Internet alisverisinteki guvenlik aciginin boyutu
Herkese merhaba,

Biliyorum ki forumdaki neredeyse tum arkadslar internetten surekli tras malzemeleri aliyor, ve adres kredi karti bilgilerimiz surekli farkli sitelerde kayit altina aliniyor. Bu konuda rastladigim bir yaziyi burada sizlerle paylasmak istedim. (Yazi ingilizce)

Amazon, en buyuk internet magazalarindan biri, ve en iyi guvenlik sistemlerine sahip oldugunu dusunebilirsiniz.

Bir musterinin (yazinin sahibi) dolandirilma cabalari uzerine, musteri yetkilisi uzerinden nasil gercek adresinizi alabildigi, hatta kredi karti detaylarinizi almaya calisabilecegini yazmis. Yazida dolandirici ile musteri temsilcileri arasindaki fatkli zamanlardaki her bonusmanin tek tek detaylari var.

Her ne kadar yemeksepeti, mealbox ve diger bircok firma her isleminizde kredi karti bilgilerinizi cok guvenli oldugu yerlere kaydetme ve sizi ugrastirmama vaadinde bulunsa da hala acigin boyutlari cok buyuk.

Yaziyi okumak isteyenler icin:

https://medium.com/@espringe/amazon-s-cu....ua5br688i

Ben okuduktan sonra amazondaki tum kredi karti ve adres bilgilerimi sildim, her ne kadar eski siparislerimde bu bilgiler bulunsa da.

Saygilar.
Komşum, zaten tamamen güvenlik sağlanması mümkün değil. Bu nedenle, internet alışverişlerinde riski azaltmak için sanal kart kullanmaya çalışın. Zorunlu olmadıkça gerçek kart bilgilerinizi vermeyin. Her ne kadar bazı siteler kart bilgilerinizi kaydetmiyoruz dese de bir şekilde o bilgilerin sistemin bir yerinde olması ihtimali var.
Bazı kredi kartlarında sanal alışveriş limiti belirlenebiliyor.
(26/01/2016, Saat: 14:47)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bazı kredi kartlarında sanal alışveriş limiti belirlenebiliyor.

Evet, bunu yapmak icin her seferinde internet ya da mobil bankaciliga girip limit aktarip sonra iptal etmeniz lazim. Yani digerine gore 20-30 islem fazlasi demek, her bir tuslamayi secimi dusunursek.

Guvenligi daha iyi asikar, ama cok kullanan biri icin kullanisli degil.
Sahsen ben kartlarimi internet ve telefon alisverisine kapali tutuyorum odeme yapmadan hemen once mobil uygulamadan girip tiki koyuyorum odemeden sonra heri kapatiyorum. Sanal kart da kullaniyorum. Icim rahat o acidan
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
(26/01/2016, Saat: 15:20)chevalier Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet, bunu yapmak icin her seferinde internet ya da mobil bankaciliga girip limit aktarip sonra iptal etmeniz lazim. Yani digerine gore 20-30 islem fazlasi demek, her bir tuslamayi secimi dusunursek.

Guvenligi daha iyi asikar, ama cok kullanan biri icin kullanisli degil.

Aynen bu şekilde kullanıyorum. Alışverişten önce sanal karta yabancı para biriminin TL karşılığının yaklaşık %5 daha fazlasını yüklüyorum. Ödeme gerçekleşince zaten bakiye felan kalmıyor. Gün sonunda da otomatik sıfırlanıyor zati: (bunu daha önce ayarlamış oluyorum).

Ama dediğiniz gibi 20-30 işlem değil, mobil bankacılık için girişte gelen güvenlik sms i de dahil 6 işlem sürecinden geçiyorum ve totalde yaklaşık 15-20 saniye sürüyor. Açıkca söylemek gerekirse son derece pratik ve de güvenli.

Yukarıda anlattıklarımdan farklı olarak özellikle ispanya menşeili firmalarda 3D secure işlemi/ teyidi gerekiyor. Bunun için ilave bir sms geliyor bu kadar.
(26/01/2016, Saat: 16:08)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynen bu şekilde kullanıyorum. Alışverişten önce sanal karta yabancı para biriminin TL karşılığının yaklaşık %5 daha fazlasını yüklüyorum. Ödeme gerçekleşince zaten bakiye felan kalmıyor. Gün sonunda da otomatik sıfırlanıyor zati: (bunu daha önce ayarlamış oluyorum).

Ama dediğiniz gibi 20-30 işlem değil, mobil bankacılık için girişte gelen güvenlik sms i de dahil 6 işlem sürecinden geçiyorum ve totalde yaklaşık 15-20 saniye sürüyor. Açıkca söylemek gerekirse son derece pratik ve de güvenli.

Yukarıda anlattıklarımdan farklı olarak özellikle ispanya menşeili firmalarda 3D secure işlemi/ teyidi gerekiyor. Bunun için ilave bir sms geliyor bu kadar.

Aynı yöntemi kullanıyorum içim son derece rahat. Bilgileri saklayan bir site dahi olsa sanal kart kullandıktan sonra sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Sonuçta limit tanımlayıp hemen harcayınca kart limitsiz kalıyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk
@saltuk @izbe @rating merak ediyorum, paypal kullandiniz mi? Nasil kullandiniz, sanal kartinizdan para aktarip sonra o karti silerek mi mesela?
Baslarda oyle yaptim ama su an bir kredi kartim ve sanal kartim kayitli. Ancak ben kullandigim bankanin mobil uygulamasina ya da internet sistemine giris yapip internet kullanimina acmadan paypal uzerinden de hicbir sekilde harcama yapilamiyor. Giris yapabilmek icinse benim telefonuma gelen kodu girmek gerekiyor. Yani baska telefondan banka islemlerime ulasmak imkansiz. Ve bu islem alisveris oncesi ve sonrasinda 10ar sn aliyor.
Bu sayede biri benim kredi kartimin butun bilgilerine sahip olsa dahi alisveris yapmak icin benim internetkullanimini acik tuttugum o en fazla 30 saniyelik zamana denk getirmeli. Oyle bir durum olsa bile mahkemeye basvurdugunuza paypal dolandircilarin cektigi miktari bir sekilde karsiliyor. Gectigimiz ay arkadasimin basina geldigi icin biliyorum.
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
@chevalier. Aktif olarak kullanıyorum. Sanal kartımı tanımladım. Yukarıda yazdığım işlem adımları birebir aynen geçerli.

Tek fark. Arasıra Paypal uyanıklık yapıp sizin adınıza tuhaf bir pariteden işlem yapmak istiyor. Buna izin vermeyin. Beni orjinal para birimi cinsinden borçlandır dediğinizde o sorunda ortadan kalkıyor.

Ancak belirli bir tutarın üzerindeki usd işlemleri komisyon alıyor.

Mesela 350 usd lik bir işlemimde yaklaşık olarak (yanlış hatırlamıyorsam) 27-30 usd gibi masraf kesmişti, usd/tl çevrim işleminden bağımsız olarak.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnternet Hizmeti tipsol 19 18,276 08/07/2022, Saat: 13:27
Son Yorum: mixfruit
  Anti virüs / Internet Security / Firewall ckeskin 59 49,678 17/03/2021, Saat: 22:42
Son Yorum: BigHillMe
  İnternet Anasayfanız düzeni Delidumrul 1 4,116 22/08/2020, Saat: 22:21
Son Yorum: trooper_gs
  Fotokapan, outdoor güvenlik tavsiyesi. laktik 13 10,531 17/03/2020, Saat: 18:15
Son Yorum: Legend
  GSM Firmaları, İnternet Sağlayıcıları, Kargo Şirketleri m y r 10 11,543 26/03/2019, Saat: 23:32
Son Yorum: Soner
  İnternet bağlantısı hamdib 2 3,906 03/03/2016, Saat: 22:54
Son Yorum: hamdib
  Güvenlik kamera sistemi önerisi emre-sti 14 13,305 23/07/2015, Saat: 10:47
Son Yorum: korgunv
  Iphone internet kotası acil linguist 4 5,673 05/06/2015, Saat: 16:44
Son Yorum: linguist
  elektrik kesintisi sonrasi internet merg 5 6,060 02/04/2015, Saat: 09:43
Son Yorum: ckeskin
  İnternet Tarayıcısı Tavsiyesi ohtararan 22 28,023 22/01/2014, Saat: 19:48
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü: