Vintage Jilet Kalitesine Yakın Yeni Nesil Jiletler
Merhaba,
Aramızda vintage jilet kullanmış veya halen kullanan arkadaşlar var. Deneyimlere dayanarak yeni nesil jilet markalarından hangilerinin bu meşhur vintage jiletlere benzediğini yazabilirler mi acaba? Şahsen 80'li yıllarda sadece Perma Sharp ve Wilkinson England kullanmıştım ve cidden ikisi de müthiş jiletlerdi. Kendi adıma Gillette 7o'Clock ve nispeten belki Feather ile Kai biraz yaklaşıyorlar diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
Ayhal komsumuz cok tecrubelidir vintage jiletler konusunda.

Bana zamanında bir jilet gondermisti, sanki T harfi ile baslıyordu. Cok baba jilet cıkmıstı.

Agresif diye nitelendirilen feather ve 7oclock begeniyorsanız, SE feather pro jiletleri begeniceginizi dusunuyorum. Yoksa bir SE makina ve jilet denemenizi oneririm komsum. Memnun kalacagınızı dusunuyorum.
@dikdik_s komşum teşekkür ederim. SE alet ve jiletten ziyade DE jilet ve Gillette Slim Adj. tercih ediyorum. Slim hem kullanım olarak hem de nostaljik havasından dolayı çok hoşuma gidiyor. Çok memnunum. Yine de belli olmaz, belki bir GEM Micromatic edinebilirim. Vintage alet ve jiletler o kadar şık ve kullanışlılar ki, yeni nesil aletlere bakmıyorum bile artık.
(25/12/2016, Saat: 18:56)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @dikdik_s komşum teşekkür ederim. SE alet ve jiletten ziyade DE jilet ve Gillette Slim Adj. tercih ediyorum. Slim hem kullanım olarak hem de nostaljik havasından dolayı çok hoşuma gidiyor. Çok memnunum. Yine de belli olmaz, belki bir GEM Micromatic edinebilirim. Vintage alet ve jiletler o kadar şık ve kullanışlılar ki, yeni nesil aletlere bakmıyorum bile artık.

@Lorenzo üstad Gem Micromatic OC kullanıyorum. Harika bir alet. Gerçekten agresif. Şiddetle tavsiye ederim.
Saygılar.
Tek Sabun, Tek Fırça, Tek Alet, Tek Jilet...
Bendede var kullanamadım.Bana da çok agresif geldi.Açıyı ayarlayamadım sanırsam,aşırı tahriş yaşadım .Arayanların bilgisine Smile
Kayhan komsum, Eksi SE lerin tutma acısı bizim DE ler gibi degildir. Sapı yere duz, yani yuzunuze yaklastırarak parallel tutun.
Sevgili @corpus36 komşum, istediğim agresif  alet değil. R41'im var zaten, Gillette Slim Adj. ile iyi anlaştığım için onu da satış listeme ekledim. Çok nefis tıraşlar olduğum jiletler de var; benim isteğim vintage kalitesinde, sürekli alıp kullanacağım, bulunabilirlik sıkıntısı yaşamayacağım bir jilet. Zira eski jiletler çok pahalı ve yeni nesil jiletlerden de eski tadı iyi kötü alabileceğim bir jilet arıyorum. Şimdilik Gillette 7 o'Clock buna en yakın bulduğum jilet. Onun için sizlerin fikir ve deneyimlerini sorguluyorum. Olmazsa Gillette ile devam edeceğim. İşin duygusal yanı daha ağır basıyor aslında. Kullandığım makina antika olunca, jiletin de antika olması gerektiği benim kişisel tercihim oldu.
Vintage deyince, eski üretim veya eskiden üretilmiş tabirlerini kabul ediyorsak benim şu ana kadar kullandığım; Poker Play, Gillette Thin,Pal, London Bridge gibi jiletler felaketti. Özellikle Pal kadar kötü bir jilet günümüzde yoktur herhalde olmasında Smile Bir tek Wilkinson Light Brigade'i sevdim diyebilirim ancak o da günümüz jiletlerinden Gillete Bleu Extra veya Silver Blue'nun yanında olmasa da olur.
@Kaptan komşum, vintage deyince benim aklıma eski ama kaliteli ürünler geliyor. Kalitesizler de var tabii ki, ama benim radarıma onlar girmiyor. Size göre, benim anladığım, yeni nesil jiletlerin eski jiletlerden kaliteli olduğu. Yanılıyorsam lütfen düzeltin. Bazı jiletler için kısmen bunu kabul edebilirim ama genel itibariyle yeni jiletleri beğenmiyorum. Bu denli çeşitlilik içinde yüzde yağ gibi akan, hem keskin hem konforlu, tıraş sonrası sanki yüze hiç jilet değmemiş rahatlığını veren, dayanıklı ve bu özelliklerin tümünü bünyesinde toplayan jilet yok. Özellikle de her cilde uyum sağlayan. Varsa da otuza yakın jilet denedim, rastlamadım. Ama çok da fazla olmayan vintage jilet arasında çoğu bu özelliklere sahipti. Zamanında Eski Perma ve Wilkinson England kullanmış biri olarak söylüyorum. Seksenlerde çevremdeki her erkek jiletle tıraş oluyordu ve bizim gibi farklı jiletler deneseler de memnun olmayan yoktu. Biz ise "cildimize uyan jilet" bulacağız diye onlarca jilet deneyip yine de bir kusur buluyoruz. Çünkü gerçekten kusurlular. Halbuki onlarca yıldır sakal aynı sakal, cilt aynı cilt. Sadece jiletler kalitelerini yitirdiler. Yurt içi ve yurt dışı forumlarda da, misal, Personna 74, Gillette Stainless Steel  v.s. gibi zamanın harika jiletlerini okuyoruz. Yaşlı kullanıcılar ve genç kullanıcılar bu konuda hemfikir. Bu sebepten, başlığı açarken "vintage kalitesine yakın" tabirini kullandım. Bazı yeni jiletlerin birbirlerine göre üstün yönleri var ama henüz o yeni harika jilete bence hiç birimiz rastlamadık. Belki de hiç yoktur Smile Biraz uzun oldu, kusura bakmayın.
Birçok üründe böyle değil mi zaten @Lorenzo komşum. Her şey tüketime yönelik yapılıyor artık. Eskinin kalitesi ve dayanıklılığı yok. Şimdi bir elektronik ürün alıyorsunuz, kullanım kılavuzunu açıyorsunuz, ilk sayfada bu ürünün ömrü 7 senedir gibi yazılar görüyorsunuz. Oysa eskiden alınan örneğin bir beyaz eşya kolay kolay değiştirilmezdi. Şimdi ise firmalar yedek parçadan ve servis hizmetinden kazanıyorlar. Muhtemelen tıraş dünyasında  da durum böyledir. Ürün çabucak kullanılmaz hale gelsin ki yenisini satalım mantığı, yani olay ticari. Hiç vintage jilet kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum ama favorim olan Gillette 7 o'clock sarı, Bolzano, Astor vs. jiletlerin bile eskinin tadını vereceğini sanmıyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,285 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,013,663 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 155,690 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,191 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 31,930 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur