Aracı olanlar; lastik tercihiniz ne, neden?
Saçma ebatlı lastik ölçülerine sahip ve arkadan itişli araca sahip olana kadar, bende - bir Ankaralı olarak- kış lastiğinde pek marka model kovalamazdımSmile Sonra anladım neden bazısı pahalı bazısı ucuzSmile

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
An itibariyle tercihimi Falken Ziex ZE310 modelinden kullanarak siparişimi vermiş bulunmaktayım ..Öneri ve tavsiyede bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
2011 de gece saat 03.00' da çalan telefonla acilen İstanbul'dan Bolu'ya gitmem gerekti. Şubat ayına yeni girmiştik ve hem İstanbul hem Bolu kar altındaydı. Gece 03.30'da Beylikdüzü'nden yola çıktım. Yolda hem kar hem de buz vardı. Bolu'ya yaklaştıkça yolda kalan araçlardan dolayı yol kalabalıklaşmaya başladı. Koca koca tırlar,lüks araçlar ( hatta SUV'ler ) yolda kalmıştı,yolun ortasında çapraz vaziyette duranlar vardı.Ben ise 2008 model dizel Megane ile ne bir kere kaydım ne de tehlike geçirdim,aralarından slalom yaparak ( hızlı değil ) kolayca geçtim. Normal yolda gidermiş gibi rahatlıkla yol aldım. O zaman kış lastiğinin ve özellikle Nokian markasının farkını gördüm. Daha önce de Goodyear kullanmıştım,o da çok iyiydi ama Nokian bir gömlek üstündü Goodyear'den.
Cogito, ergo sum Dodgy
Kış lastiği konusunda ağrıda yıllarca yaşamış bir kaç çeşit lastik denemiş biri olarak :nokian alabilirsiniz en iyisi odur ancak bolgenizin ısısı devamli düşük, buzlu seyretmiyorsa ve yaptığınız yol az ise o paralara yazık. Ben lassa snowways aldım, f/p olarak Türkiye için ideal. Gördüğüm tüm taksiciler sava kullaniyordu ucuz ve iş görüyor diye. Bu üçünden birini tavsiye ederim
Dün akşam üzeri başlayan kar halen devam ediyor ve bu sabah komple karlı yolda deneme fırsatı bulduğum Bridgestone Blizzak model lastikler beni oldukça tatmin etmiş durumda. Kesinlikle herhangi bir kayma vs. Durumu yaşatmadı ve otopark çıkışındaki yokuşta bile normal zamanda çıkar gibi çıktı. Fiyat nedir şu an bilmiyorum ama tavsiye ederim.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
Yerli malı ve uygun fiyatlı diye petlas almıştım geçen yıl. Frene bastıktan 5 dk. sonra duruyo güzel yani Smile
Aman diyim uzak durun canınızdan kıymetli değil bir lastik.
(19/12/2018, Saat: 10:26)mimaras Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yerli malı ve uygun fiyatlı diye petlas almıştım geçen yıl. Frene bastıktan 5 dk. sonra duruyo güzel yani Smile
Aman diyim uzak durun canınızdan kıymetli değil bir lastik.
Yerli malını tam olarak tercih edemememin sebebini yazmışsınız komşum. Açıkçası o kadar ileri görüşlü olmadığım için her zaman 5 dakika önceden fren yapabileceğimi düşünmüyorum. Smile

Kış lastiği olarak:
Yeni aracıma Nokian WR-D3 , (235/55 R17) Henüz performansını test edemedim.
Eski aracıma Goodyear Ultragrip 8(205/55 R16) Bundan çok çok memnundum. Sıfır patinaj yüksek hızla Uludağ'a çıkmış ve kar paletlerini bile sollayarak tipide uzun yol gitmişliğim var.

Lastik gerçekten çok çok önemli; 5 metre boya ve 1,5 tona ulaşan aracın yere dokunduğu, sizi götüren, durduran lastiklerinin yere temas alanı sadec A4 kağıdı boyutunda...

Lastik alacağım zaman ADAC Lastik Testi buradan sonuçlarına bakıp, alacağım boyutta notu geçer olanların Türkiye'de en uygun fiyatlı hangisini bulursam onu alıyorum. Evvelki yıl, ilgili boyutta(205/55 R16) 2. sırada gelen Hankook markasının bir modeliydi, çok uyguna almıştım ve çok memnun kalmıştım.

Genel yaklaşım olarak tüm komşularıma tavsiye ederim.

Not: ADAC araç ile alakalı çoğu şeyi test eder ve bunu Almanya'da bir mağazaya girip satılan ürünlerden satın alarak yapar. Bu sayede testlere özel üretim vs. gibi olaylar yaşanmaz. Çocuk koltuğu alırken de mutlaka girip teste girmiş geçmiş mi diye bakmak gerekli.
ADAC yazısına da inanmamak gerekiyor ülkemizdeki bir marka, test edilmemesine rağmen logosunu kullanmış mesela.
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
Hocam araç nedir acaba. Lastik boyutu benim alıştığım aralığın epey üzerinde Smile

(19/12/2018, Saat: 10:47)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam araç nedir acaba. Lastik boyutu benim alıştığım aralığın epey üzerinde Smile

Ford Kuga. Yazlık lastikleri 235/55 R18 'di ama çıkma jant bulup bir boy küçülttüm. Smile
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hafif ticari aracı aile aracı olarak kullanmak posicor 8 3,286 22/02/2021, Saat: 00:21
Son Yorum: posicor
  Aracınızda motor yağı olarak hangi markayı tercih ediyorsunuz? Neden? papazerigi 121 147,686 09/12/2020, Saat: 00:45
Son Yorum: Mustafa40
  Tercihiniz Basılı Kitap'mı Elektronik Kitap'mı ? Delidumrul 59 31,088 24/01/2019, Saat: 15:02
Son Yorum: helliox
  Klavye tercihiniz posicor 23 11,588 19/12/2018, Saat: 02:36
Son Yorum: gravesgel
  Neden Tıraş Kreminden / Köpüğünden Slime Yapıyorlar aliyuksel 2 3,191 09/04/2017, Saat: 10:46
Son Yorum: aliyuksel
  Neden buluşma düzenlemiyoruz? Suhulet 48 46,552 20/02/2017, Saat: 17:10
Son Yorum: Rayko
  Neden Sabun Yapıyorum martin 6 10,120 23/01/2015, Saat: 01:55
Son Yorum: theunnamed
Bug Muaynesi olmayan aracı alırken işlem sırası BigHillMe 10 10,377 27/07/2013, Saat: 03:57
Son Yorum: BigHillMe
  Gönüllümüzün aracı çalınmıştır bilgilerinize BigHillMe 4 6,084 22/03/2013, Saat: 17:43
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: