Yeni Usturalar ERTAN SUER
Sayin arkadaslar,

Burda butun emeklerimin neticesi,: usturayla kalk usturayla yat sitem edenler utanmasin!
Kendi malini uretmek nasil hos bir sey oldugunu herkes tahmin edebilir.
Bu usturalarin gordugu isçiligi bizzat ben ve Teymen kardeslerinindir (sirt islemesi) onlara tesekkur ediyorum ve insallah boylelikle devam ederiz.

Usturalar kaba sekliyle Solingen den bir kisim ve Thiers civarlarindan geliyor. Butun taslama parlatma, bileyleme, sap yapmasi benden. Cok yakinda Adapazari da olacagim ve oradan usturalari kismen uretecegim.

18611_10.jpg

10349010.jpg

11011510.jpg

11013210.jpg

11139010.jpg

11140210.jpg

11146610.jpg

11206910.jpg

11160610.jpg
Üstat ellerinize sağlık çok güzel olmuşlar
www.BarbarosRazors.com

Ertan üstat elinize sağlık çok şık usturalar. Sizden de bu beklenirdi bunca zamandan sonra. Adapazarı'na gelip sizin dükkanı ziyaret etmek şart Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Üstadım elinize sağlık usturalar gayet iyi görünüyor, bu usturaları kabataslak olarak thiers issard ve solingenden mi sipariş ediyorsunuz. Yanlış anlamayın ama usturaların çeliğine yapılan en ufak müdahale (yanlışsam düzeltin) kalitesini düşüyor diye biliyorum, maliyeti ve fiyatları hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz, piyasada satılan ve çok pahalı olan (250 poundluk) usturalar gerçekten verilen paralara değiyor mu? Saygılar.
hepinize tesekkur ediyorum.

sam_3213.jpg

Usturalar bu sekilde geliyor elime, sonra bir suru asamada isleniyor. Fabrikaya gore kimisi 50 asama'da ustura yapar (Thiers Issard) kimisi 70 (DOVO) kimisi 80-90 (BOKER, Ralf Aust, Revisor, Wacker).

Celigin kalitesi dunya piyasinda belli fiyatlarda satiliyor ve Almanya da mesela TyssenKrupp gibi firmalar çok seçici kriterlere gore o çelik karisimlarini yapiyorlar. En guvenli malzemeler gene Almanyadan, Fransadan, Isveçten, genellikle batili ulkelerden geliyor, simdi Rusya da o sektorde faaliyet gosteren bir ulke oldu.

Guzel bir çelik bulduktan sonra ustura basmak için buyuk pres yani sahmerdan dan geçirmek lazim, o da ayri bir sanat ve celige gore, kalba gore, verilecek basinç ayarlanmasi gerekiyor. Bu sanati en iyi yapan bugun Alman firmalaridir. Fransiz firmalar bu sektor tamamen terk etmis ve Thiers'te mesela ancak 4-5 tane fabrika bulursunuz ve sadece 1 tane ustura basiyor (Thiers Issard için).

Isin kalani ustura bileyleyicisine ait. Kimisi isini bilerek ozen gosterirse, ustura o kadar kaliteli olur, kimisi randeman için hizli ve dikkatsiz davraniyorsa ustura kendine verilmis hedefine ulasmaz.

Benim olacak fiyatlar 100 eur dan baslar 5/8 abanoz sapli Solingen çeliginden C115CrV, 199.00 € ya yukselecek su an.
Emeğiniz ve girişimizin için tebrikler daha iyiye daha ileriye gitmeniz dileğiyle
elinize saglik.harika gorunuyorlar ve cok temiz iscilik.ustura ustundeki islemeleri siz mi yapiyorsunuz anlami nedir sembollerin veya orjinal islemeleri mi?

Üstad çok güzeller elleriniz dert görmesin. Tebrikler ne mutlu size.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
ustam sadece parlatma ve bileyleme yapıyoruz bir de işleme millet olarak geldiğimiz nokta bu sonra döviz üzerinden satıyoruz. Oysa en kaliteli çelikler türk demir ustalarının örsünde dövülür en sağlam kılıçlar Osmanlı ecdadından gelir kanısı var Avrupada da böyledir bu kanı ama nasılsa her şey gibi bunda da git gide uzaklaşmaktayız. Biz köklerimizden uzaklaştıkça da böyle olmaya devam edecek gibi.

Biliyorum suç bizde sen gidip denizli yatağan bıçağını almazsan 30 liraya gidip 3 liralık çin malı veya daha berbadı bişeye para verirsen ; 3 liraya aldığın adam hem ekonomisini geliştirir hem de daha ucuza üretip yenilikçi fabrikalar kurmaya çalışır, bizde ki gariban yatağanlı amcam da satış yapamadığında giderleri her gün artar gelir aynı ölçüde azalır işi batırırıp kapatmaya ya da borç batağına mahkum olur. Sonuçta kaybeden yine biz oluruz. Oysa 3 liraya aldımız çin malını 1 ay zor kullanırız atarız bir kenara süs olur ya da 3 gün sonra bozulur kırılır; ama yerli üretim kalite bir bıçağa 30 lira veririz ama 50 yıl kullanırız taşa sürsen biley alır der eskiler ama alırken bu aklımıza gelmez . Kahrolası kapitalizm ve kapitalistler böyle işte
Elinize sağlık hepsi birbirinden güzeller.
Affınıza sığınarak sayın Mahmut beyin yazdıklarına yorum yapmak istiyorum .
Malesef ülkemizde Osmanlıdan kalan arşivler muhafaza edilemediğinden tıpkı okculukta olduğu gibi çelik yapımında da Avrupa yı takip etmek ve kaliteli çeliği ordan almak zorunda kaldık . Yıllarca kendi kültürümüze ve yöremize ait diye her boyda Tosya çakısı topladım .Kendi bıçağımı kendim yapmaya başlayınca tosya çakısının T3 Fransız çeliğinden yapıldığını öğrenince büyük hayal kırıklığına uğradım.
Şu an civa çeliğini dövdürüp lama haline getirtip ondan ustura yapıyorum keşke yerli bir karbon çeliğimiz olsada ondan yapsak . Malesef bir şekilde dışa bağımlıyız .
İyi söz söyleyene de , dinleyene de iyi gelir ..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Yeni başlayanlar için full rehber master44tr 7 2,732 07/06/2022, Saat: 22:20
Son Yorum: hasanandnexus
Exclamation Yeni başlayanlar için full rehber master44tr 0 1,185 04/06/2022, Saat: 01:09
Son Yorum: master44tr
Photo İmalatını yaptığım usturalar ersenanahtar 26 32,232 24/02/2019, Saat: 00:36
Son Yorum: Soner
  İnternetten alınan usturalar sağlıklı mı? Nimzowitsch 22 15,018 04/07/2017, Saat: 11:58
Son Yorum: ferdi06
  Çöp usturalar inceptum 49 47,970 08/06/2016, Saat: 09:41
Son Yorum: yokon
  usturalar yazı dizime başladım Lord Sparhawk 25 30,105 05/12/2014, Saat: 15:33
Son Yorum: rewolwer_
  Antikacıdan usturalar nihilistraki 9 8,947 28/11/2014, Saat: 21:25
Son Yorum: BigHillMe
  Çöp usturalar inceptum 1 4,030 24/11/2014, Saat: 23:08
Son Yorum: taskind
  Paul S.Zazadze 5/8 Yeni Katalin Saplı Usturam HorizoN 39 48,027 22/09/2014, Saat: 01:49
Son Yorum: ronin
  Yeni Kullanici ronin 15 14,716 08/03/2014, Saat: 21:41
Son Yorum: soyel

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: