Internet alisverisinteki guvenlik aciginin boyutu
(26/01/2016, Saat: 13:20)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, zaten tamamen güvenlik sağlanması mümkün değil. Bu nedenle, internet alışverişlerinde riski azaltmak için sanal kart kullanmaya çalışın. Zorunlu olmadıkça gerçek kart bilgilerinizi vermeyin. Her ne kadar bazı siteler kart bilgilerinizi kaydetmiyoruz dese de bir şekilde o bilgilerin sistemin bir yerinde olması ihtimali var.

Çözüm sanal kart ve 3D doğrulama sistemi
(26/01/2016, Saat: 18:19)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @chevalier. Aktif olarak kullanıyorum. Sanal kartımı tanımladım. Yukarıda yazdığım işlem adımları birebir aynen geçerli.

Tek fark. Arasıra Paypal uyanıklık yapıp sizin adınıza tuhaf bir pariteden işlem yapmak istiyor. Buna izin vermeyin. Beni orjinal para birimi cinsinden borçlandır dediğinizde o sorunda ortadan kalkıyor.

Ancak belirli bir tutarın üzerindeki usd işlemleri komisyon alıyor.

Mesela 350 usd lik bir işlemimde yaklaşık olarak (yanlış hatırlamıyorsam) 27-30 usd gibi masraf kesmişti, usd/tl çevrim işleminden bağımsız olarak.

Paypal böyle uyanıklık yaptığını bilmiyordum, bunu önlemenin bir yolu var mı komşum ?
(26/01/2016, Saat: 18:27)hamdib Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paypal böyle uyanıklık yaptığını bilmiyordum, bunu önlemenin bir yolu var mı komşum ?

Eğer dediğiniz paritelendirme konusuysa zaten PayPal size ödeme ekranında ödemeyi ürünün para birimi üzerinden mi yoksa onların kur çevirimi ile TL olarak mı yapmak istediğinizi soruyor. Yani burada bütün tercih tamamı ile size kalmış. PayPal'ın sizi kandırma şansı yok. Ödeme ekranında hangi para biriminden ücretlendirileceğinize bakın yeter.

Komisyon olayı ise ödeme miktarıyla değil alıcının PayPal statüsü ile ilgili. Eğer online mağaza alışverişi vs. statüsündeyse ücret ödenmiyor. Birey statüsünde alıyorsa ödemeyi 10$ bile olsa komisyon ekliyor PayPal.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(26/01/2016, Saat: 21:39)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer dediğiniz paritelendirme konusuysa zaten PayPal size ödeme ekranında ödemeyi ürünün para birimi üzerinden mi yoksa onların kur çevirimi ile TL olarak mı yapmak istediğinizi soruyor. Yani burada bütün tercih tamamı ile size kalmış. PayPal'ın sizi kandırma şansı yok. Ödeme ekranında hangi para biriminden ücretlendirileceğinize bakın yeter.

Komisyon olayı ise ödeme miktarıyla değil alıcının PayPal statüsü ile ilgili. Eğer online mağaza alışverişi vs. statüsündeyse ücret ödenmiyor. Birey statüsünde alıyorsa ödemeyi 10$ bile olsa komisyon ekliyor PayPal.

Cihan komşum, paypal kartım Teb etiketli ve kontör gibi yükleme yaparak online alışveriş için kullanıyorum, bu durumda benden bir komisyon almıyor anladığım kadariyle
PayPal'ı e-mağazalara ödeme yapma amaçlı kullandığınız sürece komisyon almaz. Ne zaman ki bireylere para gönderme amaçlı kullanırsınız. O zaman komisyon alır.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
@chevalier
Komşum her ne şekilde olursa olsun sanal kart kullanmak şart. Ben AppStore'dan alışveriş yaparken bile sanal kart kullanıyorum. Nasıl derseniz; sanal kart bilgilerimi ilgili siteye giriyorum fakat hemen onaylamıyorum, mobil bankacılık ile sanal karta limit tanımlayıp sitede onaylıyorum. Harcama limiti gören site kartı kabul ediyor. Sonra mobil bankacılıktan limiti sıfırlıyorum. Bundan sonra ne zaman bir şey için ödeme yapacak olayım sanal karta limit tanımlayıp alışverişi tamamlıyorum. Böylece bilgileri ele geçirseler bile limit sıfır olacağından kafa rahat oluyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk
(26/01/2016, Saat: 23:37)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @chevalier
Komşum her ne şekilde olursa olsun sanal kart kullanmak şart. Ben AppStore'dan alışveriş yaparken bile sanal kart kullanıyorum. Nasıl  derseniz; sanal kart bilgilerimi ilgili siteye giriyorum fakat hemen onaylamıyorum, mobil bankacılık ile sanal karta limit tanımlayıp sitede onaylıyorum. Harcama limiti gören site kartı kabul ediyor. Sonra mobil bankacılıktan limiti sıfırlıyorum. Bundan sonra ne zaman bir şey için ödeme yapacak olayım sanal karta limit tanımlayıp alışverişi tamamlıyorum. Böylece bilgileri ele geçirseler bile limit sıfır olacağından kafa rahat oluyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tesekkurler, yazdiklariniz benim icin guzzle fikir verdi. Sanal kart isine girmek en guzeli, biraz ugrastiracagi kesin. Ama goruyorsunuz amazon dahi bilgilerinizi koruyamiyor.
Komşum bu iş böyle, sanal kart olmazsa olmaz gibi. Dikkat ederseniz ilk mesajı ben yazdım ve sanal karttan bahsettim, ama o zaman ikna olmamışsınız herhalde. Sanal kart sandığınız kadar uğraştırıcı değil. Eğer mobil bankacılık kullanıyorsanız, limit tanımlama 1 dakikanızı almaz. Tanımladığınız limit veya harcadığınızdan geri kalan sizin belirleyeceğiniz süre sonunda sıfırlanır ya da bu süre dolmadan siz kendiniz limiti sıfırlayabilirsiniz. Ayrıca şunu bir kez daha belirteyim ki ne yaparsanız yapın riski hiçbir zaman sıfıra düşüremezsiniz. Yapmanız gereken bilinen en güncel ve güvenilir tedbirleri almak, uygulamak ve bazı basit kurallara (karmaşık şifre tanımlama, üyelik şifrelerinizin farklı olması, kişisel bilgilerin gizliliğine dikkat etmek, antivirüs ve firewall yazılımları kullanmak, işletim sistemini ve güvenlik yazılımlarını güncel tutmak,  ortak kullanılan ve güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlardan mecbur kalmadıkça kritik işlemleri yapamamak vb.) uymak. Riski sıfıra düşürmek için teknolojiden uzak durmanız gerekiyor ki bu da günümüzde mümkün değil Smile Kolay gelsin.
İnternetten güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmek için;

Sanal Kredi Kartı kullanmak
Ekran Klavyesi kullanmak (Kart bilgileri, kişisel bilgiler ve şifrelerin girişinde çok önemli)
Lisanslı bir işletim sistemi kullanmak
Ortak kullanılan bilgisayarlardan ve internetten değil; kişisel bilgisayar ve internet bağlantısı kullanarak alışveriş yapmak

zaten şart, olmazsa olmazlardan. Buna ilaveten;

Alışveriş yapılacak sitenin iletişim bilgileri mutlaka kontrol edilmeli; mobil değil, sabit bir telefon numarası olduğuna, adres bilgilerinin, banka hesap bilgilerinin sitede yer aldığına; güvenlik sertifikası bulunduğuna dikkat edilmeli. Alışveriş yapılacak site için daha önce alışveriş yapanların yorumlarına başvurulmalı, araştırma yapmalı; eğer henüz yeni, pek fazla bilinen bir site değil; ama aranan ürün sadece o sitede bulunuyorsa e-posta yoluyla ürün stok teyidi yapılmalı. (e-posta ile stok teyidi yapmak için sorduğunuz soruya alacağınız cevap e-ticaret işinin ne kadar ciddiyetle yapıldığıyla ilgili bir ipucu verecektir. E-postanıza cevap alamadığınızda alışveriş kesinlikle yapmayın.)

Her ne kadar iade için yasal bir süre olsa da ürünü kargodan teslim aldıktan hemen sonra paketi açarak ürünü incelemek ve bir aksaklık/eksiklik varsa kargodan teslim aldıktan hemen sonra (1-2 saat içinde) alışveriş yapılan siteyle iletişime geçerek iade işlemlerini başlatmak da sorunsuz bir iade için yarar sağlar. Yine, hasarlı gelen paketleri de teslim almamak gerekir.
(27/01/2016, Saat: 11:51)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bu iş böyle, sanal kart olmazsa olmaz gibi. Dikkat ederseniz ilk mesajı ben yazdım ve sanal karttan bahsettim, ama o zaman ikna olmamışsınız herhalde. Sanal kart sandığınız kadar uğraştırıcı değil. Eğer mobil bankacılık kullanıyorsanız, limit tanımlama 1 dakikanızı almaz. Tanımladığınız limit veya harcadığınızdan geri kalan sizin belirleyeceğiniz süre sonunda sıfırlanır ya da bu süre dolmadan siz kendiniz limiti sıfırlayabilirsiniz. Ayrıca şunu bir kez daha belirteyim ki ne yaparsanız yapın riski hiçbir zaman sıfıra düşüremezsiniz. Yapmanız gereken bilinen en güncel ve güvenilir tedbirleri almak, uygulamak ve bazı basit kurallara (karmaşık şifre tanımlama, üyelik şifrelerinizin farklı olması, kişisel bilgilerin gizliliğine dikkat etmek, antivirüs ve firewall yazılımları kullanmak, işletim sistemini ve güvenlik yazılımlarını güncel tutmak,  ortak kullanılan ve güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlardan mecbur kalmadıkça kritik işlemleri yapamamak vb.) uymak. Riski sıfıra düşürmek için teknolojiden uzak durmanız gerekiyor ki bu da günümüzde mümkün değil  Smile  Kolay gelsin.

Itiraf ediyorum sonradan ikna oldumSmile Musteri deneyimi cok onemli, bir tikla ulasabilecegim 6 tik da olsa o fazladan 5 tiklama dokunma yapmak istemem. Ornegin Isbankasi mobil uygulamasini kulaniyorum, ve touchid ile giriyorum telefonu degistirdigim andan itibaren.

Ama bahsettiginiz sanal kart a yonelmek durumundayim, guvenlik daha onemli burada.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnternet Hizmeti tipsol 19 18,297 08/07/2022, Saat: 13:27
Son Yorum: mixfruit
  Anti virüs / Internet Security / Firewall ckeskin 59 49,767 17/03/2021, Saat: 22:42
Son Yorum: BigHillMe
  İnternet Anasayfanız düzeni Delidumrul 1 4,122 22/08/2020, Saat: 22:21
Son Yorum: trooper_gs
  Fotokapan, outdoor güvenlik tavsiyesi. laktik 13 10,539 17/03/2020, Saat: 18:15
Son Yorum: Legend
  GSM Firmaları, İnternet Sağlayıcıları, Kargo Şirketleri m y r 10 11,553 26/03/2019, Saat: 23:32
Son Yorum: Soner
  İnternet bağlantısı hamdib 2 3,909 03/03/2016, Saat: 22:54
Son Yorum: hamdib
  Güvenlik kamera sistemi önerisi emre-sti 14 13,316 23/07/2015, Saat: 10:47
Son Yorum: korgunv
  Iphone internet kotası acil linguist 4 5,678 05/06/2015, Saat: 16:44
Son Yorum: linguist
  elektrik kesintisi sonrasi internet merg 5 6,068 02/04/2015, Saat: 09:43
Son Yorum: ckeskin
  İnternet Tarayıcısı Tavsiyesi ohtararan 22 28,046 22/01/2014, Saat: 19:48
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü: