İNCELEME: 2 Band Fırçalar
Heart 
Değerli Arkadaşlar;

Bildiğiniz üzere uzun süredir 2 band fırçalar ile ilgili bir inceleme yapmak istiyordum. Bununla ilgili olarak fırçaları toplamak iki ayımızı aldı. Ciddi bir maddi külfet ve ciddi bir aile baskısı  benim bu incelemedeki şevkimi kıramadı. Açıkcası incelemeye katılacak ürünleri büyük bir şevk ve zevkle sipariş ettim. Her birinin Türkiye ye girişini hergün kontrol ettim. Ptt takip sayfasına günlük 100 hit kazandırmışımdır. Gerçekten zevkli, meşakkatli ve yorucu bir 3 ay oldu. Yavaş yavaş incelememize başlayalım.

d6zgg.jpg

wr0s4x.jpg

İncelememize dahil olan fırçalar şunlar:

⦁ Simpson Manchurian CH3
⦁ Paladin Falstaff
⦁ H.L. Thater 4125/3 2 Band Fan Shape
⦁ Simpson Best CH2
⦁ Epsilon LE 2 Band
⦁ Semogue SOC 2 Band
⦁ Shavemac Silvertip 2 Band Fan Shape
⦁ Frank Shaving Manchurian
⦁ Frank Shaving Finest 2 Band

2wm027n.jpg

14y73tw.jpg

98ubg9.jpg

flk10w.jpg

Ürünlerin büyük çoğunluğu kolay bulunabiliyor iken, Simpson Manchurian ve Epsilon sınırlı üretim olmasından dolayı, Paladin ise üretim azlığından ve satıcının kurumsal site kurana kadar satış yapmak istememesinden dolayı zor bulunan ürünler kategorisine girmekte. (Simpson Manchurian, değerli Hellhound un katkıları ile incelememiz içinde yer almakta)

İnceleme konumuz 2 band fırçalar olduğu için öncelikle 2 band in ne demek olduğundan, ne anlam ifade ettiğinden başlayalım:

2 Band fırça ve/veya knot dendiği zaman aklımıza hemen backbone u güçlü, yay gibi esneyen ve silvertip e göre biraz daha dirençli fırçalar geliyor. Ancak 2 band ifadesi ilk olarak 2 renkli kıl yapısına sahip düğümler için kullanılmış. Yani belirli bir noktaya kadar farklı bir renk (genellikle koyu), belirli bir noktadan sonra ise farklı bir renk ( genellikle uçlara doğru açık renk). Ancak zamanla bu kelimelere farklı anlam yüklenmiş ve günümüzde kullandığımız şekle bürünmüş. İlk başlarda silvertip e nazaran daha düşük kalitede kıllar için kullanılan bu ifade, özellikle 2000 lerin sonlarından itibaren tam tersi, daha az sayıda bulunan daha özel kıllar için kullanılmaya başlanmış. Net bir bilgi olmamakla birlikte 2 band kılların büyük çoğunluğu Çin menşeili.(Kaynak wiki.b&b + Simpson kurumsal internet sayfası)

Bu kadar teorik bilgi yeter. Gelelim inceleme metodumuza. İnceleme ağırlıklı olarak benim sübjektif yorumlarımı içermekte olacak. Ancak tabii ki objektif unsurlarla destek verilecek. Öncelikle yüzde köpürtme yapmayı sevdiğimi, hassas olmayan bir cilt yapısına sahip olduğumu, sakallarımın gür ve sert olduğunu, favori bölgesinde ise çoğunlukla ak düşen kıllar nedeni ile yumuşamış bölgelerin varlığına sahip 40 larının başında bir geleneksel tıraşsever olduğumu belirteyim. Haftanın beş günü tıraş olmaktayım. Geç kaldığım / kalktığım günler hariç, kartuş kullanmıyorum. Bu bilgileri verme sebebim sübjektif değerlendirmelerin arka planında nasıl bir insan yatıyor biliniz istedim.

Objektif tarafta ise, mutfak terazisi ile boş ve suda bekletilmiş ağırlıklar, satın alma sürecinde yaşanan sıkıntılar, fiyat, koku, ambalaj/kutu bilgileri, sert sabun, krem performansları, sıcak/ılık ve soğuk su ile köpürtme sırasındaki gözlemler ve düğüm hacmi ve uzunluğu yer alacak. (Kullanılan su, Ankara nın şebeke suyu, [kireç ve sertlik oranı yüksek olmayan su])

Sırası ile başlayalım:

Simpson Manchurian CH3

16asb3o.jpg

33uxv6x.jpg

Simpson un amiral gemisi ve tüm otoriterlerce günümüzdeki en iyi kıllar olarak nitelendirilen simp manchurian ı almak için çok uğraştım. Ancak Türkiye ye kargo dahil 285 Sterlin olan fiyatı, onu inceleme konumuzun en pahalı fırçası yapıyor. Sağolsun forumumuzun değerli üyesi Hellhound fırçayı herhangi bir karşılık beklemeden inceleme amaçlı tarafımıza gönderdi. Bizi 1250-1300 TL lik külfetten kurtarmış oldu.

Fırça ağırlık itibari ile incelememizin en ağır fırçası. Kıl yapısı itibari ile epsilondan sonra en yoğun düğüme sahip. Fırça soğuk su ılık su farketmeden performansın üst noktalarında dolaşıyor. Hem krem hem de sert sabunda bana mısın demiyor. Gerçekten çok ama çok etkilendim.

Fırça yüzde resmen dans ediyor, daha önce yapmış olduğum incelemede de bahsettiğim üzere hem backbone anlamında hem de yüzdeki yumuşaklık anlamında daha iyi bir fırça kullanmadım. Tek kelime ile muhteşem bir kıl birlikteliği, muhteşem bir yoğunluk, muhteşem bir doygunluk.

34xjewo.jpg

Ölçümler itibari ile 30.9 / 56.9 boyutlarına sahip fırça gerçekten de çok büyük bir fırça. Sap işçiliği kaliteli, denge muhteşem, tutuşta herhangi bir sıkıntı yok. İlk eleştirim bu noktada ağırlığa yönelik olacak. Bu denli ağır bir fırçanın özellikle köpük ile iyice kayganlaşacak yapısında elden düşme ihtimalini çok ama çok yüksek görüyorum. Bu denli para verip aldığınız bir fırçanın banyonun sert zeminine çarptığı andaki çıkacak ses bile yürek yıpratacak cinsten olur. Ağırlığa bağlı diğer konu ise yüzde köpürtecek kullanıcıların kollarının yorulacağı aşikar. Kas yaptıracak bir fırça bu.

2rhmrk4.jpg

Fırçada herhangi bir porsuk kokusu yok. Her ne kadar fırçayı ilk ben kullanmamış olsam da, simpson un bütün kıllarını sterilize ettiği malumunuz. Ne ıslak ne kuru iken en ufak koku almadım.

2eowfo5.jpg

de32xc.jpg

Fırça kuru iken 108 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 158 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %46 sı kadar su taşıyabiliyor. (50 gram)

Kutu, standart simpson karton kutusu, berbat.  Bu fiyata, bu muhteşem fırçaya bu kutu! Bu adamlar akıllanmayacak.

Fırça ile ilgili olarak diğer bir kişisel eleştirim ise düğüm uzunluğuna yönelik olacak, yaklaşık 57 mm lik uzunluk bana biraz fazla geldi, bu durum özellikle yüzde köpürtürken fazla yayılmaya neden oluyor. Kişisel kanaatim bu yoğunlukta ve yaklaşık 31 mm lik bir knotta uzunluk 52-54 mm olsa idi nirvanaya ulaşırdı diye tahmin ediyorum.

2wbul5d.jpg

Yukarıda anlattığım nedenlerden (ağırlık ve uzunluk) ötürü kişisel kanaatim CH3 yerine CH2 nin daha iyi bir tercih olacağını düşünüyorum. (Ha bu arada boyum 1.85, ellerim “gocaman”. Buna rağmen CH2 nin, CH3 den daha iyi bir tercih olacağını düşünüyorum)

Sonuç. Muhteşem bir fırça. Tekrar edeyim. Muhteşem bir fırça. Daha önce söyledim mi bilmiyorum ama muhteşem bir fırça. Açıkca söylemek gerekirse incelemeden sonra inceleme konusu fırçaların bir kısmını satılığa çıkarıp CH2 almayı planlıyorum.

Sentetik incelememde yaptığım gibi puanlama yapmayacağım zira fırçalar arasında ciddi fiyat ve segment farklılıkları var. Genel değerlendirmeyi incelemenin son satırlarında ifade etmeye çalışacağım.

Paladin Falstaff

2l8xhcj.jpg

ra29ma.jpg

Yine kaliteli ve pahalı bir fırça. Bu fırçayı özel kılan unsur, kıllarının muhteşemliğinden ziyade, piyasada zor bulunması. Ürün karaborsadan temin edildi. İngiltere de yerleşik bir arkadaşım aracılığı ile zar, zor getirildi. Bu denli zor bulunmasının tek nedeni üreticisinin keyfi kararları. Ken beyefendi site açıp, fırçalarını oradan satacağını bu sürenin 5-6 ayı bulabileceğini, bu süre zarfında üretim ve satış yapmayacağını duyurduğundan bu yana ürünlerin neredeyse tamamı karaborsa oldu.

Ürün iki farklı üreticinin iki farklı bölümünü üretmesinden ibaret. Kıllar, Morris&Fordran, sap ise Darkholler üretimi. Yani fırçamız Sabini ve Ken üretimi.
Daha önce bu konuda detayları Falstaff incelemesinde paylaşmıştım. Merak eden arkadaşlarım o incelemeye bakabilirler.

2ec3m6d.jpg

f3gydw.jpg

2mfynth.jpg

Fırça CH3 e göre daha küçük, daha optimal boyut ve ağırlıkta. Knot neredeyse aynı iken, loft ta ciddi bir kısalık sözkonusu. 51 mm lik loft, manch a göre yaklaşık 6 mm daha kısa.

Fırça, Sabini nin özenle oluşturduğu kıllara sahip. Fırça kıllarının bir çoğunun ucu kanca şeklinde. Bu da fırça meraklılarının en çok beğendiği jel tip adı verilen, yüzde harika his bırakan bir durum. Ama aynı şeyi sap için söylemeyeceğim. Sap ın ergonomisini beğenmedim. Ağırlık dengesinde sap a doğru bir kayma var. Kıllar daha hafifken, sap ağır kalmış. Tutuşta değil ama dengedeki bu hafif kayma yüzde köpürtürken çok hissedilmiyor ama kapta köpürtürken hissediliyor.

e6ylp4.jpg

28bbgnc.jpg

Fırça kuru iken 89 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 122 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %37 si kadar su taşıyabiliyor. (33 gram)

Sıcak suda, soğuk suya göre biraz daha başarılı buldum. Sanki m&f kıllar sıcakta daha bir köpürdüler. Soğukta performansı kötü değil ama sanki sıcakta farklılar. (sıcaktan kastım, ılık ile sıcak arası bir sıcaklık – bebek sütü derecesi). Kremde de, sert sabunda da performans aynı. Harika.

Gelelim yüzde köpürtme ve yüzde bıraktığı hisse. İşte burada durum değişiyor. Ortaya bir Ferrari çıkıyor. Muazzam bir duygu, harika bir backbone. Çok ama çok güzel bir kayganlık, yumuşaklık, dokunuş. CH3 kadar yoğun olmayan düğüm, bu alanda size bu eksikliğini hiç ama hiç hissettirmiyor. Burada tek eleştirim, loft biraz daha mı uzun olsaydı sanki. Yani 51 mm değilde 53 mm olsaydı. Hellhound hocamın ifadesi ile akışta daha iyi mi olabilirdi. Bilemiyorum. Bu durum yoruma son derece açık. Net bir cevap veremiyorum.

x1m4p0.jpg

Koku yok. Sabini sağolsun o da kokuyu halletmiş. Kuru/ıslak farketmiyor. koku yok. Kutu rezalet. Geri dönüşüm kartondan, altta ve üstte iki plastik kapak. Yuh yani.
Bu fırça ile ilgili ciddi anlamda tek eleştirim handle a yönelik. Ben beğenmedim. Kişisel kanaatim, handle anlamında PK47 nin daha iyi bir tercih olacağı yönünde. Ama yurtdışında da (özellikle b&b de)  keşke pk47 ve/veya chief e daha büyük bir knot koysalardı eleştirisi var.

Sonuç olarak yine muhteşem bir fırça sözkonusu. Kılları çok beğendim ama sapı beğenmedim. Genel yorumlamam manch ch3 den bir değil iki gömlek aşağı olduğu yönünde.

H.L. Thater 4125/3

2q8u8eg.jpg

2lwlurl.jpg

Bir alman üretici olan Thater, gerçekten de klasikleşmiş olan sekizgen sapı ile şimdiden efsanelerin arasına girmiş durumda. 1913 den bu yana üretim yapan Thater in sapı o kadar beğenilmiş durumda ki bahse konu saplar diğer bir alman üretici Shavemac tarafından üretilmesine rağmen sekizgen sap konusunda Thater, Shavemac den daha tanınır durumda. (Bkz: Shavemac #173).  Düğümleri arasında silvertip yoğunlukta olmak üzere ve az sayıda (son yıllarda) 2 band da bulunuyor. İncelememizin ilk iki fırçasından farklı olarak bu fırçamız fan kesime sahip.
Kalite olarak üst segment doygunluğunda olan fırçanın sap ı gerçekten çok kullanışlı, tutma hissi güzel. Kıllar 2 band olmasına rağmen yumuşacık. Kuru hali itibari ile silvertipten ayırt etmek çok ama çok zor. Bir paladin deki (kuru halinden bahsediyorum) batıcılıktan eser yok. Kılların hepsi aynı tip, sanki sentetik gibi tek bir makineden çıkmış gibiler.

2ikdy1h.jpg

9apf06.jpg

Kendi ölçülerim itibari ile 29.87 Knot a ve 54.3 Loft a sahip fırçanın kişisel kaantimce loft uzunluğu ideal boyutlarda. Ancak backbone konusunda biraz zayıf kalıyor. İlk iki fırçamızdaki yoğun masaj hissinin yarısını elde edemedim. Daha çok hmw silvertip gibi yumuşacık. Hatta yyuummuuşşşaaaccııkk. Çok yumuşak yahu. Bu nasıl 2 band. “Yanlış knot u mu gönderdiler acaba bana” diye içimden sormadım değil.

Şakayı bir kenara bırakırsak 2 band i bu denli yumuşak bir fırçanın, silvertip i nasıldır acaba? Gerçekten merak ediyorum.

34y6y3n.jpg

2guwsjr.jpg

Fırça kuru iken 93 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 135 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %45 ı kadar su taşıyabiliyor. (42 gram)

Gelelim performansa. Sıcak soğuk farketmiyor. Bir sabun/krem canavarı. Hiç zorlanmadan en “kıl tüy” sabun olan wilkinson kase den bile süzme yoğurt kıvamında köpük yapabildi. Bu konuda simp manch ile yarışır vaziyette. Koku yok. İlk kullanan olmama rağmen en ufak koku almadım. Kutusu yine kötü. Bildiğiniz ince karton kutu.
Yüzde bıraktığı his ise zayıf. Masaj etkisi düşük. Bir manchurian bir paladin den sonra, ıgh ıgh. Gerçekten zayıf bir backbone. Bu fırçayı alacak olanlar bunu silvertip varsayarak alsınlar. Gerçekten fazla yumuşak. Bu sınıfta olmaması ya da etiketinin değiştirilmesi gerekiyor.

30911j4.jpg

Ama silvertip olarak düşündüğünüz zaman ortada muazzam bir fırça var. Gerçekten parasını hakeden bir simpson silvertip / super ayarında bir fırça sözkonusu. Çok ama çok beğendim. Kesinlikle dolapta olmayı hakediyor. Kıl ağırlığı ve handle dengeli. Tutuş harika, köpürtme performansı muhteşem, ağırlık olması gerektiği gibi. Ne eksik ne fazla. Loft / knot dengeli. Loft uzunluğu tam istediğim gibi.

Son olarak gerek fiyatı gerekse kendisini çok beğendim. Hakikaten simpson almak isteyipte fiyatı nedeni ile alamayan üyelerimiz için harika bir alternatif konumunda. Ayrıca bildiğim kadarı ile Mustafa Bey (İmpa Ticaret) firma ile çok olumlu görüşmeler sürdürüyor. Kargo ücreti olmadan (ki bu fırça için shaving.ie ye sadece kargo ücreti adı altında 40 TL ödediğimi düşünürsek) bu fırçaya çok yakında sahip olabilirsiniz.

Simpson Best CH2

208frrn.jpg

wt6338.jpg

Herhalde incelemeye katılan fırçalar içinde bilinirliği en yüksek fırça Simpson Chubby 2 Best tir. Tüm kullanıcılar tarafından en optimal kullanımlı fırça olarak adlandırılır. Kıllarının özelliği ile alışılagelmiş best ten ziyade super e daha çok benzemesi ile ün yapmış bir fırça bu
.
Gündelik kullanım için Semogue Soc 2 ve Duke 3 le beraber adı en çok geçen fırçadır. Şimdi gelelim fırçanın sübjektif yorumlarına.

Fırça gerçekten ideal boyutlarda. Yani ne çok uzun, ne çok kısa, ne çok büyük, ne çok küçük, ne çok ağır, ne de çok hafif. Bir fırçanın boyutları nasıl olmalıdır ın sözlük karşılığı bu olsa gerek. Fırça chubby handle a sahip. Handle kavraması ve tutuşu güzel. Elleri büyük olanlar için bile gayet ergonomik. Ch3 de ki irilik ve ağırlık bu fırça da yok. Gayet kullanımı kolay ve istikrarlı. Köpürtmek için ilave su gereksinimi minimumda. Su tutuşu güzel. Köpük absorbesi az. Köpüğü uçlarda tutuyor. CH3 gibi içinde hapsetmiyor. Bu durum az yükleme ile optimal sonuca neden oluyor. Hakikaten bu fırçayı anlatacak en iyi kelime optimum / optimal olsa gerek.

Kıl kalitesi gerçekten çok iyi. Best deyip te geçmemek lazım. Gayet yumuşak, gayet dirençli ve backbone hissi güzel. Best / finest fırçaların ortak özelliği olan his kemik gibi değil, yay gibi. Çok beğendim. Soğuk su / ılık /sıcak su farketmiyor. Sabun/krem farketmiyor. En iyi köpüğü, en kısa sürede ve en az yükleme ile yapıyor. Köpükteki yetersizlik hissi nedeni ile ilave yükleme ve/veya ilave su ihtiyacını minimumda tutuyor.

1531e3d.jpg

29e4xvb.jpg

Gelelim ölçülere 28.93 / 52.21 ölçtüm. Galiba ben 50-54 arası loftları çok seviyorum. Diğer türlü ya kısa ya da uzun geliyor. Yüzde köpürtme harika, masaj hissi süper. Kılları kaldırma ideal. Daha ne olsun. Koku yok. İlk kullanan ben olmama rağmen, sipmson ın sterilizasyon işlemi burada da kendini gösteriyor. Koku namına hiçbir şey yok. Kutu ise yine tam bir rezalet. Bildiğiniz kırmızı mukavva. Simpson a yakışmıyor.

2e1678h.jpg

5ai4d0.jpg

Fırça kuru iken 81 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 107 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %32 sı kadar su taşıyabiliyor. (26 gram)

2rxxxs4.jpg

Gelelim best ch2 için son cümlelere. Harika bir fırça ama bu fiyat seviyesinde ciddi bir rakibi var. Thater. Hemen hemen aynı fiyat seviyesindeler. Bu fiyat seviyesinde kaliteli bir fırça arayanlar bu ikisi arasında tercih yaparlarsa son derece mutlu bir 5-7 yıl geçirirler diye tahmin ediyorum. (hele her ikisinide tutarlarsa dolapta şenlik olur.)

Epsilon LE 2 Band

aww85x.jpg

34j98r9.jpg

İspanyol Vie-Long firması 75 yıldır yapamadığı işi son bir yılda yapmıştır muhtemelen. Epsilon ürün gamı ile piyasaya ciddi bir giriş yaptı. 75. Yıl özel üretim serisindeki “özel” kavramını biraz daha zamana ve ürün sayısına yayarak (biraz da işi ticarete vurarak) ortaya hakikaten güzel fırçalar çıktı.

İnceleme konusu fırçamız bir chubby formunda. Fark olarak ise benim şu ana kadar denediğim en yoğun knot olduğunu söyleyebilirim. İspanyollar ciddi anlamda 1 mm2 içine ne kadar kıl sığdırabiliriz konusunda iddia ya girmiş gibiler. O kadar yoğun bir düğüm ki bu. Açılmıyor. Tekrar edeyim açılmıyor. Ne yüzünüzde ne de kase de köpürtürken açılmıyor. Bir resim tuvalinde geniş alan boyaması için kullanabilirsiniz. Tekrar edeyim mi? Açılmıyor.

Bu ürün, bu incelemedeki, genele hitap etmeyen tek ürün. Bu fırçayı ya çok seveceksiniz, ya da hemen satmak isteyeceksiniz. Zira açılmayan yapısı nedeniyle backbone u çok ama çok kuvvetli. Bu backbone un sebebi hem yay gibi kıllar hem de kılların oluşturduğu bütünün kendisi. Tam anlamı ile fırça açılsın diye işkence ettim. Köpürtme işlemlerini inanılmaz baskı ile yaptım. Hatta o kadar baskı yaptım ki handle ı kıracağım diye korktum. Sonuç olarak ortaya muazzam bir fırça çıktı. Muazzam bir sert sabun canavarı. Muazzam bir masaj etkisi, Badger burn a yakın bir masaj etkisi bu ama. Yani hassas ciltli arkadaşlar bu fırçadan uzak durun. Ya da yüzünüzde köpürtmeyin.

2ccl3kg.jpg

2dcd4kg.jpg

Ölçüler şu şekilde: 29.75/50.02. Bir de bu fırçanın 50 loft değil de 55 loft olanı var. Kısa loft seven biri olduğum için, onun incelemesinide başka bir arkadaşa bırakıyorum.

Fırça hakkında biraz da kötü konuşalım. Abicim bu fırça bildiğiniz porsuk porsuk kokuyor. Yani şöyle tasvir ediniz. Porsuk un gıdık altı kılını söker sökmez hemen sapa iliştirmişler. 6-7 yıkama / köpürtme / işkence işlemi sonrası bile hala kokuyor. Sirkeli su, parfümlü su felan filan hepsini denedim. Hala mı kokuyor? Evet kokuyor. Bunun nedeni birazda yoğun düğüm. Anladım kadarı ile yoğunluktan, suyun, köpüğün, sabunun temas edemeği hala derinlerde bir yerler var diye tahmin ediyorum.

1z1xr0w.jpg

xap5cl.jpg

Fırça kuru iken 68 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 95 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %40 ı kadar su taşıyabiliyor. (27 gram)

Kutu harika. İncelemeye katılan ürünler içinde en iyi kutuya sahip. Ama gönül isterdi ki o kutunun içine bir de fırça tutucu kaidesini koysunlar. Ürün sınırlı sayıda bir ürün. Sadece G&C aracılığı ile satılıyor. Benim satın aldığım ürün 3.  ve son parti ürün. Özellikle 2. Parti üründe engraving sıkıntısı olduğu konusu ciddi anlamda yabancı forum sitelerinde konuşulmuştu. Benim sahip olduğum üründe bu sorun giderilmiş görünüyor. Ama açıkça söyleyeyim kişisel kanaatim bir yıl sonra epsilon yazıları felan silinecektir. Çok fazla derinlik ihtiva etmeyen bir engraving bu. Son derece yüzeysel.

69pbit.jpg

Sert sabun performansı süper, ama aynı şeyi krem performansı için söyleyemeyeceğim. Nedeni ile ise malumunuz açılmayan, yayılmayan kıllar. Bu fırçayı da sıcak su seviyor olarak gördüm. Soğuk su ya göre daha güzel bir köpük üretti.

Sonuç itibari ile genel e hitap eden bir fırça değil bu fırça. Alacaksanız bu durumu göz önünde bulundurun. Ben kokuyu halledebilirsem tutmayı düşünüyorum. Çünkü gerçekten masaj etkisini beğendim. Açıldıkça harika bir fırça olacaktır. (Umarım açılır) Ama takdir sizin.

Semogue SOC 2 Band

35cgcrd.jpg

24wzk8z.jpg

Gelelim chubby 2 best gibi genel kullanımı ün yapmış diğer bir fırçaya. Portekizli üretici daha çok domuz fırçaları ile tanınmakla beraber az sayıdaki model itibari ile porsukta üretmekte. İşte onlardan en çok beğenilen en çok tanınan modeli Semogue Owners Club 2 Band.

İnceleme konusu fırçalar arasında tek ahşap sapa sahip fırça. Tutuşu güzel. Uzunluğu kasede köpürtme için muhteşem ama yüzde köpürtme için biraz uzun kalıyor. Kiraz ağacının deseni gayet güzel. Engraving harika. Vernik az. Handle a yönelik yapabileceğim tek eleştiri, düğüm ün başladığı yeri çevreleyen metal halka. Öyle bir yerdeki bu halka, kasede köpürtürken, kase duvarına çarpıyor ve çin çin sesler çıkarıyor. Bu ses sizi kaseyi kırıyorum psikolojisine sokuyor ve tam köpürtme yapamayıp tedirgin bir köpürtme / çevirme yapıyorsunuz.

33avuoo.jpg

Kıl yapısı ise biraz farklı, açıkçası rengi bile farklı olan bu kılları porsuğun neresinden almışlar bilemiyorum. Knot çok yoğun değil (24.17 mm), loft 52 mm olduğu için kişisel kanaatimce ideal. Ama knot yoğunluğu itibari ile yayılmaya fazla müsait. Backbone iyi, fakat daha iyi olabilirdi. Knot densitesini %10-20 artırsalarmış sanki ortaya muhteşem bir fırça çıkarmış. (Tabii ki kişisel yorumum)  

2uqkg11.jpg

317a5bn.jpg

Fırça kuru iken 53 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 77 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %45 i kadar su taşıyabiliyor. (24 gram)
Gelelim performansa. Sabunda da, kremde de harika. Tam bir fiyat/performans canavarı. Su tutma zayıf. Bunun nedeni dediğim gibi yoğun olmayan düğüm. Loft da uzun olmayınca, su tutacak sadece kıllar kalıyor. Ama garip bir şekilde çok fazla su tutmayan bir fırçadan beklenmeyeni yapıyor ve harika krema köpük yapıyor.

11lldsk.jpg

Yeni başlayanlar ve/veya ilk fırçasını alacaklar için kesinlikle önerilecek bir fırça bu. Kullanımı kolay, bakımı kolay, bir epsilon gibi rodaj a ihtiyaç duymuyor. Fiyatı makul. Ambalajı rezalet. Utanmasalar, necati eczanesi poşetinde gönderecekler fırçayı. Ambalaj dediğime bakmayın. Bildiğiniz sert şeffaf dosya plastiği. Portekizli üreticiyi kınıyoruz.
Koku yok. Kıllar homojen. Güzel yahu, bildiğiniz güzel bir fırça bu. Bu fiyat seviyesinde rakibi var mıdır? İyice araştırmak lazım. Ama zannetmiyorum. Net olarak söyleyebilirim ki şu ana kadar incelenen fırçalar içinde fiyat/performans şampiyonluğunu uzak ara göğüsler bu fırça.

Shavemac Silvertip 2 Band

14k8cc4.jpg

t4z7mf.jpg

Almanların diğer meşhur üreticisi Shavemac, özellikle silvertip 2 band ve d01 2/3Band kılları ile bu aralar yurtdışı forumlarda bayağı bir sükse yapmış durumda. Knotlar aşırı pahalı ama herkesin ortak kanaati kılların/düğümlerin buna değer olduğu yönünde.

İnceleme konusu ürünümüz meşhur 173 sap ve 26/50 silvertip 2 band olarka sipariş edildi. Ancak knot dışında herşey yanlış geldi. Defalarca rica etmemize rağmen custom declaration gerçek değer üzerinden gösterildi. Ve malumunuz gümrüğe takıldı. Gümrük vergileri ödendi. Shavemac 25 Eur iade etti vs vs.
Bu durumla ilgili bir başlık açıldığı için incelememize geri dönelim. (İsteyenler oradan takip edebilirler)

Ürün berbat bir karton kutu içinde geliyor. Karton, bildiğiniz kırtasiye kartonu. Kızınızın / oğlunuzun el işi derslerinde kullandığı karton. Üretici firma ürünü gönderirken hiçbir ilave koruyucu koymadan direkt olarak poşete koymuş göndermiş. Ne bir koruyucu pat pat lı plastik, ne bir ilave ambalaj. Allah tan kargoda sadece ambalaj zarar görmüş, fırçaya bir şey olmamış.

xlczt1.jpg

1pxumt.jpg

Ürün 167 sap a sahip. Kendi ölçülerim itibari ile 28.30 / 50.09 knot ve loft a sahip. Kılların kalitesi gerçekten üst düzey. Rengi itibari ile m&f nin blonde badger ına benziyor. Ama daha sert ve daha yaylı bir yapıya sahip. (sertlikten kastım kılların yaylanması anlamında bir sertlik yoksa uçları yumuşak bir sertlik bu.)
Koku yok. Kıllar özenle seçilmiş belli. Handle her ne kadar istediğim handle olmasa da kullanışı güzel, tutuş hissi kuvvetli.

fd60y1.jpg

fkmixu.jpg

Fırça kuru iken 83 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 116 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %40 ı kadar su taşıyabiliyor. (33 gram)

Gelelim performansa. İşte burada herşey değişiyor. Kuru halde de beğendiğimiz düğüm bir anda performans canavarı haline geliyor. 50 mm lik loft, kısalığına rağmen öyle bir su ve ısı tutuyor ki ortaya muazzam bir köpük canavarı çıkıyor. Soğuk suda da performans çok iyi ama ılık/sıcak suda performans bir farklı. Yüzde masaj hissi süper. Kılların ucu yumuşacık. Backbone harika iken yumuşaklık on numara. Yüzde köpürtme için muhteşem bir fırça bu. Tek beğenmediğim nokta, loft fazla uzun olmamasına rağmen biraz fazla yayılıyor. Shavemac in kıllarının bu durumu nedeni ile kısa loft tercih edildiğini birkaç kullanıcı yorumunda okumuştum, bende doğruluğunu teyit etmiş oldum.

125050j.jpg

Sert sabun, krem farketmiyor, gerçekten üst düzey bir kıl yapısı var. Keşke handle 173 olsaymış, o zaman tadından yenmezmiş ama vardır bunda da bir hayır diyoruz.

Frank Shaving Manchurian

a5ix53.jpg

2rw7vgj.jpg

Simpson ın manchurian ı inceleyince bir de Çin in mançuryalısını inceleyelim istedim. Sağolsunlar bu konuda Frank Shaving de çalışanlar gayet ilgili ve sıcak kanlılar. Biraz da pazarlama stratejisi herhalde. Farklı birkaç alternatif önerdiler. Ben de tercihimi 26/50 ölçülerde karar kıldım. Hızlı bir şekilde kargoladılar. Şaşırtıcı bir şekilde finest siparişim ile birlikte tam 12 günde Çin den elime geçti.

2uqdt1j.jpg

2hcjj8o.jpg

Ürün chubby formunda bir sapa sahip. Tutuşu/kavrama güzel. Boyutlar ideal. Kıllar yumuşacık. Koku yok. Ambalaj standart karton kutu. Farklı olarak fırça tutucu kaide ile birlikte geliyor. Bunun için ekstra bir ücret talep etmiyor FS. Fiyat makul.

118dt79.jpg

ea1b0n.jpg

Fırça kuru iken 66 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 91 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %38 sı kadar su taşıyabiliyor. (25 gram)

Gelelim performansa, daha önce FS silvertip kullanmış biri olarak, bu mançuryalının çok ama çok yumuşak olduğunu söyleyebilirim. Backbone hissi var ama zayıf. Simp Manch ile karşılaştırılmaması gereken bir mançuryalı. Biri mançuryanın içinden, diğeri kenar köyünden. Aynı sıklette kesinlikle değiller.

21b6li9.jpg

Ama bu durum kötü mü? Kesinlikle hayır. Kaliteli bir Silvertip bir fırça isteyenler bu fırçayı alternatifleri arasına alsınlar. Gerçekten harika bir fırça. Sabun/krem performansı eşit derecede başarılı. Soğuk / sıcak su performansı da aynı şekilde. Yüzde köpürtme güzel, yumuşak, kadife. Kase de köpürtme güzel, krema, süzme yoğurt.

Thater için yaptığım eleştiriyi bu fırça içinde yapacağım. Etiket değiştirilmeli. Manchurian değil bu fırça. Ya da öyle ise adını değiştirsinler. Az mançuryalı, çeyrek mançuryalı felan yapsınlar.

Frank Shaving Finest 2 Band

s2xq4n.jpg

2agrm9c.jpg

İşte gerçek anlamda sertlik şampiyonu fırçamız. Backbone daki “bone” işte bu fırça. Gayet makul bir fiyatı var. 26/52 ölçülerde gelen bu fırça finest kelimesinin sözlük karşılığı. Gayet sert, gayet kemikli, gayet dirençli bir fırça bu.

nqnuy8.jpg

Ancak şöyle bir durum var: Hiçbir fiziki delilim olmadan tamamen hissettiğim bir durum bu. Bence bu kılların uçları kimyasal bir işlemden geçirilmiş. Zira bu denli kemikli kılların uçlarının böyle jel olmasına imkan yok. Kişisel kaanatim kimsayal bir incelticiye veya korozyona uğratılmış bu uçlar. Hakikaten normal değil.

35bcehj.jpg

ri66nk.jpg

Ama bu anormallik yüzde harika bir efekt oluşturuyor. Harika bir duygu bu. Bu kadar backbone a sahip bir fırçanın bu denli kadifemsi sürtünmesi olağanüstü. Sert sabun performansı delici. Krem performansı harika. Köpük performansı süper. Sıcak ılık soğuk krem sabun demiyor bu fırça. Tam bir ağır iş makinesi.

14dg12u.jpg

qs1b3c.jpg

Fırça kuru iken 80 gram ağırlığında. Su ile tam yüklü iken ise 108 gram ağırlığında. Yani kendi ağırlığının %35 ı kadar su taşıyabiliyor. (28 gram)
Koku yok. Kutu malumunuz - yorum yok. Yine FS nin güzelliği fırça tutucu geliyor. Boyutlar harika ama handle tutuşta sıkıntı var. Eğer eliniz köpüklü ise kayma ihtimali yüksek. Kaymayı engelleyici bir tırtık, bir çıkıntı, bir eğim arıyor parmaklar.

Bu iki fırça itibari ile FS nin geçmiş yıllardaki olumsuz imajından eser yok gibi. İşçilik harika, düğümler çok iyi. Saplar çok iyi. 2-3 yıl öncesinde eleştiri konusu olan epoksi kalıntısı yok.

Sonuç olarak bu fiyata bundan iyisi can sağlığı diyorum. Sertlik sever Kadir abilerimiz bu fırçayı çok seveceklerdir.

_______________________________________________________________________________________
mimmhx.jpg

Gelelim son kelamlara; epsilon hariç bütün fırçalar genele hitap eden çok ama çok başarılı fırçalar. Epsilon ise genele hitap etmiyor. Kullanıcısını özel bir fırça bu. Biraz ehlileştirmek gerekiyor. Onunda tadı ayrı tabi.

Simpson manchurian gerçekten çok ama çok başarılı bir fırça. Şu an ki deneyim düzeyim itibari ile daha iyisini görmedim, daha iyisini kullanmadım. Böyle bir kıl yapısı hakikaten muazzam. Bu vesile ile Hellhound hocama tekrar teşekkür ederim.

Fiyatı itibari ile Thater ise bence bu incelemenin şampiyonu ama onunda klasmanı farklı. Bence bir 2 band değil bu fırça. Ama hakikaten tek kelime ile muhteşem bir fırça. (silvertip incelemesi için btoprak hocamın yazacaklarını merakla bekliyor olacağım)

CH2 Best ve Semogue ise her dolapta bulunması gereken fırçalar. Hani soğan ve patatessiz mutfak olmaz ya. İşte porsukla barışık kullanıcıların dolabında gerçekten bulunması iki fırça bunlar.

Son söz olarak gerçekten bu incelemeyi yaparken ve yazarken çok ama çok zevk aldım. (Bütçem delindi o ayrı) Yukarıdaki fırçalar gerçekten hepsi kendi dalında başarılı fırçalar. Puanlama yapmadım ama hiçbiri 7/10 altında kalmazdı. Ama takdir edersiniz ki 1300 TL lik Simp Manch ile 130 TL lik FS yi karşılaştırmak birine hakaret diğerine ise haksızlık olurdu.

Bu kadar uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür eder, bir yanlışlık yaptık ise affımızı talep ederim.

Saygı ve sevgilerimle.
Murat A./ Kasım 2015 / Ankara
Üstadım muhteşem bir inceleme söyleyecek söz yok
Telefondan baktığım için seyahat dönüşü doya doya okurum
Hocam, resital yapmissiniz gercekten ayakta alkisliyorum. Kitap okur gibi okudum. Ellerinize saglik.
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Normalde telefondan okurum ben de yazıları ama bugün bilgisayar başındayım, büyük bir zevkle sindire sindire okumaya çalıştım. Siz yazarken zevk aldığınızı söylemişsiniz, ben de okurken zevkle okudum.

Elimde Epsilon ile hemen hemen yakın düğüm/loft ölçülerinde TGN Finest bir fırça var o yüzden o fırça hakkında ne demek istediğinizi sanırım yakinen anladım. Thater konusunda söylenecek her şeyi, hemen hemen her şeyi, ifade etmişsiniz. Ben yaklaşık 20 kez kullandım sanırım fırçayı ama şu ana kadar sadece krem ve cella gibi yumuşak bir sabunla performansını değerlendirebildim, sert sabun konusunda sizin söyledikleriniz referansım. Ama dediğim gibi söylenecek ne varsa hemen hemen hepsini söylemişsiniz. Ben de impa'dan bir 4125/0 siparişi geçeceğim sanırım. Chubby 3 Manchurian'ı tarifiniz iştah kabartıcı ama bazen oruç tutmak gerekiyor Smile. Semogue konusunda söyledikleriniz ilginç geldi o kadar performanslı bir fırça beklemiyordum Semogue'dan doğrusunu söylemek gerekirse. Simpson Chubby 2 Best'i de tarif ettiğiniz gibi düşünmüyordum biraz daha küt ve açılmayan bir fırça olarak tasavvur etmiştim aynı Epsilon'da olduğu gibi.

Sonuçta büyük bir zevkle okudum. Emeğiniz ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederiz.
İzbe harika bir çalışma olmuş, kısaca göz attım ayak üstü değil çay demleyip uzun uzun okuyacağım eline sağlık.
e mail adresim tipsol@me.com
Ihtilaf hocam, Saltuk hocam, tipsol hocam tesekkur ederim.

Btoprak hocam, thater hakikaten bu incelemenin sampiyonu. Muhtesem bir firca. Ama simpson manchurian ruya gibi, dus gibi birsey hocam. Manchurian killar cok ama cok fena. Ch2 manch almak icin simdiden planlara basladim. Ch2 manch + Thater 49125 le kapaticam bu firca isini.
İzbe üstadım, söyleyecek fazla bir şey yok "İnanılmazz".Smile
Ellerinize, emeğinize sağlık.
Okurken çok keyif aldım.
Saygılar
Inceleme konusunda çıtayı çok yükseğe koydunuz izbe üstadım, tebrikler.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(07/11/2015, Saat: 01:02)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Btoprak hocam, thater hakikaten bu incelemenin sampiyonu. Muhtesem bir firca. Ama simpson manchurian ruya gibi, dus gibi birsey hocam. Manchurian killar cok ama cok fena. Ch2 manch almak icin simdiden planlara basladim. Ch2 manch + Thater 49125 le kapaticam bu firca isini.

Yakışır izbe üstadım, güzel bir final olur Smile.

(07/11/2015, Saat: 01:45)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Inceleme konusunda çıtayı çok yükseğe koydunuz izbe üstadım, tebrikler.

Cidden mancho üstad çıta yüksek bayağı, ne diyelim, "Thater 4125/1 3-band Silvertip"'i bir inceleyeyim yakında diyordum ama söyleyeceklerim bu incelemeden sonra malumu talimden ibaret olacak Blush.
@izbe üstadım yine yapmışsınız yapacağıızı. Teşekkür ederim kelimesinin zayıf kaldığı, ancak başka alternatifimiz olmadığı için tüm içtenliğimle TEŞEKKÜR EDERİM!
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mühle fırçalar emrah 10 14,275 26/12/2022, Saat: 01:35
Son Yorum: Mert günaydın
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,109 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,244 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Semogue SOC Two Band Badger GeltirBot 100 146,289 28/08/2020, Saat: 11:19
Son Yorum: marv
  Chubby fircalar icin stand onerisi? Saltuk 28 17,818 17/01/2020, Saat: 21:57
Son Yorum: dikdik_s
  Maseto Fırçalar CK89 21 12,793 22/09/2019, Saat: 22:03
Son Yorum: CK89
Information İNCELEME:Frank Shaving Silvertip Fırça ahraz 27 19,471 15/12/2018, Saat: 12:31
Son Yorum: Arapaho
  Porsuk kılı fırçalar hakkında bazı bilgiler Lord Sparhawk 212 309,286 09/03/2018, Saat: 14:23
Son Yorum: DenizKSK
Information İNCELEME:Yeni yılda yeni kararlar almayın! Dalvey Classic Travel Brush ahraz 16 8,039 02/01/2018, Saat: 14:26
Son Yorum: ahraz
Information İNCELEME:Sevdiklerinize Kıyın.Dalvey Super Badger Tıraş Fırçası ahraz 16 10,885 31/12/2017, Saat: 17:35
Son Yorum: ahraz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: