Vintage schick traş bıçakları
2bt20t5.jpg

Yukarıdakiler haricinde 3-4 farklı çeşidi daha olsa da,özellikle plus platinumlar olmak üzere ebay'de sıklıkla denk geleceğiniz vintage schick double edge jiletler resimde gördüklerinizdir.

00b9559.jpg

d6r73nj.jpg

0f0n3h.jpg

Genel değerlendirme:

Modeline göre değişse de bana göre vintage schick'ler hiçbir zaman vintage gillette ve wilkinson çeşitleri kadar iyi olamamıştır.Üçünün de ortak bir özelliği olarak alabileceğiniz en yakın traşı verecek jiletlerin bunlar olmadığını söyleyebilirim.Maksat yakın traş almak ise çoğunuzun tecrübe ettiği polsilver super iridiumların bunlardan daha yakın traş verdiği rahatça söylenebilir.

Schick super stainless steel:

26pl65r.jpg

73hrj3p.jpg

Zamanında vintage gillette super stainles'lara rakip ve misilleme olarak üretildiğini düşünerek çok büyük beklentiyle aldığım ve paketindeki made in Sweden yazısı ile daha bir fazla beklenti içine girmeme neden olan bu jilet, kullandıktan sonra açıkçası beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştır.Bahsettiğim jilete kesinlikle rakip olamayacak bir jilet olup,resimdeki 3 jilet arasından tahriş ve kesmeye en meyilli olanıdır.Tabiri caizse perma-sharp ayarıdır.

Schick Super Chromium:

vt5b4hr.jpg

89190f4.jpg

Genelde krom kaplama olarak lanse edilen jiletler,jiletin yüzde daha iyi akmasını sağlar.Buna bağlı olarak tahrişler de azalır.Verdiği traşın yakınlığı ise üsttekiyle hemen hemen aynıdır.

Schick Plus platinum teflon coated:

8v5l282.jpg

p19nb46.jpg

Polsilver super iridium hem keskin hem de yumuşak ve affedici olabilmeyi beraber başarabilen bir jilet olarak tanımlanır genelde.Teflon kaplama plus platinumlar ise ikisini beraber başaramaz.Çok yakın traş veremez ancak sizi kesmemeye ve tahriş etmemeye yemin etmiş gibidir.Köpüksüz yerden bile defalarca geçseniz de tahriş yaratmaz.Ben şahsen sinekkaydı olmak için XTG dahil 3 perde traş olmak istediğim zaman bu jileti tercih ederim.Tabi ömrü dolmaya yaklaştıkça teflon kaplaması azaldığından bu etkisini kaybeder ve sıradan bir jilet oluverir.Voshkod gibi jiletleri sevenler bu jileti de çok severler.Ebay'de en çok tercih edilen ve en rahat satılan vintage schick olmasının sebebi de bu özelliğidir.Platinum özelliği,daha uzun ömürlü ve daha yumuşak bir jilet vaadeden bir lansman taktiğidir ve kısmen doğrudur.

Fiyat:

Her bir paketin kargo hariç fiyatı 3-8 dolar arası değişiyor.Her ticari mal gibi,fazla miktarda aldığızda fiyat da sayıya göre ister istemez düşüyor.Bu jiletleri nadiren toplu satan satıcılar görürsünüz ve temiz bir 100lük lot için kargo hariç minimum 60 doları gözden çıkarmanız gerekir.

Jilet ömürleri:

Yine jiletin çeşidine göre değişse de,her traşta 3 perde kullansanız bile, kesici uçlara zarar vermediğiniz ve temiz tuttuğunuz sürece,her bir jilet minimum 5-6 kez kullanılabilir.

3. ve 4. resimlerin sahibi sevgili Ohtararan'a emeği için teşekkür ederim.

Rating:

Super stainless steel: 6,75
Super chromium: 7,25
Plus Platinum teflon coated: 7,50

Bundan 100 tane alacağıma 600 tane yesil astra alırım tarzında düz mantık yorumlar gelmezse sevinirim.İnanın onu ben de biliyorum.Aynı performansı aldığınız 10 liralık sabun yerine,ambalajına veya kutusuna bayılıp,yorumlarını okuyup merak ettiğiniz veya kokusunu hissiyatını merak ettiğiniz 50 liralık bir sabun almak nasıl bir zevk meselesi ise,daha fazla para ödeyip vintage jilet kullanmak da bir zevk meselesidir.
gillette stainless ötesi yalan Sleepy
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
bugün hafiften korkarak Feather populara yükleyip tek perde kullandım
Alet içinde kıvrılan jilet "iki bıçaklı " sisteme dönüşüyor
İki ucun açıları azda olsa farklı bu jiletin en büyük artısı "sakal üzerinden atlama " yapmadan tek pasla temizliyor
@ayha-al hocam gönderirken tembihledi jiletin diğer yüzünde "ünlem " işareti var burası alta gelecek diye

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Vintage Jilet Kalitesine Yakın Yeni Nesil Jiletler Niko 11 8,321 26/12/2016, Saat: 17:40
Son Yorum: umutatakul
  Vintage/NOS Jiletler inceptum 26 27,826 30/07/2014, Saat: 21:02
Son Yorum: ihtilaf
  Schick Premium Occam's Razor korhan 16 19,239 13/12/2013, Saat: 17:58
Son Yorum: Marvin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: