Ustura İle Yakın Tıraş olmak
Öncelikle herkese merhabalar,

Bugün üye oldum fakat aylardır siteyi takip ediyorum. Ben New York'ta yaşıyorum. Burada askeri bir denizcilik okulunda okuyorum. Ve her gün tıraş olmam zorunlu.

Gillette Fusion Proglide kullanıyordum. Taki 2 ay öncesine kadar. Tıraşı biraz daha zevkli hale getirmek istedim ve DE almaya karar verdim.

Önce sıfır Merkur Futur aldım. Sonra da temiz ikinci el Gillette Fat Boy.

Gaza gelip Feather jilet aldım fakat benim hem sakalım çok sert ve gür değil hem de biraz hassas bir cilde sahibim. Tecrübesiz olunca da çık tehriş ettim. Ve sarı Gilette 7 o'clock kullanıyorum.

Diğer kullandığım ürünler

Taylor of the Bond Street , Avocado ve Sandalwood tıraş kremi
Edwin Jagger mug
Edwin Jagger best tıraş fırçası
Osma Şap
Nivea Sensitive Balsam
Clean & Clear yüz temizleme jeli
Neutrogena vücut yağı

Nasıl tıraş olduğuma gelirsem.

Her akşam spor salonuna gidiyorum. Salondan çıkınca güzel sıcak bir duş alıyorum. Duş sırasında Clean & Clear ile yüzümü temizliyorum. Sonra lavabonun başına geçiyorum. Neutrogena vücut yağı ile yüzüme güzel bir masaj yapıyorum. Sonra sıcak su ile durulayıp bir daha masaj yapıyorum. Bu sırada sıcak suda makineyi ve fırçayı bekletiyorum. Yüzümü iyice duruladıktan sonra Mug'da köpüğü hazırlıyorum. Bu arada jileti her tıraşta değiştiriyorum.

Yukardan aşağı
Kulaktan buruna
Aşağdan yukarı

3 perde tıraş oluyorum.
Sonra soğuk suyla yüzümü duruladıktan sonra Osma Şapı yüzüme sürüyorum. Yüzüme sürdükten sonra makinemi, mugu ve fırçamı temizliyorum. Sonra tekrardan soğuk suyla duruluyorum. Havlu ile çok bastırmadan yüzümü kuruladıktan sonra Nivea balsamı kullanıyorum. Ve tıraşı bitiriyorum.

Duşla birlikte yaklaşık 45 dakika 1 saat sürüyor. Çok keyif alıyorum. Akşam olsa da tıraş oldam diye saat sayıyorum. Ve gerçekten çok çok yakın tıraş oluyorum. Aramızda kalsın kız arkadaşımda bu durumdan mutlu.

Neyse esas konuya geçeyim. Arkadaşım bana sıfır Thiers Issard Eagle, full hallow, 5/8, round tip ustura hediye etti. Ben de American Mountain 3 inch Latigo kayış aldım.

http://www.westcoastshaving.com/American..._1913.html

http://www2.knifecenter.com/item/J85/Thi...dle-France

Aynı ön hazırlıkla birlikte tıraş olduğun zaman Osma Şap hem daha fazla yakıyor hem de DE kadar yakın ve konforlu tıraş olamıyorum. Lord'un blogunda ve bu blogda okuduklarımla çok daha rahat ve konforlu tıraş olmam gerekiyor.

DE ile ikinci tıraşta olayı çözmüştüm fakat ustura ile 1 haftadır tıraş oluyorum. Hem kıllarımda çekme oluyor hem de tıraşım konforsuz ve yakın olmuyor.

Ustura ile nasıl konforlu ve yakın tıraş olabilirim. Öğrenme aşamasında neler yapmam gerekir.

Usturayı her tıraştan sonra iyice kurulayıp pamukla vazelin yağı ile yağlayıp kılıfına kaldırıyorum.

Ustura ile güzel tıraş olmayı çok istiyorum.

Şimdilike taş almayı düşünmüyorum. Her gün turaş oluyorum. Kayışla ne kadar süre idare edebilirim ve kaç tıraşta bir usturayı kayışlamalıyım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
(26/10/2015, Saat: 20:34)Cadet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle herkese merhabalar,

Bugün üye oldum fakat aylardır siteyi takip ediyorum. Ben New York'ta yaşıyorum. Burada askeri bir denizcilik okulunda okuyorum. Ve her gün tıraş olmam zorunlu.

Gillette Fusion Proglide kullanıyordum. Taki 2 ay öncesine kadar. Tıraşı biraz daha zevkli hale getirmek istedim ve DE almaya karar verdim.

Önce sıfır Merkur Futur aldım. Sonra da temiz ikinci el Gillette Fat Boy.

Gaza gelip Feather jilet aldım fakat benim hem sakalım çok sert ve gür değil hem de biraz hassas bir cilde sahibim. Tecrübesiz olunca da çık tehriş ettim. Ve sarı Gilette 7 o'clock kullanıyorum.

Diğer kullandığım ürünler

Taylor of the Bond Street , Avocado ve Sandalwood tıraş kremi
Edwin Jagger mug
Edwin Jagger best tıraş fırçası
Osma Şap
Nivea Sensitive Balsam
Clean & Clear yüz temizleme jeli
Neutrogena vücut yağı

Nasıl tıraş olduğuma gelirsem.

Her akşam spor salonuna gidiyorum. Salondan çıkınca güzel sıcak bir duş alıyorum. Duş sırasında Clean & Clear ile yüzümü temizliyorum. Sonra lavabonun başına geçiyorum. Neutrogena vücut yağı ile yüzüme güzel bir masaj yapıyorum. Sonra sıcak su ile durulayıp bir daha masaj yapıyorum. Bu sırada sıcak suda makineyi ve fırçayı bekletiyorum. Yüzümü iyice duruladıktan sonra Mug'da köpüğü hazırlıyorum. Bu arada jileti her tıraşta değiştiriyorum.

Yukardan aşağı
Kulaktan buruna
Aşağdan yukarı

3 perde tıraş oluyorum.
Sonra soğuk suyla yüzümü duruladıktan sonra Osma Şapı yüzüme sürüyorum. Yüzüme sürdükten sonra makinemi, mugu ve fırçamı temizliyorum. Sonra tekrardan soğuk suyla duruluyorum. Havlu ile çok bastırmadan yüzümü kuruladıktan sonra Nivea balsamı kullanıyorum. Ve tıraşı bitiriyorum.

Duşla birlikte yaklaşık 45 dakika 1 saat sürüyor. Çok keyif alıyorum. Akşam olsa da tıraş oldam diye saat sayıyorum. Ve gerçekten çok çok yakın tıraş oluyorum. Aramızda kalsın kız arkadaşımda bu durumdan mutlu.

Neyse esas konuya geçeyim. Arkadaşım bana sıfır Thiers Issard Eagle, full hallow, 5/8, round tip ustura hediye etti. Ben de American Mountain 3 inch Latigo kayış aldım.

http://www.westcoastshaving.com/American..._1913.html

http://www2.knifecenter.com/item/J85/Thi...dle-France

Aynı ön hazırlıkla birlikte tıraş olduğun zaman Osma Şap hem daha fazla yakıyor hem de DE kadar yakın ve konforlu tıraş olamıyorum. Lord'un blogunda ve bu blogda okuduklarımla çok daha rahat ve konforlu tıraş olmam gerekiyor.

DE ile ikinci tıraşta olayı çözmüştüm fakat ustura ile 1 haftadır tıraş oluyorum. Hem kıllarımda çekme oluyor hem de tıraşım konforsuz ve yakın olmuyor.

Ustura ile nasıl konforlu ve yakın tıraş olabilirim. Öğrenme aşamasında neler yapmam gerekir.

Usturayı her tıraştan sonra iyice kurulayıp pamukla vazelin yağı ile yağlayıp kılıfına kaldırıyorum.

Ustura ile güzel tıraş olmayı çok istiyorum.

Şimdilike taş almayı düşünmüyorum. Her gün turaş oluyorum. Kayışla ne kadar süre idare edebilirim ve kaç tıraşta bir usturayı kayışlamalıyım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hoşgeldiniz. Ustura konusunda çok bilgili üstadlar var forumumuzda onlar daha etraflıca fikir beyan edeceklerdir. Benim anladığım kadarıyla yeni usturanızla da 3 perde tıraş oluyorsunuz. Öncelikle shave ready diye gelen usturaların yine de bilenmesi gerekiyor, aksi halde çekme yapıyorlar. İkinci olarak da ustura ile 3 perde tıraş ciltte hassasiyet ve tahriş oluşturur sanırım. Son olarak eklemek istediğim tıraşa hazırlık yaparken çok da cildinizi yormamanız, fazla da sıcak su uygulamamanızı tavsiye ederim, zaten günlük tıraş oluyorsunuz.
Acta est fabula, plaudite.
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Ben çelik ustura kullanıcısı değilim bu nedenle sorunuza iki kısımda yanıt vereceğim.

Tıraş öncesi hazırlığı: Bu anlattığınız tıraş öncesi hazırlığa göre sizin cildiniz kesinlikle hassas değil. Aynı ön hazırlığı ben yapsam herhalde yüzüm bir hafta kırmızı gezerim. Clean & Clear öncelikle yüzünüzü kendi bütün doğal yağından arındırıyor. Neutrogena vücut yağı tıraş öncesi için yapılmış bir yağ olmasa da bir zararı olacağını sanmıyorum. Yine de normal bir pre-shave oil almanızı tavsiye ederim. Yüzü bir kaç defa sıcak suyla yıkamak da cildinizi hassaslaştırıyordur. Köpüğü mugda hazırlamanız iyi. Zira EJ Best Badger yüzde köpürtmede çizici bir fırça. Yüz hazırlığınızı çok sıcak su kullanmadan daha basit tutmanızı hatta soğuk tıraşı da denemenizi tavsiye ederim.

Ustura: Usturanız büyük olasılıkla fabrika ağzıyla gelmiştir. Bu durumda kayışlamak yeterli olmaz. Amerika'da bolca bileme servisi var. Bunlardan birisinden destek alabilirsiniz. The Shave Nook forumunda bu konuda size yardımcı olacak pek çok kişi bulabilirsiniz.

Keyifli tıraşlar. HArika bir usturanız var. Tadını çıkartın.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Teşekkür ederim. Shave Nook sitesine hemen bakıyorum. Fırça olarak hangi fırçayı önerirsiniz. Bu arada arkadaşımın satın aldığı siteye baktığım orada sahve ready diyor ve bana ustura ucu yağlanmış olarak geldi. Yine de shave nooka bakıp bileme servisine vereceğim.
Öncelikle hoşgeldiniz, ben bir yıldan fazladır çelik ustura ile tıraş olur ve bilemesini yaparım.

Benim ilk aklıma gelen usturanin tıraşa hazır olmaması, yani tam olarak bilenmemis olması. Straight razor place forumunda bulunduğunuz bölgede bileme yapabilecek üyeler mevcut yardım isteyebilirsiniz.

Bir diğer durum ise çelik usturaya alışmak uzun sürüyor. Kesimi farklı, ağzı farklı, herşeyi farklı olduğu için aşağı yukarı 15-20 tıraş sürüyor el alışkanlığının oturması. Bence ilk olarak profesyonel bileme işini halledin sonra ustura tirasina alismaniz daha kolay ve hızlı olur.

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
@Chinaski komşum bu konuda benden daha bilgili. Fırça konusuna gelirsek önerebileceğim fırçalar tamamı ile sizin bütçenizle doğru orantılı. Sky is the limit. Smile
Sanırım konfor olayını büyük oranda hallettim. Haklıymışsınız. Ben ön hazırlıkta yüzümü çok fazla yoruyormuşum. Biraz daha az hazırlık ve sıcak su yerine daha ılık su kullandım. Gayet konforlu bir tıraş elde ettim. Şap hiç bu kadar az yakmamıştı. DE'de bile daha fazla yakıyor. Tıraş olmadan önce de kayışla usturayı bileyledim. Ama hala yakın tıraş olamıyorum.

DE'de de Usturada da 3 perde tıraş oldum. Tıraştan sonra kılların çıkış yönşnde doğru elimi gezdirdiğimde gayet pürüzsüz fakat kılların tersine elimi sürdüğümde DE'de pürüzsüzlen usturada pürüzlü.

Sanırım benşm tekniğim ile ilgili olabilir yanda usturanın bileylenmesi ile ilgilide olabilir.

İlla taş almak zorunda mıyım?
Sadece kayışlamak yeterli olur mu?
Ne kadar zamanda bir kayışlamak ve ne kadar kayışlamak gerekir?
Ön hazırlık sorununu çözmenize sevindim. Herkesin cildi farklı. Bazı arkadaşlara soğuk suyla yüzü yıkamadan cildin kendi yağını bırakıp üzerinde köpürtme yaparak tıraş olmak daha iyi geliyor. Siz de değişik alternatifleri deneyin. Neutrogena vücut yağı yerine bir pre shave oil kullanmayı da deneyin mutlaka. New York'ta yaşayan şanslı bir arkadaşımızsınız. Eğer bilmiyorsanız mutlaka Pasteur Pharmacy'ye gidin. Zamanım olmaz diyorsanız http://www.maggardrazors.com dan alışveriş yapabilirsiniz. Onların da ürün gamları çok geniştir. Ben şuan Maggard Razors'ın pre shave yağını kullanıyorum ve çok memnunum. Tavsiye edebilirim.

@Chinaski komşumun dedikleri doğrudur. Kendisi çelik usturalar konusunda benden çok daha fazla şey biliyor. http://straightrazorplace.com/ forumunda bölgenizde bileme yapan birisini bulabilirsiniz. Benim bildiğim kadarıyla kullanıma bağlı olarak 3-6 ayda bir usturanızı biletmeniz gerekiyor. Bence de şu aşamada taş almayın. Alırsanız da bir iki vintage ustura edinerek pratik yapın. Elinizdeki güzelim Thiers-Issard usturaya yazık etmeyin. Kayışlama ise mutlaka her tıraşta yapmanız gereken bir uygulama. Eğer forumun arama fonksiyonunu kullanırsanız daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha önce bu konuda yazılmış makaleler vardı forumda.
Sentetik veya yumuşak bir best badger/super badger fırça krem ile oldukça uyumlu çalışacaktır. Benim kullandığım iki adet fırça var. Semogue 1305 (break in ve sert, koyu renkli kılları ayıkladıktan sonra gayet yumuşak) ve Romera Silvertip. Elde ettiğiniz köpüğü süpürme tekniğiyle yüzünüze uygulayın. İşim sebebiyle (ki askerlik mesleği kadar özen ve disiplin gerektiriyor) ben de her gün tıraş oluyorum, ancak sabah hızlı bir şekilde ılık su ile duş ya da yüzümü yıkayıp (bu aşamada bir ürün kullanmıyorum) ardından boyun, dudak altı gibi cildimde kısmen sorun olan bölgelere TOBS Pre Shave Oil uyguluyorum. Bu sırada fırçayı scuttle'da 5-6 dakika bekletip, iki perde olacak şekilde (WTG ve XTG blade buffing) tıraşımı tamamlıyorum. Ardından şap ve TOBS Sandalwood tıraş sonrası krem ya da jel uyguluyorum. Yanma, sızı, kızarıklık, sakal dönmesi ya da başka bir olumsuz durum söz konusu olmadı bu rutin ile.

Ustura ile ilgili sorularınızı deneyimli üstadlar cevaplayacaktır umarım.
Acta est fabula, plaudite.
(27/10/2015, Saat: 09:37)Cadet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım konfor olayını büyük oranda hallettim. Haklıymışsınız. Ben ön hazırlıkta yüzümü çok fazla yoruyormuşum. Biraz daha az hazırlık ve sıcak su yerine daha ılık su kullandım. Gayet konforlu bir tıraş elde ettim. Şap hiç bu kadar az yakmamıştı. DE'de bile daha fazla yakıyor. Tıraş olmadan önce de kayışla usturayı bileyledim. Ama hala yakın tıraş olamıyorum.

DE'de de Usturada da 3 perde tıraş oldum. Tıraştan sonra kılların çıkış yönşnde doğru elimi gezdirdiğimde gayet pürüzsüz fakat kılların tersine elimi sürdüğümde DE'de pürüzsüzlen usturada pürüzlü.

Sanırım benşm tekniğim ile ilgili olabilir yanda usturanın bileylenmesi ile ilgilide olabilir.

İlla taş almak zorunda mıyım?
Sadece kayışlamak yeterli olur mu?
Ne kadar zamanda bir kayışlamak ve ne kadar kayışlamak gerekir?

Eğer usturanız tıraş olunabilecek bir ağıza sahipse gerisi pratik yapmakla ve tekniği oturtmakla alakalı. Usturayı doğru açıda tutmaya, bastırmadan tıraş olmaya alışmak için biraz zaman gerekiyor. Bol bol video izlemenizi tavsiye ederim, çok faydası oluyor.

Usturayı profesyonel olarak biletirseniz; sadece her tıraş öncesi kayışlayarak, kullanım sıklığı, sakal tipi ve el alışkanlığı gibi faktörlere de bağlı olarak 2-4 ay arası rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sonra tekrar touch-up gerekir, tekrar bilemeye gönderip bir süre daha idare edebilirsiniz.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 704 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,131 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,182 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,669 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,541 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,153 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,706 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,025 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,807 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,271 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: