her tıraşım neden aynı değil
#1
Selam dostlarım, benim yüzüm babyface diye nitelendirilen, sakalın yakışmadığı, sakalsızlığın ise çok yakıştığı bir yüz.
3 aydır sakal tıraşı olmamıştım, ta ki 5 gün öncesine kadar.
5 gün önce o sakalları kesince cildim öyle parlıyordu ki, gerçekten anglosakson bir ailenin prensi gibiydim, yüzüm bembeyaz gözüküyordu. fakat ben bugün yine tıraş oldum, beklediğim gibi bir sonuç ortaya çıkmadı.
Bu benim için ilginç bir deneyim, sakalımı uzattıktan sonraki ilk l tıraşım harika oluyor, cildim parlıyor.
fakat o tıraştan sonrakiler tatmin etmiyor hiç. Bunun sebebini açıkçası merak ediyorum, bu
Cevapla
#2
Merhaba , İlkinde dinlenmis bir cilt. İkincide tahriş olmuş bir cilt var. Ne ile tıraş olduğunuzu yazarsanız arkadaşlar yardımcı olacaktır.
...  Tıraş aleti  yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır...
Cevapla
#3
(06/06/2020, Saat: 09:35)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba , İlkinde dinlenmis bir cilt. İkincide tahriş olmuş bir cilt var. Ne ile tıraş olduğunuzu yazarsanız arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Merhaba tekrardan, ben blue3 ile tıraş oluyorum. Sabun olarak klasik arko kullanıyorum. Geleneksel tıraşa pek meyletmedim, çünkü burada okuduğum kadarıyla bu sizler için bir hobi, benimse ilgimi çekmiyor. Geleneksel tıraş bana çok zahmetli geliyor, öğrenmesi, kendine uygun ürünleri bulması bir hayli zor. Hobi olması, bunları katlanabilir kılıyor fakat dediğim gibi ben öyle bakamıyorum.

Aslında kafamı kurcalayan soru 2 farklı tıraşta ve aynı aleylerle, 2 farklı sonuç almam. 2 tıraşımda kötü geçse, blue3'ü topun ucuna koyabilirim ama bir tıraşım süper geçiyor, diğer tıraşım tatmin etmiyor.

İlk tıraşımda sakallarım bir hayli uzundu ve blue3 yeniydi ve 5 gün tıraş olmadığımda sakallarım pek uzamadı
ikinci tıraşımda sakallarım kısaydı, elimdeki ürünü 2. kez kullandım ve biliyorum ki bu süreçten sonra sakallarım hızlı uzayacak, çünkü 2. tıraşım iyi geçmedi.

2 türlü sonuca varılabilir. Ya gerçekten kartuşlu jiletler pek sağlıklı değil, benim cildim uzun süre tıraş edilmediği için ilkinde güzel bir sonuç aldım (jiletten bağımsız olarak), ya da blue3 lerin kullanım süresi 1 tıraş, özellikle de sakallar fazla uzun olunca alet keskinliğini kaybetmiş olabilir. Bilmiyorum belki de fantastik yorumlar
Cevapla
#4
@senbisöyle bende @mustbe ile aynı görüşteyim. Hatta bir kaç gün önce "başlarken yaptığımız hatalar" başlığında şöyle bir yorum yapmıştım.

Benim yaptığım hata; hevesle başladığım geleneksel tıraşta hem hevesimi gidermek hem de tekniğimi geliştirmek adına zorunlu olmamasına rağmen her gün tıraş olmak.
Kendi adıma en erken 3 veya 4 günde tıraş olmak en doğrusu. Dinlenmiş cilt ve sakalla tıraş olduktan sonraki hissiyat ile günlük tıraş sonrası ciltte oluşan hissiyat bile çok farklı. 3-5 günluk sakalı tıraş ettikten sonra cilt daha pürüzsuz daha parlak ve temiz oluyor ve de tıraş kaynaklı sorunlarda daha az yaşanıyor
Cevapla
#5
Komşum ben geleneksel ıslak tıraşa başlamadan önce kaç çeşit kartuşlu kullandım sayısını bile hatırlamıyorum. Hatta bazen mach3 ile aynı kartuşla 1-2 ay tıraş olabiliyordum ve ne bir tahriş ne de başka bir sorun yaşamıyordum, ki genelde sakallarımı tersten de alıp sinekkaydı tıraş olmak gibi bir saplantım da vardı. Fakat sonraları kartuş kullanım süreleri gittikçe düşmeye başladı. Ya firma yeni ürünleri çıkarınca eskilerin kalitesini düşürüyor, ya da çok satan ürünlerin stoğunu yapan esnaf uygun şartlarda depolama yapmıyor. En son internette yüklü bir miktar da kartuş sipariş vermiştim. Siparişim elime ulaştığında gerçekten paketleri iyice inceledim (depolama şartları ile ilgili göze çarpan bir sorun görebilir miyim diye) fakat gözle görünür bir sorun olmamasına rağmen yanılmıyorsam 2 yada 3 üncü tıraşta felaket tahriş ve akabinde de sivilcelenme olunca artık kartuşları banyo tıraşında kullanmaya karar verdim.
Mutlaka geleneksel tıraşa başlayın demiyorum fakat geleneksel tıraşı hobi haricinde mecburiyetten tercih edenlerin de (hassas cildi olanlar, maddi olarak kartuş fiyatlarına yetişemeyenler vs.) unutmayın bence ve forumda biraz vakit geçirip diğer insanların yaşadıklarını okuyun, tecrübe sahibi olmak için mutlaka o olayın başınıza gelmesi gerekmez.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla
#6
Göz ve algıyla alakalı bir durum olması muhtemel. Yazınızda herhangi bir cilt probleminden bahsetmemişsiniz çünkü. Sadece "tatmin etmiyor" demişsiniz.
__________________________________________________

Let's Encrypt - Free SSL/TLS Certificates

https://letsencrypt.org/
__________________________________________________
Cevapla
#7
(06/06/2020, Saat: 11:06)HTTPSEvrywhre Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Göz ve algıyla alakalı bir durum olması muhtemel. Yazınızda herhangi bir cilt probleminden bahsetmemişsiniz çünkü. Sadece "tatmin etmiyor" demişsiniz.

Belki de dediğiniz gibi ama şöyle bir şey var. Aynı durum benim önceki tıraşlarımda da oluyordu, bazı tıraşlarda cildim pürüzsüz, bazılarında ise sakallar tam alınmamış gibi gözüküyordu. İşin sivilce, kızarıklık vs. kısmı biraz tıraştaki disiplin ile ilgili. Bunlar hangi parametreye bağlı çok merak ediyorum. Tıraşlarımda hep blue3'ü kullanıyorum. Acaba alet 1 tıraşta tahrip oluyorda, diğer tıraşlarda aynı sonucu vermiyor mu diye düşünüyorum.

Alet kökten kötü olsa, bana faydası olmasa derim ki, alette sorun var her tıraş berbat bir deneyim sunuyor. Fakat öyle değil.
Mesela şu an elimi cildimde gezdirdiğimde sakal hışırtısı geliyor, bir önceki tıraşımda böyle değildi.
Şöyle bir tecrübeye sahibim, sakalımı uzun süre uzattıktan sonraki ilk tıraşım gerçekten pürüzsüz oluyor. (belki de uzun süre sonra yeni bir blue3 almış oluyorum)
Bilmiyorum biraz deney/gözlem şart, çünkü bunu bilmeden ve bu sonuçlara hakim olmadan geleneksel tıraşa geçersem farklı sonuçlar alabileceğimi düşünmüyorum. Belki o da beni tatmin etmeyecek.

(06/06/2020, Saat: 10:52)Kacak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ben geleneksel ıslak tıraşa başlamadan önce kaç çeşit kartuşlu kullandım sayısını bile hatırlamıyorum. Hatta bazen mach3 ile aynı kartuşla 1-2 ay tıraş olabiliyordum ve ne bir tahriş ne de başka bir sorun yaşamıyordum, ki genelde sakallarımı tersten de alıp sinekkaydı tıraş olmak gibi bir saplantım da vardı. Fakat sonraları kartuş kullanım süreleri gittikçe düşmeye başladı. Ya firma yeni ürünleri çıkarınca eskilerin kalitesini düşürüyor, ya da çok satan ürünlerin stoğunu yapan esnaf uygun şartlarda depolama yapmıyor. En son internette yüklü bir miktar da kartuş sipariş vermiştim. Siparişim elime ulaştığında gerçekten paketleri iyice inceledim (depolama şartları ile ilgili göze çarpan bir sorun görebilir miyim diye) fakat gözle görünür bir sorun olmamasına rağmen yanılmıyorsam 2 yada 3 üncü tıraşta felaket tahriş ve akabinde de sivilcelenme olunca artık kartuşları banyo tıraşında kullanmaya karar verdim.
Mutlaka geleneksel tıraşa başlayın demiyorum fakat geleneksel tıraşı hobi haricinde mecburiyetten tercih edenlerin de (hassas cildi olanlar, maddi olarak kartuş fiyatlarına yetişemeyenler vs.) unutmayın bence ve forumda biraz vakit geçirip diğer insanların yaşadıklarını okuyun, tecrübe sahibi olmak için mutlaka o olayın başınıza gelmesi gerekmez.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bakalım hocam, bir kaç şey daha değiştireceğim. Eğer yine sonuçlar birbirinden farklı olmaya devam ederse geleneksel tıraş yolu gözüküyor Smile
Cevapla
#8
Hoşgeldiniz,
her tıraşın aynı olabilmesi için;
- aynı bıçağı aynı sayı kadar kullanmış olmak gerekir,
- aynı ekipmanı kullanmış olmak gerekir,
- aynı sakal uzunluğuna sahip olmak gerekir,
- küçük detaylardır ama hep aynı ruh halinde olmak gerekir,
- hatta aynı mevsim koşullarında, suyun dahi aynı ısıda, aynı kalitede olması gerekir,
- cilt sağlığınızın bir önceki tıraşla aynı durimda olması gerekir.
Sayılanların ilk üçü daha belirleyici olsa da hep aynı tıraşı beklememek lazım. Belli bir rutin hale getirdiğiniz oranda aynı tıraşa daha fazla yaklaşırsınız komşum. Hatta daha iyi bir tıraşa dönüşür.
Cevapla
#9
(06/06/2020, Saat: 09:32)senbisöyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: gerçekten anglosakson bir ailenin prensi gibiydim,

Big Grin Big Grin Big Grin
GÖREV OLSA BİZE YAPTIRIRDINIZ!
Cevapla
#10
(06/06/2020, Saat: 12:13)senbisöyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bakalım hocam, bir kaç şey daha değiştireceğim. Eğer yine sonuçlar birbirinden farklı olmaya devam ederse geleneksel tıraş yolu gözüküyor Smile
Yedek bıçağınız varsa bir de onunla deneyin. Artık kaliteyi tek tıraşa kadar düşürmüşlerse yuh diyeceğim yani. Wink

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tarafını Seç 3one6 mı? Rocca v4 mü? (Neden) Gungordum 37 3,845 05/07/2020, Saat: 02:00
Son Yorum: nakres35
  Aynı markanın tıraş sabunu ve kremi arasında performans ve özellik farkı oluyor mu? trustalt 3 998 04/04/2019, Saat: 12:55
Son Yorum: onurcakmak
Question Neden Geleneksel Tıraş? okan y. 38 31,160 01/04/2019, Saat: 15:15
Son Yorum: manuple
  Neden geleneksel traş Berkesan 4 1,097 04/03/2019, Saat: 11:24
Son Yorum: BigHillMe
  Bugün Neden Tıraş Olmadın ? ihtilaf 197 153,044 26/02/2019, Saat: 12:44
Son Yorum: jegal
  Kelebek vs Parçalı Aletler - Sizce hangisi ve neden ? hakan88 6 1,618 26/01/2019, Saat: 23:32
Son Yorum: batmanforever
  Fırçalar Neden kıl döker? jegal 6 1,499 12/01/2019, Saat: 01:46
Son Yorum: FearOfATG
  Aynı Kökte Birden Fazla Sakal FearOfATG 10 2,101 20/11/2018, Saat: 21:44
Son Yorum: Aersin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: