Mild Aletle Çok Perde Mi Agresif Aletle Az Perde Mi
(01/06/2020, Saat: 04:40)Ferat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fikrimce agresif aletle az perde. Alet mild de olsa 3. Perde bir kat daha fazla yorar kanısındayım.
Edwin jager de8 başlıklı setle başladım, ömürlük yeter diye düşünürken, bir çoğumuzun aldığı zehirden habersizdim. Geçen karantina sürecinde keyfi çeşitlendireyim diye araştırmaya başladım. Sonuç olarak taraklı ve agresif model olarak fatip grande, orta üstü agresif parker 111 ve agresif slant model olarak merkur 39C aldım. Hepsini 3er 5er kullandım. Yolun başındayım belki ama şimdilik hepsinin ayrı ayrı keyifli makineler olduğunu söyleyebilirim. Yalnız merkur 39c slantın yeri ayrı, sizin mantığınızda tek makine seçenek olsam net 39 c derim.

Konuya dönecek olursam r41 sürekli kullanmanın cildi yoracağını düşünüyorum, bendeki fatip grande kullandığımda sonraki tıraşı mild ej de8 ile oluyorum.

R89 ile biraz daha keskin jiletler denemenizi önerebilirim. Ya da parker ı farklı jiletlerle.  Diğer yazınızda 15 20 jiletim var demiştiniz. Çok değil bence optimum jileti bulmak için yorumlara bakmadan daha çok jilet almak gerekli. Bu zamana kadar 45 50 çeşit jilet edindim, zaza gold ve dorco titan yüzüme en uygun jiletler oldu. Yorumlara takılıp az daha zaza gold Kırmızı kutuyu almayacaktım.

Dolayısıyla Makine çeşitliliğiniz çok iyi bence jiletle bu işi çözebilirsiniz. Makine değişikliği düşünüyorsanız da dediğim gibi merkur slant makine favorim, ayarlı progress ya da futur da düşünülebilir. Saygılar

değerli görüşleriniz için teşekkürler komşum

(01/06/2020, Saat: 11:28)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim tercihim orta agresif makine ile yüksek keskinlikte konforlu jilet kombinasyonu. Misal punktal+polsilver gibi. Kişiye göre değişir cilt, sakal vs, ancak çok agresif makinelerin cildi çabuk yoracağını söylemek için bilim insanı olmaya gerek yok.

Piyasadaki çok agresif makinelerin hemen hepsinin konforu düşük, en azından bende. Bir tek futur hariç. Tek perdede çok iyi tıraş için bence en iyi makine o. Eskilere bakarsak Gem micromatic open comb bulablirseniz piyasadaki en agresif ama konforlu bir kaç makineden birisidir. 2011 r41'den daha agresif olmasına rağmen, kesimi ve konforu çok daha zevklidir. Se'lerin tıraş keyfi malum kalın jiletlerinden dolayı farklı oluyor.

Ancak ortalamanın hallice üstünde jiletli makine kullanmak yerine stardart bir çelik ustura kullanmak kıyas edilemeyecek kadar konforlu oluyor ciltte. Dolayısıyla "ben sadece futur, r41 ile iyi tıraş elde edebiliyorum" diyenlere ya tıraş tekniklerini geliştirmelerini ya da usturalara geçiş yapmayı düşünmelerini tavsiye ederim.

Benim konfor sıralamam en iyiden azalan şekilde şöyle:

çelik ustura - se makine - de makine - feather ustura/çelik kamisori - normal jiletli ustura

En az eforla tıraş yakınlığı sıralamam yine azalan şekilde

Feather ustura/çelik kamisori - çelik ustura - jiletli ustura - se makine - de makine

değerli görüşleriniz için teşekkürler üstad

(01/06/2020, Saat: 13:01)Nazikas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tıraş olma sıklığına göre değişen bu soruyu sahip olduğum jilet ve aletler ile genel olarak şöyle yanıtlayabilirim. Burada şu da önemli her jilet + alet kombinasyonu kişiden kişiye değişmekte.

Her gün tıraş: Mild alet (Gillette Slim) + Konforlu orta keskin jilet (Astra yeşil veya Astra Mavi) + Tek perde
Haftada 2 gün tıraş: Orta Agresif alet (Gillette Adjustable #3 veya #4) + Konforlu keskin jilet (Permasharp)  + 2 Perde

Tıraş olmak başlı başına cildi yoran bir eylem. Perde sayısı arttıkça cilt daha fazla etkileniyor. Bu aralar yabancı forumlarda en çok gördüğüm başlık mild alet ile tek perde tıraş. İnsanlar çok perdeli tıraşlarda ciltlerini yok yere yorduklarından bahsediyorlar. Her tıraşta sinekkaydı yakalamak için cildi zorlamak doğru değil bence. Tek perde tıraş olduktan 1 saat sonra bile cilt gözenekleri normal haline dönüp zaten pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Ayna karşısında cildimize çok yakından baktığımız ve cilt fırçalama/sıcak su etkisiyle gözenekleri açıldığı için hala yüzümüzde sakal var gibi görüyoruz.

(01/06/2020, Saat: 14:04)smltrpn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tıraşta sakal yapısı, cilt, o gün ki moral, durum vs ile alakalı bir sürü etken var. Uzun yıllardan beri (10 yılı aşkın) orta karar bir makine (Mühle R89) ve keskin bir jilet (Feather) kombinasyonu beni tatmin ediyor. Jilet keskinliğinden dolayı alet ne kadar orta olsa da bazen cilt ister istemez yoruluyor. Bazen jilet tercihini değiştirip (yeşil Astra) daha konforlu bir tıraş tercih de ediyorum.
Sizin dediğiniz azıcık aşım ağrısız başım olayı benim içinde geçerli. 3 günde bir tıraş olduğum, sakal yapım sert, yoğun ve kalın, cildim de hassas olduğu için ikisini de bir arada yapan alet arayışı ister istemez söz konusu oluyor.
Benim de ilk perdeleri R41 ile alıp daha sonra ki perdelerde R89'a geçmişliğim çoktur. Aksi takdirde agresif makinelerin cildi tarumar etmesi çok olası bir durum.
Ama konfor olarak tercihim DE makineler de orta karar + keskin-konforlu bir jilet tercihi olur.

TemeT NoscE

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Mild Aletle Çok Perde Mi Agresif Aletle Az Perde Mi - Yazar: sudüşleri - 01/06/2020, Saat: 16:00

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mild ve agresif kelimeleri DelikanliTiras 68 65,458 04/06/2020, Saat: 17:50
Son Yorum: sfenks
  Agresif Tıraş Makinesi Öneri asunbul 36 16,206 11/08/2019, Saat: 21:45
Son Yorum: Denetcii
  Ayarlanabilir tıraş aleti mi, birer adet Mild + Agresif mi? sfenks 22 11,692 19/03/2019, Saat: 15:45
Son Yorum: donniebrasco
  Tek perde ATG Tıraş Mauser 14 17,982 09/04/2016, Saat: 20:22
Son Yorum: Onurper
  Mild mi? Agresif mi? ts9funk 61 55,597 20/02/2015, Saat: 11:56
Son Yorum: ts9funk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: