Merkur Futur Safety Razor
(25/06/2017, Saat: 20:15)Freedom1203 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tek alet futur kullanan var mı? Futur kullananlar memnun mu günlük ve gün aşırı tıraş için futurun en düşük ayarı uygun mu ? Bilgi verirseniz sevinirim. Herkese iyi bayramlar.

Bence Futur başlangıç aleti olarak uygun değil eğer daha teknik oturmadan Futur almak gibi bir niyetiniz varsa bence yapmayın. Kan çıkar. Smile

Biraz alıştıktan sonra ise Futur en ideal aletlerden birisi. Şiddetle tavsiye ederim. Smile O kadar tıraş aletim var yine de elim sürekli Futur'a gidiyor. Tek bir tıraş aletine inme zorunluluğum olsa tercihim Futur olurdu.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
ming shiyle futuru karşılaştırmak bi kere yanlış biri 12 tllik alet biri 300 tllik,,futur tabi iyi olacak,,ama fiyat/performans oranını dikkate alacak olursak ming shi açık ara öndedir
futur bugün elime ulaştı. ilk izlenimim ambalajının dandikliği oldu, yanına da yalandan bir jilet koymuşlar komik olmuş yani bari jileti bir paket koysalarmış. en kısık olan 1. ayarda feather jileti takıp proraso sandal ağaçlı sabunla 3 perde tıraş oldum. jileti tende hissetmek biraz tedirgin etse de benim gibi daha 1 haftalık bir acemi bile kesiksiz tahrişsiz tıraşı tamamlayabiliyorsa korkacak bir şey yok demektir. bir de bahsedildiği gibi burun altı ile ilgili bir zorluk yaşamadım. neredeyse ws makineden daha rahat o bölgeyi aldım diyebilirim. surat yapısı ile ilgili bir durum herhalde bu. alet çok elzem bir şey değil ben böyle ''aman allahım şok şok şok'' moduna girmedim. sırada elimin bol olduğu bir ara progress alacağım.
Forumdaki üstadların tavsiyesi ile sakal yapım çok yatık olduğundan bu aleti sipariş ettim. 1 haftadır geleneksel tıraş oluyorum 7 tıraştan sadece 2'sinde tahriş yaşadım. Biri ilk aldığımda 2. ayara getirip Gillette 7 O'clock Sharp Edge jilet taktığımda yaşadım. Sebebi çok agresif olmasından dolayı tavsiyeleri dikkate alarak aleti sadece kendi ağırlığıyla aşağı kaydırdım nerdeyse yanağıma değmedi bile 1. perde bir bitti baktım sakallar olduğu gibi duruyor Smile 2. perdede ayarı 3'e getirdim ve xtg tıraşı tamamladım. Eee bu alet hiç tahriş etmiyor amma abartmışlar dedim ve 3. perde 3. ayarda bayağı bir sert giriştim. Tıraştan 30dk sonra yüzüm yangın yerine dönmeye başladı kaşındığımı anlamıştım Smile ondan sonraki tıraşları 3. ayarda 2 perde olarak tamamladım. Sadece 1 kez permasharp jilet kullandığımda çok hafif bir tahriş yaşadım o da gene çok uğraşmamdan dolayı başıma geldi. İstediğim temiz tıraşı yakaladım mı derseniz hayır henüz yakalayamadım ama Gillette Fusion Proglide 5 bıçaklı jiletten kalan yanaklardaki kıl dönmeleri ve kızarıklıklar nerdeyse gitti diyebilirim. Tekniğim oturana kadar temiz tıraşı kafamdan atmaya çalışıyorum. 2 perdeyi tamamlayıp aynada yüzümü incelemeden üstümü giyinip işe gidiyorum. İşim gereği her sabah tıraş olmak zorundayım daha agresif bir alet olan R41'i de inceledim. Fakat üstadlar günlük tıraşta cildi çok yıprattığından almamamı söylediler. Şimdilik ilk izlenimlerim böyle. 1 hafta geçmeden keskin jilet olan Feather ile hiç denemek istemedim biraz teknik otursun diye. Kısmetse Pazartesi sabahı deneyeceğim şu an cildimi dinlendiriyorum en son Cuma sabahı oldum tıraşı. Bakalım feather ile nasıl bir uyum yakalayacağım temizlik ve konforluk bakımından. Benim cildime bu alet ile en konforlu gelen ilet Polisilver, en yakın yani temiz tıraş ise Permasharp ile sağladım
@Bilge_Kagan
Komsum bizim geleneksel tırasta ve DE aletlerde bastırma yok kartus gibi, alsın diye biraz daha bastırayım dusuncesini lutfen aklınızdan cıkarın.
Eger dediginiz gibi ilk perde sonunda almadıysa açı probleminiz var, makinayı farklı acılarda deneyerek bir yerde yuzunuze oturdugunu ve jileti hissedeceginiz bir sekli oldugunu anlarsınız.
Future agresif sınıfta makinadır, ben gerci yeni baslayanlarada oneriyorum agresif makinaları, el egitimi guzel oldugu icin ama dikkatli olun, gerekirse ilk perdenizi 3 numara ile olduktan sonra diger perde(leri) dusuk numaralarla olun.
Aklıma gelenler bunlar, bastırmadan kullanın zaman icinde hersey oturup gun gectikce zevkli tıraslarınız olacaktır. Birde tavsiyem cok odaklanmayın, hani araba kullanırken bazen isten eve araba kendi gelir siz baska biseyler dusunurken ya, onun gibi acın bir muzik zevk alarak ama cokta stres olup odaklanmadan gecirin tıraslarınızı, cok daha rahat gececegini dusunuyorum.
Saygılar.
Size çok basit bir şey söyleyeceğim:

Dün hayatımda 2. Kez berberde ustura turaşına gittim. Yanımda fırçamı, polsilver, proraso ve usturamı götürdüm. Berber de neredeyse güvendiğim tek adam, eskiden saçlarımı da kendim kesiyordum. Özenle tıraşımı yaptı. Berberden çıktım. Çene üzeri bölgesi batık kaşıntısı gibi, kızarmış. Boyun bölgesine zaten alışkınım ama boyunda da uzun süredir hissetmediğim tarzda bir tahriş. Bazı alanlarda sakal duruyor, tahriş var. Eve geldim yarım  saat devam etti etkisi. Cadı fındığı sürünce yatıştı.

Şunu anladım ki kendi yaptığınız tıraş gibisi yok. Nerde cildi germeli nerde durmalı, nerede xtg, arg girmeli bunu sizden daha iyi kimse  bilemez. Tabi berberlerin gerdirme huyundan pek bahsetmiyorumSmile

Yakın tıraş olmak sanıldığı kadar kolay ve hızlı bir süreç değil. Bastırmadan,doğru açıda 2 perdenin sonucuna bakın. Islak suratta bazen anlamazsınız, iyi kesilmemiş gibi gelir. 2 perdede memnun değil misiniz, elle yoklayıp hangi yönden jileti vurunca randıman alabileceğinizi kestirip son bir perde ile olayı kapatın. 2 perdeden fazlası da risklidir, unutmayın.
(08/04/2018, Saat: 14:56)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Bilge_Kagan
Komsum bizim geleneksel tırasta ve DE aletlerde bastırma yok kartus gibi, alsın diye biraz daha bastırayım dusuncesini lutfen aklınızdan cıkarın.
Eger dediginiz gibi ilk perde sonunda almadıysa açı probleminiz var, makinayı farklı acılarda deneyerek bir yerde yuzunuze oturdugunu ve jileti hissedeceginiz bir sekli oldugunu anlarsınız.
Future agresif sınıfta makinadır, ben gerci yeni baslayanlarada oneriyorum agresif makinaları, el egitimi guzel oldugu icin ama dikkatli olun, gerekirse ilk perdenizi 3 numara ile olduktan sonra diger perde(leri) dusuk numaralarla olun.
Aklıma gelenler bunlar, bastırmadan kullanın zaman icinde hersey oturup gun gectikce zevkli tıraslarınız olacaktır. Birde tavsiyem cok odaklanmayın, hani araba kullanırken bazen isten eve araba kendi gelir siz baska biseyler dusunurken ya, onun gibi acın bir muzik zevk alarak ama cokta stres olup odaklanmadan gecirin tıraslarınızı, cok daha rahat gececegini dusunuyorum.
Saygılar.

Öneriler için teşekkürler üstad dediklerini dikkate alıp bide öyle deneyelim bakalım Smile
Arkadaşlar merhaba,

Geçen gün, bir forumdaşımızdan aldığım Merkur Futur ile ilk traşımı oldum.
Bundan önce EJ DE89 kullanıyordum.

Genel kanı olarak agresif bir makine olduğunu aklımda tuttum ... ama henüz 2nci traşını görecek olan gillette 7 o'clock yeşil i tutucuya koyup, hepten yürek yemiş şekilde 3ncü ayarda iki perde geçtim. Tabi dikkatliydim.. öyle haldur huldur bir traş yapmadım ki yeşil gilette ile (ki kendisini pek sevmem) zaten öyle yapmam, hiç bir kanama vs olmadı ... olmadığı gibi özellikle sıkıntılı boyun bölgemde hiç bir kızarıklı veya iritasyon da yaşamadım (az rastlanır bir durumdu benim için)... ben baya beğendim bu tutucuyu .. kafası ağır olduğu için 0 baskı ile çok iyi kayıyor yüzde..

Bu akşam da aynı jilet ile traş olucam ... sonrasında Perma Sharp veya gillette 7 o'clock sarı yı denerim belki...
Netice de korktuğum gibi olmadı ...
(09/10/2019, Saat: 15:15)atoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba,

Geçen gün, bir forumdaşımızdan aldığım Merkur Futur ile ilk traşımı oldum.
Bundan önce EJ DE89 kullanıyordum.

Genel kanı olarak agresif bir makine olduğunu aklımda tuttum ... ama henüz 2nci traşını görecek olan gillette 7 o'clock yeşil i tutucuya koyup, hepten yürek yemiş şekilde 3ncü ayarda iki perde geçtim. Tabi dikkatliydim.. öyle haldur huldur bir traş yapmadım ki yeşil gilette ile (ki kendisini pek sevmem) zaten öyle yapmam, hiç bir kanama vs olmadı ... olmadığı gibi özellikle sıkıntılı boyun bölgemde hiç bir kızarıklı veya iritasyon da yaşamadım (az rastlanır bir durumdu benim için)... ben baya beğendim bu tutucuyu .. kafası ağır olduğu için 0 baskı ile çok iyi kayıyor yüzde..

Bu akşam da aynı jilet ile traş olucam ... sonrasında Perma Sharp veya gillette 7 o'clock sarı yı denerim belki...
Netice de korktuğum gibi olmadı ...

Bende bugün bir futur sahibi oldum. Sizin de kullandığınız gibi bundan önce ej de89 ve mühle de89 kullanıyordum. Bugün ilk tıraşımı olurken benimde aklımda hep agresif bir alet olduğunu aklımdan çıkartmamaya çalışıyordum. Ben aletin 0,5 ine aldığımda bile inanılmaz bir jilet tutuş açıklığına sahip ki şuan 3-4 de tıraş olmayı düşünemiyorum. Belki bir ince ayarı vardır kafayı komple çıkartıp bir doğru takma tekniği varmıdır ? Düşüncem 1 ayardayken de89 dan bir tık daha açık olmasıydı ama bunda durum öyle değil. Bu konuda fikri olan bir komşum yardım ederse çok sevinirim.
(05/11/2019, Saat: 22:18)Jonas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...Ben aletin 0,5 ine aldığımda bile inanılmaz bir jilet tutuş açıklığına sahip ki şuan 3-4 de tıraş olmayı düşünemiyorum. Belki bir ince ayarı vardır kafayı komple çıkartıp bir doğru takma tekniği varmıdır ? ...

Komşum cevabı biliyormuşsunuz gibi sormuşsunuz Smile Evet var. Üst kapak açıkken ve en kısık ayarda yan tarafta şöyle bir görüntünün olması lazım;

images?q=tbn:ANd9GcROzNM3iOtoQBPTTe5F5nb...FAcEo7ke-w

Eğer bu şekilde bir görüntü oluşmuyorsa, orta ve işaret parmağı alt tablada, baş parmak üst kapakta olacak şekilde tutup sıkarak, ayar mekanizmasını bir tur daha içeri çevirmeniz lazım. En düşük ayara getirdiğinizde ayar mekanizmasındaki çentiğe tık diye değme sesi değil de, vidanın sonuna kadar sıkılmış hissiyatı edinmeniz lazım. Tam tersi hareketi yaparak aleti parçalarına ayırıp temizlik yapabiliyorsunuz.

Bu dediklerimi yaptıktan sonra resimdeki gibi iç mekanizma alt tablaya bu şekilde sıfır oturmuyorsa, komple aleti sökün, üst kapağın oturduğu o iç kısımdaki ayar aparatının yönünü değiştirin.

Bunu bilmeyen çok futur kullanıcısı var ne yazık ki. O nedenle bu aleti çok agresif zannediyorlar. Halbuki en düşük ayarda WS alet yumuşaklığında bir alet. Bu şekilde ayarsız kullanıca siz en düşük ayarda kullanıyorum zannederken aslında 6. ayarda, hatta belki daha yüksek ayarda kullanmış oluyorsunuz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,662 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 747,631 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,168 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,692 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,355 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 61,818 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  Ufo Razor Handles GeltirBot 15 23,043 24/02/2021, Saat: 01:35
Son Yorum: mustbe
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,053 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Barebo Safety Razor - Sweden emiriko 1 4,926 02/10/2020, Saat: 02:01