The Gentleman Super Platinum / Made in India
Herkese selamlar komşular,

Öncelikle bu jiletin başlığını forumda bayağı aradım fakat bulamadım, gözümden kaçan bir şey olduysa affola Smile

Hangi jiletlerde konfor bulduğumu referans almanız adına sırasıyla: Gilette Silver Blue, Yeşil Astra ve Perma-sharp. Bu jiletlerle çok konforlu, zerre tahrişsiz tıraşlar olabilmekteyim.
Razorus'tan aldığım Pearl Shaving tıraş aletinin kendi kutusunun içinden 7'li olarak çıkan bu "The Gentleman" jileti, dün akşam 3 günlük sakalda denedim.
Jilet, boyun bölgemde hiç yaşamadığım kadar tahriş yaşattı. Sakalımı çekti, yüzümü kesmedi fakat çok yaktı. En akmayan, en kolay bölgede bile kötü hissiyat veren jilet olarak tarihe geçti ve tıraş kutumun en dip köşesini boyladı. Smile

Bu hasarlı tıraşın diğer tıraşlarımdan artı olarak bir farkı ise ilk defa bir tıraş kremi kullanmamdı. Kullandığım ürün arkonun "Cool" tıraş kremi.
Tıraş öncesinde sıcak duş aldım, sakallarımı iyice nemlendirdim. Tıraş kremini yüzümde köpürttüm ve tıraşa başladım.
Tahrişin aşırı olduğunu ve artacağını anladığımda tıraş aletindeki jileti değiştirdim, kremi yüzümden durulayıp arko sabunla tıraşımı tamamladım.

Bu jileti bilen, kullanan arkadaşlar veya arko tıraş kremi kullanan arkadaşlar varsa,

1) Sizce bu jilet mi çok berbat, yani bir jilet bu kadar berbat olabiliyor mu? Jilet değil de ben hatalı olabilir miyim?
2) Önceden arko tıraş sabunu, proraso sabunlar kullanan bir tıraş sever olarak ilk tıraş kremi deneyimim böyle sonuçlandı, kremden sebepli de olabilir mi?
3) Denediğim iki Hindistan üretimi jilet (Euromax ve The Gentleman) benim için sınıfta kaldı. Sevdiğiniz Hindistan jiletleri var mı?

Jiletin görselini aşağıda bulabilirsiniz, şimdiden teşekkürler Smile

https://ibb.co/3Rk6prH
Selam komşum. Yeni bir ürün deneyecekseniz diğer bileşenlerin en tanıdığınız ürünler olması yeni dahil olan ürünün karakterini anlamanız için en iyi yöntem olur. Ayrıca standart tıraşınızı banyo sonrası yapmıyorsanız yeni ürün denerken de banyo sonrası yapmamalısınız. Yani çok bilinmeyenli denklem yerine tek bilinmeyenli denkleme dönüştürürseniz sorunun kaynağını tespit etmiş olursunuz.
(17/05/2022, Saat: 15:06)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selam komşum. Yeni bir ürün deneyecekseniz diğer bileşenlerin en tanıdığınız ürünler olması yeni dahil olan ürünün karakterini anlamanız için en iyi yöntem olur. Ayrıca standart tıraşınızı banyo sonrası yapmıyorsanız yeni ürün denerken de banyo sonrası yapmamalısınız. Yani çok bilinmeyenli denklem yerine tek bilinmeyenli denkleme dönüştürürseniz sorunun kaynağını tespit etmiş olursunuz.

Sanıyorum haklısın, daha önceden çok bıçaklılarla kullandığım köpüğü kullanmıştım ilk başladığımda geleneksel tıraşa, krem de en kötü öyle olur diye düşündüğümden giriştim direkt.
Tıraş sabunuyla bir şans daha vereceğim bu jilete bakalım ne olacak.
Jilet  
Jilet konusu kişiden kişiye değişebilen bir mevzu. Birisinin çok memnun kaldığı jileti bir başkası beğenmeyebiliyor. Bazı jiletler alet de seçebiliyor veya mild alet & keskin jilet kombinasyonu (veya tam tersi) gibi detaylar da değiştiriyor sonucu. @"sfenks" Bey'in dediği gibi yeni bir malzeme denerken sık kullanılan bileşenlerden fazla uzaklaşmamak da lazım. Neyse, ben de bu jiletle Pearl Shaving açık taraklı aletin içinden çıkmasıyla tanıştım. Tek bir jileti 2 kere PS aletle, bir kere de GC84 ile denedim ama şimdiye kadar üzmedi. Umarım böyle devam eder. Dediğiniz gibi siz de biraz daha şans verin, belki yıldızınız barışır :-)
So far so good..
(17/05/2022, Saat: 16:06)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jilet konusu kişiden kişiye değişebilen bir mevzu. Birisinin çok memnun kaldığı jileti bir başkası beğenmeyebiliyor. Bazı jiletler alet de seçebiliyor veya mild alet & keskin jilet kombinasyonu (veya tam tersi) gibi detaylar da değiştiriyor sonucu. @"sfenks" Bey'in dediği gibi yeni bir malzeme denerken sık kullanılan bileşenlerden fazla uzaklaşmamak da lazım. Neyse, ben de bu jiletle Pearl Shaving açık taraklı aletin içinden çıkmasıyla tanıştım. Tek bir jileti 2 kere PS aletle, bir kere de GC84 ile denedim ama şimdiye kadar üzmedi. Umarım böyle devam eder. Dediğiniz gibi siz de biraz daha şans verin, belki yıldızınız barışır :-)

Pearl Shaving OC L-55 kullanıyorum ben de. Rutin ürünlerle tekrardan deneyip durum bildirimi yapacağım :-)
Jilet  
Dostum bu jileti bende kullandım.

Razorus, firmasından pearl shaving blaze, modelini almıştım. Makineyi denemek için ilk tıraşımı yanında gelen The gentleman jiletle olmuştum. 3 perde tıraş oldum, sadece boyun bölgemde biraz tahriş ve yanma oldu. Onun haricinde çok net kesimli, pürüzsüz, konforun ön planda olduğu bir tıraş ortaya çıkmıştı. Jiletli usturada ilede denedim beğenmedim.
Jilet konusu çok kişiseldir. Tekniğinize ve tıraş hazırlığınızın doğru olduğuna inanıyorsanız jileti sevmediyseniz sevmemişsinizdir. Ben Dorco, Ladas gibi çok küt jiletler dışında hemen her türlü jiletleri memnun edici sonuçlar alabiliyorum. Gentleman, ürün paketinden çıkan bir jilete göre gayet beğendiğim, o makineler için uyumlu bulduğum, gayet konforlu ve rahat bir jilet. Keskinliği orta seviye, konfora odaklanmış. Misal forumun büyük çoğunluğunun bayıldığı Nacet'le ben hiç anlaşamadım, bende olmadı. Bedeva verseler kullanmam derecesinde. Jiletin ağız açısındaki, kaplaması, perdahındaki bir şey cildinize, sakalınıza uymazsa olmuyor. O yüzden bol bol jilet denemek lazım.

Fakat şunu eklemem lazım; yeni başlayanlarda "jilet sakalı çekti beğenmedim, çöpe attım" yazısını çok okuyorum. Bunu ilk gördüğümde aklıma yetersiz sakal yumuşatma geliyor birinci olarak. İkinci olarak da alışkanlıklar. Yüzüme koyunca sıcak bıçak gibi yağ gibi aksın beklentisinde olabilirsiniz ama bu jiletin iyi olduğunu göstermez. Çünkü jilet çok keskinse evet daha rahat akar ama cildi de tahriş etme ihtimali belirgin derecede yükselir, hata affetmez ve günlük tıraşta cildi yorar. Zaten çok agresif makine ve çok keskin jiletle tıraş olmak da yakın tıraş olmak da kolaydır haliyle esas konfor makinesi ve konfor jiletiyle tahrişsiz ve rutin tıraşlar olabilmektir. Bana göre önemli olan budur çünkü o istikrarı bir kere oturttuğunuzda cildiniz çok daha sağlıklı hale gelir. Bu vesileyle denediğiniz bir jiletin atıyorum bir feather gibi akmıyor olması, daha küt olması yani sizlerin tabiriyle sakalı çekiyor gibi olması(ki yüz hazırlığınızı iyi yaptığınızda hiç bir sıfır jilet sakalı çekmez) negatif bir durum değildir. Bu mercedes alıp, ferrari gibi hızlanmıyor beğenmedim demeye benziyor. ikisinin üretim amaçları farklı. Mercedes günlük kullanımda keyiflidir, ferrari arada bir gazlama için. Jiletler de aynı mantık.

Keskinliği az jiletlerin ve çelik usturaların hemen hepsi sakalı bir nevi hafif -tutarak- keser. Bu tutma hissi çekme ile karıştırılıyor. Tutarak kesmesine rağmen tıraşı sorunsuz tamamlıyorsunuz ve cildiniz temiz tahrişsiz oluyor değil mi? İşte o jilet çekmiyor, sadece ağzı daha az keskin olduğundan tutarak kesiyor. Gerçek çekme dediğiniz şeyde makineyi/usturayı ilerletemezsiniz, canınız yanar, gözünüzden yaş gelir, tıraşı tamamlayamazsınız. Çekme budur. Ama zaten sahte ya da ağzı bir yere sürtülmüş köreltilmiş/endüstriyel üretim amaçlı jilet olmadıkça hiç bir jilette bunu yaşamazsınız. Usturada yaşarsınız o da artık bileme zamanın çoktan gelmiş olduğunu gösterir. Tutma hissini çok yoğun yaşıyorsanız da ya fırça sabun kullanmıyorsunuzdur, ya yüzünüz şöyle bir ıslatıp tıraşa geçiyorsunuzdur. Sakallarınızı iyi yumuşattığınızda her jilet rahat kesim yapar.

Bir jileti birden fazla makine ve sistemde kullanmak da çok önemli. Yumuşak bir makinede küt jilet haliyle çok verimli olmayacakken, bunu daha agresif kesimli bir makineye koyduğunuzda o makineyi ne kadar güzel terbiye edip, konforla yakın tıraşlar verdiğini gördüğünüzde işin keskinlik değil jilet makine uyumu olduğunu anlayacaksınız. Son olarak jiletleri bireysel olarak test etmek için en güzel aracın jiletli ustura olduğunu belirteyim. Hafif oldukları için en net farkları onlarla hissedersiniz. Ama gidip tüy gibi ali bıyıklı ile denemeyin, metal orta ağırlıkta olan bir şey kullanın. Yoksa çok hafif olanlar belli bir el baskısı gerektiğinden permasharp dışında başka jilet beğenemeyen berberler gibi siz de beğenmezsiniz. Halbuki orta ağır bir usturayı bir rapira, croma, eddison çok güzel terbiye edip hem yakın hem konforlu tıraşlar verebilir. İşin özü farklı kombinasyonlar deneyip uyumu bulmak. Hatta isterseniz bir excel dosyası bile oluşturabilirsiniz şu aletle şu şu jiletler çok güzel oldu, öbürüyle bunlar gibisinden. Çünkü bir süreden sonra tıraş dolabınız kalabalıklaştıkça yaptığınız keyifli kombinasyonları hatırlamak zorlaşıyor.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(08/06/2022, Saat: 09:57)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jilet konusu çok kişiseldir. Tekniğinize ve tıraş hazırlığınızın doğru olduğuna inanıyorsanız jileti sevmediyseniz sevmemişsinizdir. Ben Dorco, Ladas gibi çok küt jiletler dışında hemen her türlü jiletleri memnun edici sonuçlar alabiliyorum. Gentleman, ürün paketinden çıkan bir jilete göre gayet beğendiğim, o makineler için uyumlu bulduğum, gayet konforlu ve rahat bir jilet. Keskinliği orta seviye, konfora odaklanmış. Misal forumun büyük çoğunluğunun bayıldığı Nacet'le ben hiç anlaşamadım, bende olmadı. Bedeva verseler kullanmam derecesinde. Jiletin ağız açısındaki, kaplaması, perdahındaki bir şey cildinize, sakalınıza uymazsa olmuyor. O yüzden bol bol jilet denemek lazım.

Fakat şunu eklemem lazım; yeni başlayanlarda "jilet sakalı çekti beğenmedim, çöpe attım" yazısını çok okuyorum. Bunu ilk gördüğümde aklıma yetersiz sakal yumuşatma geliyor birinci olarak. İkinci olarak da alışkanlıklar. Yüzüme koyunca sıcak bıçak gibi yağ gibi aksın beklentisinde olabilirsiniz ama bu jiletin iyi olduğunu göstermez. Çünkü jilet çok keskinse evet daha rahat akar ama cildi de tahriş etme ihtimali belirgin derecede yükselir, hata affetmez ve günlük tıraşta cildi yorar. Zaten çok agresif makine ve çok keskin jiletle tıraş olmak da yakın tıraş olmak da kolaydır haliyle esas konfor makinesi ve konfor jiletiyle tahrişsiz ve rutin tıraşlar olabilmektir. Bana göre önemli olan budur çünkü o istikrarı bir kere oturttuğunuzda cildiniz çok daha sağlıklı hale gelir. Bu vesileyle denediğiniz bir jiletin atıyorum bir feather gibi akmıyor olması, daha küt olması yani sizlerin tabiriyle sakalı çekiyor gibi olması(ki yüz hazırlığınızı iyi yaptığınızda hiç bir sıfır jilet sakalı çekmez) negatif bir durum değildir. Bu mercedes alıp, ferrari gibi hızlanmıyor beğenmedim demeye benziyor. ikisinin üretim amaçları farklı. Mercedes günlük kullanımda keyiflidir, ferrari arada bir gazlama için. Jiletler de aynı mantık.

Keskinliği az jiletlerin ve çelik usturaların hemen hepsi sakalı bir nevi hafif -tutarak- keser. Bu tutma hissi çekme ile karıştırılıyor. Tutarak kesmesine rağmen tıraşı sorunsuz tamamlıyorsunuz ve cildiniz temiz tahrişsiz oluyor değil mi? İşte o jilet çekmiyor, sadece ağzı daha az keskin olduğundan tutarak kesiyor. Gerçek çekme dediğiniz şeyde makineyi/usturayı ilerletemezsiniz, canınız yanar, gözünüzden yaş gelir, tıraşı tamamlayamazsınız. Çekme budur. Ama zaten sahte ya da ağzı bir yere sürtülmüş köreltilmiş/endüstriyel üretim amaçlı jilet olmadıkça hiç bir jilette bunu yaşamazsınız. Usturada yaşarsınız o da artık bileme zamanın çoktan gelmiş olduğunu gösterir. Tutma hissini çok yoğun yaşıyorsanız da ya fırça sabun kullanmıyorsunuzdur, ya yüzünüz şöyle bir ıslatıp tıraşa geçiyorsunuzdur. Sakallarınızı iyi yumuşattığınızda her jilet rahat kesim yapar.

Bir jileti birden fazla makine ve sistemde kullanmak da çok önemli. Yumuşak bir makinede küt jilet haliyle çok verimli olmayacakken, bunu daha agresif kesimli bir makineye koyduğunuzda o makineyi ne kadar güzel terbiye edip, konforla yakın tıraşlar verdiğini gördüğünüzde işin keskinlik değil jilet makine uyumu olduğunu anlayacaksınız. Son olarak jiletleri bireysel olarak test etmek için en güzel aracın jiletli ustura olduğunu belirteyim. Hafif oldukları için en net farkları onlarla hissedersiniz. Ama gidip tüy gibi ali bıyıklı ile denemeyin, metal orta ağırlıkta olan bir şey kullanın. Yoksa çok hafif olanlar belli bir el baskısı gerektiğinden permasharp dışında başka jilet beğenemeyen berberler gibi siz de beğenmezsiniz. Halbuki orta ağır bir usturayı bir rapira, croma, eddison çok güzel terbiye edip hem yakın hem konforlu tıraşlar verebilir. İşin özü farklı kombinasyonlar deneyip uyumu bulmak. Hatta isterseniz bir excel dosyası bile oluşturabilirsiniz şu aletle şu şu jiletler çok güzel oldu, öbürüyle bunlar gibisinden. Çünkü bir süreden sonra tıraş dolabınız kalabalıklaştıkça yaptığınız keyifli kombinasyonları hatırlamak zorlaşıyor.
Teşekkürler! Bu yazı beni çok aydınlattı.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Pearl SBF-12 tıraş aletinin yanında 10'lu paket şeklinde gelmişti. İlk denemelerimde keskinlik olarak da konfor olarak da yeşil Astra'nın bir tık gerisinde gibi geldi bana. SBF-12 tıraş aletiyle deneyince yine Astra'ya gibi yakın ve az tahrişli bir tıraş sağladı, fakat usturada denediğimde benim için biraz hayal kırıklığı oldu, keserken kılları hafif tuttuğu için usturada hiç akıcı bir tıraş sunmadı.

Velhasılı, şimdilik kendisiyle pek anlaşamadık. Razorus en son 50'li paket olarak getirtip satışa sunmuş, Pearl tıraş aletlerinin sitedeki yorumlarına bakınca da bu jiletin seveninin çok olduğu anlaşılıyor. Gerçekten de jilet uyumu kişiden kişiye çok değişkenlik gösteriyormuş. 10'lu paketin 3'ünü kullandım, geri kalanını şimdilik rafa kaldıracağım. Belki tıraş tecrübem arttıkça bu jiletle ilgili izlenimlerim de değişebilir.
(29/08/2022, Saat: 15:13)cavenaut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pearl SBF-12 tıraş aletinin yanında 10'lu paket şeklinde gelmişti. İlk denemelerimde keskinlik olarak da konfor olarak da yeşil Astra'nın bir tık gerisinde gibi geldi bana. SBF-12 tıraş aletiyle deneyince yine Astra'ya gibi yakın ve az tahrişli bir tıraş sağladı, fakat usturada denediğimde benim için biraz hayal kırıklığı oldu, keserken kılları hafif tuttuğu için usturada hiç akıcı bir tıraş sunmadı.

Velhasılı, şimdilik kendisiyle pek anlaşamadık. Razorus en son 50'li paket olarak getirtip satışa sunmuş, Pearl tıraş aletlerinin sitedeki yorumlarına bakınca da bu jiletin seveninin çok olduğu anlaşılıyor. Gerçekten de jilet uyumu kişiden kişiye çok değişkenlik gösteriyormuş. 10'lu paketin 3'ünü kullandım, geri kalanını şimdilik rafa kaldıracağım. Belki tıraş tecrübem arttıkça bu jiletle ilgili izlenimlerim de değişebilir.

sbf 12 tıraş aletinden memnun musunuz?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,687 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Gillette platinum esevetnov 88 61,203 03/10/2023, Saat: 23:45
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,020,088 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Bic Chrome Platinum alpbb74 190 187,593 31/05/2023, Saat: 12:56
Son Yorum: layken
  Astra Superior Platinum (Yeşil) pars 664 685,960 13/05/2023, Saat: 00:08
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Dorco Super Sharp Naci Erdem 16 7,604 13/05/2023, Saat: 00:04
  Gillette 7 O'Clock Super Stainless Double Edge (Yeşil Paket) koolandgang 50 43,939 24/04/2023, Saat: 15:43
  Gilette 7 O' clock Super Platinium ohtararan 32 41,161 23/04/2023, Saat: 21:20
Son Yorum: Mecanica
  Treet Platinum Wilkinson 90 105,576 15/04/2023, Saat: 00:27
Son Yorum: sfiber
  VERTICE Euromax Platinum Jilet BuraKaya55 54 29,375 01/01/2023, Saat: 10:44
Son Yorum: saitfirat

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: