Custom Tipsoft Premium Silvertip Fırça
Bu fırçayı 15 gündür sürekli kullanıyorum, genel izlenimlerimi paylaşmak istedim.

e70f760039cfca9f0ce909d7c9808942.jpg

5a8e5bc326d2ae99be228692e30501f7.jpg

c4028b7757fbe23d602c5cc0eb94029c.jpg

Duke 3 ve Custom TGN Finest Fan ile karşılaştırması.

54ee40f301a232cb6759b5a012c248bd.jpg

Nispeten sert bir sabun olan Martin Yulaflı ile 1 dakika yükleme sonrası oluşan köpük.

5534f82efd951ba1a2618446838402dd.jpg

223abf6bd198414426959d11346e2a5a.jpg

Fırçanın düğümü 26/50 mm, bulb-fan arası bir şekli var. Sapı Lijun üstadın elinden çıkma, Fire & Ice diye geçen bir motife sahip. Fırça sapını üstadın koleksiyonunda görüp özel olarak yapılmasını rica ettim Onur bey de ricamı kırmadı. Bizzat şeklini beğendiğim için sipariş etmiştim ama ergonomisinin de ileri seviyede olduğunu belirteyim. Sap uzunluğu ve yapısı hem yüzde hem de tasta köpürtmeye müsait.

Şimdi gelelim kıl yapısına. Daha önce 24/52 mm Tipsoft Silvertip Finest fırça kullandım. O fırçanın tüyleri çok yumuşaktı ama yüzümde fazlaca dağılıyordu. Biraz daha kemikli fırçalardan hoşlandığımdan fırça loftunun kısa tutulmasını rica ettim. Aslında 50 mm ile sadece 2 mm daha kısa olan bu fırçanın loftu, 26 mm düğüm çapıyla birleşince yüzde çok dağılmayan kemikli yapıya sahip bir fırça oluşturmuş. Kemikli diyince fırça kıllarının yumuşaklığından bahsetmiyorum, fırçanın backbone özelliğinden bahsediyorum. Yumuşaklığa gelince Premium ismini yanlışlıkla vermemişler sanırım düğüme. Kendine has, Silvertip Finest fırçadaki tekdüzelik -bana öyle geldiğini ifade edeyim, tek başına Silvertip Finest bayağı üst sınıf bir fırça ama bununla karşılaştırınca tekdüze denebilir kıllara sanırım- bu fırçada yok. Premium Silvertip ismini duyunca önceki fırçama kıyasla fondoten fırçası gibi birşeyle karşılaşacağımı sanmıştım. Ama bu kılların bir karakteri var, kıllar yumuşak ama fondoten fırçası gibi ruhsuz değil. Backbone var ama bu yüzde batıcılığa neden olmuyor. Zaten kıl uçlarının SILVER TIP olduğunu ifade etmeme gerek yok cidden okşayıcı bir yumuşaklığı var. Kıllar dipten uca aynı yumuşaklıkta sanki, bu hissin aynısını Duke 3 Best fırçada hissetmiştim. Onda da homojen bir kıl yapısı vardı, tabi kıl sertliği farklı ben homojenlikten bahsediyorum.

Best Badger fırçalarla karşılaştırırsam Duke 3 kullanırken hafif bir batıcılık hissediyorum, çizicilik değil batıcılık. Ama kılların yapısı ve yoğun düğümü sayesinde yüzümde fırçayı gezdirirken köpüğün kıl aralarına daha iyi işlediğini hissettim. Bu fırçayı yüzünüze sürdüğünüzde köpüğü gayet iyi dağıtıyor ama Duke 3'te hissettiğim bu özelliği Premium Silvertip'te göremedim. Bu handikapı, fırçayı yüzde daha fazla gezdirerek aştım. Zaten kıllar batıcı ve çizici olmadığından yüzde masaj yapma herhangi bir tahrişle sonuçlanmıyor.

Elimde 2 tane de TGN Finest fırça var birinin düğümü 26/49 bulb, diğerinin düğümü 24/50 fan. 26/49 olan fırça ile yüzüme köpük uygularken fırça oldukça yumuşak uçlara sahip olmasına rağmen çok küt oluyor. Yüzde hiç dağılmıyor ve etrafa köpük sıçratıyor. Premium Silvertip'teki hafif fan yapı ve loft uzunluğu bu küt histen kurtarıyor fırçayı. Fırça gayet dengeli. Chubby benzeri yoğun kıl yapısı ve kısa loftuna rağmen yüzde dağılımı benim Finest fırçadan daha iyi. Etrafa çok fazla köpük te sıçratmıyor Smile. 24/50 mm Finest ile kıyaslarsak söyleyebileceklerim ise şunlar; düğüm çapındaki farklılığa rağmen Premium Silvertip Fırça'nın yüzdeki hissi en çok bu fırçaya yakın. Finest fırçalarda kıllar homojen yapıda değil dipler daha sert yapısı ile backbone sağlarken yumuşak uçlar yüzde konfor hissini uyandırıyor.

Dezavantajına gelirsek, köpüğü kıl aralarına Best Badger fırçam kadar iyi dağıtmaması benim için negatif özellik ama yüzde uzun süreli uygulama bu sorunu gideriyor.

Bu fırçayı tek kelime ile tasvir etmem gerekirse diyebileceğim şey "KONFOR" veya "KEYİF" olurdu. Fırçayı test etmek için 15 gündür sürekli kullanıyordum. Ama bundan sonra 24/50 mm Finest fırçamla aynı sınıfta -yani konfor ve keyif sınıfında- kendine yer edineceğini belirtmeliyim.

Keyifli tıraşlar diliyorum.
İnceleme için teşekkürler üstad.. Premium Silvertip’in keyfi başka gerçekten bence de..
www.BarbarosRazors.com

İnceleme için teşekkürler btoprak.
e mail adresim tipsol@me.com
Bendeki de aynı şekilde Premium 26 mm kısa loft. Bu tip kalın ve yoğun düğümler doğal olarak köpüğü yutuyor biraz. Biraz da fırçaya zaman vermek gerek, ben henüz iki kere kullanabildim. İyi yükleyip, yüzde köpürterek iyice yaymak gerekiyor. Yani normalde kullandığınız krem/sabun miktarını arttırmanız gerek bu tip fırçalarda.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Teşekkür ederim @theunnamed ve @tipsol üstadlarım.

(11/02/2015, Saat: 01:46)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bendeki de aynı şekilde Premium 26 mm kısa loft. Bu tip kalın ve yoğun düğümler doğal olarak köpüğü yutuyor biraz. Biraz da fırçaya zaman vermek gerek, ben henüz iki kere kullanabildim. İyi yükleyip, yüzde köpürterek iyice yaymak gerekiyor. Yani normalde kullandığınız krem/sabun miktarını arttırmanız gerek bu tip fırçalarda.

@OnLyTNT üstadım bendeki fırçayı kırmam (break-in den bahsediyorum) biraz uzun sürdü. Elimde bu işler için kullandığım Camelot sabun vardı onunla boş olarak 7 kez köpürttüm 1er dakika yüklemeyle. Sonrasında dediğiniz gibi biraz daha fazla sabun yüklemem gerekti uzun süre, ama artık yavaş yavaş kıvama geldiğini ifade edebilirim. Yüklediğim sabun miktarı normale yaklaştı, ama halen biraz köpüğü hapsetme özelliği var sizin de dediğiniz gibi. Yine de ilk günlerle kıyaslarsam bayağı fark var, bence başka fırçanız varsa da bir 15 günlüğüne bu fırçanızı öne alın. Gün geçtikçe sabuna karşı davranışları değişiyor.
detayli 8ncelem3 icin elinize saglik.fotolari merakla bejliyoruz.kopuklu haliyle de cekerseniz sevinirm.

Inceleme için teşekkürler btoprak komşum. Gene detaylı güzel bir inceleme geldi elinizden. Tipsoft premium silvertip ben de kullaniyorum. 25/49 bir fırça. Yüzde köpürtmek için ideal. Tasa biraz küçük kalıyor. Özellikle cubuk sabunlarla çok keyifli kullanması.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
İnceleme için teşekkürler komşum. Fotoğrafları heyecanla bekliyoruz. Bir de custom sap Tipsoft fırçalar sanırım kutusuz geliyor. Doğru mudur?
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Teşekkür ederim ozgun41 komşum, fotoğrafları koyarken bir de köpürtme örneği koyarım Smile.

(11/02/2015, Saat: 10:00)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Inceleme için teşekkürler btoprak komşum. Gene detaylı güzel bir inceleme geldi elinizden. Tipsoft premium silvertip ben de kullaniyorum. 25/49 bir fırça. Yüzde köpürtmek için ideal. Tasa biraz küçük kalıyor. Özellikle cubuk sabunlarla çok keyifli kullanması.
@Chinaski üstadım teşekkür ederim, bu incelemeyi yaparken birçok arkadaşla ortak fırçalarımızın olduğunu tahmin ediyordum. En azından Tipsoft Silvertip Finest fırçayı birçok kişi kullanıyor, Premium Silvertip'ten de bayağı mevcut. O yüzden yazdığım ifadeleri anlayıp bazılarına katılacaklarını bazılarının da tersine bir durumu düşüneceklerini tahmin ediyordum. Bundan dolayı bu inceleme diğerlerine göre biraz daha somut oldu.

Size de teşekkür ederim @cihankeskin üstadım. Bana gelen Custom fırça kutulu geldi, sanırım Lijun üstad Onur beye gönderiyordur o da kutulayıp gönderiyor olabilir.
btoprak üstadım ben de Onur hocamdan özel rica ettiğim için knot/loft ayarı ve sapı farklı. Normal premium silvertip nasıldır bilemem ama sizin yazdıklarınızin altına imzami atarım Smile Güzel tıraşlarda kullanın.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,460 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 881 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,809 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian TheMadcap 2 1,741 27/02/2022, Saat: 13:58
Son Yorum: marv
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 379,231 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
Wink Saponificio Varesino HMW Fırca dikdik_s 23 16,423 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: Mstyldz
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 466,181 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Simpson Duke 3 Best Badger Fırça btoprak 70 80,540 30/08/2020, Saat: 17:26
Son Yorum: marv
  Anbbas Porsuk Fırça U A K 1 2,674 06/01/2020, Saat: 23:12
Son Yorum: Jaguar Paw
  tipsoft bitmeyen kıl dökme sorunu baran32 53 54,473 09/11/2019, Saat: 09:20
Son Yorum: CtrlKML

Hızlı Menü: