Perma Sharp Süper Jilet
(07/06/2012, Saat: 21:08)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dünya standartı olan bir üründe fark olabileceğini hiç sanmıyorum açıkcası
belki replika ürünlerde yada defo ürünlerde
Standartların bir miktar toleransı olur. Örnegin 25+-0,5 mm gibi. Yani fark olması ihtimali mantikli sayin adminim.
selam,benim bahsettiğim mikrometrik fark!
,dünya standartı ölçüler vs vs var.bunu biliyorum,kumpasla ölçülecek bir fark değil bu ikincisi bütün jiletler arasında mikrometrik fark olma ihtimali çok yüksek,ayrı ülkeler ayrı kalıplar ayrı ortam sıcaklığı ayrı ölçü aletleri ...
kısaca benim demek istediğim jiletler arası illaki mikrometrik fark olacak bu fark hangisinde fazla hangisinde az dahası tıraşa hangisi mild hangisi agresif yansıyor
ayrı ülkelerde ayrı ölçü aletleriyle yapılan ürünler arasında mutlaka fark olmalıdır '' ölçü tekniği '' dersinde ilk öğrendiğim buydu,mikrometrem olsaydı size ölçüleri yazardım,ama bu gidişle progress yerine düşük toleranslı bir micrometer alacağız
saygılar
aynı markanın aynı jiletinde fark olur mu bilmiyorum ama elimdeki jiletleri ust ustu koydugumda az az farklar oluyor ozellikle iyi olduguna inanmadıklarımda
1/100 taksimatlandirilmis bir kumpasla mikrometre ölçülür. Bendeki 1/50 yani 2 mikrometreye kadar hassas ölçüm yapabilirim.
Fark illaki olacaktır.
selam,imkanınız varsa ölçüm yapabilirmisiniz,agresif ve mild skalasına yeni bir yaklaşım yapabiliriz.
1. kesici ağızlar arası mesafe
2.bileylenmiş ağzın eni
3.bileylenmiş ağzın kalınlığı
3.bileylenmiş eşkenar yada ikizkenar üçgen ağzın açıları gibi

sanki herşey sayılara döküldükçe parametrelere bölündükçe daha nalaşılır ve mantıklı oluyor ( tasnif) kısaca beğendiğimiz jiletleri neden beğeniyoruz '' ölçüleri'' ortaya çıkabilir.
jiletleri yan yana birleştirip fark görüyorsak,bakış açısınıda biraz daha sayısal yapmak lazım
saygılar

not:bu tür ölçümlerde minik diş vida hareketleriyle ölçüm ağzı değiştiren mikrometre daha sağlıklı ölçüm yapar,kumpas jileti hafif esnetebilir
Bu saatten sonra zor ancak haftasonu belki birseyler yapabilirim. Gerçi artik deniz zamanı. Her fırsatta plajda olurum.
Şahsi kanaatim jiletin eninin fazla olmasi yüze daha yakın olacağından agresifligi artıracaktır ama mikrometreler mertebesindeki bu farkın hissedilir bir etkisi olmayacaktir.
Hemen hemen bütün jilet marka ve modellerinde iki ağız arası enlemesine mesafelerde çok ufak farklar bulunur, bu tasarım icabıdır. Ancak jiletin performansını değiştirecek oranda büyük olmuyor. Yabancı forumları kurcalarsanız detaylar var ama kafa yorulacak mesele değil bence.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
selam,jiletin neden agresif olduğu,dengeli kestiği,yada orantılı keskinliğe sahip olmasını neye bağlayacağız ölçüye değilmi ?
kesici delta ağzın açısı bilenme eni kalınlığı vs hepsi ölçü farkı değilmi.
metalin yumuşaklığı density parametreleri hepsi ölçüm...
bu ölçü farkları ihmal edilecek kadar önemsizse perma da kesiyor shark da kesiyor feather zaten keskin
kesme ve körelme karakteristiğine ölçü ve sayılar karar veriyor. feather in ağzı 25 derece değilde 35 derece olsaydı bu kadar keskin olurmuydu
jiletleri yan yana koyup arasında boy farkını gözle görenler var,astra bir miktar daha kısa olsaydı bu kadar memnun olurmuyduk..
işte jiletlere bu karakteristik özellik ve beğeni farkını veren bu önemsiz gibi görünen farklar olabilirmi...
iddia etmiyorum merak ediyorum,bu ölçüler kesim kalitesini değiştirmiyorsa hangi parametreler değiştiriyor
saygılar
(08/06/2012, Saat: 11:32)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: selam,jiletin neden agresif olduğu,dengeli kestiği,yada orantılı keskinliğe sahip olmasını neye bağlayacağız ölçüye değilmi ?
kesici delta ağzın açısı bilenme eni kalınlığı vs hepsi ölçü farkı değilmi.
metalin yumuşaklığı density parametreleri hepsi ölçüm...
bu ölçü farkları ihmal edilecek kadar önemsizse perma da kesiyor shark da kesiyor feather zaten keskin
kesme ve körelme karakteristiğine ölçü ve sayılar karar veriyor. feather in ağzı 25 derece değilde 35 derece olsaydı bu kadar keskin olurmuydu
jiletleri yan yana koyup arasında boy farkını gözle görenler var,astra bir miktar daha kısa olsaydı bu kadar memnun olurmuyduk..
işte jiletlere bu karakteristik özellik ve beğeni farkını veren bu önemsiz gibi görünen farklar olabilirmi...
iddia etmiyorum merak ediyorum,bu ölçüler kesim kalitesini değiştirmiyorsa hangi parametreler değiştiriyor
saygılar

Jiletin kesme karakteristiği en, boy, et kalınlığı, bilenme açısı gibi değerlere bağlı olduğu kadar hangi taşla, hangi kumla, hangi makine ile, nasıl ısıl işlem gördüğüne, hangi çelikten imal edildiğine, içerisinde karbon, krom, nikel, molibden, vanadyum vs gibi alaşım elemanlarının oranına, en son yapılan dezenfekte işleminden, paketleme kalitesine kadar değişebilir. Çok fazla değişken vardır.

Misal bir single edge jilet, yaprak jiletin hemen hemen iki katı et kalınlığına sahip. Ancak bugün üretilen yaprak jiletlerin ölçüleri birbirlerine çok yakındır. 22mm olan genişlik 0,03mm kadar değişmekte. Bu fark yukarıda sonradan sıralağım etkenlere göre çok daha düşük etkili bir fark.

Ağızdaki bilenme açısındaki 1 derecelik fark ise jiletin keskinliğini ya da dayanıklılığını çok ciddi oranda değiştirebilir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
forumda jilet yapimi videosu vardi bir bakin derim. bence ureticiler o kadar da ustune dusmuyorlar bu detaylarin.
diger yandan tum ozellikleri ve uretim sureci ayni olan ama iki farkli celikten yapilmis olan jiletler bile farkeder malum icine katilan maddelere gore onlarca farkli celik elde etmek mumkun. yani olcumler yapilsada standardizasyona ulasmak pek mumkun degil.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,936 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 158,437 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,277 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 32,558 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur
  BAİLİ BR-176 İçin jilet önerisi. Umut islam 3 854 28/05/2023, Saat: 22:01
Son Yorum: Mecanica
  Dorco Super Sharp Naci Erdem 16 7,789 13/05/2023, Saat: 00:04
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Gillette 7 O'Clock Super Stainless Double Edge (Yeşil Paket) koolandgang 50 44,125 24/04/2023, Saat: 15:43
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Gilette 7 O' clock Super Platinium ohtararan 32 41,316 23/04/2023, Saat: 21:20
Son Yorum: Mecanica
  Derby extra jilet BigHillMe 366 383,731 22/01/2023, Saat: 16:49
Son Yorum: implicit
  VERTICE Euromax Platinum Jilet BuraKaya55 54 29,727 01/01/2023, Saat: 10:44
Son Yorum: saitfirat

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: