Hafif ticari aracı aile aracı olarak kullanmak
Merhabalar,

Normal araç fiyatlarının yanına yaklaşılmaz hale gelmesi nedeniyle yenilemeyi düşündüğüm aracımı (jetta) caddy ile değiştirme fikri geldi aklıma. (tabi bunda youtube'daki carviser, benzin TV gibi kanalların incelemeleri de etkili oldu)

Ancak hayatında hiç ticari araç kullanmamış biri olarak artı ve eksiklerini merak ediyorum açıkçası. Tecrübeli komşularım bilgilendirebilirse sevinirim
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Aile kullanımı için MPV araçlar daha uygun. Renault scenic, ford c-max gibi araçlar. Hafif ticariler eğer kamyon ruhsatlı ise muayene her yıl ve vergi daha fazla çıkıyor. Genelde de dizel olurlar. Eğer ticaret yapma amacınız yoksa astarı yüzünden pahalıya gelir. Sizin yerinizde olsam (ki oldum ama bütçem yetmedi Smile ) C-max alırdım.
Tıraş oluyorum, o halde varım.
(20/02/2021, Saat: 23:11)lim10 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aile kullanımı için MPV araçlar daha uygun. Renault scenic, ford c-max gibi araçlar.  Hafif ticariler eğer kamyon ruhsatlı ise muayene her yıl ve vergi daha fazla çıkıyor. Genelde de dizel olurlar. Eğer ticaret yapma amacınız yoksa astarı yüzünden pahalıya gelir. Sizin yerinizde olsam (ki oldum ama bütçem yetmedi Smile  ) C-max alırdım.

Temel olarak öneriniz katılıyorum ancak üreticiler Mpv'den Suv'a kaydığı için MPV model sayısı zaten az artık, bunlardan hiçbirini de Türkiye'de getirmiyorlar bildiğim kadarıyla.

MPV'ye benzeyen en uygun araç C5 Aircross, ama onunla da aynı donanıma sahip caddy arasında 100.000 lira fark var, bu fark benim için çok açıkçası, bu nedenle caddy alternatifini düşünüyorum.

Bu noktada merak ettiğim bu tip hafif ticari araçları günlük kullanan arkadaşların görüşleri aslında. Sizin bahsettiğiniz vergi ve muayene dışında başka sıkıntıları var mı?
(20/02/2021, Saat: 20:12)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,

Normal araç fiyatlarının yanına yaklaşılmaz hale gelmesi nedeniyle yenilemeyi düşündüğüm aracımı (jetta)  caddy ile değiştirme fikri geldi aklıma. (tabi bunda youtube'daki carviser, benzin TV gibi kanalların incelemeleri de etkili oldu)

Ancak hayatında hiç ticari araç kullanmamış biri olarak artı ve eksiklerini merak ediyorum açıkçası. Tecrübeli komşularım bilgilendirebilirse sevinirim

0 km düşünüyorsanız Caddy yerine Rifter/Combo/Berlingo üçlüsünden birini öneririm hem donanımları daha iyi hem de fiyatları. Üçü zaten aynı araç, en uygun fiyatlısı Combo ama en şık olanı bence Rifter. İstanbul’da yaşamıyorsanız köprü vs dezavantajı yoksa tek kötü yanı vergi ve muayene muhabbeti.

Komşumuz mpv önermiş ama mpv ler artık yok. İkinci el bakılabilir ama km leri hep yüksek oluyor ve satış kabiliyetleri artık zayıf.

Hafif ticarilerin bir avantajı da yakıt. 0 km tiguan aldık 11lt benzin yakıyor şehir içinde. Yarı fiyatına dolaşıyorsunuz hafif ticari ile.

Caddy ve türevleri fiyatına ne alınabilir ? Civic - Corolla ilk aklıma gelen araçlar. Halı hazırda sedan kullandığınız icin bunlar geliyor aklıma.

Suv sınıfında Troc u 300 e bırakıyorlar, Seat/Skoda nin kompaktlarına bakılabilir. Ford Puma var. 2008 olabilir, Qasqai kasa değiştiriyor son kasayı uygun fiyata bırakıyorlar.

İnternetteki liste fiyatlarına pek bakmayın komşum 420 yazan aracı 360 a aldık, araç satışları feci düşmüş durumda. Bence alternatifiniz çok, bayileri arayıp fiyat almak gerekiyor.
Alınır ve kullanılır. Araçtan sportif bir beklentiniz yoksa sadece aile için kullanmak istiyorsanız bence temizini bulun alın derim. Dacia Logan MCV, Dacia Lodgy gibi otomobil ruhsatlı araçlara da bakabilirsiniz .

Binek araç ile farkları var. Örneğin Jetta ile girdiğiniz virajlara Caddy grubu araçlarla giremezsiniz. Yerden yüksek oldukları için Jettanın konforunu aratır. Şehir içinde kasislerden geçerken sallantıyı bariz hissettirir. Her yıl muayeneye girer. Bunlar dışında kendince artıları da var. Örneğin iç alanı ferah olur. SUV grubu araçların fiyatları uçmuşken bu tip araçlar aslında güzel alternatif olur.
Yakıtı benzinli araçlara göre daha az yakar. Uzun yolda aile ile seyahat ederken küçük arabalara nazaran daha rahat olur (arkada seyahat edenler için)
Bence ustura
Partner tepee tecrübem oldu. Yeni rifter 3008 altyapısı üzerine kurulu. Vergi ve vize sorununu yoksa otomobil konforuna en yakın araç bence rifter. Eskiden ticarileri Otomobil ruhsatlı alma imkanı vardı hala varsa ve uzun yıllar binecekseniz değerlendirebilirsiniz.

Bunların yanında station wagon düşünür müsünüz?
Aklıma gelmişken yazayım ticari olduğu icin olası bir alkol muayenesinde sinir 20 promil bu araçlarda. Otomobil gibi 50 degil.
Komşum hafif ticari araç aile için bilmiyorum benim şahsi fikrim o araçla iş yapılmıyorsa aile aracı olarak kullanılmaması taraftarıyım.Her sene muayene,yüksek ötv,yol tutuşu,güvenliği,yakıt canavarlığı...4 kişiyseniz mk4 leonun bagajı 380 litre pandizot çıkarsa uzun yolda tepeye kadar yüklemeyle birlikte her türlü yeter tatillerde.Manuel 1.0 209 bin tl,fr manuel 233 bin tl,dsg 1.0 233 bin tl.Vergiler belimizi büküyor ama türkiye gerçekleri...Gönül isterdi şöyle bir skoda octavia ama 300 bin tl hazırda param olsa ticarette çevirip kiralamayı tercih ederdim.Sarı siteye girmeden bayilerde bakınmak daha iyi komşum,sıfır araçlar 2.elden daha ucuz.Benim abimde Corolla hibrit var gayet geniş,hibrit olmayan versiyonda bile ortalama tüketim 6-7 litre ki turbosuz atmosferik motorda. Dizele de gerek yok teknoloji bu kadar ilerlemişken,litre fiyatları 20 kuruş oynarken.Bayiyle sıkı pazarlıkla hafif ticari araç yerine 15-20 bin tl farkla c segmenti araç bakılabilir.Şahsi fikrim güvenlik donanımları dışında dolu boş olması çokta önemli değil,vergi dilimi arttığı için teneke jant alıp dışarıda bile değiştirilebilir;ötv kdv ile birlikte 3 katına tekabül ediyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(21/02/2021, Saat: 05:40)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Partner tepee tecrübem oldu. Yeni rifter 3008 altyapısı üzerine kurulu. Vergi ve vize sorununu yoksa otomobil konforuna en yakın araç bence rifter. Eskiden ticarileri Otomobil ruhsatlı alma imkanı vardı hala varsa ve uzun yıllar binecekseniz değerlendirebilirsiniz.

Bunların yanında station wagon düşünür müsünüz?

Rifter da fena gözükmüyor, öneri için teşekkürler. Haftaya onu da deneyeceğim. Station wagon çok isterdim, passatın variant hastasıyım, ama giriş seviyesi 450 bin başlangıç fiyatı var. Ful + ful Caddy 280, rifter 260 bin civarı.

Yorumlardan anladığım kadarıyla genel olarak vergi + muayene + yol tutuş ile ilgili dezavantajları var. Vergi ve muayene kısmı sıkıntı değil rifter olursa vergisi de düşük zaten. Yol tutuş üzerine yoğunlaşacağım.

Herkese görüşleri için teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Aracınızda motor yağı olarak hangi markayı tercih ediyorsunuz? Neden? papazerigi 121 146,445 09/12/2020, Saat: 00:45
Son Yorum: Mustafa40
  Aracı olanlar; lastik tercihiniz ne, neden? Lord Sparhawk 224 194,283 22/11/2020, Saat: 01:35
Son Yorum: Ferat
  Bir Suikast Silahı Olarak Jilet harveyspecter 6 6,260 22/12/2016, Saat: 00:17
Son Yorum: t.macgyver
Bug Muaynesi olmayan aracı alırken işlem sırası BigHillMe 10 10,278 27/07/2013, Saat: 03:57
Son Yorum: BigHillMe
  Bebak acı badem kremini saç pomadı olarak kullanmak deVille 3 6,380 24/06/2013, Saat: 22:40
Son Yorum: yarhasan
  Gönüllümüzün aracı çalınmıştır bilgilerinize BigHillMe 4 6,045 22/03/2013, Saat: 17:43
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: