Geleneksel Tıraşın Tarihinde Ustura Kullanımı
zannederim geleneksel yöntemleri ve alet edevadı seven bizler için hep var bu istif ve stok işi Smile "aman bitecek, yeniden yapmazlar artık" gibi geliyor insana. kubilay dostumuzun solingen ziyareti geldi aklıma. usta wacker ile görüşmeleri bu yöndeydi.

saat deyince, ben de saklarım eski saatleri ve tıkır tıkır da çalışırlar. hatta hayret te ederim, bir saatin 50 yıl garantisi mi olur diye, günümüzde quartz mekanizmaya 10 yıl ömür biçilip, 2 yıl garanti verilirken...

(17/03/2015, Saat: 13:41)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ömürlük stok yapma huyu bende de var sayın komşum Smile Ama biraz zaman geçtikçe gördüm ki ömrümü stok yapamıyorum ki Smile 
Dedem çok sevdiği çizilmesin diye gözünden sakındığı saati bana bıraktı ve gitti uzak diyarlara, ve ben belki aldığım gün çizdim o saati. Benim de gözümden sakındığın o alet edevatlarımın sonu da aynı olacak büyük ihtimalle.
20li yaşlarda kola içmeyi çok severdim, o zamanlar belki ömürlük kola stoku yapsaydım, şimdi hepsi boşa gidecekti zira yaş ilerledi kolayı bırakın maden suyu bile ağır geliyor mideme..
Dediğiniz gibi, biz kullandıkça, dünyada 2-3 marka kalacak. Ve e-ticaret hızla yaygınlaşacak. Ve belki de alışveriş bundan daha kolay olacak.
Usturalar yerlerini daha kolay kullanımlı ve risksiz aletlere birakmaya başladı zaman içinde bunun sebebi aslında usturanın zahmetli bir uğraş olması. Eski dönemlerde tek geçerli tıraş aracı usturayken elbette bir çok insan daha erken yaşlarda öğrenmiştir. Lord un yazdıklarına paralel olarak eski dönemlerde devlet işleri ve büyük hacimli ticaret yapan soylular dışında gündelik işlerde çalışan insanların çoğu sakal tıraşı olma zorunluluğu hissetmemislerdir doğal olarak. Yani bizde olduğu gibi ise giderken her sabah tıraş olma alışkanlığı yoktur halkın. Dolayısıyla öğrenmek isteyen erken yaşlarda öğrenip kullanmaya devam etmiş, istemeyen berberlerin yolunu tutmuş.

Bununla birlikte kureselleşen dünyada ozellikle sanayinin hiz kazanmasiyla ciftcilik ve hayvancılık azalarak işçilik kavramı zaman içinde yerleşmiştir bu da beraberinde daha temiz ve bakımlı görünme ihtiyacı dogurmustur doğal olarak. Bakımlı derken metroseksuel dedikleri şekilde değil, daha temiz kıyafet ve saç sakal tıraşı yaygınlaşmasından bahsediyorum. Bu artışın sonunda usturadan daha hızlı ve güvenli olması açısından yeni ürünler bulundu ve yaygınlaştı haliyle.

Bu normal bir süreç ve şimdi de başka yenilikler deneniyor gördüğümüz kadarıyla. Halkın geneline ustura kullanmak ne kadar ilginç ve gereksiz geliyorsa da bu eski dönemlerin keyfini yaşatıyor insana. Yabanci forumlarda bazı insanlar anlatır mesela hiç kartuş kullanmamis ve ya DE kullanmamış adamlar var. Babadan dededen kalma usturayla devam etmişler. Hızlı ve ya güvenli olmuş adamın umrunda değil çünkü alıştığı şekilde devam etmeyi seçmiş. Ben de ustura tıraşının kolay olmadığını bilerek başladım, kestim, bictim ama yilmadim elim alıştı. Eğer modern zamana uyup kartuslara alismasaydik hiç, o zaman belki daha hızlı kavrardık ustura tıraşını.

Bu zamandan sonra jiletler biter mi derseniz evet bitebilir. Hatta belki tek dokunuşla sinek kaydı veren aletler üretirler herkes çok memnun kalır. Jiletler tarihe karışır ama çelik usturanın ömrü iki insan ömrünü geçer o yüzden çelik ustura keyfimizi alamazlar.
Saygılar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(17/03/2015, Saat: 13:51)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
saat deyince, ben de saklarım eski saatleri ve tıkır tıkır da çalışırlar. hatta hayret te ederim, bir saatin 50 yıl garantisi mi olur diye, günümüzde quartz mekanizmaya 10 yıl ömür biçilip, 2 yıl garanti verilirken...
Firmaların kaliteli ürün yapmak yerine, bozulacak ve sizi yedek parçaya teşvik edecek ürünler yapmasını o firma sahibine sunan, ve firma sahibini etkilemeyi başarmış o ilk müdürü bulup tokatlamak istiyorum.
Siz çok kaliteli, ve sonsuza kadar kullanılabilecek bir fırça yapsanız da, millet yine kendine ikinci üçüncü bir fırçayı alacak.
Sonsuza dek çalışan bir saat üretin, millet yine de zamanla tasarımından sıkılacak yenisini alacak.
Ömürlük bir araba yapın, o adam yıl geçtikçe nasılsa arabasını yenilemek isteyecek.
ve yeni ürüne geçerken de "Önceki çok sağlamdı, yine onu alayım diyecek" 
Bir şeyi unutuyorlar, insan illaki eskidiği için kıyafet almıyor, değişiklik olsun diye alıyor. Bizler kremler bitti diye mi yenisini alıyoruz?
Çook karışık. İyisi mi ben susayım Smile 
Saygılarımla
Ortaçağda insanlar daha pismişler. Büyük iskender zamanında tüm askerlerine rakip sakalı tutup çekebiliyor diye düzenli sakal tıraşı olma zorunluluğu getirdiğini biliyoruz. Romalılar dönemi keza öyle. Mısırlılar, yükske nem ve sıcaktan dolayı vücut kokusu olmaması için çok ilkel ustura benzeri aletlerle saçları ve kaşları dahil olmak üzere tüm vücut kıllarını düzenli tıraş ederler, çeşitli kokulu bitki sularını koltuk altlarına sürerlermiş. Buna işçilier dahil. Şimdiki durumları da ortada. Bizler de çok farklı değiliz. Yazın öğle sıcağında minibüse binerseniz anlarsınız. Medeniyetler gelişiyor ama insanların kafaları değil.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
 Geleneksel tıraşın tarihi,1970 yada daha önce doğanlar için dede ve babalarını seyretmesiyle başlar.
O zamanlar fotoğraf makinesi kıymetli tab ettirmek ayrı külfet olduğu için çoğunluğun yüzü köpüklüyken yalandan tıraş olan halinin hatırası yoktur.
Berber koltuğuna artık yükselti konmadan oturup saç tıraşı olmaya başlayınca berber amcaların sakal tıraşıda yaptıklarını görür ve  idrak eder.
Ortaokul yıllarında hormonların hücumuyla sivilceli komşu kızı bile Cinderella gibi görünürken bedava jöle,parfüm kaptığın berber çırağı da kanki oluverir.
Sivilceli dönemden sakallı duraklama dönemine geçişte cilt için bol bol berber tavsiyesi ve arada berberde Ferdi Özbeğen eşliğinde ustura tıraşı olunur.
İlerleyen yıllarda permatiğin koruma barını kırma ve yeni çıkan kartuşları tecrübe etme kaçınılmaz olur.
Yirmili yaşlar öğrencilik ve garibanlık arasında ucuz kartuşla ve köpükle geçiştirilir,otuzlu yaşlara doğru  artık daha seçici olunduğu için Gillette markası göze kestirilir.Sensörlü amartisörlü modelleri rağbet görür.
Arada nostalji olsun diye jiletli ustura ve domuz fırça ( o zamanlar fırçanın ne kılı olduğu sorgulanmaz ) gelir geçer.
Tıraşı,bakımı ve iyi görünmeyi kendine ve topluma saygı kabul edenlerin forumunu Google da bulduğun zaman bütün kronolojik tıraş tarihin tekrar yazılmaya başlar.
Sensörlü tarihde takılı kalanların çok az kısmı yılda bir defa esastan tıraş olur.Klinik vakalar çeşitli jiletleri değişik aletler ile kombine etmeye çalışmakla başlar ağzında yemeği çiğnerken arada ustura bilemekle devam eder.
Nokta.

shave.583.jpg
İhtilaf ustadim aslinda bu isin ata sporu benim icin jiletli ustura arko domuz kili forca ve kolonya... Ama o iyi bu koyu derken kullanmaz olduk

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
(17/03/2015, Saat: 19:56)Aedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İhtilaf ustadim aslinda bu isin ata sporu benim icin jiletli ustura arko domuz kili forca ve kolonya... Ama o iyi bu koyu derken kullanmaz olduk

Sent from my iPhone using Tapatalk

Saydıklarınız işin temeli olsada imkan varsa daha kaliteli set kullanma taraftarıyım.Elinizdeki Feather ustura ve fırçaların keyfini atalarımız bilemez Smile
(17/03/2015, Saat: 19:36)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Geleneksel tıraşın tarihi,1970 yada daha önce doğanlar için dede ve babalarını seyretmesiyle başlar.
O zamanlar fotoğraf makinesi kıymetli tab ettirmek ayrı külfet olduğu için çoğunluğun yüzü köpüklüyken yalandan tıraş olan halinin hatırası yoktur.
Berber koltuğuna artık yükselti konmadan oturup saç tıraşı olmaya başlayınca berber amcaların sakal tıraşıda yaptıklarını görür ve  idrak eder.
Ortaokul yıllarında hormonların hücumuyla sivilceli komşu kızı bile Cinderella gibi görünürken bedava jöle,parfüm kaptığın berber çırağı da kanki oluverir.
Sivilceli dönemden sakallı duraklama dönemine geçişte cilt için bol bol berber tavsiyesi ve arada berberde Ferdi Özbeğen eşliğinde ustura tıraşı olunur.
İlerleyen yıllarda permatiğin koruma barını kırma ve yeni çıkan kartuşları tecrübe etme kaçınılmaz olur.
Yirmili yaşlar öğrencilik ve garibanlık arasında ucuz kartuşla ve köpükle geçiştirilir,otuzlu yaşlara doğru  artık daha seçici olunduğu için Gillette markası göze kestirilir.Sensörlü amartisörlü modelleri rağbet görür.
Arada nostalji olsun diye jiletli ustura ve domuz fırça ( o zamanlar fırçanın ne kılı olduğu sorgulanmaz ) gelir geçer.
Tıraşı,bakımı ve iyi görünmeyi kendine ve topluma saygı kabul edenlerin forumunu Google da bulduğun zaman bütün kronolojik tıraş tarihin tekrar yazılmaya başlar.
Sensörlü tarihde takılı kalanların çok az kısmı yılda bir defa esastan tıraş olur.Klinik vakalar çeşitli jiletleri değişik aletler ile kombine etmeye çalışmakla başlar ağzında yemeği çiğnerken arada ustura bilemekle devam eder.
Nokta.

shave.583.jpg

İhtilaf komşum ne güzel ifade etmişsiniz nostalji oldu,gerçekten ferdi özbeğen,ümit besen çalardı fonda, ustura traşı ardından biryantin veya jöle süpersiniz üstat.

syg
Zaman ve mekan içinde herşey değişkendir.
Teşekkürler @pitbull Hocam
Neredeyse yarım yüzyıl öteye sıçradık Smile

(17/03/2015, Saat: 23:23)pitbull Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İhtilaf komşum ne güzel ifade etmişsiniz nostalji oldu,gerçekten ferdi özbeğen,ümit besen çalardı fonda, ustura traşı ardından biryantin veya jöle süpersiniz üstat.

syg
Eninde sonunda ıslak tıraş elektrikli tıraşa yenilecek, önce jiletler sonra kartuşlar tarih olacak.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,188 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,373 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,575 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,589 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  İlk (Son) Jiletli Ustura Tıraş Maceram Johny White 19 4,660 05/09/2022, Saat: 16:40
Son Yorum: Johny White
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,156 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Ustura Traşı Tahriş Hakkında yigit 11 3,441 07/09/2021, Saat: 15:23
Son Yorum: yigit
  Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var? manuple 34 14,509 11/05/2021, Saat: 18:20
Son Yorum: Laylaylom
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,654 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Gelin el ele verelim, geleneksel tıraş ekipmanlarını yaygınlaştıralım. mvorun 19 7,058 01/05/2021, Saat: 19:26
Son Yorum: Ömer t. Katı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: