Tıras kalitesi
Gelenekselliği ve felsefesini bir kenara bırakırsak Jiletli usturalar çelik olanlarla aynı yakınlıkta ve kalitede tıraş sağlıyor mu?
kendi yorumum, ne kadar doğru ne kadar yanlış kullandığımı bilmiyorum ancak çelik ustura ile tıraş olduğumda, kullandığım her jiletten daha az tahriş oluyorum. bir de çelik ustura ile sakallarım ayırt edilebilecek derecede daha geç uzuyor.
selamlar.
geç uzaması gerdirmekten olabilir mi acaba.

bu arada felsefesini bir kenara bırakalım dedim çüünkü şöyle bir yazı gördüm ve çok hoşuma gittiBig Grin

"get a real straight, then get a brush, then get a modular paddle, then get some glycerin, then get another straight, more brushes, soap, cream, yet another straight, scuttles, more scuttles.... ARGH!! This thing never ends!!"
olabilir elbette, ancak arada 9-10 saat oynuyor en aşağı.

söz güzelmiş, anlayabildiğim kadarı ile. ancak felsefesi demeseydiniz çelik usturanın en sevdiğim yanını söyleyecektim. her sakala değdiğinde çok güzel bir çınlama duyuyorsunuz, sırf o ses bile elinizde ne tuttuğunuzu anlatıyor...

(26/03/2012, Saat: 18:02)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: geç uzaması gerdirmekten olabilir mi acaba.

bu arada felsefesini bir kenara bırakalım dedim çüünkü şöyle bir yazı gördüm ve çok hoşuma gittiBig Grin

"get a real straight, then get a brush, then get a modular paddle, then get some glycerin, then get another straight, more brushes, soap, cream, yet another straight, scuttles, more scuttles.... ARGH!! This thing never ends!!"

futurun sesi de oyle galiba
makine hiç kullanmadım şimdiye kadar, o yüzden bilemiyorum. ama öyle ise iyi bir özellik bu.

(26/03/2012, Saat: 18:57)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: futurun sesi de oyle galiba

Çelik ustura kullanmadım hala ama jiletli usturayı (Sedef ustura) makine kadar sık olmasada kullanıyorum. Kullanmadıgım birşey için yorum yapama ama bu konuda düşüncemi söyleyebilirim herhalde. (En azından teorik konuşabilirim) Bana göre jiletli usturanın en büyük dezavantajı çelik kadar ağır olmaması... Ağırlıgı olan bir aletin balansı düzgün olur. Bu jiletli makinelerde bile böyle. Bana göre, yada tahminimce, çelik usturayı jiletliye göre üstün kılan şeylerin başında ağırlık faktörü geliyor... Sonra ise şüphesiz ki, Çelik usturanın,,, yarım jilet kırılarak takılan jiletli usturaya göre daha uzun kesici alan barındırması... Buda önemli bir etken... Tüm bunların üzerine diyebilirim ki, bu saydıgım etkenler tıraş kalitesine kesinlikle etki eder... Dolayısıyla çelik ustura daha iyi tıraş eder.
Bir sorum daha olacak bu kez çelik ustura kullananlara.
Makinelerle yakaladığımız sinekkaydı tıraşı çelik usturada da aynı şekilde başarıyor musunuz yoksa fark var mı?
sanirim yukaridaki soruma ustatlardan cevap gelmeyecek.
sanirim sinekkaydi olmaya gerek yok usturada. tiras kalitesi o kadar mukemmel ki
gerek kalmiyor sanirim. bugun oldugum tirasta anladim ki celik usturanin ustune tiras yok. herhalde celigin jiletten farkli bir kesme sisemi var. jilette dokundugu yerden kopariyor sanki oysa celikte daha cok kili uzunlamasina kesiyor gibi hissediyorum.
tek perde tirasta killar cok kisa ve deriye paralel kaliyor. boyle olunca ciltte soyulma jiletteki kadar cok olmuyor neredeyse hic denecek kadar. uzun zamandir alkollu aftershave kullanmamistim bu aksam hic hazirlik yapmadan soguk suyu yuzume iki carptiktan sonra prorosoyu surdum yani sakal yumusatma falan yok. tiras ustune aftershave surdum. zerre yanma hissetmedim.
yani jiletler hicbir sekilde celik usturanin yerini tutmaz bence. denedikten sonra aklimda soru isareti kalmadi.
Merhabalar
Ben çelik usturanın jiletlilere göre daha iyi traş ettiği fikrinize katılamıyorum.
Daha dayanıklı,nesilden nesile geçer,keskinliğini kendiniz verirsiniz,daha maskulen ve hatta daha değerli olduğu vb... gibi konularda tartışmasız çelik ustura bariz üstün.
Ama daha iyi traş eder bölümünde biraz durmak gerekir.Her jiletli usturayı eğer aynı kategoriye koyarsak yanılırız.Bende sedef usturada var Kai de var Feather da var.Bunlar jiletli.Eğer sedef in içine feather kırarsam farklı,feather içine super pro blade koyarsam iş farklı çıkıyor.Ha bunları denemeden anlamanız imkansız.
Ben istesem sakalın çıkmasını neredeyse 1 gün ileriye atabilirim,cildi iyice gerdirip feather yada kai super proları kullanırsam.Yada normal rahat rahat olurum zamanında çıkar.Sinek kaydı konusundada bence hata var.Ustura ile neden sinek kaydı çıkmıyor anlamadım.İstediğiniz anda kalite jilet koyarak sinek kaydı yakalanıyor.Tabiki tersten alımlar daha riskli,de makineye nazaran.
Ağırlık konusunda Wilkinson arkadaşa katılmıyorum.Mesela benim usturalardan Feathe kafa biraz ağır,Kai daha hafif,arada fark yok.Sonuçta ağırlık cilde baskı amaçlı kullanılacaksa onu ellede verebilirsiniz.Ama zaten maksat baskı olmaması cilde,ben şahsen usturalarımın bazılarının çok daha hafif olmasını isterdim.Sonuçta işi jiletlide jilet yapıyor.
"Jiletliler hiç bir şekilde çeliğin yerini tutamaz" sözüde biraz fazla iddialı olmuş,ben çelik usturanın iyisi ilede kötüsü ilede tıraş oldum.Jiletlilerin en iyisi ile daha mesela dün akşam tıraş oldum Smile bence bu "tutamaz" sözü geçerli değil

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ustura İle Yakın Tıraş olmak Cadet 15 18,267 30/10/2015, Saat: 10:37
Son Yorum: Straht
  En beğendiğiniz ve en iyi tıraş eden çelik ustura. rewolwer_ 16 21,128 13/11/2014, Saat: 19:42
Son Yorum: rewolwer_
  çelik ustura ile tıraş muratti 10 17,992 14/08/2012, Saat: 18:16
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: