İNCELEME:The Obsessive Soap Perfectionist Shogun
Information 

İçelim sabaha kadar Akdeniz gecelerinde!

İlk izlenim neden yanıltır? Uzmanlar kişiler konusundaki kararlarımızın aslında ilk 60 saniye içinde alındığını söylüyor.Öyle ya da böyle kişinin fiziksel özelliklerinin beyninize gönderdiği sinyaller karar verme mekanizmamızı ilk dakikalardan itibaren ele geçiriyor ve ondan sonraki iletişim süreci de buna göre işliyor.Elbette bu yüz yüze iletişim için geçerli.Klavye başında nefret ettiğiniz insanları birebir tanıyınca sevebilirsiniz pekala. ( ama bu konu dışı ) Bu etkiyi bilen firmalar şaşalı giriş holleri ile sizi büyülemeyi,takım elbiseleriyle jilet gibi duran satış danışmanları kendisinden yola çıkarak ürünü almanızı,pırıl pırıl Oxford ayakkabıları ile avukatınız onu neden tercih etmeniz gerektiğini iyi biliyor.İlk görüşte aşk var mı,bilmiyorum ama ilk görüşte yanılma var,bunu biliyorum.İşte bugünkü konumuzda tam da bu: Çıpa etkisi nedir? Nasıl kaçınılır?

Herşey @PisPorsuk Ümit abi'nin mesajı ile başladı. ( Bknz.http://www.geltir.com/showthread.php?pid=187255 ) İstanbul buluşmasında toplandığımız o gün,bahsi geçen kremi incelemem için verdiğinde önce kremin az bir miktarla ne kadar güzel köpük yaptığından ve ne kadar güzel kokulu bir krem olduğundan bahsetti.''Abi çıpayı atmasaydın iyiydi'' dedim ama o kalabalık sohbet ortamında kaynadı,gitti.Evet,çıpa; bu ürünün güzel kokulu ve az miktarla güzel köpük yapan bir krem olduğuydu.Pazarlık yüksek başlamıştı yani.Bakış açımızı bir anda değiştiren çıpalarla karşılaşıyoruz her gün.O çok istediğiniz evi almak için anlaştığınız emlak danışmanınız arayarak karşı dairenin çok değil,bir hafta önce doktor bir çifte X bin liradan satıldığını söylüyor,ailesiyle tanışmak üzere eve davet edildiğiniz müstakbel eşinizin annesi X'in ne kadar güzel yemek yaptığından bahsediyor,yana yakıla aradığınız o okula bilmem kim blogger X hanım'da çocuğunu gönderiyormuş diyor kıymetli eşiniz.Çıpa atılıyor bir kere.Göndermeseniz sizin çocuğunuz buna layık değil mi oluyor? Fazlasıyla faydasız olan bir bilgi selinde,karşı dairenin doktor çifte satılması sizin için hiçbir anlam ifade etmiyor oysa ki.Mühendis olsalar ne değişecek? X bin lira da önemsiz bir bilgi aslında, belki o ev İtalyan mutfak,laminat parke,size ne.Ama öyle olmuyor işte dostlar.Beynimiz böyle algılamıyor.Emlak danışmanınız kapıyı Xbin liradan açıyor,karşı daire,doktor,tanıdık geldi mi? Smile Müstakbel eşinizin yemekleri mi? Onlar da Harika.Hadi aksini düşünün bakalım Smile

Peki bu krem gerçekten güzel mi?

James Riley adında girişimci bir arkadaşın ''Vay arkadaş? Nedir bu kimyasal bombalar? La sabun-krem değil mi?Alasını yaparız Hacı!'' mottosuyla 2015 yılında kurduğu bir işletme OSP. %100 Vegan,%100 Naturel tanımlarıyla piyasada yer alan Osp ürünleri shavingroom.co.uk sitesinden faydalandığını da belirttiği sitesinde 12,95 sterlinden satılıyor.Bir nevi forumdan çıkma bir girişim.Geltir'den bir sabun üreticisi çıkması ve piyasada yer bulması gibi bir durum.Tabii önce medyanın da sevdiği güzel bir hikayeyle.Nasıl ki bazı sabun markalarının hikayelerinde ''Hassas cildine uygun sabun bulamamış.Ee?Bu işe el atayım demiş.'' gibi benzer hikayeler duyuyorsak ; James kardeşimizinki de kokulara (parfüm merakı varmış arkadaşın),yerel artizan ürünlere merak salan bir gencin bir gün ıslak tıraşla tanışması,ilk alet ve fırçasını aldıktan sonra ''Vay be'' deyip buna yönelmesini sonrasında ise neden doğal ürünler olmasın diyerek kendi sabun ve kremlerini üretmesini konu alan bir hikaye var elimizde.

Bu güzel hikayenin sonucu ise OSP Shogun.Bildiğimiz limonlu şeker ama nasıl tatlı mı tatlı anlatamam.Yememek içim zor tuttum kendimi,sanki Akdeniz'de limon bahçelerindeyim,tatlı tatlı bir rüzgar esiyor,yapraklar kıpırdıyor uzaklarda.Hemen yanıbaşımda ağaçların arasında saklambaç oynayan çocukların sesleri,alımlı bir kız sepetiyle bana yaklaşıyor.

sxhetd.jpg

Hafif esinti limon kokusunu ciğerlerime dolduruyor.Tamam diyorum,tam da olmak istediğim yerdeyim.Kız çapkınca gülümsüyor:

Kız: Niye mi inceleme Ahraz'cığım? Çok yıpratıyorsun kendini.

Ne yapalım diyorum,hafif mahçup.Eş dost yeni ürün denesin,fikir sahibi olsun.Bizim de elimizden bu geliyor.Anlamış gibi kafasını sallıyor kız,narin elleri kolundaki sepete uzanıyor,elinde tuttuğu limonu bana uzatıyor... derken içeriden;

Hatun'un sesi duyuldu bizim.''Canım yine mi tıraş oluyorsun?'' Manzara bi anda değişti. Smile

346m9lg.jpg

Bak ama ,dedim.Bunun kokusu çok güzel.

İncelemeler konusunda koku önceliğim olmasa da bir açıklama yapmam gerek.Tıraş ürünlerinde kokuları nahoş olan ya da olmayan olarak tanımlıyorum.Koku nahoş değildir ama bana hitap etmez o ayrı,performans iyi ise kabulüm.Ama koku nahoş ise,üzgünüm.Bu konuya yakında tamamlamayı umut ettiğim Artizan incelemesinde de değineceğim.

2znzeau.jpg1g0syf.jpg

Çıpa etkisini maruz kalıp neredeyse değdirip köpük yapma girişimim elbette ki başarısız oldu.Buradaki ''çok az'' terimi bile kişiden kişiye göre değişken ama ''değdirmek'' bildiğiniz anlamda.Çıpadan kurtulmak için o gün yapılan konuşmaları,sabunun kokusunu kafamdan attım.Sanki ilk kez görüyormuş gibi,hatta beğenmeme üzerine kurulu bir yaklaşımla incelemeye başladım.Evet,koku hala güzel.Kıvam çok yumuşak,70 grlık su krem çabuk biter diye düşündüm ilk.10 snlik bir yükleme yaparak;

2ag8fo0.jpg
2nvdwg6.jpg
fu2t0j.jpg

Gerçekten az bir yükleme ile güzel bir köpük elde etmek mümkün.Köpüğü biraz ''airy'' bulduğumu söylemeden edemeyeceğim,kıvam kalitesini ister istemez incelemeye devam ettiğim diğer artizanlarla kıyasladığım zaman koruyuculuk onlara kıyasla daha zayıf.Şaşırtıcı bir olgu olmadı benim adıma.Doğal ürünlerde benzer köpük kalitesine şahit oluyorum,ya köpürme güçlüğü oluyor ya da köpük kıvamı istenilen seviyede olmuyor.Yine de bu krem adına köpük kalitesinin -hemen herkesin bildiği kremlerin- üzerinde ama incelediğim bazı artizanların altında kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim.Bunu kayganlık ve nemlendirme ile çok güzel kapatıyor.Ez cümle sırf kokusu için bile alıp denenecek %100 doğal ve vegan bir alternatif arıyorsanız,bu güzel kremi tercih etmenizi tavsiye ederim.Tabii önce bu ''çıpayı'' tamamen göz ardı edecek,sanki ilk kez görmüşcesine değerlendirmek kaydıyla Smile

Bol köpüklü,tahrişsiz tıraşlar dilerim.Kusurumuz olduysa affola!
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
İnceleme için teşekkürler. Böyle güzel incelemelerden sonra ürünü almak istiyor insan ama ulaşılması zor oluyor.
Unutmadan  Smile
2nav9c6.jpg
Kainatın aynasıyım, mademki ben bir insanım.
@ahraz komşum, inceleme için çok teşekkürler, eline sağlık, radarımda olan bir sabundu merakımı gidermiş oldunuz.
@ahraz üstad teşekkürler inceleme için, eline sağlık Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@ahraz üstat incelemeden fazlasını sunmuşsunuz teşekkürler Smile
yaşam bir zevktir
Elinize sağlık Caner komşum. Gülümseyerek okudum. Fotolar çok iyiydi

Dedim ki okurken ben bir sabunda / as de neye dikkat ediyorum diye ve cevabını buldum. Tabi ki kokuya dikkat ediyorum en çok. Yani koruyuculuk, nemlendirme çok iyi olsa bile koku ile anlaşamıyorsak sabun öylece kalıyor.

Mesela Faena dark roast sabun ve as’ye elim gitmiyor. Şu tom ford vanilya tabacco kokusuna ısınamadım bir türlü. Koku harici çok güzel ama koku bana ağır geliyor. Rose of bulgaria ve SV tundra ya bayıldım. Koku çok güzel. Haslinger schafmilch çok güzel ama koku sarmadı. Proraso kırmızı, koku sarmadı. Faena electron çok güzel. Çünkü koku güzel. Bundan sonraki sabun alma stratejimi buna göre kursam iyi olacak.

Bir de eskiden ağır koku sevdiğimi sanırdım şimdi fresh şeyler ilgimi çekiyor. Yaş kırka dayandı ondan mıdır acep Smile

Saygılar
Abi eline, ağzına ve burnuna sağlık
Cok guzel yazmissiniz hocam, elinize saglik. Ne zaman sizin incelemenizi okusam icimdeki alisveris canavari uyaniyor Big Grin, gidip elime yuzume limonlu pinaud carptim, biraz daha iyiyim.
Hijyene önem veren elit bey
Obsessive Soap Perfectionist

Oncelikle marka adıyla dikkatimi cekmisti, cok fazla yorum okuyamadım ne yalan soyliyim ama merak edip soylediydim 1 tane. Valla takıldımı ne oldu baya bi sure oldu daha gelmedi. Gelirse kısa bir incelemeyi bende buraya eklerim.
Caner kardesim guzel inceleme icin tesekkur ederiz.
(22/01/2018, Saat: 16:40)laktik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler. Böyle güzel incelemelerden sonra ürünü almak istiyor insan ama ulaşılması zor oluyor.
Unutmadan  Smile
2nav9c6.jpg

@GartBnx üstat satıyordu yanlış hatırlamıyorsam,isterseniz temasa geçin.

(22/01/2018, Saat: 17:32)Zeman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz komşum, inceleme için çok teşekkürler, eline sağlık, radarımda olan bir sabundu merakımı gidermiş oldunuz.

Asıl ben teşekkür ederim Üstadım.

(22/01/2018, Saat: 17:58)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz üstad teşekkürler inceleme için, eline sağlık Smile

Beğenmene sevindim kardeşim.Teşekkür ederim.

(22/01/2018, Saat: 18:53)vintage Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz üstat incelemeden fazlasını sunmuşsunuz teşekkürler Smile

Asıl ben teşekkür ederim,sağolun.

(22/01/2018, Saat: 19:07)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık Caner komşum. Gülümseyerek okudum. Fotolar çok iyiydi

Dedim ki okurken ben bir sabunda / as de neye dikkat ediyorum diye ve cevabını buldum. Tabi ki kokuya dikkat ediyorum en çok. Yani koruyuculuk, nemlendirme çok iyi olsa bile koku ile anlaşamıyorsak sabun öylece kalıyor.

Mesela Faena dark roast sabun ve as’ye elim gitmiyor. Şu tom ford vanilya tabacco kokusuna ısınamadım bir türlü. Koku harici çok güzel ama koku bana ağır geliyor. Rose of bulgaria ve SV tundra ya bayıldım. Koku çok güzel. Haslinger schafmilch çok güzel ama koku sarmadı. Proraso kırmızı, koku sarmadı. Faena electron çok güzel. Çünkü koku güzel. Bundan sonraki sabun alma stratejimi buna göre kursam iyi olacak.

Bir de eskiden ağır koku sevdiğimi sanırdım şimdi fresh şeyler ilgimi çekiyor. Yaş kırka dayandı ondan mıdır acep Smile

Saygılar

Zamanla damak tadı ve zevkler değişiyor Hocam.Belki ondandır.Ayrıca genciz daha Smile

(22/01/2018, Saat: 21:54)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi eline, ağzına ve burnuna sağlık

Eyvallah canım kardeşim.

(22/01/2018, Saat: 22:44)pundoe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok guzel yazmissiniz hocam, elinize saglik. Ne zaman sizin incelemenizi okusam icimdeki alisveris canavari uyaniyor Big Grin, gidip elime yuzume limonlu pinaud carptim, biraz daha iyiyim.

Aman iyi olun Hocam.Ürünleri gerçekçi bir yaklaşımla tanıtmaya çalışıyorum,sanırım sizin zaten alasınız var Smile

(22/01/2018, Saat: 23:08)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Obsessive Soap Perfectionist

Oncelikle marka adıyla dikkatimi cekmisti, cok fazla yorum okuyamadım ne yalan soyliyim ama merak edip soylediydim 1 tane. Valla takıldımı ne oldu baya bi sure oldu daha gelmedi. Gelirse kısa bir incelemeyi bende buraya eklerim.
Caner kardesim guzel inceleme icin tesekkur ederiz.

Rica ederim Abi.Ürün geldiğinde bir iki kelam da sen edersen harika olur.Teşekkür ederim.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnceleme: Palmolive Classic Tıraş Kremi marv 16 7,158 06/02/2022, Saat: 23:06
Son Yorum: marv
  Sandalwood Tıraş kremleri İnceleme ve Karşılaştırma MetsGo 19 6,818 30/10/2020, Saat: 13:22
Son Yorum: onurcakmak
  İNCELEME : Prosar Traş Kremi habaz 13 7,714 11/08/2019, Saat: 14:45
Son Yorum: MetsGo
Information İNCELEME:Weleda RasierCreme ahraz 24 14,410 22/06/2019, Saat: 19:02
Son Yorum: Dragon

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: