Günün Tıraşı (SOTD)
(26/12/2015, Saat: 00:51)manilafortuna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: üstadlarımızdan öneriler bekliyorum

Bana kör jiletleri hatırlattı, ama bir yandan da dikkatsiz ve özensiz tıraş olmuşsunuz gibi geliyor.

Dikkatli ve yavaşça, ayrıca fırça kullanarak deneyin. Kısa ve yavaş çekişler yapın, o kadar yavaş olun ki jiletin takıldığını hissedin. Takılıyorsa devam etmeyin ve kesim yönünü değiştirin.
www.BarbarosRazors.com

(26/12/2015, Saat: 01:22)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bana kör jiletleri hatırlattı, ama bir yandan da dikkatsiz ve özensiz tıraş olmuşsunuz gibi geliyor.

Dikkatli ve yavaşça, ayrıca fırça kullanarak deneyin. Kısa ve yavaş çekişler yapın, o kadar yavaş olun ki jiletin takıldığını hissedin. Takılıyorsa devam etmeyin ve kesim yönünü değiştirin.

üstad bu jilet ve makina çok berbat sanki?

Futur önerirmisiniz ? Mesela 1. ayarda başlasam?
ASlında burda Paul amca anlatmış güzelce.. Bastırmayın, Bastırırsanız Geleneksel Traşdan nefret edersiniz falan diyor

https://www.youtube.com/watch?v=yvtkIvCC8d4
6d92ad309bb7b4aa6879b7d1959b5db6.jpg
Gece traşından sonra uyku gibisi yok. Herkese hayırlı geceler tras sever dostlarım Smile

Sent from my iPhone using Tapatalk
https://instagram.com/turkishrazor/
Satılıklarım: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7313
                http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7738
Manilafortuna;
Daha çırak sayılırım. Üstadlıkla da alakam yok.
Şahsen "gel"lere sakalı yumuşatmakla alakaları yokta, sanki kayganlık sağlayarak jilete faydalı olmaya yarar bir halleri var gibi bakıyorum.
Ben gellerin yumuşatma etkisini göremedim. Şahsi fikrim iyi bir tıraş sabunu kullanmak.
Üstadlar daha iyi bilir.
@manilafortuna

Kardeşim öncelikle en az 3 gün ara veriyorsun tıraşa. Arkadaşların önerdigi kremi aldıysan (hemetan vs.) onu sür dostum geçmiş olsun.
Yazdıklarını,maddelerini ve bana göre yanlışlarını soyluyorum.

Ön Hazırlık = saç kremi ile nemlendirdim.
Evet dus esnasında sac kremi uygulayıp 1-2 dakika bekletirsen faydası oluyor.

Fırça = Yok
Fırça yoksa ıslak tıraş olmuyorsun ne yazık ki. Fırça niye var. Masaj etkisiyle gozenekleri acsın diye, sonraki maddede soyleyecegim kullanman gereken sabunu cildine yedirsin diye(sakalları yumusatsın, jileti kaydırsın vs vs.). Zaten sorunlu olan yatık sakallarını hem yumusatıp hem havalandırsın diye. Cilde yapısık olan sakalları kaldırıp altına kopugu soksun bu sayede jilet sakalı kessin diye. Fırçan olacak arkadaş.

Gillette Fusion Gel ile yüzümü iyice elimle köpürttüm...
Yatık olan sakallarını, iyi bir sabun ve fırca kullanmadan, sakalları kabartarak arasına kopugu yedirmeden uzerini jelle orttun. Hani kışın karın bitkilerin uzerini ortmesi gibi oldu. Jilet sakalların ustunden akıp gidiyor. Sende jilet sakalların ustunden iyi kesmeden gecince daha fazla bastırmam gerekir diye dusunuyorsun.
Kendine bir fırca ve baslangıc olarak bir cella sabun alıyorsun.

Traş Aleti : Wilkinson Sword Classic De
Su aleti camdan at diyecem, en azından birisine hediye et kardesim. Bu alet senin aletin degil. Baska alet aldınmı bilmiyorum. Almadıysan yukarıda arkadasların onerilerinden birini al. Benim tavsiyem De89.

Jilet = Kendi kutusunda gelen wilki
O jileti de kullanma kardes, Sana keskin jilet lazım, permasharp jilet al baslangıc olarak. İleride baska jiletleri denersin.(sarı 7oclock vs.)

Traş Sonrası = Rebul LAvanta kolonyası
Son madde ile de hani uzerine gül kondurmussun gibi oldu Smile Yangına benzin atmıssın. Bir balzam al eline balzamı dok, icine kolonyandan azıcık ekle, sur yuzune.
Şap da oneririm, bu tarz travma lı olaylarda dezanfektan gorevi vardır. Biraz yakacak ama sonrası rahat edersin. İleride butce musait olunca pinaud tarzı bir aftershave alırsın. İstanbuldaysan İmpa ticarete mutlaka ugra.

Güzel kardesim buraya kadar yazdıklarım, kullandıgın teknik ekipmanla alakalı yanlıslarındı. Ama simdi en onemli maddeye, en zayıf zincir olan insan hatasına yani sana geldik.

Islak tırasa baslamak istiyorsan bu ise biraz zaman ayıracaksın, baslarda hem tıras olurken acele etmeyeceksin, hemde bu forumu guzel okuyarak gecmis yazıları olayları okuyarak kendini egiteceksin. Bak ben senin problemini cozmeye calısmak icin 10 dakikamı ayırıp su yazıyı yazıyorsam, sende bir yarım saatini ayırıp ogrenmeye calısıcaksın. Acele ediyorsun, bastırıyorsun.

Odev 1: 3-4 gun ıslak tıraş yok. Cilde tedavi var. Forumu,yeni baslayanlar bölümlerini, eski konuları okuyacagız ögrenecegiz. Youtube da tıras (shaving) videoları seyredecegiz.
Odev 2: Aynada yuzumuzun haritasını cıkarıcaz. Sakalların cıkıs yonunu bir kagıda cızıceksin. Cıkıs yonunun tersine hic yapma en azından bu işi ögrenene kadar, yuzun-elin alısana kadar. Yani sakal asagı dogru cıkıyor ise, ilk perdede asagıya dogru, ikinci perdede sagdan sola veya soldan saga yapıyorsun. Asagıdan yukarı yapmıyorsun. Ornek yuz haritası su sekil, kendi yuzunu calıs.

24b5bo4.jpg

Benden bu kadar umarım faydası olur.
24078346sx.jpg
https://www.flickr.com/photos/97998395@N05/

https://instagram.com/onuresko/
(26/12/2015, Saat: 02:29)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @manilafortuna

Kardeşim öncelikle en az 3 gün ara veriyorsun tıraşa. Arkadaşların önerdigi kremi aldıysan (hemetan vs.) onu sür dostum geçmiş olsun.
Yazdıklarını,maddelerini ve bana göre yanlışlarını soyluyorum.

Ön Hazırlık = saç kremi ile nemlendirdim.
Evet dus esnasında sac kremi uygulayıp 1-2 dakika bekletirsen faydası oluyor.

Fırça = Yok
Fırça yoksa ıslak tıraş olmuyorsun ne yazık ki. Fırça niye var. Masaj etkisiyle gozenekleri acsın diye, sonraki maddede soyleyecegim kullanman gereken sabunu cildine yedirsin diye(sakalları yumusatsın, jileti kaydırsın vs vs.). Zaten sorunlu olan yatık sakallarını hem yumusatıp hem havalandırsın diye. Cilde yapısık olan sakalları kaldırıp altına kopugu soksun bu sayede jilet sakalı kessin diye. Fırçan olacak arkadaş.

Gillette Fusion Gel ile yüzümü iyice elimle köpürttüm...
Yatık olan sakallarını, iyi bir sabun ve fırca kullanmadan, sakalları kabartarak arasına kopugu yedirmeden uzerini jelle orttun. Hani kışın karın bitkilerin uzerini ortmesi gibi oldu. Jilet sakalların ustunden akıp gidiyor. Sende jilet sakalların ustunden iyi kesmeden gecince daha fazla bastırmam gerekir diye dusunuyorsun.
Kendine bir fırca ve baslangıc olarak bir cella sabun alıyorsun.

Traş Aleti : Wilkinson Sword Classic De
Su aleti camdan at diyecem, en azından birisine hediye et kardesim. Bu alet senin aletin degil. Baska alet aldınmı bilmiyorum. Almadıysan yukarıda arkadasların onerilerinden birini al. Benim tavsiyem De89.

Jilet = Kendi kutusunda gelen wilki
O jileti de kullanma kardes, Sana keskin jilet lazım, permasharp jilet al baslangıc olarak. İleride baska jiletleri denersin.(sarı 7oclock vs.)

Traş Sonrası = Rebul LAvanta kolonyası
Son madde ile de hani uzerine gül kondurmussun gibi oldu Smile Yangına benzin atmıssın. Bir balzam al eline balzamı dok, icine kolonyandan azıcık ekle, sur yuzune.
Şap da oneririm, bu tarz travma lı olaylarda dezanfektan gorevi vardır. Biraz yakıcak ama sonrası rahat edersin. İleride butce musait olunca pinaud tarzı bir aftershave alırsın. İstanbuldaysan İmpa ticarete mutlaka ugra.

Güzel kardesim buraya kadar yazdıklarım, kullandıgın teknik ekipmanla alakalı yanlıslarındı. Ama simdi en onemli maddeye, en zayıf zincir olan insan hatasına yani sana geldik.

Islak tırasa baslamak istiyorsan bu ise biraz zaman ayırıcaksın, baslarda hem tıras olurken acele etmeyeceksin, hemde bu forumu guzel okuyarak gecmis yazıları olayları okuyarak kendini egiteceksin. Bak ben senin problemini cozmeye calısmak icin 10 dakikamı ayırıp su yazıyı yazıyorsam, sende bir yarım saatini ayırıp ogrenmeye calısıcaksın. Acele ediyorsun, bastırıyorsun.

Odev 1: 3-4 gun ıslak tıraş yok. Cilde tedavi var. Forumu,yeni baslayanlar bölümlerini, eski konuları okuyacagız ögrenecegiz. Youtube da tıras (shaving) videoları seyredecegiz.
Odev2: Aynada yuzumuzun haritasını cıkarıcaz. Sakalların cıkıs yonunu bir kagıda cızıceksin. Cıkıs yonunun tersine hic yapma en azından bu işi ögrenene kadar, yuzun-elin alısana kadar. Yani sakal asagı dogru cıkıyor ise, ilk perdede asagıya dogru, ikinci perdede sagdan sola veya soldan saga yapıyorsun. Asagıdan yukarı yapmıyorsun. Ornek yuz haritası su sekil, kendi yuzunu calıs.

24b5bo4.jpg

Benden bu kadar umarım faydası olur.
Bu cevabın "Islak Traşa başlangıç için dersler-ders 1" başlığı altında Forumun giriş sayfasına eklenmesini öneriyorum..mükemmel bir sabır ve anlayış örneği Smile olacak şekilde yazmışsın kardeşim ....tebrikler

A0001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
insan sorunlarını anlatmak ile onlara çözüm bulmanın aynı şey olmadığını anladığında artık büyümüş demektir
@neoromancer
Bende günün tıraşı bölümünde son yazan olarak neoromancer ı gorunce, ahan da adamım yine muthis fotolarından koymus diye atladım simdi. Güzel yorumunu gordum. Sagolasın dostum, azıcık da bir faydamız olursa bu işe başlamak isteyen arkadaşlara, ne mutlu bizlere.
İyi aksamlar
(26/12/2015, Saat: 01:29)manilafortuna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: üstad bu jilet ve makina çok berbat sanki?

Futur önerirmisiniz ? Mesela 1. ayarda başlasam?

Hazırlık aşamasını gözden geçirin tekrar. Yukarda arkadaşlar bahsetmiş.

Bununla birlikte şayet elinizde Futur varsa deneyin, ancak yoksa almayın.

Rimei tercih edebilirsiniz isterseniz.
www.BarbarosRazors.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 291,715 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,445 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,205 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,363 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,567 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,813 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 94,258 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,034 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,236 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: