Günün Tıraşı (SOTD)
(26/12/2015, Saat: 02:47)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @neoromancer
Bende günün tıraşı bölümünde son yazan olarak neoromancer ı gorunce, ahan da adamım yine muthis fotolarından koymus diye atladım simdi. Güzel yorumunu gordum. Sagolasın dostum, azıcık da bir faydamız olursa bu işe başlamak isteyen arkadaşlara, ne mutlu bizlere.
İyi aksamlar

Anca haftasonu olabiliyor o fotograflar maalesef ,yoğun konsantrasyon Smile ve vakit sebebiyle....Sizler gibi hayat tecrübesine sahip,iyiniyetli sorunları tespitte becerikli,doğru zihniyetteki arkadaşların yeni başlayanlara daha çoook faideleri dokunur ....sizlerede iyi geceler
insan sorunlarını anlatmak ile onlara çözüm bulmanın aynı şey olmadığını anladığında artık büyümüş demektir
(26/12/2015, Saat: 02:29)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @manilafortuna

Kardeşim öncelikle en az 3 gün ara veriyorsun tıraşa. Arkadaşların önerdigi kremi aldıysan (hemetan vs.) onu sür dostum geçmiş olsun.
Yazdıklarını,maddelerini ve bana göre yanlışlarını soyluyorum.

Ön Hazırlık = saç kremi ile nemlendirdim.
Evet dus esnasında sac kremi uygulayıp 1-2 dakika bekletirsen faydası oluyor.

Fırça = Yok
Fırça yoksa ıslak tıraş olmuyorsun ne yazık ki. Fırça niye var. Masaj etkisiyle gozenekleri acsın diye, sonraki maddede soyleyecegim kullanman gereken sabunu cildine yedirsin diye(sakalları yumusatsın, jileti kaydırsın vs vs.). Zaten sorunlu olan yatık sakallarını hem yumusatıp hem havalandırsın diye. Cilde yapısık olan sakalları kaldırıp altına kopugu soksun bu sayede jilet sakalı kessin diye. Fırçan olacak arkadaş.

Gillette Fusion Gel ile yüzümü iyice elimle köpürttüm...
Yatık olan sakallarını, iyi bir sabun ve fırca kullanmadan, sakalları kabartarak arasına kopugu yedirmeden uzerini jelle orttun. Hani kışın karın bitkilerin uzerini ortmesi gibi oldu. Jilet sakalların ustunden akıp gidiyor. Sende jilet sakalların ustunden iyi kesmeden gecince daha fazla bastırmam gerekir diye dusunuyorsun.
Kendine bir fırca ve baslangıc olarak bir cella sabun alıyorsun.

Traş Aleti : Wilkinson Sword Classic De
Su aleti camdan at diyecem, en azından birisine hediye et kardesim. Bu alet senin aletin degil. Baska alet aldınmı bilmiyorum. Almadıysan yukarıda arkadasların onerilerinden birini al. Benim tavsiyem De89.

Jilet = Kendi kutusunda gelen wilki
O jileti de kullanma kardes, Sana keskin jilet lazım, permasharp jilet al baslangıc olarak. İleride baska jiletleri denersin.(sarı 7oclock vs.)

Traş Sonrası = Rebul LAvanta kolonyası
Son madde ile de hani uzerine gül kondurmussun gibi oldu Smile Yangına benzin atmıssın. Bir balzam al eline balzamı dok, icine kolonyandan azıcık ekle, sur yuzune.
Şap da oneririm, bu tarz travma lı olaylarda dezanfektan gorevi vardır. Biraz yakacak ama sonrası rahat edersin. İleride butce musait olunca pinaud tarzı bir aftershave alırsın. İstanbuldaysan İmpa ticarete mutlaka ugra.

Güzel kardesim buraya kadar yazdıklarım, kullandıgın teknik ekipmanla alakalı yanlıslarındı. Ama simdi en onemli maddeye, en zayıf zincir olan insan hatasına yani sana geldik.

Islak tırasa baslamak istiyorsan bu ise biraz zaman ayıracaksın, baslarda hem tıras olurken acele etmeyeceksin, hemde bu forumu guzel okuyarak gecmis yazıları olayları okuyarak kendini egiteceksin. Bak ben senin problemini cozmeye calısmak icin 10 dakikamı ayırıp su yazıyı yazıyorsam, sende bir yarım saatini ayırıp ogrenmeye calısıcaksın. Acele ediyorsun, bastırıyorsun.

Odev 1: 3-4 gun ıslak tıraş yok. Cilde tedavi var. Forumu,yeni baslayanlar bölümlerini, eski konuları okuyacagız ögrenecegiz. Youtube da tıras (shaving) videoları seyredecegiz.
Odev 2: Aynada yuzumuzun haritasını cıkarıcaz. Sakalların cıkıs yonunu bir kagıda cızıceksin. Cıkıs yonunun tersine hic yapma en azından bu işi ögrenene kadar, yuzun-elin alısana kadar. Yani sakal asagı dogru cıkıyor ise, ilk perdede asagıya dogru, ikinci perdede sagdan sola veya soldan saga yapıyorsun. Asagıdan yukarı yapmıyorsun. Ornek yuz haritası su sekil, kendi yuzunu calıs.

24b5bo4.jpg

Benden bu kadar umarım faydası olur.

Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için , çok severek okudum , zaman harcadığınız için teşekkürler...Cella Sabun ve Fırça Perşembe günü sipariş vermiştim.Sanırım bu sabah (cumartesi ) bende olur diye umuyorum...
Başlangıç için hangi makinaya geçeceğime henüz karar veremedim , forumu okuyorum ama Merkur Futur 1. Ayardan başlamak sonra 2-3 e geçebilirim diye düşünüyorum. Futur çok hoşuma gitti...
Perşembe günü bunları sipariş geçmiştim :
CELLA SHAVING SOAP 150ML
25,00 TL 1 25,00 TL
OMEGA 81052 PURE BOAR SHAVING BRUSH
25,00 TL 1 25,00 TL
POLSILVER SUPER IRIDIUM DOUBLE EDGE BLADES
, QUANTITY: 5'S 3,00 TL 1 3,00 TL
GILLETTE 7 O'CLOCK SHARP EDGE DOUBLE EDGE BLADES
4,50 TL 1 4,50 TL

impa ticaretten ... Umarım faydalı olur ilk başlangıç için bana...Dediklerinizi 3 gün sonra yapacağım . Sonra sonucu burda paylaşacağım ...Çok teşekkürler
(26/12/2015, Saat: 02:47)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hazırlık aşamasını gözden geçirin tekrar. Yukarda arkadaşlar bahsetmiş.

Bununla birlikte şayet elinizde Futur varsa deneyin, ancak yoksa almayın.

Rimei tercih edebilirsiniz isterseniz.

Peki üstadım R89 nasıldır , Rimei yerine?
@manilafortuna,
Yorumunuzda Futur alacağım demişsiniz, bence erken olur. Ilk başta ben de Futur vision alarak işe başladım.
Futur hem çok ağır, hem çok kasıyor beni, bir türlü rahat traş olamıyorum. Yeni  başlayan biri için, traş makinası  pratik, birazda hafif olmalı diyorum.
@manilafortuna, forumda yeni başlıyanlar için bir çok başlık mevcut. Arkadaşlar yardımcı olmaya çalışıyor ama bence biraz da kendinizin araştırıp, "ne yapmalı, ne yapmamalı" konusunda biraz fikir sahibi olmanızda fayda var.

Wilkinson DE' e nin suçu olduğunu sanmıyorum. Hatta diğer başlıkta DE89 için çöp denmiş, Futur bahsi geçmiş. Yapmayın arkadaşlar. Arkadaşın uyguladığı yöntem bariz biçimde yanlış. Wilkinson bıçak, jel ikilisinde ısrarcı olunmasına da anlam verebilmiş değilim.

Ben yeni başlayan tekniği oturmamış birisinin ilk etapta direk Futur almasını doğru bulmuyorum.

Sorun alette değil kesinlikle ve daha saldırgan bir aletle bu teknikle sonucun facia olması ihtimali var...

Jel yerine normal sabun/krem ve fırça, Wilkinson bıçak yerine Astra, Perma, daha keskin olarak Polsilver, sarı 7 o'clok deneyin. Kesinlikle bastırmayın, aynı yeri cam kazır gibi kazımayın. Yine sonuç alamazsanız daha saldırgan bir alete yönelebilirsiniz ama DE89 değil. DE89, Wilkinson aletin üstüne çok fazla bir şey katmayacaktır. İlla daha saldırgan bir alet alınacaksa ilk etapta Rimei denenebilir. Direk Futur almanın bir anlamı yok.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Gillette Slim 9.ayar
Personna blue (5)
Tıraş öncesi olarak Palmer kakaolu cilt yağı
Valobra Bademli sabun
Tipsoft Manchurian
Nivea tahriş karşıtı balsam

Valobra güzel sabun. Gene de 3017 kasmaya başladı Smile Gevşek bir 3017 yapacağım.
Eğer vakit varsa tıraş öncesi yağ kullanmak özellikle sorunlu cilt ya da kötü bir tıraş sonrası tekrar tıraş olurken işe yarar.
Sıhhatler olsun herkese.
@manilafortuna
Dostum cevaplarla beraber, gunun tirasi bolumunu bozduk. Dilersen forumda yeni bir baslik ac tiras bolumunde, yeni islak tiras maceram gibi bir baslikla, biz sana oradan yardim etmeye devam edelim. Daha derli toplu olur. Adminimizde verilen cevaplari oraya tasiyabilir.
Su anda heyecandan bazi seyleri bilmeden acele ediyorsun,o yuzden elinin ayari oturmadan ayarli makina almamani oneririm baslangic olarak. Zira elin durmayacak ayarinla oynayacaksin. Boylece ileride olusacak sorunlarda hem bizlere hem kendine birde ayar kacta olmali , ayarimi dusuk geldi acaba gibi kafa yorulmasi gereken sorunlar silsilesine eksta bir halka eklemis olacaksin.
Duz makine alman tavsiyemdir.
Saygilar
(26/12/2015, Saat: 16:04)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @manilafortuna
Dostum cevaplarla beraber, gunun tirasi bolumunu bozduk. Dilersen forumda yeni bir baslik ac tiras bolumunde, yeni islak tiras maceram gibi bir baslikla, biz sana oradan yardim etmeye devam edelim. Daha derli toplu olur. Adminimizde verilen cevaplari oraya tasiyabilir.

Katılıyorum, bu başlık bu gibi meseleler için uygun değil. Arkadaşın tanışma başlığı var, tüm bu soru cevapları oraya taşırsak iyi olur, yeni başlığa gerek yok sanırım.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
2dt0xaq.jpg
@GartBnx, bu Paladin izbe komşumunkimi?

Sent from my iPhone using Tapatalk
https://instagram.com/turkishrazor/
Satılıklarım: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7313
                http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7738

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 291,732 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,445 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,205 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,370 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,568 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,813 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 94,259 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,036 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,236 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: