34c? DE89? Progress?
Merhaba arkadaşlar,ben hem yeni üyeyim hem de geleneksel tıraşa yeni başlayan acemi sayılabilecek birisiyim.Yaklaşık 10-15 kez wilkinson sword klasik traş aletini kullandım. Haftada bir,iki haftada bir tıraş olan birisiyim. Sakallarım orta sertlik ve orta sıklıkta. Wilkinson ile olduğum tıraşta artık memnuniyetsizlik hissi ağır basmaya başladı.

Ben sakalları daha sık görünmesini isteyen birisiyim o sebeple aralardaki sıska tüyleri yakın bir tıraş sağlayarak gürleştirip sık bir görünüm sağlamak istiyorum ancak acemi sayılabilecek biriyim o yüzden tahrişli kesik tıraştan da çekiniyorum açıkçası.

Wilkinson tıraş bıçağında geçtiğim yerlerde sakallar kalıyor. Taraklarda,ne kadar tazyikli suya tutsam da temizlemeye çalışsam da sakal kalıntıları kalmaya devam ediyor ve beni kötü bir tıraşa sürüklüyor.
Şimdi benim siz değerli komşularıma,üstadlarıma sorularım şudur ki sizce 34c mi almalıyım, DE89 mu, Progress mi?
Bir de sormak istediğim soru şu ki kullandığınız mild alet,de alet gibi tabirleri anlamakta zorluk çekiyorum bu tabirleri öğrenebileceğim konu başlığı var mı?
Selamlar komşum,
De89 veya 34C ile bir süre tecrübe kazandıktan sonra progress gibi aletlere daha sonra geçmenizi öneririm.Mild aletler açı itibariyle jileti yüzünüze fazla yaklaştırmaz.Çok sert ve gür sakallı kişilerde sakal kalma durumu olabilir.Agressive aletlerde tam tersi durum görülür.Forum başlıklarını sabırla okuyun.En doğru alet kişiden kişiye değişiyor.Deneyimleme önemli.
Belki biraz yardımcı olmuşumdur umarım.
İyi akşamlar...
Sakal yapısına bağlı olmakla beraber işin bir de keyif boyutu var. Üç alet de var bende. Bunların arasında  progress ayarlı olmasından ötürü en temiz tıraşı verirken en çok 34c ile tıraş olurken keyif alıyorum. Günlük tıraşta aradığımı veriyor ama progress misali bbs ayarında tıraş olamıyorum buna gerek de görmüyorum zaten. De89'u nerdeyse yıl olacak kullanmadım bana uymuyor. Kişiden kişiye beklentinizle bağlantılı olarak değişir. Üç makineyi de severek kullanan birsürü kişi var.
(28/07/2017, Saat: 22:27)FatGürSakal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba arkadaşlar,ben hem yeni üyeyim hem de geleneksel tıraşa yeni başlayan acemi sayılabilecek birisiyim.Yaklaşık 10-15 kez wilkinson sword klasik traş aletini kullandım. Haftada bir,iki haftada bir tıraş olan birisiyim. Sakallarım orta sertlik ve orta sıklıkta. Wilkinson ile olduğum tıraşta artık memnuniyetsizlik hissi ağır basmaya başladı.

Ben sakalları daha sık görünmesini isteyen birisiyim o sebeple aralardaki sıska tüyleri yakın bir tıraş sağlayarak gürleştirip sık bir görünüm sağlamak istiyorum ancak acemi sayılabilecek biriyim o yüzden tahrişli kesik tıraştan da çekiniyorum açıkçası.

Wilkinson tıraş bıçağında geçtiğim yerlerde sakallar kalıyor. Taraklarda,ne kadar tazyikli suya tutsam da temizlemeye çalışsam da sakal kalıntıları kalmaya devam ediyor ve beni kötü bir tıraşa sürüklüyor.
 Şimdi benim siz değerli komşularıma,üstadlarıma sorularım şudur ki sizce 34c mi almalıyım, DE89 mu, Progress mi?
Bir de sormak istediğim soru şu ki kullandığınız mild alet,de alet gibi tabirleri anlamakta zorluk çekiyorum bu tabirleri öğrenebileceğim konu başlığı var mı?

Teknik ile olan tabirler genelde forumda ingilizce olarak kullanılıyor komşum doğrudur. mild alet dediğimiz hafif, ılımlı olarak geçen jiletin koruma barından fazla ileride olmayan affedici de diyebileceğimiz tek perde de çok yakın kesim yapmayan tıraş aletleri için kullanılıyor. Örneğin wilkinson sword classic.

Agresif olarak tabir olanlarda jiletin daha fazla açıkta durduğu aletler için kullanılmakta.  (MUHLE R41 ). Bu tabirler için  ayrı bir başlık var mı bilmiyorum fakat konu başlıklarından merak ettiğiniz aletlerin yorumlarını okudukça anlaşılır olacaktır.

3 tıraş aletin de seveni çok. 34C ve DE89 birbirine çok yakın karakterde aletler. 34c 2 parça olduğu için jilet değiştirmesi daha az zahmetli. DE89 da işçilik olarak çok iyi. Bunların yanında progress ayarlı olması ile hem agresif hem de mild tıraşı bir arada sunuyor.

Progress güzeldir komşum... Alıp da  beğenmeyen yoktur bence.
Merhaba komsum,
Sakal tirasi olma sikliginizi 2-3 gune dusurmenizi tavsiye ederim. 2 haftalik sakalda wilkinson sword classic ile zorlanmaniz normal.
Oncelikle onerim acele etmeyin, biraz forumda vakit gecirin okuyun.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=2711

Terimler icin alternatif
http://www.geltir.com/thread-4916-page-6.html

Bahsettiginiz aletler arasında 89 ve 34 birbirine benzer. Baktıkca gonlum acılsın, banyoda goze carpsın derseniz harika isciligi ve kaplamasıyla 89, ben tırasına bakarım onceligim o derseniz 34 yada daha mantıklı bir secim olarak, daha yakın bir tıras versin, guzel dursun, uzun zaman isteklerime cevap verebilsin derseniz progress derim.
(29/07/2017, Saat: 13:35)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Oncelikle onerim acele etmeyin, biraz forumda vakit gecirin okuyun.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=2711

Terimler icin alternatif
http://www.geltir.com/thread-4916-page-6.html

+1
Üstadlarım,komşularım öncelikle düşüncelerinizi dile getirip yardımcı olduğunuz için minnettarım. Sanırım Progress alacağım. Anladığım kadarıyla progress ayarlanabilir olmasıyla 34c ve de89 ayarını yakalayabiliyor ancak zevkini ve hissiyatını doğal olarak geçiremiyor. O sebepledir ki önce progress alıp hem acemiliğimi aşmayı planlıyorum hem de zamanla diğer tıraş aletlerine belki de ilerde oluşturacağım koleksiyonumda yer ayıracağım.

Terimler konusuna gelirsek,bu konudaki bütün yorumları okudum evet çoğu bilgiyi öğrendim ve aynı zamanda da ne kadar niyeti güzel kalbi güzel insanların arasında olduğumu tekrardan gördüm. Hepinize çok teşekkürler
Hoşgeldiniz komşum, progress güzel bir seçim olmuş.

Keyifli tıraşlar.
(29/07/2017, Saat: 18:23)FatGürSakal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadlarım,komşularım öncelikle düşüncelerinizi dile getirip yardımcı olduğunuz için minnettarım. Sanırım Progress alacağım. Anladığım kadarıyla progress ayarlanabilir olmasıyla 34c ve de89 ayarını yakalayabiliyor ancak zevkini ve hissiyatını doğal olarak geçiremiyor. O sebepledir ki önce progress alıp hem acemiliğimi aşmayı planlıyorum hem de zamanla diğer tıraş aletlerine belki de ilerde oluşturacağım koleksiyonumda yer ayıracağım.

Terimler konusuna gelirsek,bu konudaki bütün yorumları okudum evet çoğu bilgiyi öğrendim ve aynı zamanda da ne kadar niyeti güzel kalbi güzel insanların arasında olduğumu tekrardan gördüm. Hepinize çok teşekkürler

Üstadım hangisini aldınız acaba ? Biraz bilgi verebilirmisiniz rica etsem..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 652 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 Lord Sparhawk 1,150 1,011,777 09/07/2023, Saat: 18:41
Son Yorum: altın porsuk
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,145 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Merkur Progress linguist 1,025 747,620 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  DE89 Sap Problemi parhim 3 1,889 10/06/2022, Saat: 16:01
Son Yorum: parhim
  Ri'mei vs. Muhle R89/EJ DE89 theunnamed 32 46,796 25/04/2021, Saat: 15:15
Son Yorum: onomasticon
  Rex Envoy & Progress sudüşleri 8 3,691 02/10/2020, Saat: 18:41
Son Yorum: GecayS
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,678 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
Question Parker Variant, Merkur Futur ya da Merkur Progress.. Sizce bu üçünden hangisi? 40tansonra 39 15,276 07/03/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: 40tansonra
  Merkur progress ayar tavsiyesi Fatih 20 14,165 14/08/2019, Saat: 17:18
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: