kitap tamiri için yapıştırıcı önerisi.
Pek kıymetli forumdaşlar,

Atadan öteden miras bir miktar kitap geçti elime. Çoğunluğu saman kağıda basılmış.
Bu kağıdın yapısından ve de kullanılan yapıştırıcının ömrünün sonuna gelmiş olmasından herhalde, kitaplar ele aldıkça dağılmakta. kapsamlı bir tamirat-tadilattan yolu göründü.

Saman kağıdın handikaplarından biri de yapıştırıcıyı yutmaya meyilli olması, difüzyonla yayılıyor ve istenmeyen yerler de yapışabiliyor.

Böyle bir deneyimi olup, yapıştırıcı konusunda tavsiyede bulunabilecek var mıdır acep?
şimdiden çok teşekkürler.
Sevgili komşum, atadan - dededen kalma değerli bir kitap söz konusu. Bence riske girmeyin. Cilt yapan bir yere götürün, pırıl pırıl yenilesinler hazinenizi. Profesyonel olmayan ellerle eski kitapları toparlamak çok zor oluyor ve ben denedim inanın güzel de olmuyor. Saman kağıt daha da sıkıntı; dediğiniz gibi, zamkı emiyor. Dikmek en iyi çözüm ama bu işlemi de tecrübeli bir elin yapması lazım. Hem rica ederseniz yapraklara bakım da yaparlar. Kitabınızın ömrü uzar. Yine de, kendim zevk alarak toparlamak istiyorum diyorsanız, matbaa desteği almanızı öneririm. Onlar tecrübelerini paylaşırlarsa işiniz kolaylaşır. Yazdıklarım sizin de aklınıza gelmiştir muhakkak; kitap konusunu görünce dayanamadım, hassas noktamdır çünkü. Umarım yanlış anlaşılmam.
(11/02/2017, Saat: 21:41)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili komşum, atadan - dededen kalma değerli bir kitap söz konusu. Bence riske girmeyin. Cilt yapan bir yere götürün, pırıl pırıl yenilesinler hazinenizi. Profesyonel olmayan ellerle eski kitapları toparlamak çok zor oluyor ve ben denedim inanın güzel de olmuyor. Saman kağıt daha da sıkıntı; dediğiniz gibi, zamkı emiyor. Dikmek en iyi çözüm ama bu işlemi de tecrübeli bir elin yapması lazım. Hem rica ederseniz yapraklara bakım da yaparlar. Kitabınızın ömrü uzar. Yine de, kendim zevk alarak toparlamak istiyorum diyorsanız, matbaa desteği almanızı öneririm. Onlar tecrübelerini paylaşırlarsa işiniz kolaylaşır. Yazdıklarım sizin de aklınıza gelmiştir muhakkak; kitap konusunu görünce dayanamadım, hassas noktamdır çünkü. Umarım yanlış anlaşılmam.

Yok, estagfirullah. Gayet iyi anladım. Aslında aklımdaki çözüm de buydu ama İstanbul-Ankara-İzmir haricinde yaşayınca ciltçi bulmak malum, sıkıntılı. Ben biraz sabredem, yolum oralara düşünce dediğiniz gibi ne yaptığını bilen birine emanet edem kitapları. Sağolun.
Ne demek. Siz de sağolun.
Video 
Kitaplarınızı kısa zamanda istediğiniz gibi tamir ettirmenizi dilerim komşum. Tamir değil ama kitap yapımı ile ilgili beğendiğim bir videoyu hoşunuza gideceğini düşünüp paylaşmak isterim.

(11/02/2017, Saat: 16:21)t.macgyver Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pek kıymetli forumdaşlar,

Atadan öteden miras bir miktar kitap geçti elime. Çoğunluğu saman kağıda basılmış.
Bu kağıdın yapısından ve de kullanılan yapıştırıcının ömrünün sonuna gelmiş olmasından  herhalde, kitaplar ele aldıkça dağılmakta. kapsamlı bir tamirat-tadilattan yolu göründü.

Saman kağıdın handikaplarından biri de yapıştırıcıyı yutmaya meyilli olması, difüzyonla yayılıyor ve istenmeyen yerler de yapışabiliyor.

Böyle bir deneyimi olup, yapıştırıcı konusunda tavsiyede bulunabilecek var mıdır acep?
şimdiden çok teşekkürler.

@t.mcgyaver komşum bende risk almayın derim. Cağaloğlunda bu işi geleneksel usulde yapan bir ciltci var
Ben babayadigarı kitaplarımı orda yaptıdım ve çok memnun kaldım.
Adresi :
MetHan cilt evi
Başmuhasip Sk No 3/1  Cağaloğlu
Orhan ve Ayhan kardeşler +90 (212) 526 48 84
İsterseniz bende ararım kargo ilede gönderebilirsiniz belki?

(12/02/2017, Saat: 14:33)Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @t.mcgyaver komşum bende risk almayın derim. Cağaloğlunda bu işi geleneksel usulde yapan bir ciltci var
Ben babayadigarı kitaplarımı orda yaptıdım ve çok memnun kaldım.
Adresi :
MetHan cilt evi
Başmuhasip Sk No 3/1  Cağaloğlu
Orhan ve Ayhan kardeşler +90 (212) 526 48 84
İsterseniz bende ararım kargo ilede gönderebilirsiniz belki?
@ Tahir
adres çok iyi oldu. not ettim. artık ar-gör sınavını filan bahane edip, kitapların da eksiğini gediğini gideririz.
çok teşekkürler.

(12/02/2017, Saat: 01:42)kalantorxl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kitaplarınızı kısa zamanda istediğiniz gibi tamir ettirmenizi dilerim komşum. Tamir değil ama kitap yapımı ile ilgili beğendiğim bir videoyu hoşunuza gideceğini düşünüp paylaşmak isterim.

@ kalantorxl
çok hoşuma gitti, vaktinde kase yaptırırken matbaacının biriyle laflamıştık. heidelberg makinesi vardı. Ben mekanik şeyleri ayrı severim, adamın biri onca dişliyi-çarkı bir fonksiyona karşılık gelecek şekilde birleştirmiş. Tahayyülü bile terapi. artık çalıştırmadığı makinesi ile birkaç baskı gösterdi, harikaydı.
(12/02/2017, Saat: 14:57)t.macgyver Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ Tahir
adres çok iyi oldu. not ettim. artık ar-gör sınavını filan bahane edip, kitapların da eksiğini gediğini gideririz.
çok teşekkürler.

@ kalantorxl
çok hoşuma gitti, vaktinde kase yaptırırken matbaacının biriyle laflamıştık. heidelberg makinesi vardı. Ben mekanik şeyleri ayrı severim, adamın biri onca dişliyi-çarkı bir fonksiyona karşılık gelecek şekilde birleştirmiş. Tahayyülü bile terapi. artık çalıştırmadığı makinesi ile birkaç baskı gösterdi, harikaydı.

@kalantorxl komşum bahsettiğim ciltevi sizin videodaki aynı teknikle ciltlemeyi yapıyor içeriye girince kendinizi
80 yıl öncesinde hissediyorsunuzWink

@t.macgyver

Beğenmenize sevindim. Kitaplarımın kapak ve sayfalarının kırılmasından çok rahatsız olduğum için kitaplarımı içine koyup okuyacağım cilt biçiminde bir kapak yaptırmak istemiştim bir ara. O sıralarda netten cilt yapan yerleri araştırırken Zafer Cilt Evi'nin sitesine rastlamıştım. Gittiğim yerler istediğim türde bir işle uğraşmak istemediklerinden vazgeçmiştim.
Cumhuriyet gazetesinin kitap ekindeki yazılarından takip ettiğim kadarı ile iyi bir koleksiyoncu olduğunu bildiğim Selçuk Altun'un kendileri ile çalıştığını görünce uğramak istemiş fakat fırsat bulamamıştım. Linkte tamirini yaptıkları kitapların ilk halleride görünmekte isterseniz bir göz atın.

http://www.kitapciltcisi.com/tamir-sonrasi.aspx

@Tahir komşum haklısınız Smile bahsettiğiniz ciltevine birkaç kez gitmiştim. Tam emin değilim ama sanırım dükkanın zemini sokak hizasının biraz altında kaldığı için içeri girerken yeraltında bir zindana giriyorum gibi hissetmiştim.
(12/02/2017, Saat: 19:04)kalantorxl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @t.macgyver

Beğenmenize sevindim. Kitaplarımın kapak ve sayfalarının kırılmasından çok rahatsız olduğum için kitaplarımı içine koyup okuyacağım cilt biçiminde bir kapak yaptırmak istemiştim bir ara. O sıralarda netten cilt yapan yerleri araştırırken Zafer Cilt Evi'nin sitesine rastlamıştım. Gittiğim yerler istediğim türde bir işle uğraşmak istemediklerinden vazgeçmiştim.
Cumhuriyet gazetesinin kitap ekindeki yazılarından takip ettiğim kadarı ile iyi bir koleksiyoncu olduğunu bildiğim Selçuk Altun'un kendileri ile çalıştığını görünce uğramak istemiş fakat fırsat bulamamıştım. Linkte tamirini yaptıkları kitapların ilk halleride görünmekte isterseniz bir göz atın.

http://www.kitapciltcisi.com/tamir-sonrasi.aspx

@Tahir komşum haklısınız Smile bahsettiğiniz ciltevine birkaç kez gitmiştim. Tam emin değilim ama sanırım dükkanın zemini sokak hizasının biraz altında kaldığı için içeri girerken yeraltında bir zindana giriyorum gibi hissetmiştim.

@kalantorxl komşum dediğiniz gibi zemin bir iki adım altta kalmış doğru adres..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tatil için otel tavsiyesi gakgoş 21 23,016 17/11/2022, Saat: 15:17
Son Yorum: alieren
Thumbs Down Filtre Kahve Makinesi Önerisi krub 45 19,035 21/08/2022, Saat: 13:00
Son Yorum: alpella42
  Yeni başlayanlar için bisiklet ENDER3470 36 15,295 06/07/2022, Saat: 16:37
Son Yorum: mixfruit
  Şehir içi ulaşım için bisiklet tavsiyesi sfenks 18 10,755 06/07/2022, Saat: 16:26
Son Yorum: mixfruit
  Valiz önerisi puukko 11 23,667 23/12/2021, Saat: 15:52
Son Yorum: nedimkratas23
Thumbs Down Aferin Forte soğuk algınlığı için ilaç. Oldstyle 3 1,296 19/12/2021, Saat: 21:22
Son Yorum: abdussamedy
Bug El Dezenfektanı Önerisi KRAL 8 3,507 29/12/2020, Saat: 20:12
Son Yorum: Kecelan
  Yeni başlayanlar için oto çocuk koltuğu ENDER3470 10 3,078 28/08/2020, Saat: 18:04
Son Yorum: rating
  Yazı için rahat, aydınlatmalı klavye önerisi Lord Sparhawk 25 14,220 28/08/2020, Saat: 10:22
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Klasik Yöntem Kitap Ciltleme dr_green 4 2,653 26/04/2020, Saat: 02:48
Son Yorum: Cem Hazir

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: