Dizel yakıt hakkında
gazlı bir arabam vardı yeni araba alınca tüp müp taktırmam dedim. Sattıktan sonra biraz mecburiyetten dizel palio aldım. 6 senedir kullanıyorum yılda 10.000 km yapıyorum. Bunu da değiştirince niyetim benzinli almak. Dizelin şöyle dezavantajlarını yaşıyorum mesela kışın sabah işe giderken 5km ısınmıyor zaten işim o mesefade. Bir diğeri gürültüsü, ışıkta beklerken bile gürül gürül maşallah. Diğer sebep da turboda bile yavaş kalıyor. Gerçi ilk aldığımda 2000 devri geçince ivmeleniyordu şimdi 2500/2700 lerde anca hissediyorum. Benzinli gibisi yok kısmet olursa tabii.
@linguist hocam katılıyorum, şimdiki 1.6 benzinli aracım bir önceki 2.0TDI dizel aracıma göre hem konfor olarak hem de performans olarak daha üst seviyede..
Araç alım/bakım maliyeti,gürültü vs gözönüne alınmazsa dizel km başına hala ekonomik
Günlük en az 50 km yapıyorum,benzinli kullanırsam ürkütüyor,LPG benzine göre iyi,dizel benzine göre yapılan km (emsal benzinli araçtan daha fazla yapma ) ve fiyat olarak hala ekonomik.
Arabayı prize bağlayana kadar daha çok hesap yaparız.
Merhaba,

Konuya "sektörden" bir bakış ileteyim.
Ham petrol rafinasyonu sonrası türevlerine ayrılıyor. Bunlar asfaltta kullanılan bitümenden doğal gaza kadar bir yelpazede değişiyor. Bazı çevrim tesislerini göz ardı edersek çıkan bütün türevler de bir şekilde bir yerlerde kullanılıyor.
Doğrudur, çıkan emisyonun hem insan sağlığına hem de çevreye ektisi vardır. Ama burda benzin/dizel tercihinin etkisi minimaldir. En azından bireysel ölçekte. Milano'da dizel araçların şehir içine girişi kısıtlıydı mesela, böyle bir çözüm olabilir belki. Ya da en azından 10 numara yağ derdini çözsek...
Jet A1 yakan uçaklar, doğal gaz çevrim santralleri gibi etkenler çok daha ağır basar. Elektrikli araçlar da çözüm değil, zira onlar da "indirekt" emisyon yayıyorlar.

Malesef dünyayı kirletiyoruz. Yurt dışında toplu taşıma araçları ile kişisel etkiler minimize edilebiliyor ancak İstanbul'da toplu taşımanın hali malum...

Bu arada egzoz gazının asbest içerdiğini ilk kez duydum. Pek ihtimal vermiyorum buna.

Selamlar,
İçerik olarak değil , onun kadar kansorojen olduğunu belirtmiş dünya sağlık örgütü
(04/06/2015, Saat: 11:46)emre-sti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İçerik olarak değil , onun kadar kansorojen olduğunu belirtmiş dünya sağlık örgütü

O kadar kötü olmayabilir. Asbestte iki-üç fibre bile ciğere saplandığında kanser yapıyor çünkü.
(04/06/2015, Saat: 14:37)Viyaduk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O kadar kötü olmayabilir. Asbestte iki-üç fibre bile ciğere saplandığında kanser yapıyor çünkü.
Dünya sağlık örgütü ve uluslararası kanser araştırma örgütunun yalancisiyim dizel yakittaki partikuller kana karısınca beyine gidip damarlara tikayabiliyir
Hyundai Tucson CRDI 2.O kullanıcısıyım. 1 yıldan beri yakıt istasyonunun kendi indiriminden dolayı Total'den motorin alıyordum fakat eşimin arabasına motorin yerine benzin katılması sonucu bu istasyonu bırakma kararı aldım. Bulunduğum yerde başka total de yok. Dizel araç kullanan arkadaşlar hangi firmayı tavsiye ederler? görüş ve değerlendirmelerinizi bekliyorum.
Hakan Bey, bulunduğunuz yerde varsa Shell, olmadı BP'yi öneririm.
Tek Sabun, Tek Fırça, Tek Alet, Tek Jilet...
Peugeot 2004 model 206 1.4 HDİ dizel kullanıyorum. Her zaman yakıt aldığım, performansına da güvendiğim SHELL'in aynı istasyonun aynı pompasından aldığım yakıt araçta sürekli silkeleme yaptı. Ben arıza var diye servise gittim, yapılan tüm kontrollerde araç sağlam çıktı, bir usta yakıttan olabilir deyince çeyrek depo mazotu bitirene kadar her yere arabayla hoplaya zıplaya gittim, ışık yanınca PO'dan yakıt aldım, şu an çok iyi durumda..
Yakıt işi tamamen şans işi ama şehirler arası yollardaki dış istasyonlara aman dikkat! hepsinin mazotu katkılı ..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Bisiklet Hakkında Soru Cevap zorba58 32 27,670 23/02/2021, Saat: 20:26
Son Yorum: Oldstyle
  Aracınıza Hangi Firmadan Yakıt Alıyorsunuz? Niko 42 19,945 04/10/2018, Saat: 12:52
Son Yorum: krub
  ASKİ ile yaşanan problem hakkında fikir lazım. Arkomani 3 2,762 14/08/2018, Saat: 10:41
Son Yorum: manuple
  Şef Bıçakları Ve Bileme Taşları Hakkında Öneriler _dnz35 15 9,808 08/09/2017, Saat: 18:40
Son Yorum: kokopelli
  Saat tamiri hakkında theunnamed 6 9,921 11/11/2015, Saat: 11:45
Son Yorum: theunnamed
  Katalitik Konvertör ve Dizel Partikül Filtresi aldatmaca mı ? emre-sti 26 25,964 16/10/2015, Saat: 14:53
Son Yorum: ckeskin
  Nitrasyon sertleştirmesi hakkında Lord Sparhawk 1 4,784 10/05/2015, Saat: 16:55
Son Yorum: ckeskin
  Vida ölçüsü hakkında Lord Sparhawk 1 4,253 07/05/2015, Saat: 12:47
Son Yorum: Chinaski
  Bıçak Bileleme Taşı Hakkında Yardım bhdr003 2 6,281 30/12/2014, Saat: 23:30
Son Yorum: bhdr003
  Termal Battaniye hakkında bilgisi olan var mı ? emre-sti 13 18,884 29/12/2014, Saat: 21:28
Son Yorum: emre-sti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: