Barbon Tıraş Kremi- Macaristan
Merhaba arkadaşlar. Bu benim ilk yazım olucak ve bunu yazmak için de 1 senelik ıslak tıraş deneyimimin de yeterli olduğundan şüphe duyuyorum. Ancak bilgi vermek istedim.

Macaristan da tıp okuyorum ve yabancı sitelerde gezinirken, macar tıraş sabunları ya da kremleri var mıdır diye merak ederekten bi araştırdım. Barbon, Figaro ve Derby Deluxe ( Bizim Derby ile karıştırmayalım) isimlerine rastladım. Geçenlerde gezinirken de Barbon ve Figaroya rastladım ve direk aldım. Henüz figaroyu denemediğim için bilgi veremicem. İlerleyen günlerde Figaro yu da yazmayı düşünüyorum.

Barbon içerisinde Klorofil bulunduran bir tıraş sabunu ve tıbbi bilgilerime dayanaraktan söyleyebilirim ki, klorofil ışığa maruz kaldığı zaman glikozu kullanarak oksijen üreten ve bitki hücrelerinde bulunan bir yapıdır. Açıksı bitkiye nefes aldırır. Böylece tıraş sonrasında da cidiniz nefes alır diye düşünüyorum ki 1 senedir sadece Arko sabun kullanan birisi olarak arkoyu gerçekten aramadım diyebilirim ve kokusu gerçekten çok güzel tarif etmem gerekirse çok ferah ve orman kokusu gibi. İngilizce açıklamasında yosun ve mentol yazılmış ve bence mükemmel kokuyo ve şuan o kokunun verdiği haz ile Anatomi çalışmam gerekirken bu yazıyı yazıyorum Smile Yaklaşık 2 cm ve tüpün ağzı genişliğnde bir miktarla 2 tıraş çıkardı ama biraz az kullandım sanırım ve biraz daha alsaydım fırçaya, ikincide tam performans alıp 3 ü de görebilirdi diye düşünüyorum. Köpük yapımı yaklaşık 25-30 saniye kadar sürdü ve gerçekten kaliteliydi diyebilirim. Fiyatına gelicek olursak da 85ml tüp krem 500 Macar forinti yani yaklaşık 5 TL ye denk geliyo. Amerika'da da satışı varmış ve halen devam ediyor diye okuduğumu hatırlıyorum. Ama ülkemizde her güzel tıraş sabunu ve kremi gibi bulunması zor yada imkansıza yakın diye düşünüyorum çünkü 8 milyon popülasyonlu macaristanın yerli yapımı ki ben bile bulduğuma şaşırmıştım, raflarda en altdaydı zaten üstte de tabiki Gillette marka jeller ve köpükler Smile

2po9uzp.jpg
İlerleyen günlerde yine bir macar tıraş kremi olan Figaroyu yazmayı düşünüyorum ancak Figaroyu İtalyan Figaro ile karıştırmamak lazım.
Bir tüp bitirmiştim, sonra kendini pek özletmedi açıkcası. Koku olarak tatlı mentollü bir kokusu var, hani bu ada vapurlarında midesi tutanlara sattıkları ufak yeşil şekerler gibi aynı. Kolayca yoğun kıvamlı bir köpük yapıyor, ama kayganlık, nemlendirme ya da koruma olarak pek bir öne çıkan tarafı olduğunu söyleyemem. Mentollü ürünleri seviyorsanız mama bearsın mentollü sabunlarını veya proraso tavsiye ederim. Yine qed tea tree & peppermint de çok güzel. Musgo real gibi kremler varken barbon'u pek tavsiye edemiyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(08/03/2014, Saat: 20:01)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir tüp bitirmiştim, sonra kendini pek özletmedi açıkcası. Koku olarak tatlı mentollü bir kokusu var, hani bu ada vapurlarında midesi tutanlara sattıkları ufak yeşil şekerler gibi aynı. Kolayca yoğun kıvamlı bir köpük yapıyor, ama kayganlık, nemlendirme ya da koruma olarak pek bir öne çıkan tarafı olduğunu söyleyemem. Mentollü ürünleri seviyorsanız mama bearsın mentollü sabunlarını veya proraso tavsiye ederim. Yine qed tea tree & peppermint de çok güzel. Musgo real gibi kremler varken barbon'u pek tavsiye edemiyorum.

Smile Benim daha ilk açtığım konuya ilk yorumu "sizin" yazmanız benim için o kadar ironik ki Smile ve de çok mutlu edici çünkü ben ıslak tıraşa sizin sayenizde blogunuzu okuyarak başladım. Teşekkür ederim Smile

Ne deseniz ben haklısınız derim açıkcası Smile Ama şu ana kadar kullanmış olduğum tek sabun babadan görme Arko Sabun olduğu için cehaletimi mazur görün. Ben açıkcası sadece içindeki klorifilin sabunu farklı kıldığını düşünerekten tavsiye ediyorum yoksa ben onlarca farklı marka deneme şansına henüz erişemedim. Ama Taylor of Old Bond Street St. James shaving stick siparisim yeni aldığım TI-Special C. ile yolda ve ben açıkcası sabunu denemek için daha fazla sabırsızlanıyorum. Bilemiyorum kullandınız mı hiç ama kullandıysanız Stick olanı fikrinizi almak isterim. Barbon u benim sevmemin sebebi aslında fiyat/performans açıdından bana arkodan daha iyi geldi bi de şimdi buranın yerli ürünü olunca e bide çok ucuz olunca ister ismetez insan beğeniyo ki ben beğendim. Ama dediğiniz gibi diğer ürünlere de bakıcam. Beni cezbeden açıkcası yosun kokusuydu ama kötü değil çok hoş bir kokuydu.
Macaristanda 5 lira çok pahalıymış, ben Bulgaristan'da görüp almıştım 1 lira civarı idi. Big Grin
Bende Lord'un yorumuna katılıyorum maalesef...
(08/03/2014, Saat: 20:21)GartBnx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Macaristanda 5 lira çok pahalıymış, ben Bulgaristan'da görüp almıştım 1 lira civarı idi. Big Grin
Bende Lord'un yorumuna katılıyorum maalesef...

Doğrudur hocam. Bulgaristan fıyatı da iyimiş gerçekten Big Grin
(08/03/2014, Saat: 20:20)Daves Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Smile Benim daha ilk açtığım konuya ilk yorumu "sizin" yazmanız benim için o kadar ironik ki Smile ve de çok mutlu edici çünkü ben ıslak tıraşa sizin sayenizde blogunuzu okuyarak başladım. Teşekkür ederim Smile

Ne deseniz ben haklısınız derim açıkcası Smile Ama şu ana kadar kullanmış olduğum tek sabun babadan görme Arko Sabun olduğu için cehaletimi mazur görün. Ben açıkcası sadece içindeki klorifilin sabunu farklı kıldığını düşünerekten tavsiye ediyorum yoksa ben onlarca farklı marka deneme şansına henüz erişemedim. Ama Taylor of Old Bond Street St. James shaving stick siparisim yeni aldığım TI-Special C. ile yolda ve ben açıkcası sabunu denemek için daha fazla sabırsızlanıyorum. Bilemiyorum kullandınız mı hiç ama kullandıysanız Stick olanı fikrinizi almak isterim. Barbon u benim sevmemin sebebi aslında fiyat/performans açıdından bana arkodan daha iyi geldi bi de şimdi buranın yerli ürünü olunca e bide çok ucuz olunca ister ismetez insan beğeniyo ki ben beğendim. Ama dediğiniz gibi diğer ürünlere de bakıcam. Beni cezbeden açıkcası yosun kokusuydu ama kötü değil çok hoş bir kokuydu.

Estağfurullah komşum. Barbon kötü değil ama çok da akılda kalıcı bir krem değil. Godrej, arko krem ayarında işte. Kokusunu da bir türlü sevememiştim. Qed'nin mentol kokularından sonra hiçbir mentolü beğenemiyorum zaten. Hayır st james stick kullanmadım.
(09/03/2014, Saat: 16:20)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Estağfurullah komşum. Barbon kötü değil ama çok da akılda kalıcı bir krem değil. Godrej, arko krem ayarında işte. Kokusunu da bir türlü sevememiştim. Qed'nin mentol kokularından sonra hiçbir mentolü beğenemiyorum zaten. Hayır st james stick kullanmadım.

Anladim. Foruma baktim TOBS hakkinda bilgiler var ama stick kullanip da yorum yapan gormedim henuz, ya da gozumden kacti artik. Gelince onu da yazmayi dusunuyorum o zaman.
(09/03/2014, Saat: 19:08)Daves Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladim. Foruma baktim TOBS hakkinda bilgiler var ama stick kullanip da yorum yapan gormedim henuz, ya da gozumden kacti artik. Gelince onu da yazmayi dusunuyorum o zaman.

Tobs daha ziyade kremleriyle meşhurdur da o yüzden.

Bu arada barbon başlığı tatlı bir nostalji yaptı bende. Kaç sene oldu kimbilir nerdeyse adını bile unutmuşum.
(09/03/2014, Saat: 20:46)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tobs daha ziyade kremleriyle meşhurdur da o yüzden.

Bu arada barbon başlığı tatlı bir nostalji yaptı bende. Kaç sene oldu kimbilir nerdeyse adını bile unutmuşum.

Tobs un kremlerinin daha meshur oldugunu hic dusunmemistim. Her turlu tiras sabunu daha iyidir diye dusundum ben yazınızdan ötürü, içindeki minerallerden dolayi ama herseyi bi denemek lazim aslinda, denemeden ölmemeli Smile

Bu nostaljiyi heralde okul bitince yıllar sonra ben de yasarim. Ya da terk etmeden önce burayı bir ömurluk bi stok yapar öyle giderim. Big Grin
(10/03/2014, Saat: 14:09)Daves Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tobs un kremlerinin daha meshur oldugunu hic dusunmemistim. Her turlu tiras sabunu daha iyidir diye dusundum ben yazınızdan ötürü, içindeki minerallerden dolayi ama herseyi bi denemek lazim aslinda, denemeden ölmemeli Smile

Bu nostaljiyi heralde okul bitince yıllar sonra ben de yasarim. Ya da terk etmeden önce burayı bir ömurluk bi stok yapar öyle giderim. Big Grin

TOBS Avocado'yu şiddetle öneriyorum. Mutlaka deneyin. Besleyiciliği muazzam. Keza Jermyn St. Collection'ın krem versiyonu da başarılı. Benim kullandığım en iyi iki krem bunlar. Fiyatları da aşırı yüksek değil.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tabac Tıraş Kremi erdsde 33 16,202 09/04/2024, Saat: 16:24
Son Yorum: Märzen
  Arko Tıraş Kremleri BigHillMe 530 557,219 09/05/2023, Saat: 08:06
Son Yorum: thatwickerhat
  Proraso Tıraş Kremi Lord Sparhawk 176 200,699 24/04/2023, Saat: 04:03
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Derby tıraş kremleri BigHillMe 156 150,387 23/04/2023, Saat: 02:14