Schick Premium Occam's Razor
Dikkat bu inceleme görecelik içermektedir.

Sabun; cella
Fırça; FS 22mm pure badger

Bu incelememiz wilkinson'ın bir markası olan schick premium jileti üzerine.
Konuya başlamadan önce occamın usturasına deyinmek istiyorum çünkü bencede doğruya çok yatkın bir jiletle karşı karşıya olmamız bizi bu sonuca vardırıyor. Çok üst seviye bir jiletle mülaki olmadığımız aşikar lakin bence kullanmaktan çekinmeyeceğim hoş bir jilet.

wjtkl5.jpg

Occam'ın usturası; teorisi temel olarak "her şeyin birbirine eşit olduğu bir ortamda, en basit açıklama doğruya en yatkın olandır" felsefesi üzerinde şekillenir.
14. yüzyıl filozofu Ockham'lı William tarafından ortaya atılmıştır. Latince "Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem" olarak ifade edilen ilkeye göre zorunlu olmadıkça varlıkları çoğaltmamak gerekir. Bilimsel düşünüşte önemli bir yeri bulunmaktadır.
Başka bir deyişle şöyle özetlenebilir: Bir olayı, fenomeni açıklamak için kullanılacak olan iki açıklamadan daha basit olanı yani daha az varsayımda bulunanı tercih edilmelidir. Sözgelimi en basit aciklamanin dogru oldugu varsayilir. mesela basiniza kus pislediyse ve buna sebep olarak:
1 devlet kusu basiniza konacagina delalet etmek icin verilmis ilahi bir isaret( hemen milli piyango bileti alin)
2 pisleyen bi kusun altindan gectiniz
benzeri iki sebep varsa bunlardan 2. olani kabul edilir.

Schick Wilkinson sword bünyesinde Milford, Connecticut, ABD merkezli bir şirket ve birçok jileti ile kartuşlu canavarları (!) bulunmaktadır.

Evet occamı ve usturasını tanıdıktan sonra jilete geçebiliriz sanırım. Başlangıçta her traştan önce ki gibi yüzümü sıcak su ile yıkayıp hafif ovaladım. FS 22mm pure badger fırça ile cella sabunu seramik tasta köpürtükten sonra güzelce karete Kid misali ilk önce cilala parlat Big Grin sonrada aşağı yıkarı tekniği ile sakala yedirdim.
İlk perde de biraz çekiştirir gibi gelsede bence bolzano (ki bu bolzanoyu hiç sevmedim) ve yeşil 7o'clock kadar değil. İlk perdeyi wtg ile çok hafif çekiştirmeli atlatsakta ikinci perde de dış kulvardan atağa kalkan arap atı misali Big Grin yanaklar xtg olamak üzere geri kalan sakalları wtg ile nerdeyse hiç çekiştirme ve asılma olmadan sıfıra yakın konforsuzluk düzeyi ile yani yeteri kadar bir konforla tamaladım.

Günlük bir jilet olaraka rahatlıkla kullanılabilir çünkü tahriş etmemekte adeta direnen bir jilet ve ikinci perdede performansını artırması ise cabası.

149sink.jpg

Polsilver si ile karşılaştırmak isterim ama bu ileriki günlerde belli olacak desemde ilk perdede ki hafif çekiştirmesiyle yarışı baştan kaybediyor.
Bu yanlış anlaşımasınkötü bir jilet değil bence ve severekte kullanılabileceğim ve ayrıca da her geltircinin en az bir kere deneyip bir kutuda kenarında bulundurması gereken bir jilet bence ama bunu zor bulunurluğuylada zora sokmuyor değil. Eğer eski bir üretim olmasaydı traş dünyası açısından gelecek vaat edebilirdi.

Keskinlik konusuna gelincebence yeterince keskin gibi geldi özelliklede ikinci perdede ki açılımıyla ama bir polsilver veya feather olmasada (tahriş konusunda feather kadarda dikkat isteyen ve tahrişe yönelik bir jilet değil) keskin bir jilet ve kılları biçerken ki çıkardığı çıtırtı hoşuma gitti. Smile

Bu jileti bulmanın zor olduğunu söylemiştim bunu Bana sağolsun @marvin üstadım yolladı. @marvin abime bu jiletle beni tanıştırdğı için çok teşekkür ederim. Smile

Eğer siz kıymetli dostlarımdan bu jileti kullananlar var ise değerli yorumlarını bekliyorum.

Jiletinizin keskin, Fırçanızın köpüklü, Traşınızın tahrişsiz olması dileklerimle.
Korhan
Sivas 2013
Every farewell is a new beginning.
Elinize saglik diyeyim. Ben bu incelemenin altina yazmaya cekinirim. Smile
Makale gibi yazından büyük keyif aldım dostum Smile Özelikle felsefe bölümü çok hoş Smile

İnceleme için teşekkürler..
Estağfurullah Marvin üstadım olur mu öyle şey. Biz daha yeniyiz sizlerden öğrendik bildiklerimizi. Blush
Güzel inceleme için teşekkürler. Occam da mı ustura kullanıyormuş? jws.gif
@mornetto üstadım biraz felsefede lazım. Big Grin

@pars kafayı kesin usturayla kazımıştır Smile
(12/12/2013, Saat: 20:32)korhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Estağfurullah Marvin üstadım olur mu öyle şey. Biz daha yeniyiz sizlerden öğrendik bildiklerimizi. Blush

Rica Ederim. Henuz tras olmadim ama fotograf ekleyeyim bende.

bu2ugy5e.jpg

tapu2y8e.jpg

ju8a7uza.jpg

vate7evu.jpg

9egy6a5a.jpg

y9e9y8e5.jpg
Valla bende resim atayım diyordumda iyiki atmamışım yoksa çok utanıcaktım Blush
Hepsi bir yana o en son resime hasta oldum abi ya. Big Grin

Schick Premium occam's style Jilet - @marvin feat korhan
Teveccuhunuz, bence gonderin. Yorum / inceleme sizden, fotografda ekleyin, tam olsun. Alan derinligini sinirli tutun (Diyafram acik olsun, benzer etkiyi verirsiniz. Cok siradisi fotograf degil.)

(12/12/2013, Saat: 22:35)korhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla bende resim atayım diyordumda iyiki atmamışım yoksa çok utanıcaktım Blush
Hepsi bir yana o en son resime hasta oldum abi ya. Big Grin

Schick Premium occam's style Jilet Jilet - @marvin feat korhan
Abi ben çok uzun zamandır fotoğraf çekiyorum iyice paslandım o pasıda çözmem için açık havaya çıkmam lazım. (Abi oynayamıyom yerim dar) Big Grin
Bence şimdilik üstadına bırakmak daha iyi sanırım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Derby Premium theunnamed 276 155,972 04/12/2022, Saat: 00:07
Son Yorum: thatwickerhat
  Wilkinson Sword DE razor blades totan35 130 125,283 02/09/2022, Saat: 21:11
Son Yorum: cavenaut
Big Grin Parker Premium Platinum osaka23 7 4,814 01/05/2018, Saat: 01:30
Son Yorum: rock83
  Gilette 1954 double razor ile punktal erdialka 2 3,796 14/03/2017, Saat: 22:05
Son Yorum: erdialka
  Vintage schick traş bıçakları inceptum 2 6,868 02/07/2016, Saat: 17:40
Son Yorum: ihtilaf
  VIKING`S DOUBLE EDGE RAZOR BLADES totan35 6 10,566 12/07/2014, Saat: 01:05
Son Yorum: 1912

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: