Usturaya Başlıyorum
Information 
Arkadaşlar tekrardan merhabalar;

usturalara karşı ilgim geleneksel tıraşa başlamadan önceleri bile hep vardı fakat bir türlü cesaret edemiyordum; hem beceremem belki diye hem de taştır, kayıştır, honlamaktır vs. gibi şeyler gözümde çok büyüyordu. Geleneksel ıslak tıraşa başladıktan sonra da aynı tereddütlerim bir müddet devam etti fakat ilgi, alaka, merak, zaman olduktan sonra neden olmasın dedim. Konu hakkında okuyup araştırdıkça ufkumun da genişlemesine paralel olarak kendimi gaza verip bu işe başlamaya karar verdim.

Hem becerimi test etmek hem de tecrübe edinmek açısından yaklaşık 10 gün önce Bluebeard Revenge Jiletli Ustura satın almıştım. Neredeyse her gün bu jiletli ustura ile tıraş olarak yeni yeni az tahrişli ve orta temizlikte tıraşlar yakalamaya başladım. En azından ustura ve türevleri bana göreymiş diyebiliyorum artık. Çok fazla kan kaybetmeyip çok zorlanmadan, büyük keyifle tıraş olmaya başlamamla ilk testi geçmiş bulundum. Bundan sonra melekelerimin usturada gelişmesi kanaatindeyim.  

Şimdi, benim düşüncem ilk etapta çok masraf yapmadan kaliteli ve sıfır bir ustura almak, ucunu profesyonel birine açtırmak; sadece kayışlama yaparak işin keyfine varmak, honlama/bileme gerektiği vakit bu işlemi yine uzmanına yaptırmak. Bir müddet bu şekilde devam ettikten sonra kademeli olarak ihtiyaç ve istekler doğrultusunda yurtdışına sıkça seyehat eden arkadaşlarım vasıtası ile honlama, bileme vs. gibi konularda tecrübe edinmek adına uygun ikinci bir ustura ve ekipman alarak yavaş yavaş derine inerim diye düşünüyorum.

Bu minvalde yerli ve yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalar neticesinde merak ettiğim, aklıma takılan bazı şeyleri sormak isterim. Siz, değerli arkadaşlarıma danışmadan yanlış bir adım atmak istemem.

1) İlk etapta kendimce güzel bir ustura alıp, diğer malzemeler için minimum masraf ederek giriş yapıp, ilerisi için ikinci bir ustura ve ekipman dizme, bu daha uygun fiyatlı usturada honlama/bileme konusunda tecrübelenme fikri sizce mantıklı mı? (İlk usturam teşvik açısından yeni olsun istiyorum.)

2)  Yeni başlayanlar için sıkça karşılaştığım 5/8'' Round tip, full hollow, karbon çelik önerilerine istinaden yaptığım araştırmalar sonucu şu an iki ustura radarıma girmiş bulunuyor. Boker King Cutter veya Dovo Prima Silver Steel. Ne dersiniz?

3) Pahalı bir deri alıp ürünü biçmek yerine, en azından kayışlama konusunda tecrübe kazanana kadar, kemer ve gazete yöntemi ile kayışlama yapmayı düşünüyorum. Hatta deri işleri ile uğraşan bir arkadaşım var, ona istediğim ölçülerde, istediğim türde deriler yaptırabilirim. Yaklaşım doğru mu?

Görüş, düşünce, öneri ve ilave etmek istedikleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Eğer kabul ederseniz aranıza katılmaktan büyük mutluluk duyacağım.  Rolleyes

Saygılar.

15 Perdede Yakın ve Temiz Tıraş Uzmanı
Merhaba komşum, zaten başlamış ve doğru yol haritasını oluşturmuşsunuz nerdeyse.

Benim iki tavsiyem var size, birincisi jiletli ustura ile iki ay daha sabredip iyice tekniği oturtun. Sonra saydiginiz adimlarla çelik dünyasına rahatça girebilirsiniz. İkincisi ise ucuza bir deri kayış bulunabilir ve ya yaptırılabilir, forumdan ikinci el bir tane alınsa uygun fiyatlı olur diye düşünüyorum. Kemer ve ya gazete ile yapmayın ağzını bozma ihtimaliniz çok yüksek.

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(25/07/2016, Saat: 08:20)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komşum, zaten başlamış ve doğru yol haritasını oluşturmuşsunuz nerdeyse.

Benim iki tavsiyem var size, birincisi jiletli ustura ile iki ay daha sabredip iyice tekniği oturtun. Sonra saydiginiz  adimlarla çelik dünyasına rahatça girebilirsiniz. İkincisi ise ucuza bir deri kayış bulunabilir ve ya yaptırılabilir, forumdan ikinci el bir tane alınsa uygun fiyatlı olur diye düşünüyorum. Kemer ve ya gazete ile yapmayın ağzını bozma ihtimaliniz çok yüksek.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim komşum.

Peki, kemer ya da gazete ile kayışlama işine hiç bulaşmayayım. Deriyi kendim yaptırırsam, ne önerirsiniz? Bir kaç farklı çeşit yaptırabilirim, o yüzden birden fazla öneride bulunabilirsiniz. Hangileri ellerinde varsa ona göre seçim yaparım.

Diğer tavsiyenize uyma konusunda bir şey diyemiyorum zira biraz sabırsızım bu konuda. Smile
Deri olarak kösele is görür sanıyorum komşum.

"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
@Reblica Ben jiletli usturadan sonra çelik ustura konusunda benzer sebeplerden dolayı mesafeli kaldım ama forumda okuduğum kadarıyla güzel bir trıaş keyfi veriyor.Deneyin bakalım,sonuçları merak ediyorum.
Kendi tecrübelerim ilk olarak jiletli ustura ile traş çeneme iz kalacak şekilde küçük bir kesik attım hemen rafa kaldırdım direk çelik usturaya geçtim Çelik ustura ile noktasal kanama dahi yaşamadım sonuç olarak çelik ustura jiletli usturadan daha güvenli geliyor
(25/07/2016, Saat: 10:28)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Deri olarak kösele is görür sanıyorum komşum.

Tekrardan teşekkürler komşum. Henüz istediğim ölçülerde bulamadım, iki parça kösele buldum numune olarak, ismini cismini yazdı aldığım yer. Onun dışında ufak bir parça yine numune olarak kalın dana derisi buldum gayet güzel. 3 Farklı çeşit de kuzu buldum, bunların büyüklükleri ideal ama  kayışlama için uygun olmayabilirler zira yapıları gereği yumuşak ve inceler.

(26/07/2016, Saat: 14:10)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Reblica Ben jiletli usturadan sonra çelik ustura konusunda benzer sebeplerden dolayı mesafeli kaldım ama forumda okuduğum kadarıyla güzel bir trıaş keyfi veriyor.Deneyin bakalım,sonuçları merak ediyorum.

Merhaba komşum, usturayı alıp giriş yapayım, gerisi bir şekilde gelir diye düşündüm. Şunu söylemeliyim ki konu hakkında araştırmaya devam ettikçe korkum azalmaya başladı. Sonuçları muhakkak paylaşacağım.

(26/07/2016, Saat: 17:00)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kendi tecrübelerim ilk olarak jiletli ustura ile traş çeneme iz kalacak şekilde küçük bir kesik attım hemen rafa kaldırdım direk çelik usturaya geçtim Çelik ustura ile noktasal kanama dahi yaşamadım sonuç olarak çelik ustura jiletli usturadan daha güvenli geliyor

Siparişi geçtim, tecrübe edinmek için sabırsızlanıyorum komşum. Smile
Açılışı yaptım arkadaşlar. Dovo Prima Silver Steel 5/8 Ebony.

1erolu.jpg

2yz0hlj.jpg

Bunlar ne güzel şeylermiş böyle? Malum fabrika ağızlı olduğu için henüz tıraş olmasam da kalitesine hayran kaldım ürünün. Bakalım, zehiri verdik bir kere, yavaş yavaş gelir gerisi.  Rolleyes
@Reblica hocam yakıyor çok güzel ustura güle güle keyifli traşlarda kullanın
Güle güle kullanın, çok güzelmiş.
Haydi hayırlı tıraşlar...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çelik Usturaya Giriş yigit 5 2,559 28/09/2021, Saat: 12:32
Son Yorum: EmrahEray
  Çelik usturaya başlamak isteyenlere bazı önerilerim Lord Sparhawk 13 5,485 05/07/2021, Saat: 18:34
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Jiletliden Çelik Usturaya geçiş tirst 22 13,893 24/07/2019, Saat: 18:11
Son Yorum: kokopelli
  Çelik usturaya geçiş - Sorular cirzini62 6 6,599 11/10/2016, Saat: 01:05
Son Yorum: cirzini62
  Usturaya başlamamak için bir neden Mİ ? taskind 15 14,011 30/05/2015, Saat: 23:09
Son Yorum: d0vo
  Çelik Usturaya Başlangıç, Kamisori? Tyleramca 8 10,118 05/09/2014, Saat: 21:41
Son Yorum: Tyleramca
  Çelik usturaya başlangıç için gold dollar 200 ve ucuz kayış inceptum 28 32,843 07/07/2014, Saat: 01:15
Son Yorum: inceptum
  usturaya sap için micarta yapımı taskind 0 6,340 31/03/2014, Saat: 14:07
Son Yorum: taskind
  Usturaya isim yazdırma ozguroner26 10 13,273 13/12/2012, Saat: 14:04
Son Yorum: ozguroner26

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: