Artık Tanışalım...
Merhabalar öncelikle,

Bu forumla tanışmam, askerdeyken Lord Sparhawk üstadın bloguna rastlamam sayesinde oldu. Bir yıldır haftada iki kere jiletli ustura ile tıraş oluyorum ve ıslak tıraş ekipmanlarını bu süreçte yavaş yavaş toparladım (sabunlar,fırçalar...). Bu kadarla kalırmıyım? Çelik usturalar bölümünün altını üstüne getirdim. Artık yavaş yavaş çelik ustura tıraşını deneyimlemek istiyorum. Forumda bir üstaddan ilk çelik usturamı alacağım. Fakat maddi olarak biraz ağır geliyor en azından şu anda ki geçiş dönemimden dolayı. Strop konusunu (ki çok önemli, hatta taşlardan önemli bir konu olduğunu biliyorum) gazete kağıdı kullanarak çözmeyi düşünüyorum Smile. Öncelikli sorunum taşlar konusunda. Hangi taş? Norton 4K/8K, coticule (deneyim istiyor biliyorum ama hiç sorun değil. Deneyerek en iyisiyle öğrenmek istiyorum) arasında gidip geliyorum. Tabii bunun bir de lapping stone, finishing stone gibi ekstraları var. Coticule'den yanayım biraz bu konuda. Tek taşla, tıraşa hazır (bevel/ağız açılmış halde olan en azından) bir usturayı elden rahatlıkla geçirmeye elverişli bir taş. Slurry kıvamını tutturmak kısmına alışmak biraz zaman alacak sadece. Lapping konusunda da forumda okuduğum, ucuz bir yöntem olarak zımpara kağıdı yöntemini kullanacağım. Taş ve strop konusunda üstadlarımın önerilerini ve yardımlarını bekliyorum. Saygılar Geltir Ailesi.
Love is a razor and I walked the line on that silver blade....
hoşgeldiniz,
neden hemen taş işine girmek istiyorsunuz anlamadım. taşa para yatırıp gazete kağıdı ile kayışlama yapacağınıza güzel bir kayışla (orta kalite) güzel bir ağız elde etmeniz daha kolay olacaktır. forumdan alacağınız ustura zaten taşlanmış tıraşa hazır halde alınabilir rica ederseniz. bundan sonra size alışma sürecinde çok taş gerekli olmayacak, olduğunda da yine forumdan birisinden yardım talep edebilirsiniz. eliniz rahatlayınca güzel bir taş seti kurabilirsiniz kendinize. benim fikrim bu yönde, ille taş alacağım derseniz ilanıma bakabilirsiniz Smile
(04/12/2015, Saat: 17:57)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hoşgeldiniz,
neden hemen taş işine girmek istiyorsunuz anlamadım. taşa para yatırıp gazete kağıdı ile kayışlama yapacağınıza güzel bir kayışla (orta kalite) güzel bir ağız elde etmeniz daha kolay olacaktır. forumdan alacağınız ustura zaten taşlanmış tıraşa hazır halde alınabilir rica ederseniz. bundan sonra size alışma sürecinde çok taş gerekli olmayacak, olduğunda da yine forumdan birisinden yardım talep edebilirsiniz. eliniz rahatlayınca güzel bir taş seti kurabilirsiniz kendinize. benim fikrim bu yönde, ille taş alacağım derseniz ilanıma bakabilirsiniz Smile

Hayır asla acele etmiyorum taş konusunda. Sadece hazır taşlanmış, tıraşa hazır bir şekilde alacağım usturamın beni taşa ihtiyaç duymadan ne kadar götürebileceğini bilmiyorum. O yüzden biraz da taşı öncelikle almak istiyorum. Mesela yanlış kayışlamadan dolayı ucu bozarsam diye de korkuyorum biraz. İlanınıza baktım fakat benim için çok ileri seviyede şu anda o set. Artık siz üstadlarımdan bileme konusunda yardım isticem Smile
Öncelikle hoş geldiniz.

Ben de @ohtararan arkadaşımıza katılıyorum.

Başlangıç olarak forum dahilinde uygun fiyatlı ustura, kayış hatta taş alınabilir.
Bileme setinizin en önemli parçası ve bitirici vuruşu yapan kayıştır. iyi kayışlanmış bir ustura tabiri caizse yağ gibi tahriş etmeden akar gider.

Coticule ileri seviye bileme tecrübesi ister. Özellikle yeni başlayanlar için tek taşla bir usturayı tıraşa hazır hale getirmek tahmininizden zordur. Bir de coticule denilen taş doğal bir taş olup kesin bir kum ayarından bahsetmek söz konusu değildir. Ortalama 8000# kum civarına değerine çıkar. 8000# kumda bitirilen ustura da her sakalı özellikte Türk usulu gür sakalı rahatlıkla kesemez. Mutlaka konforu ve keskinliği artırmak için bir sonlama taşına yada pastaya ihtiyaç duyarsınız.

Sözün özü eski kot kemeriniz bile olsa bir kayışınızın olmasını şiddetle tavsiye ederim.

Ücretsiz bileme yapan arkadaşlar var forumda. Usturanızı aldıktan sonra mutlaka birileri size yardımcı olur. Okuya okuya, konuşa konuşa doğruyu içinize sinen şekilde bulacaksınız.

Keyifli tıraşlar dilerim.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Teşekkür ederim siz değerli üstadlarımın fikirleri için. Sizi sık sık rahatsız edicem o zaman sorularımla Smile Kayış için yardımcı olabilir misiniz? İlanlarda bir tane ayrılmış kayış dışında kayış bulamadım malesef.
Hoşgeldiniz.
Kazasız, kesiksiz hayırlı tıraşlar dilerim..
EJ89bl, EJ best badger.
Hepi topu 5-6 ay yetecek kadar malzemem var. Toplayıcı, biriktirici, koleksiyoner değilim. Keyifli tıraş peşindeyim.
(09/12/2015, Saat: 17:11)Cesko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz.
Kazasız, kesiksiz hayırlı tıraşlar dilerim..

Çok teşekkür ederim.
Hoşgeldiniz
Her Kasaba da ışık saçan bir öğretmen ve bu ışığı söndürmeye çalışan bir papaz vardır ?
Victor Hugo

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tanışalım Collector5505 3 1,668 02/01/2023, Saat: 22:00
Son Yorum: Collector5505
  Tanışalım eflatun34 30 7,190 14/10/2020, Saat: 14:56
Son Yorum: Tony Soprano
  Tanışalım ben Alper Sheeplessness 25 7,583 03/09/2019, Saat: 10:56
Son Yorum: 3RD1
  Tanışalım komşular Koza 21 5,421 10/05/2019, Saat: 02:59
Son Yorum: umutatakul
  Tanışalım keskin 16 10,308 02/03/2016, Saat: 13:21