NT. Vigour incelemesi - Futur klonu
Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir tıraş aleti incelemesi ile beraberiz. Aletimiz Nantong Vigour Brush Co., Ltd. isimli şirket tarafından satılmakta. Üretimini de kendileri yapıyor. Şirket bir çok tıraş malzemesinin satışını yapmakta. Ürünlerini internet üzerinde Amazon, AliExpress gibi yerlerde görebiliyoruz.
Alet malumunuz bir Futur kopyası. Maalesef elimde bir Futur olmadığı için birebir karşılaştırma yapma imkanım olmadı, Futur sahibi arkadaşlar mümkün mertebe fotoğrafları inceleyerek bir kıyas yapabilirlerse güzel olur.

ilypvq.jpg

i3w4fc.jpg

Teknik Detaylar
Ağırlık: 128 gr.
Uzunluk: 11,04 cm.
Sap çapı: 13,4 mm.
Fiyat: 19.25 $ (yazı tarihinde, posta ücreti dahil, domuz kılı basit bir fırça hediyesi var)

Aletle ilgili herhangi bir teknik veri bulamadım, tüm ölçüler kendi ölçtüğüm değerlerdir.

nwj9r8.jpg

Alet küçük bir paketin içerisinde naylon korumalarla geliyor. Kutu üzerinde şirketin logosu mevcut. Aslında kimi yerlerde aletin üzerinde de logoyu görebiliyoruz fakat bana gelen ürünün üzerinde logo yoktu. Aletin farklı renklerine internette rastlamama rağmen şu an mevcut görünen tek bir renk var o da altın rengi. Ağırlığı diğer aletlere göre biraz fazla, ele alınca şöyle bir tartıyorsunuz. Bunun yanı sıra alet doğal olarak ayarlı bir model. Üzerinde birden başlayarak altıya kadar numaralar mevcut. İlk turun ardından ikinci tura geçebiliyor hatta onu da aşarak aleti oldukça kolay bir şekilde parçalarına ayırabiliyorsunuz. Yapı olarak bu açıdan Progress' e benziyor. İçerisinde yaylı bir mekanizma var. Bu noktada bendeki üründe şöyle bir durum mevcuttu: aleti bir numaraya getirmek için biraz kas gücü kullanmak gerekiyor. Yani en yumuşak ayara biraz zor ayarlanıyor. Bunun tersi de geçerli. Yani tıraş olurken ayarı biraz saldırgan hale getirmek isterseniz bir numaralı ayardan ikiye geçiş oldukça zor. Bir havlu ile tutmadan mümkün değil. Aletin kaplaması yüzünden alden çok kolay bir şekilde elden kayıyor. Gerçi tıraş olurken tutuş açısından herhangi bir zorluk yaşamadım, gayet sorunsuz tıraşlar geçirdim ama iş ayar değiştirmeye gelince çok çok dikkatli olmanız gerekiyor. Hoş bu açıdan Futur ile aynı karaktere sahip diyebiliriz. Futur ile ayar yaparken kendisini kesen bir çok kişi mevcut. Öte yandan daha üst numaralara geçerken bu kadar zorlama olmuyor, daha rahat çevirebiliyorsunuz sapını.

Tabii tüm bu sorunları ufak bir yağlama ile aşmak mümkün. Bir bulgur tanesi kadar gres yağını vidaya uygulayarak aletin rahatlamasını sağladım. Gres yağı yerine varsa vazelin de kullanabilirsiniz fakat vazelinin özelliğini kaybetmesi çok hızlı oluyor. Çok çok az bir miktar yeterli oluyor, fazla sürüp de aleti yağ küpüne çevirip kontrol edilemez hale getirmeyin.

2i7n87l.jpg

s4a054.jpg

Alete bıçağı yüklemek için üst kapağı parmağınızın ucuyla hafiçe yukarı ittirmeniz yeterli. Kapak kolayca çıkartılıp yerine geri takılabiliyor. Bu açıdan bıçak yüklemek oldukça kolay. Bu fotoğraflarda iç kaplamanın detaylarını görebilirsiniz. Hemen alttaki fotoğraftada aletin komple parçalara ayrılmış halini görebilmeniz mümkün. Dikkat edeceğiniz üzere alet çinko alaşımdan imal.

fbkmrs.jpg

Bir de bıçak takılı durumdayken görüntülere bakalım. İkinci ve üçüncü resimler sırasıyla bir numaralı ve altı numaralı ayarlarda elde edilen bıçak aralığına ait resimlerdir.

hsoz0h.jpg

2808tj5.jpg

mkyyoz.jpg

Gelelim aletin sunduğu tıraş deneyemine. Bu aletle şimdiye kadar iki kere tıraş oldum. Birisi Wilkinson bıçak ile diğeri Gillette 7  o'clock yeşil paket ile oldu.

Birinci Tıraş

İlk tıraşımda Wilkinson bıçak kullandım. Çünkü bu bıçaklar bana göre tam anlamıyla kör. Bu yüzden saldıran sayılabilecek bu aletle ilk deneyimi kolay atlamak adına Wilkinson' ı uygun buldum. Aleti biraz kasarak ilk ayara getirdim (o zaman henüz yağlama yapmamıştım). Sabun olarak Arko kullandım ve tıraşa başladım.
Süpriz! R41 dahil hiçbir aletle memnun kalmadığım Wilkinson bu aletle muhteşem iş çıkardı. Tabii ilk perde sonunda çene bölgesinde kalıntılar oldu ama açıkçası hiç beklemediğim şekilde çok rahat, kaymak gibi ilk perdeyi bitirdim. Aletin kafa yapısı ve koruma barı sayesinde yüzde çok rahat kayarak ilerliyor. Bu açıdan oldukça beğendim çünkü sabun kuruyunca tıraş aletlerinin koruma barları yüze yapışma eğilimi gösterirler. Bu alette bu problemle çok az karşılaştım
Bir numaralı yani en yumuşak ayarda verdiği hissiyat, Progress' in iki buçuk veya üç numaralı ayarın verdiği hissiyata yakın. Ayrıca kesinlikle DE89 tip kafadan saldırgan. Ağırlığının da etkisi ile en düşük ayarda bile etkili bir tıraş veriyor. Üstelik Wilkinson' a rağmen. Sakalları keserken çıkan ses de Futur' u aratmıyor, çatır çatır kesiyor (Futur videolarında duyduğum seslere yakın bir sesi var, kıyası buna göre yaptım).
İkinci perde de aynı şekilde çok rahat geçti ve sorunsuz, son derece mutlu bir şekilde tıraşımı tamamladım.

İkinci Tıraş
İkinci tıraşımda daha saldırgan bir yol izlemeyi uygun gördüm. Bıçak olarak Gillette 7 o'clock Super Stainless (yeşil paket) kullandım. Bıçağın yanı sıra ilk perde için ayarı da iki numaraya çekerek tıraşıma başladım. İlk perdeyi atlattıktan sonra, ikinci perde de ayarı geriye yani bir numaraya alarak ikinci perdeyi tamamladım. Boyun bölgesinde doğal olarak bir iki noktasal kanam dışında tıraş oldukça iyi geçti ve yine doğal olarak Wilkinson bıçağa göre çok daha yakın bir tıraş oldu.

Sonuç olarak bu fiyata alınabilecek bence çok güzel bir tıraş aleti. Ben şahsen oldukça beğendim, beni gayet mutlu eden bir ürün oldu. Biraz saldırgan bir alet o yüzden yeni başlayanlara önerebilecek bir alet değil, onu belirteyim.  Fakat bu fiyata kaplaması, ağırlığı, ayarlı olması, düzgün tıraş etmesi gibi özellikler bir araya gelince bence herkese tavsiye edilebilecek bir ürün olduğunu düşünüyorum. Hatta fiyatı sebebiyle bir tane de yedek alınabilir.

Atladığım, yanlış yazdığım noktalar olabilir. Açıkçası çok deteya inip, özen gösteremedim. Biraz acele ile hazırladım çünkü. O yüzden ufak tefek günellemeler yapabilirim yazı içerisinde.

Vakit ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. Lütfen eleştirilerinizi esirgemeyin.

Not: Bir kaç düzeltme ve ekleme yapıldı...
Haydi hayırlı tıraşlar...
Kaleminize sağlık komşum. Güzel inceleme olmuş. Güzel günlerde kullanın. Kaplaması kaliteli ise Rimei den sonra güzel bir buluş daha Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
İnceleme için teşekkürler üstad, futur tecrübesi için fikir oluşturabilecek bir alet. Denenebilir.
www.BarbarosRazors.com

Güzel ve detaylı inceleme olmuş, elinize sağlık.
merak ettiğim bi makina. İncelemeniz çok iyi oldu.Almayı istedim fakat cesaret edemedim.Fütur aldım.Çin liler kopyalama işini iyi yapıyor
İnceleme çok güzel ellerinize sağlık.
Açılar çok güzel. 
Çok para ödemeden bu futurun sahibi olunabilir  Rolleyes
İncelemeniz için çok teşekkürler. Heycanla beklediğim bir inceleme idi. 
Futur başarı ile klonlanmış. Özellikle demonte fotoğraflardan anladığım kadarıyla
fark yok. böyle uygun şartlarda futur edinebilmek çok güzel. Elinize emeğinize sağlık
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Harika bir inceleme olmuş teşekkürler....
Gilette fatboyun klonunu da yapmışlar...
Sitesinden direkt satış var mı ben göremedim
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
fatboy klon nerede acaba. ruslardan sonra kimse gillette klon üretmemişti?
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Ayarlı mı acaba http://www.vigourbrush.com/proshow.asp?/422.html
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 315,157 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,884 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 6,119 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rockwell 6s İncelemesi corpus36 55 66,923 21/11/2020, Saat: 01:25
Son Yorum: nicky
  Blackland Dart İncelemesi dikdik_s 20 8,047 25/08/2020, Saat: 23:51
Son Yorum: İsmetaltan
  R41 Klonu Alınır mı? KCL41 7 4,309 30/06/2020, Saat: 15:58
Son Yorum: korgunv
Wink Yuma neyin klonu? akaysakarya 23 10,392 29/03/2020, Saat: 00:08
Son Yorum: baba tıraşı
Question Parker Variant, Merkur Futur ya da Merkur Progress.. Sizce bu üçünden hangisi? 40tansonra 39 15,730 07/03/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: 40tansonra
  Feather All Stainless AS-D2S İncelemesi Aedan 20 26,361 01/02/2020, Saat: 12:20
Son Yorum: gidakontrol
  Ming Shi Shaver 2000s Futur Klonu Ayarlı Tıraş Aleti recklesstr 276 183,522 17/12/2019, Saat: 11:40
Son Yorum: Jaguar Paw

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: