Sentetik fırça tahriş yapıyor
(08/05/2019, Saat: 18:14)Rigbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum evet o firca kizil pence diye de gecmekte.Cok tatli da bir sey ama yuzumu oyle bir tahris ettiki bugun domuz fircamla tiras olurken dayanamayip yuzumdeki sabunu yikamak durumunda kaldim.Hala daha gecmedi yuzumde kizariklik olusuyor tirastan hemen sonra anlamadim ki bana mi skntilisi denk geldi.

Hani bir daha elime alip kullanmaya nasil cesaret ederim bilmiyorum.

Diğer husus bir koku var fırçada, dibine doğru artan sanırım yapıştırıcı kokusu, fazla kullanmış olabilirler. Onu gidermenin yolunu sordum bakalım, bulaşık deterjanlı yada beyaz sirkeli suya yatırmak sorun olur mu özellikle sapa yapışan kısmını. Belki ondan dolayı da etki etmiş olabilir suratınıza komşum.
Az önce bende Yaqi 24mm tuxedo kızıl pençe modelini kullandım. 2 domuz kılı fırça ve 1 porsuk kılı fırça sahibi olarak beni mest etti. Şükür, komşularımın yaşadığı sorunu yaşamadım.
Fırça salı günü elime ulaştı ve iyi paketlenmişti. Ama kendi kutusu ve içinden çıkarttığımda toz, kir içindeydi. Özellikle sapındaki kıvrımlı yerlerde kir birikintisi oluşmuştu. Kokusu da çok hoş değildi. Sıcak musluk suyunda 2-3 dakika yıkadım. Fırçanın sapını tıbbi dezenfektan ile iyice sildim. Daha sonra sirkeli su bulunan bir tasın içerisinde yaklaşık 1,5-2 saat beklettim. Fırçanın kokusu yok olmuş, artık elma sirkesi kokuyordu. Sonra tekrar 2-3 dakika sıcak musluk suyunda yıkadım ve kurumaya aldım. Az önce tıraş olurken öncesinde tıraş sabununda (Proraso kırmızı) iyice köpürttüm ve tekrar fırçayı yıkadım. Maksat fırçanın üzerindeki sirke kokusunun gitmesi içindi. Tabi bunu yaparken beni baya şaşırttı, çünkü sabunun canını okudu. 2 aydır domuz ve porsuk ile kabında köpürtür, sorun yaşamazdım. Bu fırçayı ilk deneyişimde sabunu kabından çıkardı. Köpük kıvamı konusuna girmiyorum, zira o konu beni bayağı duygulandırdı. İbrahim Tatlıses'in ''şerefsizim ağlamamak için kendimi zor tutuyorum'' moduna soktu. Fırçadan yana bir sıkıntı mı? Hayır. Mutluluğu, saadeti porsuk kılında, domuz kılında hatta ve hatta asgari ücretin yarısı fiyatlarda fırçalardan bulacağımı zannederken, uzak diyarlarda Mao Zedong'un topraklarında bulmuştum. Neyse, inceleme konusunda çoşmaya devam ederim, yeri değil.
Velhasılkelam, tıraş anında ve sonrasında bir yanma, batma veya anormal bir durum yaşamadım. Hatta porsuk fırça ile tıraş olmuş kadar rahatım. Burada bir çok komşumuzun yaşadığı bu sorun, şahsi görüşüm steril olmamasından kaynaklı. Sanırım bu sorunu yaşayan komşular, fırça gelir gelmez tıraşa giriştiler. Bir detaylı temizlik yapmadılar. Haliyle Çinli arkadaşlarda gerekli sterilazasyon yapmamışlar veya koruyucu olmamış. Haliyle fırçanız sizin ellerinize ulaşana kadar o kadar tozun, kirin içinde gelmiş. Siz komşularımız da yeni ürünün vermiş olduğu mutluluk, sevinç ile fırçayı yüzünüzde buluşturunca, cildiniz dile gelmiş, normal. Pahalı losyonları, balsamları, kremleri, nemlendiricileri gördükten sonra cilt isyan eder yani.
Benim yaptığım gibi temizlik veya kendiniz farklı şekilde de olsa detaylı temizlik yapın komşular. Asya'dan gelen fırçalar, Avrupa'dan gelen fırçalara benzemeyebilir. Bana göre hangi fırçayı alırsanız alın tıraş öncesi detaylı temizlik şart. Ayrıca tıraş olurken yüzünüzde bastırarak kılları açmaya çalışmayın. Elinizle hafif kılları ayırıp yüzünüzde bastırın. Benim sentetik fırça deneyimim olmadığı için ilk öncelikle böyle kulandım. Daha sonraları fırçayı tanıyıp, el aşınca yüzde fırçayı açarım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılar, sevgiler komşular.
(09/05/2019, Saat: 15:55)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Az önce bende Yaqi 24mm tuxedo kızıl pençe modelini kullandım. 2 domuz kılı fırça ve 1 porsuk kılı fırça sahibi olarak beni mest etti. Şükür, komşularımın yaşadığı sorunu yaşamadım.
Fırça salı günü elime ulaştı ve iyi paketlenmişti. Ama kendi kutusu ve içinden çıkarttığımda toz, kir içindeydi. Özellikle sapındaki kıvrımlı yerlerde kir birikintisi oluşmuştu. Kokusu da çok hoş değildi. Sıcak musluk suyunda 2-3 dakika yıkadım. Fırçanın sapını tıbbi dezenfektan ile iyice sildim. Daha sonra sirkeli su bulunan bir tasın içerisinde yaklaşık 1,5-2 saat beklettim. Fırçanın kokusu yok olmuş, artık elma sirkesi kokuyordu. Sonra tekrar 2-3 dakika sıcak musluk suyunda yıkadım ve kurumaya aldım. Az önce tıraş olurken öncesinde tıraş sabununda (Proraso kırmızı) iyice köpürttüm ve tekrar fırçayı yıkadım. Maksat fırçanın üzerindeki sirke kokusunun gitmesi içindi. Tabi bunu yaparken beni baya şaşırttı, çünkü sabunun canını okudu. 2 aydır domuz ve porsuk ile kabında köpürtür, sorun yaşamazdım. Bu fırçayı ilk deneyişimde sabunu kabından çıkardı. Köpük kıvamı konusuna girmiyorum, zira o konu beni bayağı duygulandırdı. İbrahim Tatlıses'in ''şerefsizim ağlamamak için kendimi zor tutuyorum'' moduna soktu. Fırçadan yana bir sıkıntı mı? Hayır. Mutluluğu, saadeti porsuk kılında, domuz kılında hatta ve hatta asgari ücretin yarısı fiyatlarda fırçalardan bulacağımı zannederken, uzak diyarlarda Mao Zedong'un topraklarında bulmuştum. Neyse, inceleme konusunda çoşmaya devam ederim, yeri değil.
Velhasılkelam, tıraş anında ve sonrasında bir yanma, batma veya anormal bir durum yaşamadım. Hatta porsuk fırça ile tıraş olmuş kadar rahatım. Burada bir çok komşumuzun yaşadığı bu sorun, şahsi görüşüm steril olmamasından kaynaklı. Sanırım bu sorunu yaşayan komşular, fırça gelir gelmez tıraşa giriştiler. Bir detaylı temizlik yapmadılar. Haliyle Çinli arkadaşlarda gerekli sterilazasyon yapmamışlar veya koruyucu olmamış. Haliyle fırçanız sizin ellerinize ulaşana kadar o kadar tozun, kirin içinde gelmiş. Siz komşularımız da yeni ürünün vermiş olduğu mutluluk, sevinç ile fırçayı yüzünüzde buluşturunca, cildiniz dile gelmiş, normal. Pahalı losyonları, balsamları, kremleri, nemlendiricileri gördükten sonra cilt isyan eder yani.
Benim yaptığım gibi temizlik veya kendiniz farklı şekilde de olsa detaylı temizlik yapın komşular. Asya'dan gelen fırçalar, Avrupa'dan gelen fırçalara benzemeyebilir. Bana göre hangi fırçayı alırsanız alın tıraş öncesi detaylı temizlik şart. Ayrıca tıraş olurken yüzünüzde bastırarak kılları açmaya çalışmayın. Elinizle hafif kılları ayırıp yüzünüzde bastırın. Benim sentetik fırça deneyimim olmadığı için ilk öncelikle böyle kulandım. Daha sonraları fırçayı tanıyıp, el aşınca yüzde fırçayı açarım.

Cool komşum açıklamalar çok iyi olmuş Smile şimdi beyaz sirkeli suda 1-2 saat bekletelim doğru mu? Peki düğüm kısımları bu sirkeli suya girecek mi? Sirkeli suyun düğümde ki yapıştırıcıya zarar verebileceğini okumuştum. Birde aynı uygulamaları porsuk fırçalar içinde yapalım mı? Yaqiden 2 tane de porsuk fırçam geldi bugün. Bu konunun altında uygun değil ama aynı temizlik uygulamalarını yeni aldığımız tıraş aletleri içinde yapalım mı? Yaqiden 1 de tıraş aleti geldi çünkü.
(09/05/2019, Saat: 15:55)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Az önce bende Yaqi 24mm tuxedo kızıl pençe modelini kullandım. 2 domuz kılı fırça ve 1 porsuk kılı fırça sahibi olarak beni mest etti. Şükür, komşularımın yaşadığı sorunu yaşamadım.

Komşum duygularıma öyle güzel tercüman oldunuz ki, inanın ben bu kadar güzel anlatamazdım. 24 mm black marble badger silvertip yanında öylesine sipariş verdiğim black marble tuxedo kafamdaki fırçalarla ilgili tüm fırça downloadlarını sildi attı. O kadar memnun kaldım ki yeniden sipariş verdiğim ve az önce gelen butterscotch tuxedo ambalajını bile açmadan bu cevabı size yazabildim. Yaqi (tuxedo) forever !!!
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
(09/05/2019, Saat: 16:24)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cool komşum açıklamalar çok iyi olmuş Smile şimdi beyaz sirkeli suda 1-2 saat bekletelim doğru mu? Peki düğüm kısımları bu sirkeli suya girecek mi? Sirkeli suyun düğümde ki yapıştırıcıya zarar verebileceğini okumuştum. Birde aynı uygulamaları porsuk fırçalar içinde yapalım mı? Yaqiden 2 tane de porsuk fırçam geldi bugün. Bu konunun altında uygun değil ama aynı temizlik uygulamalarını yeni aldığımız tıraş aletleri içinde yapalım mı? Yaqiden 1 de tıraş aleti geldi çünkü.

Komşum tıraş aletinde de aynı temizliği yapın tabii.
Ben sirkeli suyun tıraş fırçasına zarar vereceğini düşünmüyorum. Ben geniş tasın içine doldurup fırçayı daldırdım. Sapının tamamına kadar bekledi. Çok şükür, bir sorun olmadı. Domuz kılı fırçada da her 3-4 ayda bir aynı temizliği yaparım. Genel itibari ile fırçaları belli aralıklar ile temizleyin. Kaynar su fırçaya zarar verir, çünkü düğümü yumuşatır, doğru. Ama sirkeli suyun bir zarar vereceğin düşünmüyorum. 1 yıldır fırçalarım böyle temizliyorum.
Tıraş aletlerinin temizliğinden kimyasal kullanabilirsiniz ama fırçalarda bunu önermem. Zira domuz ve porsuk kılları sonuçta doğal hayvan kırları. Kimyasal havuzunda yüzdürmek bana sağlıklı gelmiyor. Burada SLS ve Paraben'i sorun ederken, bulaşık deterjanı gibi kimyasalla şahsen ben tıraş fırçası temizlemem. Ama ben tıraş aletlerinin temizliğinde kaynar sudan geçiririm. Bulaşık deterjanı ile veya diş macunu ile birlikte bir diş fırçası ile temizlik yapılabilir. Ya da aynı şekilde tıraş aletleri de sirkeli sudan geçirilebilir.
Ama tıraş aletlerini su içinde kaynatacaksanız (kaynatanlar var), tencere veya her neyde kaynatıyorsanız, zeminin altına kağıt havlu veya biraz kalın bir kağıt sabitleyin. Tıraş aletini kaynatırken tencere yüzeyi ile direk temas etmesin. Zira sıcak temas edince tıraş aletinin özellikle kaynak noktaları (üst başlığın vida kenarı mesela) sararıyor. Bir zararı olmaz ama görünüş bakımından sararmış bir görüntü oluşmasın maksat.

Tabii bunlar benim şahsi görüş ve deneyimlerimdir. Herkesin düşüncesi, izlediği yol farklı olabilir.

Alıntı:Komşum duygularıma öyle güzel tercüman oldunuz ki, inanın ben bu kadar güzel anlatamazdım. 24 mm black marble badger silvertip yanında öylesine sipariş verdiğim black marble tuxedo kafamdaki fırçalarla ilgili tüm fırça downloadlarını sildi attı. O kadar memnun kaldım ki yeniden sipariş verdiğim ve az önce gelen butterscotch tuxedo ambalajını bile açmadan bu cevabı size yazabildim. Yaqi (tuxedo) forever !!!

Asıl ben teşekkür ederim komşum, duygularınıza tercüman olduysam ne mutlu bana. Smile
(09/05/2019, Saat: 16:41)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum tıraş aletinde de aynı temizliği yapın tabii.
Ben sirkeli suyun tıraş fırçasına zarar vereceğini düşünmüyorum. Ben geniş tasın içine doldurup fırçayı daldırdım. Sapının tamamına kadar bekledi. Çok şükür, bir sorun olmadı. Domuz kılı fırçada da her 3-4 ayda bir aynı temizliği yaparım. Genel itibari ile fırçaları belli aralıklar ile temizleyin. Kaynar su fırçaya zarar verir, çünkü düğümü yumuşatır, doğru. Ama sirkeli suyun bir zarar vereceğin düşünmüyorum. 1 yıldır fırçalarım böyle temizliyorum.
Tıraş aletlerinin temizliğinden kimyasal kullanabilirsiniz ama fırçalarda bunu önermem. Zira domuz ve porsuk kılları sonuçta doğal hayvan kırları. Kimyasal havuzunda yüzdürmek bana sağlıklı gelmiyor. Burada SLS ve Paraben'i sorun ederken, bulaşık deterjanı gibi kimyasalla şahsen ben tıraş fırçası temizlemem. Ama ben tıraş aletlerinin temizliğinde kaynar sudan geçiririm. Bulaşık deterjanı ile veya diş macunu ile birlikte bir diş fırçası ile temizlik yapılabilir. Ya da aynı şekilde tıraş aletleri de sirkeli sudan geçirilebilir.
Ama tıraş aletlerini su içinde kaynatacaksanız (kaynatanlar var), tencere veya her neyde kaynatıyorsanız, zeminin altına kağıt havlu veya biraz kalın bir kağıt sabitleyin. Tıraş aletini kaynatırken tencere yüzeyi ile direk temas etmesin. Zira sıcak temas edince tıraş aletinin özellikle kaynak noktaları (üst başlığın vida kenarı mesela) sararıyor. Bir zararı olmaz ama görünüş bakımından sararmış bir görüntü oluşmasın maksat.

Tabii bunlar benim şahsi görüş ve deneyimlerimdir. Herkesin düşüncesi, izlediği yol farklı olabilir.

Asıl ben teşekkür ederim komşum, duygularınıza tercüman olduysam ne mutlu bana. Smile

Teşekkür ederim, çok açıklayıcı belirttiğiniz şekilde yapacağım.
Yaqi Tuxedo butterscoth’u denedim herhangi bir tahriş yanma hissetmedim. Kullanmadan önce sıvı sabun ve şampuanla köpürtüp 10ar dakika sulu kabında beklettim. Bunun dışında bir işlem yapmadan kullandım. Ve gayet memnum kaldım.

———————
Nice and clean.
Nice and clean. Aftershave
Bende bugün tıraş olduğum kızılpençe ile herhangi bir sorun yok bende de ancak tıraştan önce kokladığımda hala o koku var tam tanımlayamadığım. Yapışkan yada sentetik kıl naylon kokusu olabilir. Şimdi kurumaya bıraktım, kuruyunca bakacağım hala koku var mı diye. Bilgi veririm.
(11/05/2019, Saat: 18:51)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende bugün tıraş olduğum kızılpençe ile herhangi bir sorun yok bende de ancak tıraştan önce kokladığımda hala o koku var tam tanımlayamadığım. Yapışkan yada sentetik kıl naylon kokusu olabilir. Şimdi kurumaya bıraktım, kuruyunca bakacağım hala koku var mı diye. Bilgi veririm.
Sıhhatler olsun hocam. Adım adım geleneksel.. (:

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
(11/05/2019, Saat: 19:35)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sıhhatler olsun hocam. Adım adım geleneksel.. (:

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

Teşekkür ederim, Aynen bugün ki tıraşı geleneksele giriş olarak sayıyorum WS ile olan tıraşlar beni soğutacaktı bu işten neredeyse.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Temizel yeni günlük tıraş için basmalı sentetik fırça Eyup 3 1,095 29/11/2023, Saat: 14:08
Son Yorum: Zireæl47
  Yeni bir fırça alacağım, yardımcı olabilir misiniz? Zireæl47 9 2,114 14/09/2023, Saat: 13:33
Son Yorum: Mecanica
  Sentetik Fırça Tavsiyesi flame2013 254 156,615 28/04/2023, Saat: 03:29
Son Yorum: BAYsubjeckt
  YAQI Berber 30' Tuxedo Sentetik Fırça ekindgn 15 6,201 04/04/2023, Saat: 01:55
Son Yorum: Mecanica
  rossmann isana man premium sentetik tıraş fırçası m y r 49 56,129 14/02/2022, Saat: 19:48
Son Yorum: sfenks
  Frank Shaving G4 Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 162 71,751 01/12/2021, Saat: 19:15
Son Yorum: Oldman
  Sentetik Kıllı Tıraş Fırçaları pars 81 95,585 16/10/2021, Saat: 20:28
Son Yorum: broraso
  The Body Shop Sentetik Fırça FloydianDM 33 38,205 12/07/2021, Saat: 18:11
Son Yorum: Murathan Kurt
  RazoRock Plissoft Sentetik Tıraş Fırçası ( italian FLag ) MetsGo 35 18,804 01/11/2020, Saat: 23:28
Son Yorum: Oldstyle
  Simpson Trafalgar Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 58 19,730 05/10/2020, Saat: 20:07
Son Yorum: batmanforever

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: