Shavemac D01 3 Band
Shavemac D01 3 Band (26 x 52)

Forumdaki ilk incelemem sevdiğim bir fırça üzerine olsun istedim. Deneme sürecinden taslakları not etmeye ve fotoğraf çekmeye kadar oldukça keyifli bir süreç oldu benim için. Forumda bahsi geçmeyen bir model için katkıda bulunabildiysem ne mutlu bana...

ifc13m.jpg

Shavemac, her türlü ihtiyaca uygun, üst kalite kıl tipleriyle tıraş severlerin gönlünde önemli yeri olan Alman bir fırça üreticisi. Amerikalı QED firması için Savile Row adı altında üretim yapan markanın Silvertip ismini verdikleri kıl tipi piyasadaki en yumuşak uçlu porsuk kılı olarak bilinirken, D01 2 Band, Simpson Manchurian kadar omurgalı, hatta yeni nesil Manchurian’lardan bile kuvvetli omurgaya sahip bir fırça. Kısacası markanın her türlü ihtiyaca uygun bir reçetesi var. Stok modellerinin dışında kullanıcının belirlediği ölçülere göre üretim yapabilen firma, müşterilerine maksimum kişiselleştirme imkânı sunmakta.

İncelemesini yaptığım D01 3 Band fırça, stok modellerden farklı olarak yaklaşık 26mm çapında (Shavemac taban ölçüsüne göre isimlendiriyor düğümleri. Benim ölçümüm 27mm civarında) ve fan düğümlü sipariş edilmiş. Onur98’in bana gönderdiği fırçanın açılmadan önceki halini bilmiyorum ama bazı D01 serilerinin açılma öncesi yüzde zımpara etkisine benzeyen bir hissi olduğu söyleniyor.

5161jb.jpg

Kıl Yapısı ve Omurga

Kuru haldeyken sert olan kıllar, ıslanınca kadife kadar yumuşuyor. Fırçanın omurgası için ise net olarak şu ana kadar denediğim en güçlü omurgalı 3 band porsuk fırça tabirini kullanabilirim. Ortamlarda bahsedilen kadarıyla da 3 Band fırçalar arasında omurgası D01’den güçlü olan bulunmamakta. Hatta fırça için birçok 2 band fırçadan bile omurgalı desem yanlış olmayacaktır. Sert sakallar için oldukça uygun D01.

xge8wm.jpg

Fırçanın benzersiz kıl yapısı, Chubby ve Stubby’lerden bile daha yoğun bir düğüm ile birleşince dipdiri bir yapı oluşturmuş. Ayrıca şu ana kadar karşılaştığım en homojen kıl yapısı da Shavemac D01’de bulunuyor. Simpson, Rooney ve hatta Morris and Forndran fırçalarda bile aralarda siyah kıllar kendini belli ederken Shavemac D01 olabildiğince homojen ve bembeyaz kıl uçlarına sahip.

Yüzdeki His

Simpson Chubby fırçalar için “Porsuk Duvarı” tabiri kullanılır. Geniş düğüm çapı ve yoğunluktan ötürü kılların yüzde duvar gibi hissedildiği söylenir. Chubby fanı biri olarak Shavemac D01’in de aynı seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Porsuk sürüsü hava tabanlı ayakkabı giymiş masaj yapıyor…

Tecrübe ettiğim şeylerden biri, yoğun fırçalarda fan şeklindeki düğümlerin ampul düğümlere kıyasla yüzde daha başarılı aktığı. Böylesine bir kıl yoğunluğunda ampul şeklindeki düğüm özellikle aşağı yukarı hareketlerde köpük yapmayı zorlaştırıyor. Fan şeklindeki fırçalar ise yoğun kıl barındırsalar bile her hareketle kolayca köpük yapıyor. Shavemac D01, fan şeklindeki düğümüyle yüzde köpürtme yaparken diri şeklini koruyor ve açılma yapmıyor.

30tmbld.jpg

Özetle çok güçlü omurgasına rağmen yumuşacık uçlarıyla masaj hadisesinin hakkını verip tıraşı oldukça keyifli hale getiren bir fırça hissi veriyor Shavemac D01. Kıllar Shavemac Regular Silvertip (Savile Row da aynı) kadar ipeksi hissiyat barındırmasa da kadife gibi dokusuyla yüzü okşuyor. Batıcı ya da çizici karakteri olmayan, yüzde köpük yapmak için biçilmiş kaftan D01.

Köpük Yapma

Yoğun kıl yapısından ötürü D01 ile tıraş olurken ürünü bol kullanmak gerekiyor. Yine yoğunluğundan ötürü köpüğün bir kısmı da fırçanın içinde kalıyor ve 3 perdelik tıraşın ardından halen fırça sıkıldığında köpük alınabiliyor. Bu durum kimileri için oldukça olumsuz bir özellik gibi gözükse de, Premium bir ürüne sahip olup da ekonomik köpük beklentisinde olmanın mantıksız olduğuna inanıyorum. Yesin kremi, sabunu toraman D01… Yarasın!

Kıyaslama yapmak gerekirse Super tip bir Chubby’den oldukça az, Best tip bir Chubby’den ise bir tık az köpük hapsoluyor D01’in içinde.

D01’i kullanırken ürün ve su dengesini ayarlamak oldukça kolay. Fırça, köpüğü kolayca bırakırken, yüksek ısı tutma becerisiyle de takdir kazanıyor. Ilık suya bırakılan fırça düğümden sıkılmadığı sürece sünger misali su tutuyor.

aa83lk.jpg

Sap

Shavemac’lerin sapları konfigüre edilebildiği için sağlıklı bir değerlendirme ne kadar yapılabilir bilmiyorum ancak incelediğim modelin 412 kodlu sapını oldukça ergonomik buluyorum. Tercihim bodur ve etli chubby-stubby stili saplardan yana olsa da konfor yönünden herhangi bir eksiğini göremiyorum 412 sapın.

D01, Shavemac’in porsuk kılı tıraş fırçasında ne kadar ilerde olduğunun en güzel örneği. Yumuşak uç, ekstra yoğunluk, güçlü omurga ve yüksek kalite kavramları aranıyorsa, geriye rotasyondaki zamanını belirlemek kalıyor…
gurmekokular
eline sağlık @Hellhound
keyifle okudum.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Çok harika bir yazı yazmışsınız, çok teşekkürler.
3 perde sonunda sıkıldığında hala içinde köpük kalması ve malzemeyi bol koyma zorunluluğu fırçanız yeni olduğu için olabilir mi? Zaman geçtikçe ve ortası açıldıkça durum değişebilir kanaatindeyim.

Saygılar
Elinize sağlık, inceleme için teşekkürler. Fotoğrafları çok beğendim =) Özellikle Tren yanında ve Tren rayında olan fotoğraflar çok güzel.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Hellhound , ellerine kalemine sağlık harika olmuş fotoğraflara ayrıca bayıldım. Smile
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Elinize klavyenize sağlık hellhound. Çok hoş bir inceleme olmuş beğenerek okudum Smile.
Eline sağlık Hellhound!
Fırça harika, resimler harika, üslup harika. Ayrıca karşılaştırmalara bakarsak sağlam bir deneyim var arkaplanda.
Fırça konusunda incelemelerin devamını bekliyoruz, aynı zamanda bir aile fotosu da görmek isterim şahsen.
Gözümüz gönlümüz açılsın, değil mi? Big Grin
Fotoğraflar çok güzel. Teşekkürler inceleme için
Teşekkürler @Hellhound çok güzel bir inceleme olmuş.

Sent from my iPad using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
Elinize sağlık. Çok güzel bir inceleme olmuş. Sizden başka incelemeler de bekliyoruz.
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,427 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Semogue SOC Two Band Badger GeltirBot 100 146,793 28/08/2020, Saat: 11:19
Son Yorum: marv
Heart İNCELEME: 2 Band Fırçalar izbe 77 78,241 09/03/2020, Saat: 00:25
Son Yorum: dikdik_s
  Thater 4125/1 2-Band Fırça - İnceleme Emreozer 31 24,743 26/08/2017, Saat: 11:29
Son Yorum: Etikett
  Thater 4125/1 3-Band Silvertip Porsuk kılı fırça btoprak 22 21,722 31/03/2016, Saat: 21:15
Son Yorum: dikdik_s
  HEINRICH L. THATER 4125/3 28MM TWO BAND FINEST SILVER TIP FAN onur98 21 34,666 08/09/2015, Saat: 09:14
Son Yorum: Chinaski
  En yumuşak Shavemac fırçayı yaratmak ckeskin 21 19,848 21/07/2015, Saat: 17:55
Son Yorum: karakartal
  Tipsoft Super Fine Badger 2 Band trache 1 5,131 16/10/2014, Saat: 17:22
Son Yorum: 1912
  shavemac 177 karakartal 38 39,231 07/03/2014, Saat: 02:33
Son Yorum: ooppss

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: