TOBS Coconut Luxury Shaving Cream
Bütün komşularıma iyi akşamlar , sonsuz saygılar.
Yüreğinde herşeye rağmen Mustafa Kemal sevgisi olan dostlarımın , güzel ülkemin fertlerinin ve bütün dünya çocuklarının bayramları kutlu olsun.

Deli gibi tıraş mazlemeleri aldığım bir dönemde alıp iki defa tıraş olup dolaba kaldırdığım ancak yerini unutup bir süredir sıra gelmediğinden kullanamadığım tıraş kremidir efendim kendileri.
Dün ziyaretime gelen babamı bugün bu kremle tıraş ettim. Kremin kokusunun hayrına babamı 1 adet de89 makina , 1 kutu prorasso tıraş sabunu , prorasso aftershave ve 1 adet thater pure badger fırça ile yollamış oldum. 40 senedir tıraş olan babam hayretler ve gözyaşı içinde beni izledi( gözyaşının nedeni yeni kaybettiğim dedemi alzheimer rahatsızlığından ötürü babamın tıraş etmesi ve babamın kendini dedem gibi hissedip gururlanmasıymış sonradan öğrendik)
Neyse , tıraştan sonra elimde saatlerce kalan kremin kokusu , babamın durup durup yüzünü ellemesi “ohhh pamuk gibiyim amk” diye gezmesi ( tabirler için affedin , duyguyu yansıtmam lazım) ve annemin “ 30 sene önceki gibi oldu sıfatın adam” demesi üzerine ve bir de tobs kremler başlığında bu kremin hak ettiği değeri görmemesi üzerine bu güzide ürün hakkında bir haftalık bir inceleme başlatma , yeri geldiğinde göklere çıkarma , işime gelmediğinde itin g.tüne sokma kararı almış bulunmaktayım.
Dilim döndüğünce aktarmaya çalışacağım , umarım keyifle okuyacağınız bir yazı olur.

Hepinize tahrişsiz tıraşlar dilerim.
Dedenize Allahtan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun üstadım, tobs sabunları ve kremleri ürün çeşitliliği artınca biraz geri planda kaldı sanki, inceleme için teşekkürler.
@ardanadam komşum öncelikle dedeniz için başınız sağolsun rahmete ersin. Babaya da saygılar selamlar sıhhatli yaşantısı olsun . incelemenizi de ilgili takip edeceğim .
Dede huzur icinde yatsın, tıras gelenegini geride kalan baba ve ogul en iyi sekilde icra etmeye devam ediyor kendisini anarak, ne guzel bir hikaye. Babaya ve size sıhhatler olsun. Aman hocam babayı cokta sevdirme, birde foruma gelirse tutamayız sonra saklarsın malları.Smile
Güzel dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim Smile
Dün akşam ilk tıraşımı oldum , iphone’un notlar uygulamasıyla uzun uzun yazmaya başladım . Cuma günü son tıraşı olduktan sonra burada size bir demlik çay içirecek , gözlerinizi kanatacak uzunlukta eğlenceli bir yazı paylaşmak istiyorum.
Bu kadar kısa yazıda bile gerçekten duygularınızı güzel aktarmışsınız. Elinize emeğinize sağlık. Bende Sandalwood olanını aldım ama hala sıra gelmedi Sad
(24/04/2018, Saat: 23:17)F_16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu kadar kısa yazıda bile gerçekten duygularınızı güzel aktarmışsınız. Elinize emeğinize sağlık. Bende Sandalwood olanını aldım ama hala sıra gelmedi Sad

Sandalwood’un sabun halini almıştım hocam ama üç defa şans vermeme rağmen beni tatmin etmedi. Ancak TOBS’un bence kremleri ve sabunlrı kesinlikle ayrı değerlendirilmeli. Zira Jerrmyn Street versiyonunun kremi ve sabunu arasında bile dağlar kadar fark var, bi deneyin sandalı muhtemelen favorileriniz arasına girecektir. Bu arada f_16 mahlası nereden geliyor diye sorabilir miyim ? Meslektaş olmamız olası da Smile
Meslektaş olmamız pek mümkün değil sanırım Big Grin adım Fatih ve Bursa'da yaşıyorum. Ondan f_16
(16/11/2017, Saat: 21:49)F_16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hosgeldiniz sefalar getirdiniz. Ben usturaciyim. Siz bu ise DE ile baslayin ilerleyen donemlerde ustura konusunda yardimci olurum Smile

@F_16 komşum tanışma başlığıma yazdığında ben de aynısını düşünmüştüm. Merakım giderilmiş oldu.

Ön uyarı ;
Çayınızı kahvenizi alın , piponuzu yakın . Yazı uzun olacak Smile
7825d36eac6e6225ecbb4c77428ef11b.jpg
Kaptanın seyir defteri

23 Nisan 2018
1.Gün

Cumartesi keyfe keder olunan tıraştan kalan iyice uzamış , kapkara sakallar , rahat bir tıraş olunacağı sinyali vermiş olacak ki dolaptan silikon yastık kıvamında olan Yaqi sentetik fırçayı çıkardım.
Her ne kadar pazartesi olsa da aslında gün benim için pazardı ve ben pazar tıraşlarını severdim.
Uzamış sakala keyifli bir hazırlık sonrası zaten dana gibi uyumuş bünyenin uykuya ihtiyacı olmadığı için , 1.5 m2’lik küçük tuvalette (aslında bütün malzemelerimin bulunduğu ufak çaplı bir “man cave”)ölen zaman çok da tınımda olmadı hiç bugüne kadar.

Tıraş kolay olacaktı, geriye mermer gibi bir yüz bırakacaktı. O yüzden hazırlığı zorunluluktan değil keyif için yapayımdıSmile Nitekim ılık suyla yıkanan yüze Badger Pre-Shave tatbik ettikten sonra cemalim bunu emerkene tasta beklemiş fırçayı daldırdım kremin kabına. İki üç tur çevirip “la ben bunu direk sıfatımda köpürtsem ya” diye verdim coşkuyu fırçaya. @dikdik_s ve @noyan üstadın önerisiyle çok afedersiniz hayvan gibi bastırdım yüzüme ancak fırça bir anda “hakaan yavaş , ciğerimi deldin Wink” demesin mi? Yok yok demedi , içinde hapsettiği suyu bi anda boşalttı sıfatımdan aşağı. “Yok aga sen kesin yine başka bi yerinden anladın lafı “ diye bi yerde hata yaptım kesin düşüncesiyle köpürtmeye devam edip kıvamı koyulaştıkça ver ettim suyu hafif hafif.
Güzelce boyadım suratımı, şahitlerim var , ahanda fırçada kalan köpük Smile

4.Tıraşını yapan (3ten sonra ehlileşiyor bu kızgın arkadaş) feather super pro jilet takılı artist club ss usturayla tek perde sakalın çıkış yönüne tıraş oldum.
Oldum da ne oldu? Bi b.k anlamadım. Kesmeye TomTom’un navigasyonu lazım benim sakalı çünkü aşağı bakan sakal bir cm sonra kulağa diğer adımda ağza bir sonrakinde 63derece güney-güneydoğuya 1 mm sonra lat:39.45.7655 long:26.42.3525 noktasına döner. Bu arkadaş badger P/S ile kombo yapıp yüzümü avm içlerinde bulunan buz pisti görünümlü sabun pistine çevirmişler dolayısıyla usturayı favoriden çeneye üç kısa çekişte çatır çutur almışlar , bana da dönmem gereken yerleri , değiştirmem gereken açıları unutturmuşlar.
Her tıraşta ambulans gibi beklettiğim kan taşlarına bakmak aklıma bile gelmemiş çünkü bu zalım ( zalim değil) feather da çanak tutmuş bunlara , miss gibi kesmiş.
Babam haklıymış “ohhh pamuk gibiyim <tanrının cezası>” diye geçirdim o an içimden.

Birinci perde bitti , can sıkıntısından bi tur daha geçeyim dedim ama baktım usturadan ne bir geri bildirim ne bir ses ne bir ayak oyunu , hiç birşey yok. Sinirle bıraktım kenara ( 10dakikada tıraş bitti) .
Fırçada kalan köpüğü suratıma boca ettim , malzemeleri yıkayana kadar bekledi ve soğuk suyla duruladım yüzümü. Şap , soğuk su faslından sonra Lavera marka aftershave kremi sürdüm , çıktım.

Şimdi esas kalite kontrol için eşim annem ve kızımın yanına koştum . Öpün bakalım delikanlıyı diye yanaştım yanlarına, kızım “ babacım miss bibi ( gibi) kokuyosun” dedi, ağzını ısırdım. Eşim “ bebek poposu gibi olmuş koca” dedi annem “ küçük oğlum paşa oğlum” diye sevdi(32 yaşındayım <la> ben) diyemedim , diyemezdim.

Sabah göreceğiz bakalım ne alemdeyiz.
Sabah saat 7:05...
Tıraşın üzerinden 10 saat geçmiş , üzerine uyunmuş , gece çişe kalkılmış...
Duşun (bkz:duj) ardından yüzün hala kaymak gibi olduğu , akşam sürülen kremin yastığı kokuttuğu ve o günün muhtemelen 5 o’clock shadow aksaklığı yaşanmadan atlatıldığı görülmüş ve bu akşam limitler zorlanarak (tam kendine gelmemiş sakal, yetersiz bir fırça , yetersiz bir pre-shave ve aftershave kullanmadan) tıraş olunması kararı alınmıştır.
Bakalım Coconut Cream yazlık balkonunda içilen malibu-safari-ananas suyu ferahlığını verecek midir?

24 Nisan 2018
2.Gün

Dün karar verdiğim ekstrem durumu yarattım. Huyunu suyunu bilmediğim , ilk kez kullandığım Merkür Progress, aslında iyi olan ama benim anlaşamadığım Crystal jilet , yetmez ama evet tadında preshave proraso mentollü ve güzel köpük yapan hatta suratımda kat çıkan , beton döken sıva yapan fırçam FS 40mm Silvertip tıraş olmaya karar verdim. (İyi b.k yedim)
Sandım ki bütün abukluğuma rağmen TOBS beni kurtaracak , ayarını beceremediğim progressin elinden tutup kırlarda gezdirecek , mentollü prorasoyu öpüp koklayacak (koklamadı). Sakalın tam istediğim uzunluğa gelmemesinden dolayı can yakan bi tıraş olacağını bildiğimden ve bütün şartları zorladığımdan dolayı tıraş kreminin marifetini anlayacaktım. Pazartesi tıraşları hep acı vermişti, bugün bu değişecekti(değişmedi).

Ilık suyla yüzümü yıkadım , preshave i tatbik ettim , tasta köpürtme yapıp yüzüme sürdüm kremi , başladım yavaş yavaş keyfini çıkara çıkara (çıkmadı) tıraşımı olmaya.
Progress 1 ve 2 arası bi ayarda ilk perdeyi tamamladım ancak kremin o kadar yastıklamasına rağmen jileti derimin altında hissettim. Aslında o an düşündüm “ buna rağmen tahriş olmazsam bu kremden bir koli sipariş eder kullanmadığımı kahvaltıda ekmeğe sürerim” diye.
Neyse efendiler , 2. Perdede biraz vites yükseltip ayarı 4 ve 5 arası bi noktaya getirip bu sefer dikine gitmeye başladım. Ufak ufak baş vermiş noktaları “ ben bu oyunu bozarım” diye kesen progress beni dehşete düşürmüştü. İmdadıma yetişen kan taşı “abi geç oldu artık içme (kesme) istersen” diye beni uyardığı için makinayı yavaşça yere bırakıp (daha neler!) olay mahalinden uzaklaştım. Ancak kanıtları temizlemem gerekiyordu ve geri döndüm, lavaboya girdiğimde progress jiletini sıvazlıyordu (oha) .
Malzemeleri temizleyip kaldırdıktan sonra göz ucuyla TOBS kreme baktım “ abi benim bi günahım yok , 65 liralık kremim, daha ne yapabilirim ki ? Tamamen senin mallığın “ dedi. Şap-soğuk su ve ardından acımı dindirecek ama uzun soluklu rahatlama yaratmayacak 444 kremi sürüp çıktım.
Aradan geçen 6 saat aslında gerçekten kremin suçu olmadığını , benim hatalarımı telafi etmeye çalıştığını ama yine de mallığı affetmediğini gösteriyordu. Hafif kaşıntılar geçmiş ancak yüze dokununca gelen sızılar dinmemişti.
Yarın olsundu, miss gibi bir duşun ardından en iyi bildiğim aletler ve yöntemlerle tıraş olacağımdı...

25 Nisan 2018
3.Gün

Dün olunan acı verici tıraşın ardından “recovery” tıraşı olmayı planlamıştım. En özel malzemeleri ve kremleri kullanacaktım. Kullandım da . Acılı ve yakın tıraşın ardından 24 saat geçmeden olunan tıraş da zor olmuştur benim için . Bugün Coconut Cream kendini gerçekten kanıtlayabilmeliydi.
L’occitane preshave , Thater 4125/4 Two Band fırça , sıcak su dolu scuttle ve favorim lavera aftershave balm ve kayışlanmış tertemiz dovo Bismarck 6/8 çelik usturam hazırdı. Yorucu geçen vardiyanın ardından alınan ılık duş (blz:duj) sakalları kendi kendine dökülecek kıvama getirmişti. Yine de en iyi ve yakın tıraşı yakalamak için ilk önce yüzde biraz köpürtme yapıp sıcak sudan çıkmış havluyu beklettim. Scuttle’da kısa sürede oluşan köpüğü sakala yedirip kesme biçme işlemine başlamadan o güzel tabloya ( scuttle , ustura vs...) bakıp dikkatlice 2 perde tıraşımı oldum.
Her seferinde jiletli usturadan farklı bir hissiyat (hafif çekiştirme gibi) veren çelik ustura yüzümde yağ gibi akmıştı. İlk perdenin ardından bile aslında kabul edilebilir bir yüz bırakmasına rağmen gerek scuttleda kalan köpük gerekse yapmış olduğum o kadar hazırlığın boşa gitmemesi için sinekkaydı tıraşa yakın bir sonuç istediğimden çok yormayacak bir xtg geçişle ikinci perde bitti.

Soğuk suyun ardından şapı sürdüğümde “ şap bozulur mu lan ? Hiç yanma yok” düşüncesi bu tıraşın ne kadar başarılı olduğunu kanıtlar gibiydi. Yüzümün suyunu aldıktan sonra Lavera losyonu sürüp çıktım banyodan.

18 yaşına geri dönmüştüm.

26 Nisan 2018
4.Gün

Tıraş olmadım Smile Gerek kalmadı. Dün nasıl rahat geçtiyse ne kadar yakın tıraş olduğumu anlamamışım.
Dolayısıyla “kurtarır” bir tıraşla zaten gece olan vardiyama gittim.

27 Nisan 2018
5.Gün

Bir gün önce tıraş olmamanın verdiği dinlenmiş yüz ve uzamış sakalların kolay kesileceği zaten belliydi. Bende keyfini çıkarayım diye öğlen vakti aldığım duşun ardından yüzde FS two band fırçayla köpürtüp R41 makinayla tek perdede tıraşımı oldum. Tek perde çünkü zaten agresif r41 ve uzamış yumuşamış sakal hiç direnç göstermedi. Sakalın kıvama gelmesinde en etkin rolün kremde olduğu , bu sefer preshave kullanmadığım için tescillenmiş oldu.

Sonuç olarak;

Taylor of Old Bond Street Coconut Luxury Shaving Cream yaralarınızı sarmayacak , acemiliğinizi affetmeyecek ancak yine de bu eksiklikleri bir SV’den ya da MWF’den ( kullandığım en performanslı sabunlar olduğu için kıyasladım) daha iyi kapatacaktır.
Yaralarınızı sarmayacak dememin sebebi @efrasyab üstadımın el emeği kantaron yağlı sabun bazı eksikleri olsa bile gerçekten tıraş sonrası cildi tamir etme konusunda bu kriterimi en üst noktaya taşıdı.
Bu kremde en sevdiğim nokta aynı zamanda en büyük eksikliğiydi; KOKU! Zaman zaman değinmeye çalıştım ama kokusu gerçekten çok güzel. Gözünüzü kapattığınız anda elinizdeki ustura malibu bardağına , fırça hindistan cevizine dönüyor. Eksikliği ise kokusunun kalıcı olmasına rağmen zamanla kaybolması. TOBS’dan aynı kokuda bir aftershave talep ediyorum !
Sözün özü, pazar tıraşlarınızı unutulmaz kılabilecek ve zor zamanlarınızda en az tahrişle yardımcı olacak bir sabun istiyorsanız ve avokadolu kremin kokusu sizi çekmiyorsa gözünüz kapalı almanız gereken bir ürün. !

Sürc-i lisan ettiysem lütfen affedin . Jiletiniz keskin tıraşınız mermer olsun.

Ardanadam.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OLD SPICE SHAVING CREAM MUSK error... 17 25,945 22/03/2021, Saat: 21:42
Son Yorum: saintdumas
  TOBS Grapefruit Tıraş kremi. Delidumrul 15 21,485 22/08/2020, Saat: 22:17
Son Yorum: trooper_gs
  Speick Active Energizer Shave Shaving Cream Mehmet Kiraz 20 25,927 14/06/2019, Saat: 23:52
Son Yorum: FearOfATG
Photo Habana Shaving Cream from Macedonia korgunv 2 2,968 02/03/2017, Saat: 13:34
Son Yorum: KlasikTıras
  I'Coloniali Softening Shaving Cream with Rhubarb Eskiuyebyr 13 13,425 07/12/2016, Saat: 19:07
Son Yorum: posicor
  Mondial Luxury Shaving Cream : No 908 Homme Saltuk 9 5,495 19/06/2016, Saat: 14:56
Son Yorum: Chinaski
  XPEC Original Shaving Cream 1912 10 7,303 27/05/2016, Saat: 01:35
Son Yorum: AKadir
  Truefitt & Hill Authentic No.10 Finest Shaving Cream FloydianDM 19 20,850 18/05/2016, Saat: 14:59
Son Yorum: Cesko
  Zirh Shaving Cream Sensitive Skin inter 14 9,471 20/03/2016, Saat: 21:57
Son Yorum: inter
  Taylor of Old Bond Street (TOBS) Cedarwood Cesko 9 10,698 28/12/2015, Saat: 14:01
Son Yorum: Cesko

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: