Kahve Sevenler
Almancı bir ailenin çocuğu olarak kahve çok uzun zaman önce ailemize girdi. Tam bir kahve bağımlısıyım.

Normalde starbucks çekirdek kahve alıyordum. Ancak 2020’le beraber çok zam yaptılar. Boykota başlayarak Kahve Dünyasının kahvelerine geçtim. Aromalı ve yöresel kahvelerden memnunum. Evde Delonghi espresso ve filtre ve makinam var. Kendiniz yaptığınız zaman kaliteli kahve o kadar da pahalı değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(02/02/2020, Saat: 23:37)kiwi21 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Moka pot kullanan var mıdır? x bir kahveciye gittiğinde verdiği siparişlerin %90'ı espresso olan (kalan kısım flat white) birine tavsiye eder misiniz?

Teşekkürler.

Komşum merhaba. Moka Pot ekspress ve brika modellerini kullanıyorum. Kahvecide içtiğinize benzer tadı sadece brika modellerde bulabilirsiniz. Ancak bir süre sonra sizi kesmeyebilir. İşte o zaman elektrikli modellere gideceksiniz çünkü 15 Bar basıncı Moka Pot'da bulamayacaksınız.

Karantina döneminde Boxxcoffe.com sitesini keşfettim. Sahipleri çok ilgili whatsup'dan bile ulaşabiliyorsunuz. Bulunabilirliği , hızlı tedariği ve tazeliği ile benim favorim oldu. Bundan önce Overdose 'dan alıyordum. Halen kavurma olarak favorim ama bazı haftalar yoğunluktan dolayı tedarik aksayınca işi şansa bırakamadım.
Espresso ve kamira (mühendislik olarak çok başarılı bulduğum bir ürün) için https://www.zumrutkaraca.com/ naçizane favorim. Gerek site dizaynı gerek kahveye bakışı da benim için artıları.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(05/05/2020, Saat: 00:08)FatihAhmet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum merhaba. Moka Pot ekspress ve brika modellerini kullanıyorum. Kahvecide içtiğinize benzer tadı sadece brika modellerde bulabilirsiniz. Ancak bir süre sonra sizi kesmeyebilir. İşte o zaman elektrikli modellere gideceksiniz çünkü 15 Bar basıncı Moka Pot'da bulamayacaksınız.

Karantina döneminde Boxxcoffe.com sitesini keşfettim. Sahipleri çok ilgili whatsup'dan bile ulaşabiliyorsunuz. Bulunabilirliği , hızlı tedariği ve tazeliği ile benim favorim oldu. Bundan önce Overdose 'dan alıyordum. Halen kavurma olarak favorim ama bazı haftalar yoğunluktan dolayı tedarik aksayınca işi şansa bırakamadım.

Komşum geçtiğimiz günlerde başka bir yerden sipariş vermiştim. Fakat boxxcoffee ve overdose önerin dikkatimi çekti. Boxxcoffeden şimdi etiyopya chelelectu verdim. Bakalım merak ettim.

Teşekkürler

Bende sonradan kahve konusuna merak saldım. Özellikle instant kahvenin ne olduğunu öğrenince soğudum, yıllarca içip birşey sanmışım meğerse.

Araştırmalarım sonucunda bana en uygun olanın filtre kahve olduğu kararına vardım. 3.nesil kahve nedir, ekipmanları nelerdir, nasıl kahve yapılır derken bu konunun da çok detaylı olduğunu farkettim. Geleneksel tıraşta yapamadığım minimalizmi bu hobimde yapmaya karar verdim ve sadece kaliteli 2 adet (350ml ve 600ml) french pres aldım.

Sonra başladım kahve denemelerine. En başta Arko gibi ülkemin çok bulunan kahve markası olan kurukahveci Mehmet efendinin filtre kahvelerini denedim ve hiç memnun kalmadım.

Sonra n11 üzerinden Bedirhankahve'den guetemala ve Colombia supremo yüzü denedim. Colombia fena gelmedi ama tatmin etmedi.yine n11 üzerinden ama bu sefer kahveevi satıcısından friendzone Colombia ve friendzone ethiopia sidamo grade 2 denedim ve ikisini de hiç beğenmedim. Bu kahvelerin hepsi nispeten uygun fiyatlı kahvelerdi.

Çok farklı fiyatlarda çok çeşitli kahveler var. Yüksek fiyatlarda olan kahvelerin aroması french pres ile çıkmaz diye okudum. Ekipmanı büyütmeden french pres ile ilgili fikirleriniz nedir komşularım?

Biraz sert içimli kahveleri seviyorum. Şeker, tatlandırıcı vs kullanmam ve kremalı tarzda kahveleri içmiyorum. Kahve tavsiyeniz var mıdır?
(05/05/2020, Saat: 19:46)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende sonradan kahve konusuna merak saldım. Özellikle instant kahvenin ne olduğunu öğrenince soğudum, yıllarca içip birşey sanmışım meğerse.

Araştırmalarım sonucunda bana en uygun olanın filtre kahve olduğu kararına vardım. 3.nesil kahve nedir, ekipmanları nelerdir, nasıl kahve yapılır derken bu konunun da çok detaylı olduğunu farkettim. Geleneksel tıraşta yapamadığım minimalizmi bu hobimde yapmaya karar verdim ve sadece kaliteli 2 adet (350ml ve 600ml) french pres aldım.

Sonra başladım kahve denemelerine. En başta Arko gibi ülkemin çok bulunan kahve markası olan kurukahveci Mehmet efendinin filtre kahvelerini denedim ve hiç memnun kalmadım.

Sonra n11 üzerinden Bedirhankahve'den guetemala ve Colombia supremo yüzü denedim. Colombia fena gelmedi ama tatmin etmedi.yine n11 üzerinden ama bu sefer kahveevi satıcısından friendzone Colombia ve friendzone ethiopia sidamo grade 2 denedim ve ikisini de hiç beğenmedim. Bu kahvelerin hepsi nispeten uygun fiyatlı kahvelerdi.

Çok farklı fiyatlarda çok çeşitli kahveler var. Yüksek fiyatlarda olan kahvelerin aroması french pres ile çıkmaz diye okudum. Ekipmanı büyütmeden french pres ile ilgili fikirleriniz nedir komşularım?

Biraz sert içimli kahveleri seviyorum. Şeker, tatlandırıcı vs kullanmam ve kremalı tarzda kahveleri içmiyorum. Kahve tavsiyeniz var mıdır?
Mesele filtre kahve olduğunda makine, chemex, v60, soğuk demleme ve french press arasındaki farkı hissetmek gerçekten güç. Eğer siz french pressle elde ettiğiniz filtre kahveden memnunsanız ve bir sonraki seviyeyi istiyorsanız kahveyi çekirdek olarak almanızı ve taze öğütmenizi tavsiye ederim. French pressten memnun değilseniz v60 veya chemex araştırabilirsiniz, makineleri gereksiz buluyorum. Kesinlikle öncelikli tavsiyem bol bol kahve denemek ve çekirdek olarak alıp öğütme sürecini tecrübe etmek. Afiyet olsun

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
(06/05/2020, Saat: 08:50)wuttafa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesele filtre kahve olduğunda makine, chemex, v60, soğuk demleme ve french press arasındaki farkı hissetmek gerçekten güç. Eğer siz french pressle elde ettiğiniz filtre kahveden memnunsanız ve bir sonraki seviyeyi istiyorsanız kahveyi çekirdek olarak almanızı ve taze öğütmenizi tavsiye ederim. French pressten memnun değilseniz v60 veya chemex araştırabilirsiniz, makineleri gereksiz buluyorum. Kesinlikle öncelikli tavsiyem bol bol kahve denemek ve çekirdek olarak alıp öğütme sürecini tecrübe etmek. Afiyet olsun

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

V60 ve chemex için acele etmiyorum şu anda. Dediğiniz gibi makineyi gereksiz buluyorum.

Peki öğütmek için tavsiye edeceğiniz değirmen ile sert içimli ve aromalı kahve öneriniz var mı komşum?
(06/05/2020, Saat: 08:58)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki öğütmek için tavsiye edeceğiniz değirmen ile sert içimli ve aromalı kahve öneriniz var mı komşum?

Hario marka el değirmenleri benim için güvenilir. Türkiye pazarında marka olarak bulunmaları da bir avantaj, direkt siteleri harioturkiye.com'dan inceleyebilirsiniz.

Çekirdek olarak baristocrat.com ve coffeeproject.com.tr öneririm, ikisinin de açıklamalarındaki tadım notları uyumlu, kahveleri kaliteli, sahipleri de dünya tatlısıdır. Sert içimli filtrelerle aram pek iyi değil, fakat ekşi aroma seviyorsanız project'ten alınmış bir etiyopya çekirdeğiyle işini bilen bir baristanın elinden muhteşem bir v60 içmiştim, şu ana kadar içtiğim en güzel filtre kahveydi. Tavsiye ederim.
Sizce mokapot kahvedeki aromanın hissedilmesini engelleyen bir demleme yöntemimidir?

Bir süre çözünebilir kahve içtikten sonra filtre kahveye yöneldim. Önce frenchpress sonra filtre kahve makinesi şimdide ev tipi başlangıç seviyesi ufak bir espresso makinesi ile kahve keyfimi çekirdek kahve ile taze öğüterek gerçekleştiriyorım. Evde Tercihim espresso lungo ve flatwhite. Ama dışarıda güzel bir kahvecideysem v60 denerim. Şuan almak istediğim ekipman mokapot. Onu alıp ormana gidip közde taze çekilmiş kahvemi demlemek istiyorum. Ama çekirdek konusunda yıllardır aradığımı bulamadım. Bir çok çekirdek ve farklı demleme yöntemler denedim ama kahvedeki ekşi tadı bir türlü gideremedim. O yğzden flatwhite a yöneliyorum sürekli. Bir ara taft markasının kahvelerini denedim hoşuma gitti ama sürekli içelecek bir kahveye gibi gelmedi. Ekşi tat için önerilerinizi bekliyorum komşularım.
www.instagram.com/kasismedya

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Filtre Kahve Makinesi Önerisi krub 45 19,315 21/08/2022, Saat: 13:00
Son Yorum: alpella42
  Puro Kültürü ve Puro Sevenler (+18) 3RD1 26 11,003 09/09/2020, Saat: 15:13
Son Yorum: BigHillMe
  Suşi Sevenler :D yarhasan 17 17,389 06/05/2020, Saat: 19:04
Son Yorum: onurcakmak
  Nargile Sevenler yarhasan 22 33,637 24/03/2013, Saat: 18:14
Son Yorum: tamer26

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: