İNCELEME:Weleda RasierCreme
Information 
Biri size ''Mercedes'' dediğinde neden tekrar düşünmelisiniz?

''Hey,sağır mısın?Kapı çalıyor!'' ya da ''Canım,rica etsem kapıyı açar mısın?''.Aynı şey,farklı şekillerde sunulduğunda tamamen farklı algılanır.Psikoloji dilinde buna ''çerçeveleme'' deniyor.

2002 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'nü alan Daniel Kahneman ve meslektaşı Amos Tversky 80'li yıllarda bir anket gerçekleştirdi; ankette salgın hastalıkla mücadele stratejisi olarak iki seçenek sunuluyordu.600 kişinin hayatı söz konusuydu.

Seçenek A,200 kişinin hayatını kurtarıyor.Seçenek B ise,üçte bir olasılıkla 600 kişinin hepsinin kurtulmasına ve üçte iki olasılıkla herkesin ölmesine yol açıyor.

Seçenek A ve B aynı değerde olsalar da (ikisinde de beklenilen değer 200 kişinin kurtarılması),katılımcıların çoğunluğu A seçeneğini tercih etti.-bugunkü yumurta yarın ki tavuktan iyidir mantığı. Aynı seçenekler farklı şekilde ifade edildiğinde,iş iyice ilginçleşti:''Seçenek A,400 kişiyi öldürüyor.'' ''Seçenek B,üçte bir olasılıkla kimsenin ölmemesine ve üçte iki olasılıkla 600 kişinin ölmesine yol açıyor.'' Şimdi ankete katılanların sadece küçük bir azınlığı A seçeneğini,büyük çoğunluğu ise B seçeneğini tercih etti.Yani sonuç,ilk anketin tam tersiydi.Nasıl ifade edildiğinde bağlı olarak ''öldürmek'' fili -kurtarmanın tersi olarak- bütün dengeleri altüst etmişti.

Olduğundan iyi göstermek çerçevelemenin oldukça yaygın bir şeklidir.Krizler,''fırsat'' olarak adlandırılır,gereğinden yüksek bir mal edinmek ''hava parası''dır.İş yerinde yaşadığınız ''sorunlar'' yöneticinize göre ''şans''dır.Saçma bir lokasyona zorunlu iniş yapan uçak ''havacılık zaferi'' olarak lanse edilir. ( Asıl zafer hiç zorunlu iniş yaşanmaması olmaz mıydı? ) Smile

İşte incelememize konu olan Weleda tıraş kremi fırçasız kullanım seçeneği ile bir ''tıraş zaferi'' mi yoksa sadece ''çerçeveleme etkisi'' mi?

Konuya giriş yapmadan önce,forumuzda Weleda aftershave ve Weleda krem ile ilgili bahsi geçen linklerin incelemesini faydalı buluyorum. Bknz. http://www.geltir.com/thread-3037.html http://www.geltir.com/archive/index.php?...-4414.html

Yukarıda bahsi geçen link'te krem hakkında kısa bir inceleme yapılmış lakin hem arşiv olması hem de kapsamlı farklı bir inceleme olmaması sebebiyle tekrar tanıtmanın faydalı olacağına kanaat getirdim.

255nbyq.jpg11uvzg4.jpg214402e.jpg

Almanya üretimi olan Weleda Avrupa'da organik ürün pazarında çokca bilinen ve tanınan bir ürün segmentine sahip.Fırçasız tıraş kremi olarak sunulan bu ürün ise 75ml tüp içerisinde geliyor.Tamamen doğal lansmanıyla satılan ürünün içerik bilgisini aynen paylaşıyorum.İçerikler konusunda bilgi sahibi değilim.Gerçekten doğal mı yoksa bu da bir ''çerçeveleme etkisi'' mi,bilmiyorum.

Water (Aqua), Potassium Stearate, Glycerin, Potassium Olivate, Potassium Cocoate, Sodium Stearate, Magnesium Sulfate, Fragrance (Parfum: natural essential oils of Geranium, Lavender, Rosemary) with Clary Sage Concrete and Gum Benzoin (Siam), Linalool*, Citronellol*, Pansy (Viola Tricolor) Extract, Sweet Almond (Prunus Dulcis) Extract, Goat's Milk (Caprae Lac), Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Silicate, Alcohol. * from natural essential oils (i.e. naturally present in the essential oils).

Kapağı açtığınızda medikal bir ürün kokusuyla karşılaşıyorsunuz.Açıkcası ben hiç sevmedim.Doğal bir koku değil,sanki hastane kokusu gibi,hijyenik bir hastane.Hoş,hastaneleri de sevmem.

Dün akşam ılık su ile ilk Tipsoft porsuk ile köpük yapamadım,sonra yabancı bir sitede okuduğum ''soğuk su sever'' lafına inanıp soğuk su ile köpük yapmayı denedim.O da olmadı,Fırça kaynaklıdır belki deyip FS porsuk ile zar zor köpük yapıp tıraş olabildim ve bugünkü deneyimlerimi resimleriyle aynen paylaşıyorum.
2po8qjk.jpg2iho51t.jpg

İlk denemem de maalesef köpük elde edemedim.

5ao0ih.jpg302qq8g.jpg

İlkin üzerine resimde görüldüğü üzere biraz daha krem ilavesiyle ilkine nazaran daha iyi bir sonuç elde ettim.Sorun ben de mi diye düşünerek diğer kremle ilgili denemelerimi aynen paylaşıyorum.Hepsi yaklaşık 45sn köpürtme fotoğraflarıdır,lütfen köpük içeriğinden çok miktara dikkat ediniz.
n4jv5v.jpg2z9idfb.jpg

Proraso Kırmızı öncesi/sonrası

6sz829.jpg2d7bsif.jpg

Rose of Bulgaria öncesi/sonrası

176zba.jpg2b8fnk.jpg

Kapo öncesi/sonrası

2ppn7ue.jpg5ebvw1.jpg

Son olarak Fs ile bu miktarla,bu kadar köpük elde edebildim.Çeşitli kademelerde azar azar su ekledim de oldu,direkt fırçanın kendi suyuyla giriştiğimde ama nafile Terkos sevilmedi.Bu formdan direkt yüze geçtiğimde çok kıvamlı olmayan,ince bir köpük elde ettim.Zaten beni rahatsız eden medikal kokusu zayıf köpükle birleşince 2 perde tıraşa zor dayandım.Çok kötü bir tıraştı diyemem zaten kötü tıraşa en büyük etmen diğer bütün etmenler stabilse -teknik dahil-,jilet bana göre.Bu sebeple kuru kuru tıraşta olsam çok sorun yaşamazdım nasılsa.Velhasıl kelam yabancı sitelerde çokca seveni ve haliyle çok da nefret edeni bulunan bu krem 14,5 USD fiyatı ile düşünüldüğünde şahsi kaanatim koleksiyona almamanız gereken bir tıraş ürünü.Ben tekrar almam mesela.Fırçasız kullanmadım,eğer bir deneme yaparsam güncellerim.

Sözün özü,eğer biri size Mercedes derse,alım için birçok gerekçe sunabilirsiniz,haksız sayılmazsınız da ama biri size ''Almanya'dan kuzenim Weleda tıraş kremi getirmiş.'' dediğinde ona ''çerçeveleme etkisini'' anlatın.İşe yarayacaktır.

Almanların ebedi dost ezeli rakibi Fransızların ürünleri merak ediyorsunuz,sizi şöyle alalım.Bknz.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid...#pid182950

Beğenmeniz ümidiyle,bol köpüklü,keyifli tıraşlar dilerim.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
İncelme ve hikaye için teşekkürler @ahraz Caner komşum .
Resmen görsel eğitim Caner hocam. Smile Forumda iki yıl kalan ön lisans diplaması alır. Smile
de te fabula narratur.!
@ahraz Caner kardeşim,
Yazarsında beğenilmezmiSmile her incelemedeki dağarcımıza eklenen güzel mesajlar ve görseller çok çok teşekkürler..

Valla krem falan yazının güzelliğinin gölgesinde kalmış. Çıtayı o kadar yükselttiniz ki kimse inceleme yazamayacak diye korkmaya başladım Smile
4023103155534.jpg
Fırçasız köpükler böyle komşum, ben de Cella denedim, sonuç birebir aynı görünüyordu.
(24/11/2017, Saat: 22:35)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İncelme ve hikaye için teşekkürler @ahraz Caner komşum .

Rica ederim abi,beğenmenize sevindim.

(24/11/2017, Saat: 22:56)marek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Resmen görsel eğitim Caner hocam. Smile Forumda iki yıl kalan ön lisans diplaması alır. Smile

Ustura yüksek lisans Hocam Smile

(24/11/2017, Saat: 23:21)Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz Caner kardeşim,
Yazarsında beğenilmezmiSmile her incelemedeki dağarcımıza eklenen güzel mesajlar ve görseller çok çok teşekkürler..

Rica ederim canım abicim.Asıl ben teşekkür ederim.

(24/11/2017, Saat: 23:44)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla krem falan yazının güzelliğinin gölgesinde kalmış. Çıtayı o kadar yükselttiniz ki kimse inceleme yazamayacak diye korkmaya başladım Smile

Smile Estağfirullah Hocam.Emek harcanan herşey güzeldir.Eminim ki siz daha güzellerini yaparsınız.

(25/11/2017, Saat: 00:05)bleak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fırçasız köpükler böyle komşum, ben de Cella denedim, sonuç birebir aynı görünüyordu.

Maalesef fırçayla da kullanabilir demeseler keşke.

@protti

Hocam vileda ancak köpürtür demek istediğinizi varsıyorum,sanırım o köpürtür ancak.
bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?
@ahraz aynen aynen Smile Veleda ve vileda iyi ikili olur . Bulgar kremleri bile daha başarılı alman jiletlerini sevmem kremlerinden de uzak duracağım.
(25/11/2017, Saat: 00:35)protti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz aynen aynen Smile Veleda ve vileda iyi ikili olur . Bulgar kremleri bile daha başarılı alman jiletlerini sevmem kremlerinden de uzak duracağım.

Jilet çok subjektif bir konu ama krem formunda belki başarılı markaları vardır.Tabac mesela ama onu da kokusu dışında sevemedim.Anlaşamadık nedense.Siz yine de bu kadar karamsar bakmayın,belki sevdiğiniz çıkar ileride.
bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnceleme: Palmolive Classic Tıraş Kremi marv 16 7,158 06/02/2022, Saat: 23:06
Son Yorum: marv
  Sandalwood Tıraş kremleri İnceleme ve Karşılaştırma MetsGo 19 6,817 30/10/2020, Saat: 13:22
Son Yorum: onurcakmak
  İNCELEME : Prosar Traş Kremi habaz 13 7,711 11/08/2019, Saat: 14:45
Son Yorum: MetsGo
Information İNCELEME:The Obsessive Soap Perfectionist Shogun ahraz 18 10,045 27/01/2018, Saat: 01:03
Son Yorum: ahraz
  Weleda 1912 0 2,705 09/05/2014, Saat: 00:12
Son Yorum: 1912

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: