Tıraşta Minimalizm
(15/02/2019, Saat: 22:22)Efrasyab Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında Bahar mevsiminde mesela Mayıs ayında Geltir 1. Buyuk toplantısını yapsak Ankarada. Tüm illerden komşular gelse. Ankara misafirhanelerden geçilmiyor konaklama yeri sorunu olmaz. Hep birlikte haftasonu buluşsak ne güzel olur.

@Efrasyab komşum neden olmasın. Bu çok büyük bir geltir etkinliği olur. Sosyal medyada öyle etkinlikler düzenleniyor ki çoğu eğlence ağırlıklı. Geltir etkinliğinin ise bunlardan çok farklı ve daha kaliteli olacağını düşünüyorum. Bunu Ankara ekibinin en iyi şekilde düzenleyebileceğini kanısındayım.

Aslında bu tür buluşma etkinliklerinin forum üyeleri arasında dayanışma, paylaşım ve tıraş ritüeli gelişimine çok büyük katkı yaptığını Ankara buluşmasında görmüştüm. Dışarıdan gelecek geltir üyeleri de bundan fazlasıyla yararlanabilir. Saygılar, selamlar...
Berberlerde geleneksel ve profesyonel sakal tıraşı 10tl. 100 tıraş 1.000tl. Zevkler renkler kısmını bir kenara bırakırsak, bir alete 1.500 lira bir sabuna 250 lira fırçaya 600 lira verip birde bunları çeşitlendirmektense berber daha ucuz ve mantıklı duruyor.
Hobi olarak bakılırsa dediğiniz gibi üst seviyelere çıkılabilir sayın komşum. Ama meseleye sayın starex Selman beyin ‘50 kuruş’ tıraşı gibi amaç sonuç olarak bakarsak ekonomi yapmaya da uygun. Sebep-sonuç mu amaç-sonuç mu ? Şahsen dün amaç sonucu tercih ettim ve minimalizme karar verdim.
(15/02/2019, Saat: 23:57)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Berberlerde geleneksel ve profesyonel sakal tıraşı 10tl. 100 tıraş 1.000tl. Zevkler renkler kısmını bir kenara bırakırsak, bir alete 1.500 lira bir sabuna 250 lira fırçaya 600 lira verip birde bunları çeşitlendirmektense  berber daha ucuz ve mantıklı duruyor.

1500 liralık alet ömürlük.
600 liralık fırça da doğru kullanımla ömürlük sayılabilir.
250 liralık sabun senelik.
Her türlü f/p avantajı var...
(15/02/2019, Saat: 23:57)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Berberlerde geleneksel ve profesyonel sakal tıraşı 10tl. 100 tıraş 1.000tl. Zevkler renkler kısmını bir kenara bırakırsak, bir alete 1.500 lira bir sabuna 250 lira fırçaya 600 lira verip birde bunları çeşitlendirmektense berber daha ucuz ve mantıklı duruyor.
Bu kesinlikle kişisel bir tercihtir. Bakış açısına göre durum kat be kat değişir.

Misal berberdeki fırça taş çatlasın 50 lira, sizden önce 250 kişinin yüzünde gezmiş belki de
Evinizdeki fırça 250 lira ama sizinkinden başka yüz görmemiş.

Maddiyat dışında işin bir de hijyen boyutu var. Ben geleneksele başladığım günden beri berberde hiç sakal tıraşı olmadım mesela. Bunca kişisel kullanım ürünü genel kullanılırken orada, gerek de duymuyorum.
Bilmiyorken eyvallah ama biraz birşeyler öğrenip farklı açıdan bakınca olay bambaşka bir hal alıyor..

Finalde girişteki ilk cümlemi tekrarlıyorum..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
Arkadaşlar, tartışmaya doğrudan müdahale olmak gibi bir amacım yok ama şunu da ifade etmeden duramayacağım:

Buradaki tıraşta minimalizm maddiyat üzerinden zaten tartışılan bir konu değil. Tıraş bireysel zevk olduğu için biraz da az ve özle bu bireysel zevki yaşamak şeklinde ifade ediliyor. Kullandığımız ürünler zaten pahalı olduğu için minimal tıraş ister istemez bunu ifade edecek.

Yani 2000 TL'lik bir adet makine ve fırça ile de bu zevk minimal düzeyde yapılabilir, 200 TL'lik bir adet makine ve fırça ile de.
Minimal tıraşta işin maddi kısmı burada çok da önemli değil. Burada kasıt nicelik, sadelik, azlık, özlük, vs... olması gerekiyor. Mini mini yaşam yani. Smile Dolapları azaltıp hanımlara teslim etmeye bir adım. Smile

İşin felsefi kısmına, minimalizmin tarihçesine hiç girmiyorum, çünkü orada tüketim yaşam tarzına karşıt bir düşünce olarak karşımıza çıkar ki; kullandığımız çoğu tıraş kozmetikleri ve aletleri küresel tüketim ürünleridir. Bu düşünceye göre yaklaşırsak, hepimizin yuma tıraş aleti, temizel fırça, derby jilet ve arko tıraş sabunu kullanması zorunlu hale gelir. Bu da forumda kıyameti koparır. Smile Tartışmanın sonu konunun kapanmasına doğru gider. Tamam sustum. Konuyu, hobimizi dağıtmayayım. Smile

Saygılarımla...
Bu konuda biraz ara verelim, daha sonra devam edelim.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Biri minimalizm mi dedi? Fırça Jilet Tıraş aleti Big Grin

https://www.youtube.com/watch?v=YJPD2YAAd5U
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(06/03/2019, Saat: 19:37)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Biri minimalizm mi dedi?  Fırça  Jilet  Tıraş aleti  Big Grin

https://www.youtube.com/watch?v=YJPD2YAAd5U

Maksimalizmdir o Tongue
Bir yabancı olarak kusura bakmayın cok tırıska seyler toplamıs amcam. Hani nicelik varda, nitelik goremedim ben.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,661 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Tirasta Turk Markalari volkanslim 23 9,108 01/05/2021, Saat: 19:19
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Algıda Seçicilik - Geleneksel Tıraşta Eşik Noktası izbe 8 5,961 30/01/2017, Saat: 21:51
Son Yorum: onurcakmak
  Geleneksel Tıraşta 1. Ay kolay32 11 8,573 18/01/2017, Saat: 20:28
Son Yorum: Tahir
  tıraşta yüz gerdirme linguist 6 7,886 21/11/2012, Saat: 15:17
Son Yorum: canbaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: