Omega 10072 Tıraş Fırçası İncelemesi
5e2fea3a1ca11badb4a6933fb9c2aecb.jpg

Fırçayı 5-6 sene önce yine forumdan bir dostumuz hediye etmişti. Öyle hiç kullanmadan bir kenara koydum. Ve hiç kullanmadan bugünlere kadar geldi. Kullanmama nedenime gelince o dönemlerde elimde o kadar çok fırça vardı ki zaten rotasyonumda sıra gelmeyecek bir üründü.

* 22mm düğüm - 50mm kıl boyuna sahip bir fırça. Domuz kılı fırçalar için özellikle de Omega-Jaguar tipi kıl kullanan üreticiler için düğüm ne yazık ki kısa kalıyor. Düğüm içersinde çizici batıcı diye tabir ettiğimiz kıllar bir hayli var. Bu gibi kısa düğüme sahip fırçalarda kılların kesilmesini tavsiye etmiyorum. Zira düğüm kısa olduğu için yüzde köpürtme esnasında kestiğiniz kılların dip kısımları cildinize değebileceğinden daha fazla tahrişe sebebiyet verecektir. Kıl düğümden komple çekilebilir ancak ben herhangi bir müdahale de bulunmadım. Bu işlem de düğüme zarar verecek uygulamalardandır. Kullandığım hiçbir fırça da da bulunmamayı tercih ediyorum.

* İlk başlarda kazık gibiydi. Fırçanın omurgası bariz hissediliyordu. Malumunuz bu omurga yapay bir omurga. Düğüm kısa ve epoksiyle oluşan bir baskı durumu var. Birkaç kullanımdan sonra fırça açılmaya başladı.
* Plastik bir sapı var. Tutuş tarzınıza bağlı olarak ergonomi değişkenlik gösterse de genele hitap edebilen bir fırça. Malzeme kalitesi ucuz hissiyatlı. İşçilik de problem yok.Omega ' yla bizim yerli fırçaların ayrıldığı en büyük fark işçilik kalitesidir. Kıllar benzer nitelikte,  benzer süreçlerden geçerek işlenmektedir. İşçilik de fark kendini gösterir.
* Fırçayla çok rahat köpük üretebiliyorum , ürettiğim bu köpük de kullanılan sabun/krem miktarına bağlı olarak 3 perdeye kadar  tıraşımı tamamlıyor.

Genel yorumum şudur. Fırçanın ölçüleri tasta köpürtme için uygun değil. Bundan mütevellit yüzde köpürtme yaparak kullanılması gerekiyor. Lakin fırçanın ölçüleri ve domuz kılının batıcı/çizici etkisinden ötürü yüzde köpürtme de konfor geri planda kalmakta. Fırçanın iki haftalık kullanım sonucunda yumuşadığı ve daha da yumuyaşayacağı bir gerçek ancak ne olursa olsun mevcut tecrübelerime göre domuz kılı fırçalar için ideal anlamda en az 55mm düğüm kullanılması gerektiğini düşünmekteyim. Gerek konfor , gerekse de yüzde akıcılık ve köpük yutmama anlamında...  Yüzde akıcılık ( flow) nispeten zayıf. Badana şeklinde kullanım yapılır yapılmaya ama yine yukarda yazdığım şekilde bu kullanım için de düğüm kısa kalıyor.

Sonuç itibariyle bu fırçayı özellikle yeni başlayanlara , acemilere tavsiye etmiyorum. Tahriş yaşayacaklardır. Tecrübeli kullanıcılar cildi elveriyorsa kullanabilirler. Ben kullanıyorum, fırça kaynaklı tahriş yaşamadım ama hassas ciltli arkadaşlar kesinlikle uzak durmalılar.  Elde varsa yukarda belirttiğim detaylar dahilinde  kullanılır , çöp değil ancak 40-65 TL arası fiyatı göz önüne alındığında hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Benzer fiyat aralığında çok daha iyi alternatifleri bulunmakta.
Emeğinize sağlık komşum, teşekkür ederim.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
İncelemeniz için teşekkürler.
Aslında fiyat olarak acemilerin ilk sepete ekleyeceği fırça olmasına rağmen zor bir fırça olması başlamadan bitecek klasik tıraşa başlayacaklara set çekebilir.
Diğer taraftan senelerce berberlerde domuz kullanıldığı için ben klasik tıraşta tercihimi sentetiklerden yana kullanıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@"GecayS" bu fırçayla geleneksel tıraşa başlayan birinin macerası 10 dk sürmez Big Grin Esasen inceleme yazısı yazma amacım olur ya Google da birisi vs aratırsa bilgiye ulaşsın, zira forumda çok esamesi okunmayan bir model. Omega nın çok satan modellerinden değil. Olmaması da malum zaten.

@Soner ne demek ben teşekkür ederim.
@"kaanayhan" Ellerine sağlık hocam, domuz kılı fırça kullanmıyor olsam da bu yapay omurga, porsuk ta ve sentetikte de hissedilebiliyo, genel anlamda.
(07/10/2020, Saat: 11:18)İsmetaltan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"kaanayhan" Ellerine sağlık hocam, domuz kılı fırça kullanmıyor olsam da bu yapay omurga, porsuk ta ve sentetikte de hissedilebiliyo, genel anlamda.

@kaanayhan elinize sağlık, güzel bir inceleme, bence bir boşluğu doldurdu, özellikle yeni üyeler istifade edecektir.
@İsmetaltan bende yıllar yıllar önce full sentetik tercih etmiş iken, değerli komşumuz @GecayS hediyesi Omega Ovangkol ile yeniden domuz keyfi yaşamaya başladım. Ayda bir de olsa 5 - 6 dakika sıcak suda beklemekten adeta jelleşmiş fırçanın 3 - 4 günlük sakallara uyguladığı masaj ve kaldırma etkisi gerçekten çok keyifli. Fırçanın sapı ahşap olması ve yazılarının silinmemesi için hemen silip, kurulayıp kaldırıyorum ayrı bir dolaba.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
@korgunv öyle olmasını temenni ediyorum.

bu arada şu kısımda bir anlatım bozukluğum olmuş

'' * Plastik bir sapı var. Tutuş tarzınıza bağlı olarak ergonomi değişkenlik gösterse de genele hitap edebilen bir fırça. ''

bunu şu şekilde düzenleyim ,

'' Plastik bir sapı var. Tutuş tarzınıza bağlı olarak ergonomi değişkenlik gösterse de genele hitap edebilen bir fırça sapı ''. yoksa fırçanın kendisi maalesef genele hitap etmiyor.
@korgunv abicim elindeki fırça 11126 ' ysa şayet benim de çok beğendiğim fırçalardandır. Dolabımda duruyor benim de bir tane ... Eğer yazıların silinmesi konusunda hassassak şayet şeffaf bir oje sürelim yazı kısmına incecik bir katma oje fırçasıyla. Kuruduktan sonra 2 kat daha atalım , her kat sonrası kurumasını bekleyerek. Ben Rooney , MF gibi fırçalarda bunu uyguluyordum. Aksi halde lazer baskı olmaması nedeniyle maalesef siliniyor yazılar. Şu an çok önemsediğim mevzular değil gerçi ama eskiden böyle bir çözüm bulmuştuk.
@"korgunv" veli abim keyifle kullanasın, sap tasarımı harika bence, sırf sapı için alıp knot nakli yapılabilir.
@"kaanayhan" hocam ben cevap veriyim doğrudur aynı fırça ovankgool wood omega 11126 pure stella.
Elinize sağlık, güzel inceleme.
Omega'nın kısa loftlu fırçaları, dediğiniz gibi çok sert oluyor ve kolay kolay da yumuşamıyor. 10065 kullanmıştım zamanında. Aynı sıkıntılar mevcuttu.
10066 denedim, görünüş olarak çok benzese de 10065'e göre çok başarılıydı.
Anladığım kadarıyla Omega firçalarda, jiletlerde olduğu gibi iyi seri-kötü seri olabiliyor. Ancak Omega domuz fırçalar fiyat-performans canavarı, başarılı fırçalar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Semogue Torga-C5 Premium Domuz Kılı Tıraş Fırçası Fatih23 18 8,795 05/04/2023, Saat: 12:22
Son Yorum: Mecanica
Star Danidom Tarihçesi | Danidom (Eurostil) Tıraş Fırçası İncelemesi | Danidom Röportajı tiffanygt 3 1,582 19/03/2023, Saat: 22:59
Son Yorum: inter
  Jaguar Fırça - Geltir Özel Üretim 2019 Etkinlik Fırçası ekindgn 55 31,202 12/11/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Oldman
  Omega 10049 abismo 70 64,457 25/12/2021, Saat: 11:10
Son Yorum: marv
Star Danidom Tarihçesi | Danidom (Eurostil) Tıraş Fırçası İncelemesi | Danidom Röportajı tiffanygt 8 2,850 19/12/2021, Saat: 01:29
Son Yorum: Emre D.
  Danidom Tarihçesi | Danidom (Eurostil) Tıraş Fırçası İncelemesi | Danidom Röportajı tiffanygt 0 933 17/12/2021, Saat: 13:16
Son Yorum: tiffanygt
  Nom Tıraş Fırçası - Alfred (Mühle) İNCELEME ekilic2 18 11,658 09/11/2021, Saat: 20:27
Son Yorum: sfenks
  Omega 11137 muhendisbey 13 6,261 08/06/2021, Saat: 22:00
Son Yorum: Murathan Kurt
Information Nom Tıraş Fırçası - LASSE 41 LE vs. Jaguar 236 karşılaştırma yazark 5 3,343 01/06/2021, Saat: 16:31
Son Yorum: Schumi
  Niva Tıraş Fırçaları mancho 28 38,063 26/10/2020, Saat: 18:51
Son Yorum: Mustafa40

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: