Anket Başlığı: Tıraşta tercihiniz nedir?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Parçalı DE
47.20%
76 47.20%
Tek Parça DE
4.97%
8 4.97%
Single Edge
1.24%
2 1.24%
Çelik Ustura
12.42%
20 12.42%
Jiletli Ustura
14.29%
23 14.29%
DE, SE aletler, jiletli ve çelik usturalar (Geleneksel olsun da hepsi olur)
17.39%
28 17.39%
Kartuşlular
2.48%
4 2.48%
Katılımcı sayısı: 161 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi?
Benim tercihim DE aletlerden yana. Ustura hiç kullanmadım. Peki siz hangi aleti daha çok tercih ediyor veya hangisinden en iyi verimi alıyorsunuz?

(Kartuşlu seçeneği, geleneksel tıraşın yalnızca sabun/krem/fırça kısmıyla ilgilenenler için eklendi.)
Double edge tabir edilen çift taraflı makineler ve
bazı kullan at tıraş bıçakları(genelde tek bıçaklı permatik-bic metal ya da derby ürünleri)
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
Ustura kesinlikle kullanamayan biri olarak Muhle 3 parça, WS DE, Feather TTO, Parker TTO, ve YUMA 3 parça makinelerim ile tıraş oluyorum. İtiraf edeyim ki Yuma ile olduğum tıraşlar kullandığım jilet ne olursa olsun her zaman büyük keyif veriyor. Muhle oldukça kaliteli ve kullanırken büyük bir keyif veriyor ancak jilet seçen bir makine olduğunu söyleyebilirim.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Benim tercihim parçalı DE'ler. Bana göre tek parçalı DE'lere göre (Slim, Fatboy filan efsanedir, Slim'im var ve çok seviyorum, orası ayrı) jiletleri daha iyi tutuyorlar ve temizlikleri kolay, bozulma olasılıkları daha düşük. Usturalara göre de daha pratik. Çelik usturam da var, çok nadir kullanıyorum, o da ayrı zevk ama bol zaman ve dikkat gerektiriyor kullanması. (Bilemeye korkuyorum mesela, ağzını bozarım diye)

Bu nedenlerden dolayı benim için en optimum aletler parçalı DE'ler.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI

Üç Parça DE tercihimdir. ustura yakınlığında tıraş olmak istediğim zaman usturanın sap bulmuş hali olan Mühle R41 ile tıraş oluyorum.
"Siz bu anket için oy kullanmışsınız' diyor. Halbuki kullanmadım. Birkaç sefer daha karşılaştım bu durumla, önemsemedim ama ben de oy hakkımı kullanmak isterim. Sanırım teknik bir sıkıntı var. Adminlerin bilgisine..

İlk tercihim jiletli ustura. Tek perdede en yakın tıraşı verdiği için. Tıraş keyfini doyasıya yaşamak istediğim zamanlarda ise 3 parçalı makina. DE89 ile 3 perde, uzun uzun ve tahrişsiz tıraşın keyfini çıkartabiliyorum.

MMOC ve R41 en çok denemek istediğim iki makina. Umarım yakın zamanda bu iki makinanın tadına bakma fırsatı bulurum. Beğenirsem kesinlikle alacağım. MMOC zor bulunan bir alet ama Sad
herkese iyi akşamlar...
aslında tek parça de,parçalı de kullanıyorum ankette çoklu şık seçme olmadı o yüzden de görece daha sık kullandığım parçalı de seçeneğini işaretledim.Yakın zamanda se alet kullanımı da planlıyorum saygılar...
jiletiniz keskin olsun...
Yeni bir geltir üyesi ve ıslak tıraşçı olarak de aletlerin usturalardan çok daha yaygın kullanılıyor olmasını açıkçası biraz garipsiyorum. Zira pek çok insan geleneksel ıslak tıraş denilince jiletli ustura ile tıraşı anlıyor. Lakin forum üyelerimiz arasında jiletli ustura kullananlar oldukça azınlıkta kalıyor; belki kartuşlu kullananlar bile daha kalabaliktir. Her ne kadar bu ankette de alet kullananların oranı %50'nin altında gözüküyorsa da gerçekte bu oranın daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Örneğin en son ne aldınız veya günün tıraşı başlıklarında paylaşılan fotoğraflara bakınca de aletlerin hegemonyası rahatlıkla anlaşılıyor.

Ben de "de alet" kullananlar arasındayım, hiç ustura kullanmadım. Fakat jiletli ustura almak ve usturayı da rotasyona sokmayı planlıyorum. Forumda ustura ile de aletleri karşılaştıran başlık aradım ama bulamadım. Zaten jiletli usturalara ilişkin başlık sayısı ve girilen yorum sayısı, de aletlere ilişkin başlık ve yorum sayısının oldukça altında kalmış.

Velhasıl merak ve hevesleri, bilgi ve becerilerinin önünde giden bir yeni başlayan olarak üstadlar usturanın neden ikincil planda kaldığını açıklarlar ise sevinirim. Yine ustura ile de alet karşılaştırması okumaktan memnuniyet duyarım. Bir de jiletli usturanın mı yoksa de aletlerin mi daha önce icat edildiğini, hangisinin daha eski olduğunu merak ediyorum. Standart çift taraflı yaprak jiletler ilk olarak de aletler için mi yoksa jiletli ustura için mi tasarlandı?

Herkese tahrişsiz tıraşlar dilerim.
Jiletli usturayı denemiş biri olarak söyleyebilirim ki; ustura insanın kendi kendini tıraş etmesi için yapılmamış bence. Gereksiz derecede zor ve uğraştırıcı. Ancak başkasını tıraş etmek daha rahat oluyor. DE aletler kendinizi tıraş etmek için daha uygun.
Uzun ve keyifli bir tıraş için jiletli ustura,
Kısa ve keyifli bir tıraş için de.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlk (Son) Jiletli Ustura Tıraş Maceram Johny White 19 4,532 05/09/2022, Saat: 16:40
Son Yorum: Johny White
  Ustura Traşı Tahriş Hakkında yigit 11 3,366 07/09/2021, Saat: 15:23
Son Yorum: yigit
  Tıraşta Minimalizm onur98 231 106,814 22/05/2021, Saat: 21:59
Son Yorum: siralexf
  Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var? manuple 34 14,264 11/05/2021, Saat: 18:20
Son Yorum: Laylaylom
  Tirasta Turk Markalari volkanslim 23 9,058 01/05/2021, Saat: 19:19
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Enis Batur'dan Ustura'ya Dair ekindgn 11 5,548 08/09/2019, Saat: 10:13
Son Yorum: gr00v3r
  Ustura izi piresis 24 33,331 29/05/2019, Saat: 17:01
Son Yorum: dkn_05
  Tıraş Tercihiniz manuple 7 2,913 30/11/2018, Saat: 18:39
Son Yorum: ekilic2
  Hangi ustura? bulentaktepe 14 8,022 08/09/2018, Saat: 22:51
Son Yorum: kokopelli
  Böker 6,50TL'ye Ustura sfenks 23 9,863 09/05/2018, Saat: 23:33