Kahve Sevenler
(06/10/2015, Saat: 15:13)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @candova

Ev için alabileceğiniz fiyatı en uygun ve en kaliteli alet Rancilio Silvia Espresso makinesidir. Tabii fiyatı profesyonel makineler içinde ucuzdur yoksa 680 USDlik fiyatın ucuz bir tarafı yok Smile Bunun yanında yine Rancilio Rocky iyi bir kahve öğütücüsüdür. İki kardeş fiyatları toplam 1000 USD.

Otomatik ev tipi makineler kahve seven, değişik aromaları ve kokuları deneyimlemek isteyen insanları bir süre sonra sıkar genelde. Bence o tip makineler sadece her sabah ortalama bir kahve içmek ve detayını sorgulamayan insanlar için. Bizim gibi olayın ritüeline sevdalı insanları pek sarmıyor.

1000 USD civarı fiyatlarla satılan her şeyini sizin kontrol edebildiğiniz, pirinç aksamlı, profesyonel portafiltre ve grup başlığına sahip aletler yerine farklı bir türde de olsa yine güzel kahve içmek için benim tavsiyem Hario V60 ve Sözen el değirmeni alıp bu ikiliyi farklı farklı ve taze kahve çekirdekleriyle beslemeniz. Hario V60ların fiyatları yapıldığı malzemeye ve rengine göre değişiklik gösterebiliyor fakat bu sizi yanıltmasın hepsi aynı işi yapıyor. En ucuz modelinin 70-80 lira civarında olması lazım. Sözen el değirmeni ise 35-45 lira gibi bir fiyatla satılıyordu en son. Bunların yanına ise ben http://www.kahvefabrikasi.com kahvelerini kullanıyorum. İstediğiniz miktarda istediğiniz kahveyi istediğiniz şekilde kavurup dilerseniz isteğinize göre öğütüp ertesi gün kapınızda olmasını sağlıyorlar. Fiyatları ise ne zaman kavrulup ne zaman paketlendiği belli olmayan Starbucks ve muadili kahve zincirlerinin kahveleri ile aynı.
Straht üstad bahsetmiş konudan, geç kalmadıysam eski profesyonel yeni hobi baristasi olarak bir kaç kelam edeyim,

Evde kahve yapmak için en ucuz ve güzel yöntem hario v60tir, 02 boyutundaki Seramik aleti kronotropta 68 lira, 100lük filtresi 28 lira. Ben daha ucuzunu bilmiyorum turkiyede. İlla makine alacağım diyenler technivorm moccamaster'a bakabilirler (termoslu olan modeli evladır, malum ısıtılan kahve aromasını kaybeder) Türkiyede resmi satışı yok, ben almanyadan ofis için 240 euroya aldım.

Değirmen için straht üstadın dediği gibi sözen ev için iş görür, 45lira fiyatı var, kullandığım diğer pahalı manuel degirmenlerden (50euro verdigim de oldu 145euro da) daha uzun ömürlü oldu, tabii ilk bir iki ay o iğrenç metal tadı kahveyi çok bozsa da zamanla geçiyor.. Manuel degirmenle kahve çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus değirmene abanmadan sakin sakin cekmektir kahveyi, aksi takdirde değirmen fazla isinir ve çekirdekleri yakarak aromasını bozar. Bir de kahveyi demleyeceginiz aparata göre çekmek var ama o başka uzun bir yazının konusu.

Bir de hemen hiç kimsenin dikkat etmediği ancak çok çok önemli bir husus da kullandığınız suyun sıcaklığıdir, suyu asla kaynar kaynamaz kullanmıyoruz, en az 30 saniye bekleyip suyun sıcaklığının 95 derece seviyesine inmesini beklememiz gerekir.

Diğer bir husus da kahve/su olanıdır, bazı bazı değişse de hemen her demleme biçimi için ortalama oran 6gram kahveye 100ml sudur. 1/14 diyenler de çoktur..

Çekirdek tavsiye edenler olmuş, ben çekirdeklerimi %90 kronotroptan alıyorum, turkiyede hala rakipsizler, kilo fiyatlari 120-220 lira arasında, onun dışında vaktim olmazsa gitmeye ara ara petradan da alıyorum, bu işe gönül vermiş arkadaşlar sorulari varsa elimden geldiğince cevaplarım..
İş çıkışı Deniz otobüsünde yazdım bu mesajı, biraz dağınık oldu kusura bakmayın, sürç-ü lisan ettiysek affola..

Herkese afiyet olsun..

Ps.benim evden birkaç küçük fotoğraf

26f86b46916dcf5eeb623220a0e68987.jpg

98a57ad3678c5c241f12c4517e51f378.jpg

[/IMG]929b1c3a4a01cbbce1d6a8a6bc3e8819.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sözen el değirmeni, bodum french press, starbucks çekirdek yetiyor gayet güzel

Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
(16/11/2015, Saat: 21:12)kerimovic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Straht üstad bahsetmiş konudan, geç kalmadıysam eski profesyonel yeni hobi baristasi olarak bir kaç kelam edeyim,

Evde kahve yapmak için en ucuz ve güzel yöntem hario v60tir, 02 boyutundaki Seramik aleti kronotropta 68 lira, 100lük filtresi 28 lira. Ben daha ucuzunu bilmiyorum turkiyede. İlla makine alacağım diyenler technivorm moccamaster'a bakabilirler (termoslu olan modeli evladır, malum ısıtılan kahve aromasını kaybeder) Türkiyede resmi satışı yok, ben almanyadan ofis için 240 euroya aldım.

Değirmen için straht üstadın dediği gibi sözen ev için iş görür, 45lira fiyatı var, kullandığım diğer pahalı manuel degirmenlerden (50euro verdigim de oldu 145euro da) daha uzun ömürlü oldu, tabii ilk bir iki ay o iğrenç metal tadı kahveyi çok bozsa da zamanla geçiyor.. Manuel degirmenle kahve çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus değirmene abanmadan sakin sakin cekmektir kahveyi, aksi takdirde değirmen fazla isinir ve çekirdekleri yakarak aromasını bozar. Bir de kahveyi demleyeceginiz aparata göre çekmek var ama o başka uzun bir yazının konusu.

Bir de hemen hiç kimsenin dikkat etmediği ancak çok çok önemli bir husus da kullandığınız suyun sıcaklığıdir, suyu asla kaynar kaynamaz kullanmıyoruz, en az 30 saniye bekleyip suyun sıcaklığının 95 derece seviyesine inmesini beklememiz gerekir.

Diğer bir husus da kahve/su olanıdır, bazı bazı değişse de hemen her demleme biçimi için ortalama oran 6gram kahveye 100ml sudur. 1/14 diyenler de çoktur..

Çekirdek tavsiye edenler olmuş, ben çekirdeklerimi %90 kronotroptan alıyorum, turkiyede hala rakipsizler, kilo fiyatlari 120-220 lira arasında, onun dışında vaktim olmazsa gitmeye ara ara petradan da alıyorum, bu işe gönül vermiş arkadaşlar sorulari varsa elimden geldiğince cevaplarım..
İş çıkışı Deniz otobüsünde yazdım bu mesajı, biraz dağınık oldu kusura bakmayın, sürç-ü lisan ettiysek affola..

Herkese afiyet olsun..

Ps.benim evden birkaç küçük fotoğraf

26f86b46916dcf5eeb623220a0e68987.jpg

98a57ad3678c5c241f12c4517e51f378.jpg

[/IMG]929b1c3a4a01cbbce1d6a8a6bc3e8819.jpg

Kahve ile oldum olası aram olmadı. Ama soğuk kahveyi seviyorum. Bunun için bir tavsiyeniz olacak mi?
(16/11/2015, Saat: 22:03)Simofle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kahve ile oldum olası aram olmadı. Ama soğuk kahveyi seviyorum. Bunun için bir tavsiyeniz olacak mi?
Selamlar, İkinci fotoğraftaki buzlu kahveyi de v60 ile hazırladım, normal demleme gibi demliyorsunuz sadece yarım ölçek su kullanıp, diğer yarım öleceği de kahvenin akacagi kaba/bardaga buz olarak koyuyorsunuz.

Ya da daha basiti, buzlu suyun içine kahveyi atıp 8-12 saat buzdolabında bekletiyoruz, sonra hazırlamış olduğumuz kahveyi tülbent ile süzüp afiyetle höpürdetiyoruz..

Tabii bu kahve biraz agir oluyor, kahve sevmiyorsaniz bunu da sevmeyebilirsiniz, şayet Sütlü seviyorsanız süt de ekleyebilirsiniz.

Teşekkür ederim cevap için
@kerimovic teşekkür üstad jacobs monarch'tan gerçek kahveye geçme isteğinde olan şahsıma faydalı bir yazı olmuş.

https://www.instagram.com/u1071/
(16/11/2015, Saat: 22:14)kerimovic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar, İkinci fotoğraftaki buzlu kahveyi de v60 ile hazırladım, normal demleme gibi demliyorsunuz sadece yarım ölçek su kullanıp, diğer yarım öleceği de kahvenin akacagi kaba/bardaga buz olarak koyuyorsunuz.

Ya da daha basiti, buzlu suyun içine kahveyi atıp 8-12 saat buzdolabında bekletiyoruz, sonra hazırlamış olduğumuz kahveyi tülbent ile süzüp afiyetle höpürdetiyoruz..

Tabii bu kahve biraz agir oluyor, kahve sevmiyorsaniz bunu da sevmeyebilirsiniz, şayet Sütlü seviyorsanız süt de ekleyebilirsiniz.

(16/11/2015, Saat: 23:00)Simofle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim cevap için

Rica ederim ne demek..

(16/11/2015, Saat: 23:22)utunc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @kerimovic teşekkür üstad jacobs monarch'tan gerçek kahveye geçme isteğinde olan şahsıma faydalı bir yazı olmuş.

Yardimimiz olduysa ne güzel..

(16/11/2015, Saat: 19:36)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Filtre kahve seven arkadaşlar;

Belki daha önceki sayfalarda yazılmıştır ama ben konuyu tekrar canlandırmak ve yeni bilgiler vermek istedim. Aşağıdaki kahve satan yerler dışında internet satışı olan bildiğiniz güvenilir yerler var mı?

http://www.tazedirekt.com - Bu siteden "simon levelt" marka organik filtre kahve satın aldım. Çok beğendim. Yalnız, bu site şu an sadece 4 ilin (Ankara, İstanbul, Bursa ve Kocaeli) belirli ilçelerine hizmet veriyor. Üye olmak isteyen olursa, ÖM'den mail adresinizi gönderirseniz, üyelik linkini içeren davetiyeyi size gönderebilirim.

http://www.bestcoffee.com.tr/ - Ayrıca, Ankara Armada da kafelerini gördüm. Lavazza marka İtalyan filtre kahvesi var.  Ancak henüz denemedim.

http://www.kahvefabrikasi.com/ - Bir arkadaşım tavsiye etti. Oldukça memnun. Ben henüz denemedim.

http://www.tchibo.com.tr/ - Çoğunlukla biliniyor zaten. Ancak haberiniz olsun bu sıralar stoklarında sıkıntı varmış. Mağazalarında ve internet sitesinde  stoklar azalmış ya da yok. Ankara'da bir Tchibo mağazası sıkıntının bir süre daha  devam edeceğini söyledi.

Aman arkadaşlar TCHİBO'dan uzak durun,28Eylül 2015 tarihinde verdiğim kahveler parayı hesaplarına geçirdikleri hakde göndermediler.Defalarca mail attım müşteri temsilcisini aradım görüştüm ama yok,ne bir açıklama nede bir haber yok.
http://www.kahvedunyasi.com/
sanal mağazası çok iyi.bi kaç kez alışveriş yaptım ama artık gerek kalmadı.Evimin çok yakınında açıldı bi şubesi oradan alıyorum filtre kahve.Ama işin kötü tarafı ne zaman kahve almaya gitsem lokum , çikolata falan bi dünya alışveriş yapıyorum.
arkadaşlar kahve yapma işi tamam
peki taşıma soruna nasıl çözüm buluyorsunuz

piyasadaki tüm çin mug lar ya akıtıyor ya hiç kahve içemiyoruz
hepsinde bir kapak sorunu mevcut

memnun kaldığımız tek tchibo mug ı da firma satışdan kaldırmış

yeni mug ı nasıldır tchibonun
ikeanınkini deneyen var mı

bıktım çöp mugları deneyip deneyip atmaktan
yardım arkadaşlar Smile
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Filtre Kahve Makinesi Önerisi krub 45 19,316 21/08/2022, Saat: 13:00
Son Yorum: alpella42
  Puro Kültürü ve Puro Sevenler (+18) 3RD1 26 11,008 09/09/2020, Saat: 15:13
Son Yorum: BigHillMe
  Suşi Sevenler :D yarhasan 17 17,389 06/05/2020, Saat: 19:04
Son Yorum: onurcakmak
  Nargile Sevenler yarhasan 22 33,638 24/03/2013, Saat: 18:14
Son Yorum: tamer26

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: