Rapira Platinum Lux
rapira-platinum-lux__28173_zoom.jpg

Adındaki platinum ve lux ibarelerinden dolayı bu jiletlerin benim sevdiğim versiyonlara göre oldukça iyi olacağını umuyordum. Ama pek öyle olmadı. Bu jiletler biraz acayip. Keskinlikleri oldukça yüksek seviyede, diğer tüm rapiralardan daha keskinler hani permasharp ile aynı seviyede belki bir adım daha keskinler. Fakat ilginçtir tıraş sırasında rahat akmıyor. Konforu o kadar iyi değil. Tıraş sonrasında çok hafif tahriş var. Oldukça keskin olmasına rağmen 3 perde de sonuç yeterli yakınlıkta değil. Aslında biraz detaylı çalışırsanız oldukça yakın tıraş verecektir ama pek konforlu olmayan keskinliğinden dolayı cildinizi tahriş edeceğini anlıyor ve zorlamıyorsunuz. Bu bakımdan Sputnik' i andırıyor. Bu jiletle ilgili tam kararımı vermiş olamasamda, şüpheli yaklaştığımı belirteyim.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bugün daha önceden kullandığım bir platinum lux' ü futur ile kullandım. 3,75 civarı bir ayarda 2 perdede gayet rahat ve temiz bir jilet verdi. Anlaşılan jilet ilk haliyle biraz kaba sonra oturuyor. Bu gibi jiletleri kullanmadan iki-iç kez mantara sürmek ağzı yumuşatır. Fakat ben gene de ülkemizde mis gibi ucuza paslanmazı varken hiç almak için masrafa değmez diyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Hediye gelen sample paketinden rapira lux ü denedim

diğer rapiralardan biraz daha keskin fakat akıcı değil,konforu düşük
ikinci tıraş da keskinliği epey düşüyor,3. tıraşda kırıp coolcut a taktım
hayat yok

ağzın bilenme tarzını personna blue ya benzetsem de,kalın ve sert sakallar için doğru seçim değil

open comb aletler için daha uygun olabilir
ya sorunlu seriye denk geldim yada en kötü jilet. bundaki çekiştirme hissini McOrconun fotoğrafladığı sahte rapirada bile görmedim. arada 1 tane iyisini kullanınca,sadece ilk kullandığım jiletin sorunlu olduğunu sandım,buna güvenip kalan seriyi sample yaptım,aynı yorumu duyunca fena utandım.ağzı diğer rapiralardan keskin açılmış ancak yüksek gritle en ufak bir ağız düzeltme yumuşatma yapılmamış. köpük yapmadan sabunu doğrudan yoğurt gibi sürünce anca yakın tıraş veriyor,öbür türlü tahriş nasıl olurmuş gösteriyor.hem en güzel jiletlerden voskhodu hemde en kötü jilet rapira platinumu aynı fabrikada üretmeyi başaran mostochlegmashı tebrik etmek lazım.ülkede satılmaması isabet olmuş.sakının
http://trasklavuzu.blogspot.com/
Kişisel favorim Voskhod'lara göre daha "ince" bir jilet. Kesinlikle konforlu ve keskin, 4 perde, Progress ile tıraşımda sıfır tahriş ,sıfır batık, sıfır kesik. 4'er perde iki tıraşı sorunsuz çıkardı. Benim sakalım çok sık olmamakla beraber bulaşık teli kalınlığında ve sert, oldukça farklı yönlere çıkmasından dolayı batık vs gibi sorunları sık yaşayan biriyim ( ideal kombin arayışlarımı eski dostlar iyi bilirSmile ) Ben oldukça memnun kaldım. Stoklanmaya uygun bir jilet.
Kendimce dikkat ettiğim diğer bir husus ise tıraştan sonraki sakal çıkış hissidir. Rapira Platium Lux'lerin sakal çıkış hissi Voskhod'lardan bir "tık" önde bence.

Not: Yorum tarzında Lord'u taklit ettiğim doğrudur Smile
(30/11/2015, Saat: 15:31)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kişisel favorim Voskhod'lara göre daha "ince" bir jilet. Kesinlikle konforlu ve keskin, 4 perde, Progress ile tıraşımda sıfır tahriş ,sıfır batık, sıfır kesik. 4'er perde iki tıraşı sorunsuz çıkardı. Benim sakalım çok sık olmamakla beraber bulaşık teli kalınlığında ve sert, oldukça farklı yönlere çıkmasından dolayı batık vs gibi sorunları sık yaşayan biriyim ( ideal kombin arayışlarımı eski dostlar iyi bilirSmile )  Ben oldukça memnun kaldım. Stoklanmaya uygun bir jilet.
Kendimce dikkat ettiğim diğer bir husus ise  tıraştan sonraki sakal çıkış hissidir. Rapira Platium Lux'lerin sakal çıkış hissi Voskhod'lardan bir "tık" önde bence.

Not: Yorum tarzında Lord'u taklit ettiğim doğrudur Smile

Benim yorumumda sizinkine benzer olacak.Impadan denemelik bir adet 5li almıştım.Bu jileti bir defa deneme şansım oldu,yüz hazırlığım iyiydi kullandığım ekipman fatip grande,body shop maca root krem,domuz kılı fırça,tasda köpürtme yaptım.

İlk kullanımımda WTG+XTG+XTG tıraş oldum.Sonuç çok olmasada yakın tıraş,keskinlik yeterli,konfor iyiydi.Hatta tıraşta 1-2 hata yaptım o hataları affetti,rapira yerine 7 o'clock veya WS olsaydı affetmezdi.
Ancak bu jilet için keskinliğini ve konforunu çabuk kaybediyor gibi yorumlar var yurtdışı forumlarda,yarın sabah aynı jiletle ikinci tıraşımı olacağım.Sonucu bende merak ediyorum.
Önceki yorumuma ek olarak 3 tıraş kullandım,3. tıraşta kendini hafiften bozmaya başladı ama halen iş görür seviyedeydi.Bu yüzden 4. tıraşda başka jilet kullandım.
İmpada 5 lisi 3 TL,fiyat performans diye sorsalar mavi astrayı tercih ederim.Fiyat haricinde bir karşılaştırma istendiğinde rapira PL çeyrek gömlek daha üstün derim.

İşin özeti,hoş jilet.
Rapira Platinum Lux ahım şahım keskin bir jilet değil. Önce Muhle R41'e taktım. Sol yanakta kaldı. Kafadan sonucu belli ettiği için, hiç zorlamadan Merkur 37C'ye geçirdim. Sıkıntısız bir tıraş verdi. Ama yine de neredeyse 3 perde de istediğim sonuca yaklaşamadı. Kuzeyli abisi Swedish Supersteel bu Rapira ailesinin en iyisi ki, o bile bir PolSilver değil. Hele ki üçü de şu an da paketi 3 TL'den satılıyorken, zorlamaya gerek yok diyorum Smile
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
Selamlar sevgiler dostlar.
Akadir abinin onerisi ile, bende olup da kullanmadıgım bu jileti denemek istedim. Yukarıda dostlarımın yorumlarına saygı duyuyorum. Jilet isi subjektif bir is. Yalnız bende bıraktıgı izlenim hic oyle kotu olmadı.
Aksine bana cok akıcı bir jilet hissiyatı verdi. Takılma atlama vs. olmadı. Yag gibi aktı gitti. Her jiletimi yaptıgım gibi 2 kere kullandım 3er perdelik tıras da. 2sinde de cok guzel yumusacık bir sonuc aldım ben. Kullandıgım alet de yabancının agresif dedigi ama bizim standartlarımıza gore orta mild olan bir RedTip. Sarı 7oclock gibi bir izlenim bıraktı bende, yan yana direk karsılastırma yapmadım ama bıraktıgı genel intiba o sekil oldu.
Batch ler arası fark varmıdır yokmudur bilemem. Sahsen ben denemenizi hak eden bir jilet oldugunu dusunuyorum.
Saygılarımla

29p5gzm.jpg
bu jilet gerçekten denenmeyi hakediyor. bu, pembe beyaz mavi rapira birde voskhodu beğeniyorum. ancak pembe siyah mavi olan rapira... aman diyim. yanına bile yaklaşmayın. bu kadar güzel jiletler üreten bir firmadan nasıl o kadar adi o kadar kötü jilet çıkıyor anlamıyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gillette platinum esevetnov 88 60,434 03/10/2023, Saat: 23:45
Son Yorum: alfredantionee
  Bic Chrome Platinum alpbb74 190 185,757 31/05/2023, Saat: 12:56
Son Yorum: layken
  Astra Superior Platinum (Yeşil) pars 664 679,178 13/05/2023, Saat: 00:08
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Treet Platinum Wilkinson 90 104,945 15/04/2023, Saat: 00:27
Son Yorum: sfiber
  VERTICE Euromax Platinum Jilet BuraKaya55 54 28,960 01/01/2023, Saat: 10:44
Son Yorum: saitfirat
  RAPIRA SUPER STAINLESS (pembe/mavi/siyah) RUSYA eggman 261 268,216 10/11/2022, Saat: 17:41
Son Yorum: Johny White
  The Gentleman Super Platinum / Made in India dramahlas 10 4,351 30/10/2022, Saat: 20:51
Son Yorum: cavenaut
  Feather New Hi-Stainless Platinum Coated Blade ilkerxxx 560 535,993 29/08/2022, Saat: 16:44
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Abat Platinum Jilet TA1OZH 4 3,632 29/08/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: abdussamedy
  Asco Platinum sfenks 16 8,762 05/06/2022, Saat: 12:20
Son Yorum: greenbottleblu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: