Sigaranın radyoaktif olduğunu biliyor musunuz?
#1
Exclamation 
Öncelikle şöyle başlayayım, hepimiz sigaranın akciğer kanserinde büyük etkisi olduğunu biliyoruz. Bazılarının bilmediği ikinci bir etken de radon gazı. Bu gaz yer altından kayalardan sızan doğal bir gaz. Bu da akciğer kanseri yapıyor. Özellikle hiç sigara içmediği halde, bodrum katlarında yaşayan birçok insanın akciğer kanseri sebebi olmasının sebebi bu. Türkiye de radon gazı yoğunluğu yüksek olan ülkelerden birisi. Radon gazı ile ilgili şuraya bir göz atmanızı öneririm.

https://www.isgnedir.com/radon-gazinin-tehlikeleri/

Şimdi sigaraya gelelim, hepimiz sigaranın kağıdındaki arsenik, katran, civa vs gibi kimyasallardan dolayı kanser olunduğunu sanıyoruz değil mi? Aslında bilmediğiniz çok pis şeyler var. İçtiğiniz her sigara radyoaktif ve sigaradan akciğer kanseri olanların yarısı aldığı radyasyondan dolayı kanser oluyor.
“Hadi canım ne alaka” diyorsunuz biliyorum, olay şöyle, bilinen en toksik element ‘polonyum 210’ adlı elementtir. Radyoaktif bir maddedir, Bizmutun, nötron ışımasıyla elde edilir. İlkel atom bombalarında tetikleyici olarak kullanılırdı. Zenginleştirilmiş uranyum ve plütonyumdan çok çok daha tehlikelidir. Şöyle örnek vereyim 85gramı 85milyon insanın ölmesine sebep olabiliyor. Bu sebeple özellikle ülkeler arası istihbarat örgütlerince suikast amaçlı kullanılıyor. Bakın insanı öldüren toksik şeylerin sıralamasının videosu:

Hatırlayanlar vardır, birkaç sene önce eski bir kgb ajanı olan Alexander Litvinenko, İngiltere adına mi6 için çalışırken, Rusya’dan gelen iki ajan arkadaşının ziyareti sonrası rahatsızlanıp hastalandı. 2 günde öldü. Önce karaciğer ve böbrekler, sonra akciğer ve en son kalp iflas etmişti. Doktorlar anlam veremiyordu. Vücudunda çok yüksek miktarda radyasyon görünüyordu. Ajan olduğundan, devlet şüphelendi, istihbaratçılar eşliğinde alınan örnekler İngiltere’nin çok gizli bir nükleer üssünde teste tabi bulundu. Alexander polonyum 210 ile zehirlemişti. Diş fırçasında çok yüksek dozda polonyum 210’a rastlandı. İngiltere krize girdi, her yerde aramalar yapıldı, o iki ajanla uçağa binen herkes tarandı, sonunda birer birer Avrupa ülkeleri Rusya’yı suikastla suçlayıp bazı vatandaşlarını sınır dışı etti ve Rusya’ya ambargo uyguladı. Hala da devam ediyor. Buyurun hikayesi.

https://www.youtube.com/watch?v=z8tJzsFEq8M

Hala sigara ile bunlar ne alaka diyorsunuz şöyle? Amerikan Philip Morris gibi sigara üreticileri, bol miktarda tütün alıyor haliyle. Açgözlü çiftçiler de tütün iyi gelişsin, yaprakları iri olsun diye bol bol kalsiyum fosfatlı gübreler kullanıyorlar. Bu gübreler az oranda doğal uranyum 228 ve radyum 226  içeriyor. Uranyum ve radyum toprağa geçip, doğal radon gazıyla etkileşime geçtiğinde polonyum 210 ve kurşun 210 elementleri oluşuyor. Bunlar da büyüyen bitkiyle beraber tütünün yapraklarına yerleşiyorlar. Aslında Marlboro gibi sigara markaları ta 1959’dan beri sigarada polonyum 210 olduğunu biliyorlar, ama bunu yıllarca saklıyorlar. Ta ki yakın zamanda yapılan bazı bilimsel araştırmalar ve sigara üreticilerin eski araştırma verilerine ulaşılıncaya kadar. Adamlar 40-50 yıl radyasyonlu ürün sattıklarını gizliyorlar. Hâlbuki sigara üreticileri 1980’de tütünden asitle yıkama yöntemiyle radyasyonu temizlemeyi bulmuşlar. Ama bunu yapmayı tercih etmiyorlar neden mi?

Birincisi bunu üretimde ekstra bir maliyet olması. Neden ekstra masrafa girsinler ki sizin sağlığınızı değil ceplerine giren parayı umursuyorlar.

İkincisi de tütündeki radyasyonu temizleme yöntemlerinin, sigaradaki nikotinin beyne hızla geçerek rahatlama vermesini dolayısıyla, sizi kendine alıştırmasını absorbe etmesi. Yani sigaraya bağımlılığınız devam etsin diye bu arındırma işlemini yapmamayı seçiyorlar. Diğer katran vs filtrelerde biraz tutulurken, polonyum 210 direk ciğerlerinize radyoaktif madde olarak giriyor.

“Türkiye Atom Enerjisi Kurumu verilerine göre, sigaranın kimyasal zehrinden çok içindeki radyoaktif zehir daha etkili. Günde 2 paket sigara içen bir kişi, 25 yılda radyasyon işçisinden 3 kat daha fazla radyasyona maruz kalıyor.”

“Örneğin günde 2 paket sigara içen bir kişi içmeyene oranla 16 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanma riski var.”

“Almanya'da akciğer kanserinin % 80-90 kadarının sigaradan ve bunun yarısının da yukarıda açıklanan radyasyon dozundan kaynaklandığı kabul edilmekte.”

Tam bu noktada insanın aklına şu gelmiyor mu, acaba kendi ülkemizin açgözlü üreticileri de çilek olsun, üzüm olsun, çay olsun, domates olsun gübreye abanıyor da abanıyor. Radon bizde de var. Aynı etki yiyeceklerde de olabilir. Bu ne derecede inceleniyor, sağlık bakanlığı ne kadar araştırıyor, her gün içtiğimiz çay, yediğimiz domates de bizi sigara gibi radyasyonla zehirliyor mu? Kim bilir. Zaman gösterecek. Bize ilkokulda çocukken yerli malı haftası ayağına Çernobil’in döküntüsü radyasyonlu fındıkları yedirdiklerini unutmadık değil mi?

Lütfen aşağıdaki linkleri ve videoları gözden geçirin ve sigarayı bırakmak, insanlara bıraktırmak için elinizden geleni yapın ve bu mesajı herkese yayın.

https://www.ilkehaber.com/haber/sigarada...-16604.htm
https://www.ntv.com.tr/turkiye/tutundeki...LImDmJM_Rw
http://www.nukte.org/node/164

https://www.youtube.com/watch?v=WWSbI78lnz4
https://www.youtube.com/watch?v=aWnkh8uyHRc
https://www.youtube.com/watch?v=jlYqbc1nN8s
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#2
Sigara kullanmazsanız böyle uzun yazıları okumak zorunda da kalmazsınız. Big Grin

Şaka bir yana bilgiler için teşekkürler üstad. Smile
Cevapla
#3
Özgün komşum harikasın , sigara içen birisi olarak bunu özellikle dikkate alıcam .
Cevapla
#4
Dolu ve bilgilendirici bir yazıydı, elinize saglık.
Cevapla
#5
Benim gibi caiz tabirle sigara bırakma döneminin riskli döneminde olan kişiler için güzel bir motivasyon yazısı.

Emeğinize sağlık.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Satın aldığınız ürünlerin içeriğini okur musunuz solidas 19 860 25/04/2019, Saat: 15:27
Son Yorum: yenikomsu
  Gerçeği biliyor olmak,anladığınız anlamına gelir mi? ahraz 26 3,859 08/02/2019, Saat: 17:23
Son Yorum: ahraz
  Spor Yapıyor musunuz? Niko 22 7,145 22/05/2016, Saat: 19:21
Son Yorum: rating
  Çanta kullanıyor musunuz? Lord Sparhawk 32 25,359 04/10/2015, Saat: 11:27
Son Yorum: Chinaski
  biliyor muydunuz? errate 10 7,621 19/01/2013, Saat: 20:08
Son Yorum: errate

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi