardımcı oluyorum. Olmayada devam edeceğim imkanlarım ölçüsünde.

Marv komşum,

Öncelikle Sizin paylaşımlarınız sayesinde ustura kullanmaya karar verdim. Çünkü ustura denince iki kişi akla geliyor forumumuzda. 3 gün zindelik ve dikkat için hiç yormadım kendimi çünkü ustura aceleye gelmez. Köpük dediğiniz gibi kaygan ve sulu jilet kontrol edilmiş herhangi bir ucunda taşma yok. İlk kesik jiletli usturayı ikinci kez değdirdiğimde. Tekrar taşma kontrolü herşey normal. Moral bozmak yok devam. Ama ikinci ve üçüncü kesik ilk dokunmayla diğer yanakta meydana geldi. Dediğiniz gibi hazırlık ve kontrol aşamalarını tekrarlamak hata ben de olsa bile emniyeti elimden bırakmadım. Efor sarf etmek için jiletli ustura tıraşında Sizin paylaşımlarınızı görüp gözümü karartmazdım. Zaten bir ustaya yani Size yaşadığım olayı anlattım.

Çelik ustura da sadece Size danışabilirim. Foruma iyi ki üyeyim. Bu arada diğer Geltir ailesi üyelerine yardımlarınız için de teşekkür ederim. Çelik usturanın kesim sesi hep kulaklarınızda olsun. Bu arada kesiği olan arkadaşlarıma müsaadenizle çok küçük bir bilgi Contractubex 350 TL. ve karşılanmıyor cebinizden alabiliyorsunuz. Gitti bir Gold Dollar parası Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 11 11,642 23/04/2024, Saat: 16:51
Son Yorum: Alkali
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,035 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,535 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,143 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,362 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 957 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,564 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,294 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,169 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,328 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: