10 madde ile geleneksel tıraşa giriş
@colpan

Benim bir miktar katılmadığım kısımlar var. Madde madde yazayım.

1. Öncelikle tıraş bıçağı denilince benim gözümde canlanan şey jilet yahut kullan-at veya kartuşlular. Yani her şekilde kesici bir alet. Sizin kast ettiğiniz şey yanlış anlamıyorsam tıraş aleti/tıraş makinesi. Ben makine denilince de başka şeyler düşündüğümden, tıraş aletini tercih ediyorum.

1. maddenin içeriğine gelirsek: Ben her hobi için başlangıçta ucuz yollu giriş yapılmasından yanayım. Fakat bu ucuzluğun kişiyi hobiden soğutacak şekilde kalitesizliğe de neden olmaması gerekiyor. Oradaki denge önemli. Geleneksel tıraşa gelirsek, bence başlangıç için gayet ucuz ve fazlasıyla yeterli ekipman mevcut. Örnek veriyorum:

Rimei Tıraş aleti : 10 lira
Permasharp jilet : 2 lira
Arko sabun : 2 lira
İHA şap : 4 lira
Jaguar/omega fırça : 15 lira
Nivea balsam/AS : 10 lira

Toplam : 43 lira. Bir kaç çeşit jilet de eklesek 50 lira. Buna çeşit çeşit alternatifler de yapılabilir. Ve hepsi de başlangıç için fazlasıyla yeterli olur. Belki elektrikli tıraş makinesinden ıslak tıraşa geçiş yapma niyetindedir ve sabunuydu, köpürtmesiydi, jilet takmasıydı uğraşamam derse kolaylıkla çöpe atılabilir malzemeler olur. Çok uzatmayayım. Ben 1. maddeye katılmıyorum özetle.

2. Jilet kullanımı çok subjektif bir mevzu. Aynı şekilde bir kaç istisna dışında jilet seçimi de. Kimi ekonomik olsun diye jileti kullanabildiği yere kadar kullanmayı tercih ediyor, bir diğeri paketinden jileti çıkarmanın zevkini her tıraşta yaşamak için, her jileti sadece 1 kez kullanıyor. Ya da hijyenik veya başka başka sebeplerle insanlar kendilerine göre jilet kullanım sayısı belirliyorlar. Bazı jiletlerin üzerine 1-2-3-4 numaraları görürüz. Bazılarında ise A-B veya yüzünü belli etmek üzere çizgi vb. bir işaret olur. 1-2-3-4 ün amacı benim anladığım kadarıyla eğer tıraşta jiletin tek tarafı kullanılıyorsa, bu şekilde her tıraşta sadece 1 yüz ve 1 taraf kullanarak 4 sefere kadar tıraş olunurken sırasını belli etmek içindir. Sonuçta üretim mantısı açısından da yaprak jiletler tek kullanımlık ürünler değil fakat zevkler/renkler/farklar nedeniyle tek ya da 10 kullanımlık olabilir.

Jilet seçimi de aynı şekilde. Hem kişiden kişiye değişiyor, hem de kullanılan tıraş aletine göre jiletin karakteri değişiyor. Çünkü aletten dolayı jiletin aldığım bir açı var. Bir de jiletin kendisinde üretim sırasında verilen bir ağız açısı var. Bu iki değişken uyuyor veya uymuyor. Ya da birisi için cazip görünürken bir diğerinin hoşuna gitmiyor.

3. Havluyla durulama kısmını anlamadım. Kurulamak mı durulamak mı?

4.

5. Sıcak/soğuk su konusunda yine zevkler devreye giriyor. Sıcak suyun özellikle don yağ içeren sabunlarda olumlu etkisi olsa da kimi soğuk su tercih ediyor ki soğuk suyla da cilt daha sıkı oluyor. Artıları ve eksileri var yani. Fırçanın suda bekletilmesinin asıl amacı da ısıtmak değil fırçanın suyu emmesini sağlamak. Çünkü suyu emen kıllarla daha kolay sabun yükleniyor, daha kolay köpürtülüyor. Islak fırçaya sabun yükleme mevzusunu bir nevi nemli bezle toz almaya benzetebiliriz. Bir de köpürtme konusu bence önemli. İlk başlandığında iyi köpük yapılamıyorsa bu tıraşın keyfini de kaçıracağından erken pes etmenin başlıca sebeplerinden birisi olabilir.

Yüzde köpürtme var, tasta köpürtme var, elde köpürtme var, bir de ayrı bir tas kullanmadan sabun kabında köpürtme var. El ve sabun kabını bir tarafa bırakırsak en azından yüzde ve tasta mevzusu biraz detay açıklama ister bence.

6. Bu açı mevzusu da karışık mevzusu. 30 derecenin nereden 30 derece olduğunu izah ederseniz daha iyi olur. Özellikle bastırmama konusuna katılıyorum fakat onda da bir kesme-kesmeme ilişkisi devreye giriyor. Bastırmasın iyi güzel de, kullanılan jilet o sakalı kesmiyorsa tıraş aletinin hareketi tarla yolunda giden traktör gibi oluyor. Hoplaya zıplaya yol alıyor yani. Dolayısıyla bastırmamayla birlikte doğru alet jilet kombinasyonun seçilmesi de önemli.

7.

8. Şap konusunda da alüminyum içeriği nedeniyle tartışmalar mevcut. Ben şap kullanıyorum fakat 3-4 tıraşta bir kullanıp o tartışmalı mevzunun riskini de azaltmaya çalışıyorum.

9.

10. Alkolün uzak durulması gereken bir içerik olduğuna katılmıyorum. Hem antiseptik, hem damar büzücü etki gösteriyor, hem de hızlı buharlaştığı için serinlik veriyor.

dipnot: boş bıraktığım maddeler katıldığım veya çekimser olduklarım.

Bu Konudaki Yorumlar
10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: colpan - 03/11/2017, Saat: 00:02
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: dikdik_s - 03/11/2017, Saat: 00:14
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: Oguzhan53 - 03/11/2017, Saat: 01:10
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: bleak - 03/11/2017, Saat: 10:27
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: Oguzhan53 - 03/11/2017, Saat: 13:26
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: Efrasyab - 03/11/2017, Saat: 10:53
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: colpan - 03/11/2017, Saat: 12:53
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: Tahir - 03/11/2017, Saat: 13:42
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: colpan - 04/11/2017, Saat: 13:53
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: pilotic - 04/11/2017, Saat: 15:53
RE: 10 madde ile geleneksel tıraşa giriş - Yazar: colpan - 04/11/2017, Saat: 18:38

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,839 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,230 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Geleneksel tiras yontemleri ile top sakal birakma Rigbie 8 5,256 26/08/2018, Saat: 17:27
Son Yorum: ckeskin
  Geleneksel islak tirasin birinci kurali linguist 98 125,288 24/03/2017, Saat: 14:35
Son Yorum: finwe
  geleneksel aletlerden cildi en az yoran en sağlıklısı hangisi? emlakci 7 5,458 19/12/2016, Saat: 10:18
Son Yorum: dikdik_s
  Detaylarıyla Geleneksel Tıraş(soru) Ankara ozgurys 4 9,821 13/11/2011, Saat: 23:21
Son Yorum: papazerigi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: