Edwin Jagger DE89
@Ferman komşum siz zaten artık yavaştan acemiliği atmış, DE kullanım prensiplerini öğrenmiş bir kullanıcısınız ve bu durumda R41 ile güzel tıraşlar çıkarmanız çok normal. @Niko üstadım yazısında zaten bu duruma değinmiş. Kaldı ki size bu işi yüz yüze (özel ders misali) öğreten babanız var.

Foruma yeni üye olmuş, henüz hiç tecrübesi olmayan birine R41 tavsiye etmek biraz sıra dışı olacaktır. Amma velakin, kişi araştırmasını yapmış, onlarca videoyu dikkatle incelemiş ve el melekelerine de güveniyorsa, kendi tercihidir, alır kullanır. Hatta öyle ki, babanızın kullandığı gibi kullanır. Örneğin ben yaptığım uzuuun araştırmalar sonucu Merkür Futurla başladım ve sahip olduğum onlarca tıraş aletine rağmen halen birinci sıradaki yerini bende korur.

İnsanları biz forum içerisinde tanışma başlıklarına yönlendirirken, aslında onlardan istediğimiz; haftada kaç kere tıraş olur, tıraş onun için ne kadar zorunluluk, cilt tipi - sakal tipi nasıl, bu zamana kadar neler kullandı ve nelerle karşılaştı, gibi bazı hususlarda bilgi edinmek. Bu mesele zaman zaman çok kişisel algılanıyor veya farklı yerlere çekiliyor ama, bu işin de böyle bir gerçeği var. Biz kişiyi bu sorduğum sorular ışığında tanımazsak, kimseye ihtiyacı doğrultusunda yardımcı olamayız. Forumumuz, yaş olarak da hayli ileri seviye olduğu için, gençlerin çok takıldığı diğer forumlarından farklı olarak, kendi kullandığı veya iyi olduğunu düşündüğü bir ürünü sanki insanlığın tek umuduymuş gibi önermez. Bunun yanlış olduğunun bilincindedir ve yanlış alım yapmasını istemez. Fakat kendini kısaca tanıtan, alet koleksiyonu yapacağını düşünmediğimiz ve ortalama bir beklentisi olan kişiye, genel bir alet olan EJ89, 34C gibi aletler önerilir. Bu alet günlük veya iki günde bir tıraş olan sıradan birisine her şekilde yeter. Başlayan da zaten böyle başlar, çünkü hevesi vardır, artık hep tıraş olacaktır, hatta sakalım uzasa diye bekler durur (hepimiz geçtik o yollardan). Genelin altını çizdim, zira bakın bir çok markanın alet modellerine, çoğu hep böyledir çünkü genel anlamda DE alet de zaten bu şekildedir. Velhasıl, kişi zamanla kendi yolunu buldu, tekniğini geliştirdi ve ihtiyacı doğrultusunda kendine başka bir alet alabilir. Örneğin haftada bir tıraş olacaktır, R41 alır veya usturaya geçer. Durum çok değişkendir, ayarlıya geçer, vs. vs. EJ89 veya türevleri aletleri, jiletin keskinliğini değiştirerek, perdah sayısını artırıp azaltarak, kendinize uygun hale getirebilirsiniz, bunu da son not olarak düşeyim.

Kısa tutmaya çalıştım ama uzun oldu, kusura bakmayın.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Arkadaslar surekli ayni seyi soyluyorum, sizde ayni sekilde cevap veriyorsunuz

Ben Muhle r41 i yeni baslayana tavsiye edelim demiyorum, yeni baslayanlara mild yerine agresif bi alet onermek daha mantikli olmazmi. Tum ustadlar EJ ile tiras olmanin ustalik gerektiginde hemfikir o zaman bu dongu agresiften milde dogru olmali bence. Ama herkes r41 e takildi onun uzerinden cevap yaziyor anlasamiyoruz.
İlk başladığımda ne kadar agresif o kadar kaliteli tıraş diye düşünüyordum. Agresif, ustura, agresif jilet derken şimdiki halime bakıyorum ne kadar mild o kadar iyi diyorum. Mild aletlede yakın ve konforlu tıraş sağlanır bence.

(04/12/2017, Saat: 00:49)Ferman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaslar surekli ayni seyi soyluyorum, sizde ayni sekilde cevap veriyorsunuz

Ben Muhle r41 i yeni baslayana tavsiye edelim demiyorum, yeni baslayanlara mild yerine agresif bi alet onermek daha mantikli olmazmi. Tum ustadlar EJ ile tiras olmanin ustalik gerektiginde hemfikir o zaman bu dongu agresiften milde dogru olmali bence. Ama herkes  r41 e takildi onun uzerinden cevap yaziyor anlasamiyoruz.
(04/12/2017, Saat: 00:49)Ferman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaslar surekli ayni seyi soyluyorum, sizde ayni sekilde cevap veriyorsunuz

Ben Muhle r41 i yeni baslayana tavsiye edelim demiyorum, yeni baslayanlara mild yerine agresif bi alet onermek daha mantikli olmazmi. Tum ustadlar EJ ile tiras olmanin ustalik gerektiginde hemfikir o zaman bu dongu agresiften milde dogru olmali bence. Ama herkes r41 e takildi onun uzerinden cevap yaziyor anlasamiyoruz.

Komşum aslında biz de sizin sorduğunuz sorulara cevap veriyoruz. Ancak siz kendi durumunuza zanediyorum çok odaklanmışsınız, ondan pek kendimizi pek ifade edemedik.

Kişisel olarak benim tanışma başlıklarında yeni başlayanlara, kimseye ilk alet olarak tavsiye edilmemeli dediğim wilkinson klasik önermişliğim de var, R41 önermişliğim de var, Ayarılı alet önermişliğim de var, Rimei önermişliğim de. Biz kişiyi ne kadar tanıyorsak, o derece yardımcı olabiliriz. Kişi kendisi hakkında fazla detay vermemişse klasik model olan 89 veya türevlerini öneririz.

EJ89 tecrübe gerektiren bir alet değildir. @Nani Kuş üstad kinaye yapmış, tabi biz kendisini tanıdığımız için ne demek istediğini anladık. Bunlar da olur forum içerisinde, öneri yaptığımız tanışma başlıklarında olmaz. Ama şu da bir gerçek ki, bazı aşırı mild aletler vardır ve gerçekten tecrübeli birisinin kullanması gerekir. Bunu zamanla forumda vakit geçirdikçe siz de anlarsınız.

Vakit çok geç oldu komşum, yarın sakin kafayla devam edelim Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Konuyu bayağı bir okudum bende kendi fikrimi söylemek isterim. 4 çelik , 3 Shavette, 1 Feather ustura ve Mühle R41 ve Merkur 37C Slant sahibiyim. Bence geleneksel tıraş işine DE89 gibi korunaklı bir aletle başlamak bence en doğrusu. Zaman geçip el melekeleri oturmaya başladığında gayet ucu açık bir konu. Tabii ki ilk başta sinekkaydı sonucunu elde etmek biraz zaman ve uğraşı gerektirebilir. Ama bu aletle başlayıp peyderpey daha agresif ürünlere geçilirse geleneksel tıraş işi hem daha emniyetli hem de daha az tahrişle daha keyifli olacaktır. Smile
EJ89 u severek kullanıyorum arada bir hasar oluyor ama dediğiniz gibi ufak tefek sıyrıklar yanlız sinek kaydı olamıyorum bu aletle anca 3. perde de istediğim keyfi alıyorum yanlız 3 perde önermiyorlar razorusun sitesindede bi kaç yerde okudugum yerde de tıraş 2 perdedir diye herkes not düşüyor ve 2 perde de genel olarak bitirmeye çalışıyorum devamlı 3 perde yaparsam herhangi bi sakıncası olurmu gün geçtikçe tahriş çok artarmı
not : haftada bir tıraş oluyorum porsuk fırca perma sharp jilet proraso sabun ve krem
bu arada sabunu daha cok seviyorum ama sanırım köpükmü tutturamıyorum anlayamadım hasar hep bu sabunda oluyor kremde şuana kadarki tıraşımda hiç tahriş kesik yaşamadım
Ben bu aleti 1 haftadır kullanıyorum ama pek verim alamadım ya bende hata var ya alette wsc bana daha iyi geliyor ama o da yüzde yanma yapıyor
yaşam bir zevktir
Merhaba,
Sıklıkla ifade ettiğim bir sözüm var: "EjDe89 tecrübeli kullanıcı aletidir" Bundan kastettiğim, aletin zor değil, bilakis çok mild olmasından kaynaklanan, acemi tıraş severlerin yakın veya sinek kaydı tıraş olamama durumudur. De89 son derece mild bir alettir. İlk kez De alet kullananlar için hangi tıraş aleti kullanılırsa kullanılsın açının bileğe ve cilde oturması gerekir ve zaman alır. Aynı şekilde, ön hazırlık, uygun jilet seçimi, aleti bastırmama vs detaylarının oturması da. Bu tecrübelenme sürecinde mild alet kullanımı, olası olumsuzlukların büyük ölçüde önüne geçer. Sonunda bu derece mild aletlerde yakın ve/veya sinek kaydı tıraş olabilen biri artık tüm aletlere adapte olacak kadar ustalaşmış olur. Bu sebepten dolayı De89 için "tecrübeli kullanıcı aletidir" diyorum.

@Alp83
@vintage
Yukarıda yazdıklarıma müteakip, benim sizlere önerim, EjDe89 kullanmaya, temiz ve tahrişsiz bir tıraş elde edinceye kadar istikrarlı bir şekilde devam etmeniz yönündedir. Sabırla, acele etmeden ustalaşın. O seviyeye zaten geleceksiniz, işte o zaman yeni aletlere yelken açmanızın zamanı gelmiş demektir.

Alp83
Mild aletlerde üç perde cildi çok yormaz. İki perde olarak genelleşen görüşün dayanağı, en yakın ve konforlu tıraşı iki perdede yakalayabilecek kadar ustalaşmış  olmanın altında yatar. Yoksa üç perde wtg olup da hala sakal kalıyorsa biraz daha tecrübe kazanılması gerektiği ortadadır. Ustalaştıkça bir perde wtg + bir perde xtg ile çok yakın ve tahrişsiz bir tıraş elde etmeniz mümkündür. Ve hatta iki perde wtg ile. Ve hatta ilerki zamanlarda uygun jiletle tek perde wtg ile. Ama zamanla ve sabırla. Sinek kaydı durumunuza gelirsek; bir perde wtg, bir perde xtg ve sonunda sinek kaydı için son perde atg yönünde tıraş olmaya ihtiyacınız var. Wtg + xtg sorunsuz tıraş olabildiğinizde, mild aletlerin en büyük avantajlarından birini yaşayacaksınız, o da herhangi bir tahrişe sebep olmadan atg kesime çok müsait olmalarıdır. Wtg + xtg ile iyice temizlenen kıllar, mild bir alette atg ile son kırıntılarını da jilete bırakırlar. Sabır, sabır, sabır.

Keyifli tıraşlar dilerim.
@Niko
bilgi için teşekkürler sabırla devam edeceğiz ozaman
@Alp83
Madalyanın oteki bir yuzude var komsum,

R41 e feather jilet yukleyip gulerek eglenerek tıras olan ben, 89 u son kullandıgımda dudagıma cizik attım Smile Slant cesitlerinden tut, hatırı sayılır turlu turlu alet deneyen ben, 89a elim gitmiyor tahris yasamayım diye Smile
Komik ama gercek. 89Twist'imi tutuyorum ama ne kadar kullanıyorum tartısılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 652 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,145 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 14,939 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  DE89 Sap Problemi parhim 3 1,889 10/06/2022, Saat: 16:01
Son Yorum: parhim
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 95,555 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Ri'mei vs. Muhle R89/EJ DE89 theunnamed 32 46,796 25/04/2021, Saat: 15:15
Son Yorum: onomasticon
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 12,912 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Edwin Jagger DE8 serisi sap seçimi konusunda yardım forevermore07 12 6,570 21/11/2019, Saat: 13:50
Son Yorum: forevermore07
  Merkur, Muhle, Edwin Jagger : Tüm Modeller Eskiuyebyr 9 16,338 11/02/2019, Saat: 13:25
Son Yorum: 3RD1
  Edwin Jagger de89, Merkur futur, hangisi. yaralıavcı 55 104,002 24/12/2016, Saat: 14:26
Son Yorum: Eskiuyebyr

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: