Geç olsun güç olmasın..
Big Grin 
Herkese selamlar hürmetler,

Forumda yeni gelen üyelerin kendini tanıtması adet olduğu üzere bir konu da ben açayım dedim.(Biraz uzun oldu ama...) İsmim Fatih. Yaklaşık 2 yıldır geleneksel tıraş yöntemleriyle tıraşı, daha çok mecburiyetten yapılan bir eylem yerine eğlenceli ve hatta özlenen bir eylem halinde yaşıyorum. Blush

Bende forumda belkide bir çok insanın geleneksel tıraş konusunda ilk bilgilerini edindiği tiraskeyfim.blogspot.com adresinde (sanıyorum @LordSparhawk)  paylaşılan bilgileri okuyarak başladım. Hem ilk merak hemde maddi imkansızlıklardan dolayı bir Ali Bıyıklı ustura, 5 adet permasharp jilet, 10 TL'lik ne idüğü belirsiz bir fırça ve Arko sabunla ilk tıraşımı oldum. Tıraş bittiğinde yüzümde ikisi derin (ki ufakta olsa bir tanesinin yüzümde küçük bir lekesi halen duruyor) dördü çizik olmak üzere bir çok bölgeden kan sızıyordu. Kan taşı filan hak getireydi zaten. O anlık öfkeyle Ali Bıyıklı usturayı çöpe attım.(Ev ahalisine bayağı bir eğlence konusu olmuştum Big Grin ) Ama her mutfağa gittiğimde çöpteki o ustura vicdanımı rahatsız etti durdu. Aldım çöpten güzelce temizleyip kaynattıktan sonra bu işi yapabilen insanlardan ne eksiğim olduğunu ve nelerde yanlış yaptığımı araştırmaya ve bu işin üzerine daha fazla gitmeye başladım.

Gel zaman git zaman işin edeplerini/adaplarını bilenlere sorarak ve bu forumdaki paylaşımları üye olmadan okuyarak işi ilerletmeye başladım. Maddi anlamda kendimi toparladığımda @Noyan bey'den ilk, adam gibi usturam diyebileceğim Dovo Shavette'imi aldım. Tabii ki vücudunuza mikrop bulaştığında nasıl rahat durmazsa bende rahat durmadım ve çelik ustura alemine daldım. Wink  İlk çelik ustura olarak Dovo Astrale'yi aldım. Onda minik bir sorun yaşadım ama @Noyan bey sağolsun yapıcı yaklaşımıyla bu sevdaya tekrar tutulmamı sağladı ve alttaki fotoğrafta gördüğünüz Bismarck ustura ile işe başladım (6/8" lik bir ustura başlangıç için büyük bir ustura ama büyüğünü kullanabiliyorsam diğerlerini haydi haydi kullanırım dedim  Big Grin )

Sonra Allah'a şükür ekonomik durumumun iyice düzelmesiyle peyderpey alttaki tüm malzemeyi satınalmak nasip oldu. Hepsinin ne olduğunu tek tek yazmama gerek yok sanırım. Ama yinede merak edenler olursa bu başlık altında severek yanıtlarım. Fotoğraflarını çekmeyi unuttuğum 3 adet tıraş fırçamda var. (1 Frank Shaving Mix Badger, 1 Semogue Boar 1 tanede Isana Sentetik fırça)

Bu işe ilk başladığım günden beri Safety Razor işine hiç merak duymadım. Ben usturacıyım. Kendimi ve el melekelerimi ona göre geliştirdim. Bu demek değildir ki Safety Razor'la ustura tıraşı gibi tıraş olunmaz KESİNLİKLE HAYIR  Exclamation Safety Razor bu işe en emniyetli başlangıç noktasıdır ve onunda tadı bir başkadır. En azından bu forumda kullanan abilerimizden festivalde aldığım bildirimler bu şekilde. Big Grin

Sözü çok uzattım biliyor ve affınızı rica ederekten son cümlelerimi kurmak istiyorum.

Genç ya da yaşlı fark etmez geleneksel tıraşı öğrenmeyi ve ömür boyunca bunu zevkle yapmayı düşünüyorsanız bundan sonra ki satırlara dikkat edin. (Bu cümlelerim ustura içindir) Elinizde tuttuğunuz alet eğer ellerinize yeteri kadar hakim değilseniz sizin için dünyanın en tehlikeli aletidir. İstemeden, cildinizin en hassas ve yaralandığında en geç iyileşen ve yara izi kalan yeri olan yüzünüze kalıcı zarar ve hasarlar verebilir belki daha da dikkatli olmazsanız "yok canım oha ! " demeyin kendinizi öldürebilirsiniz bile. O yüzden elinizdeki alete saygı duyun. Trafiğin ve usturayla tıraşın acelesi olmaz. Kendinize rahat rahat tıraş olabileceğiniz bir zaman ayarlayın. @dikdik_s abiminde dediği gibi ister ustura ister Safety Razor kullanın yüzünüze kesinlikle BASTIRMAYIN !(Emel Sayın'ın mikrofon tuttuğu gibi Big Grin tutun) Bu alışkanlığı bir anda değil zamanla kazanacaksınız. Elleriniz ıslakken ve ayrıca tıraş olurken çevrenizde sizden başka birileri varsa tıraş olmayın. (Hem dikkatinizi dağıtabilir hemde elinize istemeden çarparaktan yüzünüzü derin kesmenize sebep olabilir)

Son olarak geleneksel tıraş konusunda bilmeyi ve öğrenmeyi istediğiniz istisnasız tüm konuları, kurallarına uygun biçimde düzgün Türkçe ile konu açarak sorarsanız ben dahil en eskisinden en yenisine kadar konu hakkında bilgi sahibi tüm üye/yöneticilerimiz merak ettiklerinizi öğrenmenizde size sonuna yardımcı olacaktır.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Kalın sağlıcakla.
Fatih.

POG5l8.jpg

g9bkON.jpg

9DbVN8.jpg
Çok güzel bir merhaba olmuş. Bravo valla ustura ile başlamak büyük cesaret. Hoşgeldiniz tekrar komşum
Foruma hoşgeldiniz .
Tekrar hoşgeldiniz, Dovo inox zeytin ağacını görünce sormak istedim. Inoxdan memnun musunuz veya bismarck ile konfor açısından farklılık var mı? Inox abanoz var ama rotasyona almaya çekiniyorum bendeki en ederi yüksek ürün olduğu için
(08/11/2017, Saat: 23:07)gr00v3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tekrar hoşgeldiniz, Dovo inox zeytin ağacını görünce sormak istedim. Inoxdan memnun musunuz veya bismarck ile konfor açısından farklılık var mı? Inox abanoz var ama rotasyona almaya çekiniyorum bendeki en ederi yüksek ürün olduğu için

Merhaba,
Inox 5/8, Bismarck 6/8 olmasi nedeniyle elbetteki bir tik daha hafif ve kavramasi daha kolay. Ek olarak Bismarck`in sapina gore Inox`un zeytin agaci sapi elde daha yumusak bir hissiyat birakiyor. Keskinlik acisindan @Noyan bey`in deyimiyle Inox (kesiklere karsi) biraz daha insafli Smile Bismarck biraz zalim. Bismarck iyi bakim ve iyi kayislama yapildiginda gercekten keskin bir ustura.
Hosgeldin komsum, gec kaldın ama geldin ya onemli olan o. Bak ne guzel bilgilerinle geldin.

Kayıs haric, bileme islemlerini kendiniz mi yapıyorsunuz, birine mi gonderiyorsunuz.
(08/11/2017, Saat: 23:30)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hosgeldin komsum, gec kaldın ama geldin ya onemli olan o. Bak ne guzel bilgilerinle geldin.

Kayıs haric, bileme islemlerini kendiniz mi yapıyorsunuz, birine mi gonderiyorsunuz.

Hosbuldum degerli abim,

Celik usturalari cok yogun bicimde kullanmadigim icin keskinliklerini kaybedecek kadar yipranmadilar. Ama bileme konusunda forum uyesi @taskind den bilgi ve destek aldim. Eger korelme yasarsam kendisine gonderdigimde bana bileyerek gonderecegi konusunda soz verdi Smile Böker'ler (fotoğraftaki siyah plastik saplılar) fabrika çıkışı Dovo'lara göre daha keskinleştirilmiş olarak geliyor. Bunların biletme süreleri daha da uzun. İkiside Solingen karbon çeliği olmasına rağmen Dovo Böker'e göre daha yumuşak bir kullanım sunuyor bana göre.
Hoş geldiniz

Tapatalk kullanarak gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
Hoş geldiniz, o jilet kutusu çok tatlı olmuş öyle ama, ilerleyen zamanlarda kutu kutu hatta karton karton jilet aldığınızda hiç bir işe yaramayacak. Smile
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Hoşgeldiniz Fatih bey. Festivalde tanıştıktan sonra iletişimimizin kopmamasını istemiştim, foruma üye olmakla çok iyi etmişsiniz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hayırlı olsun :D Fallschirmjäger 5 6,704 24/12/2023, Saat: 05:07
Son Yorum: exselans
Music Ankara'dan selamlar olsun orhansolo 10 3,485 06/07/2021, Saat: 20:51
Son Yorum: orhansolo
  Bir Merhaba'da Benden Olsun Shavette 27 5,807 14/12/2019, Saat: 10:34
Son Yorum: mertalp
  ADAM GİBİ TIRAŞ OLANLARA SELAM OLSUN Karslı 28 7,541 25/04/2019, Saat: 10:22
Son Yorum: trustalt
Heart Selam olsun tıraşa gönül verenlere:) barefixxe 14 5,981 21/10/2018, Saat: 13:16
Son Yorum: barefixxe
Thumbs Up Esenlikler olsun DenizKSK 16 4,763 07/03/2018, Saat: 15:50
Son Yorum: mechanical
  Köseden selamlar olsun köse 14 5,570 25/08/2017, Saat: 20:15
Son Yorum: rating
  Selamlar olsun.. berzax 28 14,010 08/05/2017, Saat: 18:03
Son Yorum: berzax
  Sıhhatler olsun herkese :) alp_er 8 3,805 15/04/2017, Saat: 15:51
Son Yorum: rating
  Sıhhatler olsun Umutakdag 14 5,587 23/11/2016, Saat: 23:42
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü: