Kaligrafi, Osmanlı Hat Sanatı, Tuğralar
Estağfurullah @Hakann Teşekkür ederim.

Çocukluktaki merak duygusu ne müstesna bir şeydir, büyüdükçe çoğumuzun kaybettiği bir değer.

Klasik tıraş da dahil, gündelik yaşamın koşturmacasından bizi uzaklaştıran hobiler için dedikleri 'hobiler ruhu besler' sözünü çok doğru buluyorum. Aynı zamanda bir 'merak' etrafında bizi yeni keşiflere taşıdıkları için de bu böyle.

Sağolun.

PS. Çok güzel bir fotoğraf.

Sent from my iPad using Tapatalk
'' Duvarda ise 3. Selim'in Tuğrası'nı görürüz. O zamanlar ki bayrağımızda kullanılan farklı köşe sayılı yıldızla birlikte bir hilal de yer alır bu Tuğra'da ''
@SumNauta Üstat , Bende bir ekleme yapmak isterim

Kırmızı zemin üzerine sekizköşeli yıldız ve hilalden oluşan bayrak 1793 yılında 3.Selim fermanıyla devletin resmi bayrağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu bayrak  1842 de Sultan Abdülmecid zamanında  beş köşeli yıldız formunda  olanına bırakmıştır.

Aynı sekiz köşeli yıldız ve hilal formu yine 3. Selim zamanında bastırılan ve Fransızların işgal ettiği Mısır' ın , İngilizlerin yardımıyla tekrar OsmanlıDevletin 'ne kazandırılması anısına  İngiliz ve Osmanlı subaylarına verilmek üzere bastırılan ve Osmanlı Devleti ' nin ilk madalyalarından olan Vaka i Mısriye madalyasındada kullanılmıştır.
[img]140zyg2.jpg[/img]
"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."
Giordano Bruno
Bu güzel paylaşım için Teşekkürler @Apeiron

Smile

Ben de çok ilgileniyorum bu konu ile

https://instagram.com/p/BLZAEM4gIU9/
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Çok güzel yazılmış bir Kaligrafi @rocnel

Sizin gibi yaratıcı estetiğe önem veren birinin bu konuya aşina olması çok doğal Paylaşımınız için teşekkürler.

7b5c7fdb039711d6e914149f77bcb68a.jpg

Washington Anıtındaki Tuğra ve Hat

Amerikan başkentinin simgesi Washington Anıtı, ilk başkanları ve kurucu babalardan biri olan George Washington adına 1848 yılında yapılmaya başlandıysa da, bir kaç yıl sonra inşaat durduruldu (ekonomik sıkıntılar, iç savaş gibi nedenlerle) , yapımına uzun yıllar ara verildi (fotoğrafta dış mermer cephedeki ton farkı bu arayı hissettirir), sonradan 168 metrelik boyuyla dünyadaki en uzun dikilitaş olarak tamamlandı ve 1888 yılında halkın ziyaretine açıldı. En tepesine çıkmak için merdiven ve asansör de yapılmıştı içine.

Bu anıt yapılırken Amerikan hükümeti diğer ülkelerden gelecek anı taşlarını anıta yerleştireceğini açıklamıştı, Washington DC'deki Osmanlı Temsilcisine de bu isteklerini bildirdiler.

Şimdi hızlıca bizim muhteşem Aya Sofya'mıza dönelim....gezenler bilir, içinde dünyanın en büyük Hat tabloları bulunmaktadır. Bu şaheser hatları büyük Hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi yazmıştı.

İşte Osmanlı İmparatorluğundan istenen anı taşındaki yazıyı da o yazdı.

Mermer'in üzerine Sultan Abdülmecid'in Tuğrası işlendi.
Levhadaki güzel Hat'da da şöyle yazıyordu:

"Abdülmecid Han'ın temiz adı, ülkelerin dostluğunun devamını göstermek için, Washington'da dikilen bu yüksek taşa yazıldı."

a01d40a0a4455d9fb58405c65d6cbbe7.jpg

Abdülmecid'in Tuğrası ve Hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi'nin muhteşem Hat yazısıyla nakşedilmiş iyi niyet sözleri taa o zamanlardan bu yana Washington DC'ye bakıyor

Böyle güzel bir kaligrafik tarzda yazı yazabilmek ne güzel bir yetenek (sabırlı çalışmanın sonucu tabi ki....benim gibi sabırsızların sahip olamayacağı bir şey)

34ab8024ee794f7f252e926033a4f126.jpg

Türk Hat Sanatına dair küçük bir bilgi:

İstanbul'un 1. Dünya Savaşından sonra işgal edilmesiyle Hattatlara en çok ısmarlanan yazılardan biri "Bu da geçer ya hu" olmuş....Anadolu'da Mustafa Kemal liderliğinde kazanılan zaferlerden sonra ise "Gel keyfim gel" yazısı istenmiş...Evlere ve dükkanlara asılmış bu yazılar.

Aşağıda Modern Hat Sanatımızın büyük ustası Emin Barın'ın yazdığı 2 "Gel Keyfim Gel" yazısı görülüyor:

774e00515c9d82560ef567060aab1068.jpg

89c3b2a0106f863a3b8859a2f8ec5bb5.jpg

Dolmakalem merakı bulaştırdığım bir arkadaşım, yeni başladığı dolmakalem ve mürekkep keyfinin etkisiyle Kaligrafi çalışmaya başlamıştı.

Ona Roma'lıların 2000 yıl önce yazdığı, İngilizlerin kullandığı ve güzel Osmanlı Hat Sanatı'nın en çok yazılan hatlarından biri olan bir sözden bahsetmiştim.

O 3 dildeki sözü bir Kaligrafi formu içinde birleştirip, özel bir Japon Mürekkebi ile yazıp bana hediye etti. Güzel bir sürpriz oldu benim için

ab1da45191342086529dfa67632d55d5.jpg

Anglo-Sakson Kaligrafi Sanatının Rönesans Sonrası dönemindeki önemli kaligrafi yazı karakterlerinden birisi de, bir zamanlar çok yaygın olan zarif "Copperplate".

El yazısı formunda, kalemi fazla kaldırmadan, çoğunlukla tek hareketle yazılabilen bu güzel harflerin Küçük ve Büyük harf yazım örnekleri aşağıda:

bccc0ca3bbb3d30b3e517d61d63b8b1d.jpg

c61a748f88d10f204a8395b142477ee5.jpg

3089b93667d94ce3cfd7c1519ee7b7ae.jpg

ccdf08a55ebecee0b6e78e0d950d652f.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir Osmanlı Berberi - Gravür ohtararan 1 3,582 03/06/2013, Saat: 23:12
Son Yorum: Fallschirmjäger

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: