Ustura İçin Jilet Seçimi
Benim sakallarım sert ve sık komşum ama ters olarak alerjik bir cildim var. Ben sıcak su ile yumşatmak yerine tıraş öncesi ürün kullanıyorum. Tercihe bağlı olarak sadece fırça ılık suda yumşatıla bilir. Ben sentetik fırçadan yana tercihim. Soğuk tıraş tekniğinde fark ettiğim şudur. Sakalları sıcak su gibi belirgin ve yumşak yapmadığında sinek kaydı tıraş bile olunsa bir gün gibi daha erken uzuyor. Örnek vermem gerekir ise ; pazar günleri banyo sonrası tıraş öncesi takviyesi ile güzel bir yüz hazırlığı yaptıktan sonra doğal kıl fırçayı ılık suda bekleterek ustura 1 çıkış yönü + 1 çapraz şeklinde ksim yapınca bu tıraş ile 3 gün rahat çıkarıyor yüzüm 4. gün sabah yada akşam tıraş oluyorum. Ön hazırlık olarak sadece tıraş öncesi kullanıyorum fırçam sentetik oluyor komple soğuk su kullanarak tıraş oluyorum 2 gün sonra max 3. gün akşamı yada sabahı sakallarım uzamış oluyor. Yüzün daha az yıprandığını kendi cilt yapım için tescillemiş bulunmaktayım. Keskinliği orta üstü ve konforlu jiletler tercihim. Bu klasmanda gilette silver blue favorim olur ama Voskhod bolzano sharp edge de rotasyonumda bulunan jiletler.
Jiletli ustura için konuşursak Derby Usta (baskılı ve baskısız) bana çok uyuyor.
Gerek bluebeard revenge ile gerekse Parker Srx ile sıkıntısız çok uyumlu.
Günlük tıraş oluyorum. Ve ilk perde normal çıkış yönü ikinci perde tersten çok zorlamadan.

SM-M307FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(14/07/2021, Saat: 12:45)CemBarlas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jiletli ustura için konuşursak Derby Usta (baskılı ve baskısız) bana çok uyuyor.
Gerek bluebeard revenge ile gerekse Parker Srx ile sıkıntısız çok uyumlu.
Günlük tıraş oluyorum. Ve ilk perde normal çıkış yönü ikinci perde tersten çok zorlamadan.

SM-M307FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben de sizinle aynı ekipmanları kullanıyorum derby usta yarım ve bluebeard revenge. Lakin bende bir sorun var tek perde çok temiz tıraş oluyorum ama bu derby usta ile terse döndüğüm zaman çene altın bölgesinde baya çekme yapıyor. usturaya biraz daha sert asıldığımda biraz kanama ya şahit oldum. Daha keskin jilet örneğin gillette platinum veya nacet denediğim zaman hiç takılmadan sakalı alıp götürüyor ama bu jiletlerle fazla hoyrat olmaya gelmiyor. Dalma eğilimleri derby ustaya göre daha müsait. Derby usta kullanarak kendimi daha güvende hissediyorum. Ters yöne tıraşa başladığınız zaman nasıl bir teknik kullanıyorsunuz?
Derby usta gibi orta kesikinlikle jiletler gibi düşünürsek Zaza Gold jilettinde uyumu bence fena değil.
 Tıraş aleti
(30/03/2022, Saat: 08:30)exselans Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Derby usta gibi orta kesikinlikle jiletler gibi düşünürsek Zaza Gold jilettinde uyumu bence  fena değil.

Kırmızı kutuda olan mi?
(30/03/2022, Saat: 13:32)Zeus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kırmızı kutuda olan mi?

Evet kırmızı kutu
E4C7vA.jpg
 Tıraş aleti
@"Zeus" Daha dar açıyla tıraş olmaya çalışın. Boyun altı ters alırken açınızı bozuyor ve dik açı kullanıyor olma ihtimaliniz yüksek. Şayet öyle bir durum yoksa daha keskin bir jilet kullanabilirsiniz.
Parker Srx srdw sr1 gibi bir çok çeşidi var, bunlar arasında sap dışında bir fark yok sanırım
@"exselans" Bu jileti daha önce denedim aklımda teneke olarak kalmış Smile hatta bazen görüyorum kutuyu, bunu ne yapacağımı düşünüyordum ama tavsiyeniz ürerine tekrardan deneyeceğim.

@"marv" İlk perde daha yakın tıraş için biraz daha dik açıyı deniyorum ama Ters yönde tıraşa usturayı yatırabildiğim kadar yatırıyorum. Tavsiyenize katılıyorum keskin jilet ile daha rahat akıcı kesiyorum ama bu sefer keskin jiletlerde hiç ummadığım anlarda çene bölgelerine daldırıyorum. Derby usta pek dalmıyor ama nacet, perma sharp, gillette silver blue gibi jiletler anında kesiği atıyor. Çok keskin jiletler çok fazla dikkat istiyor.

@"umok" bluebeard revenge ile parker bence de metal kısmı birbirlerinin kopyası gibi. sadece parker da jilet ağızı kenarında sanırım parmak için bir oyuk var. Ben plastik sapı daha çok beğendim.  Ahşap sap kadar uzun ömürlü olacağını sanmıyorum ama bence daha güzel görünüyor.
@"Zeus" Ne sıklıkla tıraş oluyorsunuz? Eğer hassas bir cilde sahipseniz tıraş olma periyodunuzun dar bir aralıkta olması, sakal çıkış yönünüzün tersine tıraş olmanız, kıl köklerindeki stresi arttıracaktır. Haliyle kılcal kanama vs olması doğal.

Daha dik açıyla daha yakın tıraş olamazsınız. Öyle geliyor olabiliyor ancak ustura açınız ne çok dik, ne çok yatık olmalıdır. Olması gerekenden dik açıyla tıraş oluyorsanız bu kullanmakta olduğunuz jiletten daha düşük performans almanıza sebebiyet verir. Cilde saplama riski haricinde, çekme ve çekiştirme olarak dönecektir. Aynı durum olması gerekenden daha yatık bir açı kullanmanız halnde de geçerli. Zira kesmeyecektir. Burada zaten kendi sorununuzu kendiniz tespit etmişsiniz. Hiç ummadığınız anda cildinize jileti saplıyorsanız doğru açıyla tıraş olamadığınız sonucu çıkar. Oluyor olsanız jilet cildinize saplanmayacaktır. Burada cildinize dalma eğiliminde olan jilet değil, sizin yanlış açıyla cildinize jileti temas ettirmeniz. Bu elbette tıraşın tamamı için geçerli değil ancak belli noktalarda yaptığınız hatalarda jiletili ustura affetmez. Dolayısıyla yavaş tıraş olarak, doğru açıyla tıraş olmaya gayret gösterin. Ve evet tespitiniz doğru ancak eksik. Sadece keskin jilet değil, usturayla tıraş olmak çok dikkat ister. Düşük keskinlikteki jiletlerle tıraş olmak ekstra dikkat ister. Çünkü kesmediğini düşündüğünüz için hızlı çekiş yapmak, olması gerekenden fazla baskı uygulamak gibi basit hatalar yapmaya daha meyilliyiz.

Kolaylıklar diliyorum şimdiden.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 109,358 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,159 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 972 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 210,742 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,568 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Zaza Focus R21 jilet tutma Oldstyle 16 5,963 26/07/2022, Saat: 17:35
Son Yorum: trustalt
Question Solingen Cerena Jilet Sorunu master44tr 2 1,649 06/05/2022, Saat: 23:08
Son Yorum: master44tr
  Usturaya jilet nasıl takılır detaylı anlatım Berberbey 11 7,152 06/05/2022, Saat: 20:11
Son Yorum: master44tr
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,626 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,865 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: